ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
31-07-08 09:46  Odp: Caligari True Space 7.6 za free
Dorsz Odyniec 

 

Zgadza się myh, z tym przekłamywaniem wymiarów przy rozwijaniu UV, ponieważ rozwiązania tego typu nie są nastawione na dokładność rozwinięcia, a na dokładność rozłożenia tekstury i jej odpowiednie "naciąganie", aby nie było widać szwów. Stosowane więc techniki powodują spore niedokładności.
Coż - jeśli pracujesz na Mac OS X to jeszcze tak źle nie jest, jeśli na Unixie, czy Pingwinie, to ... niestety w projektowaniu CAD/CAM/CAE/3D - to najgorszy system z możliwych. Nie ze względu na możliwości, ale na brak właśnie oprogramowania i tutaj sytuacja praktycznie nie zmieniła się od ostatnich 15 lat, choć tak szumnie zapowiadano rewolucje.
Używanie rozwiązań typu Wine to jak oglądanie świata przez dziurkę od klucza.


Pozdrawiam.

--

Autoryzowany Instruktor Rhinoceros w Polsce

Post zmieniony (31-07-08 09:52)

 
31-07-08 17:41  Odp: Caligari True Space 7.6 za free
Wojciech Cięciwa   

No wiesz ....
A takie coś jak Microstation ?
Pro/E ?
BRL CAD ?

To są potężne narzędzia Uniksowe (BRL wymaga "dopieszczenia" ale jest naprawdę potężny)

--
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Reinhold Niebuhr

Konradusowy serwer Discorda

 
31-07-08 17:53  Odp: Caligari True Space 7.6 za free
Wojciech Cięciwa   



--
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Reinhold Niebuhr

Konradusowy serwer Discorda

 
01-08-08 07:57  Odp: Caligari True Space 7.6 za free
Dorsz Odyniec 

 

Zgadza się, że te aplikacje są w wersji unixowej, ale nie wszystkie funkcje w nich działają tak jak pod Łyndows, albo są problemy z wymianą danych z wersjami pod Łyndows, bibliotekami dodatków i samymi rozszerzeniami, skryptami, itp. a często obsługa techniczna tych aplikacji w wersjach pod unixa jest mocno ograniczona (szczególnie w naszym kraju)...
A poza tym - ile te aplikacje kosztują !!!!!!!!!

Oprogramowanie GPL - czyli BRL CAD - co z tego że potężne, jak sam to określiłeś - wymaga dopracowania (jak zwykle - to standard w OpenSource) - więc do pracy komercyjnej - odpada. Moim zdaniem należy unikać kłopotów, a nie w nie się pakować.

Na koniec - BRL CAD i wszystkie powyższe istnieją także pod Win i co najważniejsze plus około 200 innych propozycji programowych w tej dziedzinie o 0 do 20 000 USD.

I to według mnie - jest to nie do pobicia argument.

Nie chcę oczywiście wywoływać następnej wojny Unix/Windows, staram się tylko praktycznie i komercyjnie spojrzeć na problem. I tak nam się offtopic zrobił w tym wątku (:-)
Pozdrawiam

--

Autoryzowany Instruktor Rhinoceros w Polsce

Post zmieniony (01-08-08 07:59)

 
01-08-08 10:50  Odp: Caligari True Space 7.6 za free
myh 



Na Forum:
Galerie - 2
 

hehehhe ale konstruktywny off :) Dorszu niestety (dla mnie stety :)) pingwinek (koduje strony oparte o LAMP i wole miec srodowisko jak najbardziej zblizone do serwera na ktorym bedzie potem wszystko funkcjonowalo)

Poza tym jak jestesmy juz przy BRL CAD to jesli to:

For more than 20 years, BRL-CAD has been the primary tri-service solid modeling CAD system used by the U.S. military to model weapons systems for vulnerability and lethality analyses. The solid modeling system is frequently used in a wide range of military, academic, and industrial applications including in the design and analysis of vehicles, mechanical parts, and architecture. The package has also been used in radiation dose planning, medical visualization, computer graphics education, CSG concepts and modeling education, and system performance benchmark testing among other purposes.

Twoim zdaniem nie jest praca komercyjna to ja juz nie wiem... a znajac Sas'a to mial na mysli dopieszczenie w sensie uproszczenia obslugi, a nie uzupelnienia brakow :)

--
Mariusz "Ma-rYu-sH" Witkowski
Na warsztacie:
- to co wpadnie w ręce...

 
01-08-08 13:53  Odp: Caligari True Space 7.6 za free
Dorsz Odyniec 

 

Napiszę własne zdanie na ten temat:
Co do BRL CAD - to podobne zdania są pisane praktycznie przy każdej aplikacji, z nich jednakże nic nie wynika praktycznie, tak uważam.
Dodam nawet kilka własnych - za pomocą BRL projektowano czołg Ambrams, sam program to dziś prawie milion linii kodu,
Sorry, ale na mnie takie teksty nie robią wrażenia. Już widę, jak Amerykanie już od 20 lat licznie wykorzystują ten program komercyjnie. Tak było (choć w stopniu specjalizowanym, bo rzeczywiście armia amerykańska korzystała z tego softu, w końcu BRL to skrót od U.S. Army Ballistic Research Laboratory), ale do roku 2004 - kiedy już się nieco postarzał, pocno posiwał, a armia dostała nowe zabawki i oddango go do LGPL.
Co oczywiście nie znaczy, że uważam ten program za słaby!!!! Od 2004 napisano do niego wiele świetnie działających funkcji juz w obrębie Wolnego Oprogramowania.

Podobnie zresztą potoczyła się historia innego słynnego GPLa - Blendera, który tez jest niesamowity (chyba jeden z najlepszych softów 3D dziś na rynku w ogóle) - ale także komercyjnie - bałbym się go stosować.

Nie zauważyłem także jakoś ogromnego środowiska wspierającego i rozwijającego BRLa , a już z pewnością żadnego w Polsce. Byc może nieskutecznie szukałem. To co istnieje, w sensie anglojęzycznych forum - głównie skupia się na problemach w ogóle z odpaleniem tego softu, niż z codziennym używaniem.
A obsługa techniczna i jakiekolwiek wsparcie - to jeden z kluczowych elementów komercyjnego charakteru wykorzystania oprogramowania, które ma służyc do zarabiania pieniązków, a nie do odkrywania i testowania.

Z pewnością ogromnym plusem jest to, że pod Linuxa jest dostępna wersja 64-bitowa programu, a pod Windows - tylko 32bitowa.

Ciągle ja bym się bał pracować komercyjnie na BRLu, ale to tylko moje zdanie, podkreślam.

Druga sprawa to ten screen, załączony przez Sasa, z galerii BRLa - ja tam nie widzę niczego z czego można być dumnym - 5 dni liczenia na 2.4 GHz Xeonie? Dziś takie coś powinno liczyć się maksymalnie 2 godziny, a są silniki, które policzą te 11 mln trójkatów z globalnym oświetleniem w 10 minut ! Jeśli ktoś ma czterordzeniowy procesor, który dziś kosztuje "groszę", to jeszcze mniej !

Pozdrawiam wszytskich czytających i znów przepraszam za offtopic - chyba trzeba wątek podzielić i zrobić z niego nowy.

--
Autoryzowany Instruktor Rhinoceros w Polsce

 
01-08-08 15:44  Odp: Caligari True Space 7.6 za free
Dorsz Odyniec 

 

myh - a co do pierwszej części Twojej wypowiedzi - Linux ogólnie najlepszy jest w ogólno pojetej wymiany informacji i komunikacji i tu z ręka na sercu uważam, że w tej dziedzinie Łynda kuleje i to bardzo, obojętnie od formy. I niech tak chyba pozostanie...

Autoryzowany Instruktor Rhinoceros w Polsce

Post zmieniony (01-08-08 16:16)

 
01-08-08 17:45  Odp: Caligari True Space 7.6 za free
Wojciech Cięciwa   

No cóż ...
"Dostosowanie" BRL CAD-a, to tak jak dostosowanie potężnego kalkulatora dla konkretnego zadania.

A co do zastosowań komercyjnych programów "otwartych"
Jeśli mnie pamięć, nie myli, to jakaś ostatnia mega-produkcja animowana używała Blendera właśnie.

Natomiast co do BRL CAD-a i zastosowań komercyjnych, to wolno mi tylko powiedzieć, że pewna ilość zakładów hutniczo-metalurgicznych ( i to dość znanych w świecie) używa właśnie BRL CAD-a (fakt, ze specjalizowanymi nakładkami, ale BRL-a).

Zresztą - czy widzieliście ostatnie dzieło "ludzi od Blendera" - "Big Buck Bunny" ??
Jeśli nie - oglądnijcie i wtedy powiecie, że Blender się nie nadaje do "komercji" ...

--
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Reinhold Niebuhr

Konradusowy serwer Discorda

 
01-08-08 18:22  Odp: Caligari True Space 7.6 za free
Dorsz Odyniec 

 

Jak zwykle - piszę tylko swoje zdanie na ten temat:

Sas.. chyba jednak nie tak samo rozumiemy pojęcie komercji...

Czas potężnych kalkutaroów - według mnie - chyba juz minał - dziś płaci sie głownie za ten proces, jak to ująłeś - dostosowania, bo możliwość - przeliczania, to ma każdy soft dziś...
Ogólnie - czasy wiersza poleceń w komercji - niestety - ale według mnie - minęły już bez powrotu. Owszem dobrze, gdy jest, ale niekoniecznie, gdy się na nim uwaga skupia. Bo to pachnie jeszcze czasami, gdy panowały monitory wektorowe, a nie czasy, gdy wizualizacja w czasie rzeczywistym w zasadzie stała się faktem.

Hehe, celowo użyłem Blendera, jako przynęty - bo miałem pewność, że te argumenty padną. Otóż te ostatnie projekty związane z Blenderem (Elephants Dream , Big Buck Bunny, gierka Apricat nie mają nic wspólnego z komercją. Są to projekty , które mają promować rozwiązania typu GPL i finansowane są przez (częściowo) komercyjnych sponsorów - stąd - jeszcze naprawdę baaardzo daleko do komercyjnej pracy...
Chyba, że za komercję uznamy sprzedaż dvd z animacją.... po kosztach tłoczenia... i wysyłki... Dlaczego te wszystkie "ostatnie mega-produkcje" mają na swoich stronach internetowych rozszerzenie .org, a nie .com hehehehe
To nie nie jest komercja. To marketing, a nie komercja.
Byleś kiedyś w kinie płacąc ciężkie pieniądze za bilet na projekcji filmu Big Buck Movie, czy Elephants Dream , chyba raczej nie...


Wracając do BLR
A ta pewna ilość zakładów metalurgicznych - .... no pewnie, pewnie z 20-40 firm używa BRLa, ja nie mówię, że nie, ale w samej Polsce jest kilka dobrych tysięcy firm z branży CAD/CAM/CAE 3D i zapewniam (według mojej oceny) , że większość z nich - nawet zaznajomiona z tematem - wybucha niekontrolowanym śmiechem na samo pytanie o możliwość zarabiania pieniędzy za pomocą BRLa. Brutalne, ale nie tylko według mnie - prawdziwe.Pewnie , że można, tylko po co, jak w innych aplikacjach to samo robi się sto razy szybciej i dokładniej. I głównie za to się płaci - i to jest (także) komercja.

Pozdrawiam,

Swoja drogą - ciekawa dyskusja zaczyna nam się budować, może warto ją spisać i jakiś artykuł napisać.

--

Autoryzowany Instruktor Rhinoceros w Polsce

Post zmieniony (01-08-08 18:53)

 
01-08-08 19:41  Odp: Caligari True Space 7.6 za free
Wojciech Cięciwa   

Oczywiście - wymieniamy własne opinie :)

Hmm ...
Wiersz poleceń ....
Powiedz to ludziom obsługującym tzw. "farmy" - powiedz im, że mają zarządzać 200, 300, 400 komputerami za pomocą GUI - wyśmieją Cię od razu, choć z klasyczną konsolą również nie działają.
Modeler jak najbardziej powinien mieć GUI, ale w rendererze GUI jest zbędne.
Jak myślisz, dlaczego jeden z lepszych rendererów (Pov-Ray) nie ma zupełnie GUI i działa w trybie "wsadowym" ??

Co do Blendera - miałem na myśli jakiś faktycznie kasowy film - nie pamiętam.
Może to chodziło o "Shreck'a" ?? ...
Nie pamiętam, muszę poszukać.

No cóż ...
Wiesz jak to jest, są mistrzowie i są wyrobnicy.
Wyrobnik robi tzw. masówkę, mistrz potrafi zrobić działo sztuki.
A większość z tych firm CAD/CAM/ itp "wymięka" jak usłyszy, że ma do obróbki " kawałeczek metalu" o masie np. 270 ton - a takie obiekty są obrabiane - z dokładnością do 0.0001 mm.
I powiem, że nie było łatwo znaleźć firmę, która by napisała (dostosowała) taki soft.

--
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Reinhold Niebuhr

Konradusowy serwer Discorda

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024