ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
25-07-08 09:35  Caligari True Space 7.6 za free
myh 



Na Forum:
Galerie - 2
 

Moze sie przydac tym co projektuja w 3D a uzywaja np. Pepakury do rozwijania siatek, wiecej informacji o programie tutaj :) Program wymaga darmowej rejestracji przed pobraniem - mi sie wlasnie sciaga - dostepne sa:
* sam program
* wideo tutoriale
* dokumentacja w formacie pdf

Odczytuje:
• 3D Formats: SCN, COB, SOB, WRL 1.0, GZ, WRZ, DXF, 3DS, ASC, PRJ, LWO, OBJ, LWB, IOB, GEO, STL
• 2D formats: BMP, TGA, AVI, FLC, JPG, DIB, AI, PS, EPS, PNG, DDS

Zapisuje:
• 3D formats: SCN, COB, CAN, WRL 1.0 & 2.0, DXF, ASC, 3DS, STL
• 2D formats: • BMP, TGA, AVI, JPG, TIFF, PNG, PSD

--
Mariusz "Ma-rYu-sH" Witkowski
Na warsztacie:
- to co wpadnie w ręce...

 
28-07-08 22:35  Odp: Caligari True Space 7.6 za free
Dorsz Odyniec 

 

Moim zdaniem za późno, tego oprogramowania - niegdyś ceniącego się nazbyt, a dziś według tych informacji - dostępnego za darmo - i tak prawie nikt nie zechce, nawet gratis.
Ściągnie się, pobawi i wywali, bo to typowy przykład amerykanizmu w grafice 3d. Oby tylko wygladało... reszta, to dodatek...

Blender - całkowicie darmowy - wyprzedził truespaca o jakieś 4 lata świetlne jeśli chodzi o możliwości ... i od połowy swojego żywota jest za darmo...
Za duża dziś konkurencja na rynku 3d... ciasno...

Ale,ale ... jest jedna - bardzo ważna zaleta truespace - ma całkiem zgrabną implementacje NURBS i obsługuje format IGS, więc jest w stanie wymieniać bezpośrednio dane z Rhinoceros, czego Blender jeszcze nie potrafi.

I to dopiero jest dobra wiadomość dla projektanta (:-) in plus na korzyść produktu firmy Caligari.

Serdecznie pozdrawiam

--
Autoryzowany Instruktor Rhinoceros w Polsce

 
29-07-08 09:19  Odp: Caligari True Space 7.6 za free
Dorsz Odyniec 

 

Firmę Caligari przejeła firma..... a jakże.. Microsoft (:-) Stąd ten ruch.

--
Autoryzowany Instruktor Rhinoceros w Polsce

 
29-07-08 10:42  Odp: Caligari True Space 7.6 za free
myh 



Na Forum:
Galerie - 2
 

Dorszu dokladnie masz racje, i True Space ma byc "konkurencja" dla Google SketchUp - dla tego wypuscili go za free - szkoda ze nie wykupili Rhino i z nim tak nie postapili :P

--
Mariusz "Ma-rYu-sH" Witkowski
Na warsztacie:
- to co wpadnie w ręce...

 
29-07-08 16:01  Odp: Caligari True Space 7.6 za free
Wojciech Cięciwa   

Na Rhino, to nawet Microsoft jest "za cienki" .....

--
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Reinhold Niebuhr

Konradusowy serwer Discorda

 
29-07-08 16:49  Odp: Caligari True Space 7.6 za free
Dorsz Odyniec 

 

Sas - Amen (:-)

--
Autoryzowany Instruktor Rhinoceros w Polsce

 
29-07-08 17:08  Odp: Caligari True Space 7.6 za free
Dorsz Odyniec 

 

Musze także zweryfikować moja pierwszą wypowiedź, kiedy jeszcze nie wiedziałem, że Microsoft wykupił Caligari (za grosze na marginesie, bo firma właśnie bankrutowała w zasadzie),

Niedługo z pewnością usłyszymy jaki to truespace jest niesamowity w każdym możliwym miejscu do reklamy.... No i ile to programiści Microsoft dodali nowych funkcji.... Przewiduje, bo to samo było z Bogu Ducha winną, nic nieznaczącą i po prostu bardzo "biedną" aplikacją - Sketchup.

A jeśli chodzi o konkurencje do google Sketchup - to mieli nosa - tak jak pisałem - truespace ma nurbsy...
oj... będzie się działo (:-)

Oczywiście i naturalnie, na tej walce skorzysta tylko i wyłącznie Rhino, bo Rhino łączy, a nie dzieli....

--

Autoryzowany Instruktor Rhinoceros w Polsce

Post zmieniony (29-07-08 17:12)

 
30-07-08 12:51  Odp: Caligari True Space 7.6 za free
myh 



Na Forum:
Galerie - 2
 

Dorszu tylko do SketchUp'a jest "plugin" do rozwijania siatek - nie testowalem tego jeszcze (chroniczny brak czasu) ale sam fakt o czyms swiadczy :)

--
Mariusz "Ma-rYu-sH" Witkowski
Na warsztacie:
- to co wpadnie w ręce...

 
30-07-08 19:38  Odp: Caligari True Space 7.6 za free
Dorsz Odyniec 

 

Plugin do rozwijania, świadczy o jakości softu??? Nie zgadzam się, to nie luksus, a norma dziś. Tak uważam,
Nie bardzo kojarzę, gdzie takich możliwości nie ma dziś... , że oprogramowanie nie rozwija siatek rozwijalnych na płaszczyznę, Nie ma większej filozofii w rozkładaniu siatek trójkątów na płaszczyznę. Od lat mamy w oprogramowaniu 3D - mapowanie UV i edytory koordynatów UV materiałów i ich rozplanowanie (tzw. unwarping UV) - takie moduły nic innego nie robią , tylko rozwijają siatki wielokątów na płaszczyznę.
Nasz rodzimy program - Siatki - robi to genialnie na przykład i kosztuje grosze i jest sfokusowany na modelarstwo. Nic, tylko kupować.
Nawet do Blendera jest wtyczka rozwijająca, ale ciągle w wersji rozwojowej, jak z resztą cały blender po prawdzie. (Edytor UV Blender ma juz od daana i przez niego od dawna można rozwijać siatki wielokatowe)
Prawdziwe rozwijanie, to rozwijanie NURBS - czyli niejako krzywych i powierzchni 3d (można je traktować jak wektory w 3d) na płaszczyznę 2D. Wtedy możemy mówić o jakiejkolwiek jakości przybliżenia (bo NURBS to przecież tez przybliżenie, tylko o rzędy wielkości dokładniejsze niż siatki poly) Wtedy dopiero to projektant decyduje o tym, z jaką dokładnością chce wyeksportować geometrię na zewnątrz. A w Rhino nie trzeba żadnych wtyczek, aby rozwijać, bo już Rhino je ma. Chyba że powierzchnie są nierozwijalne, wtedy należy skorzystać z darmowej wtyczki Squish. I też można, wtedy decydujemy - jaki procent rozwinięcia tracimy, a jaki rozkładamy i zyskujemy.

Ponadto - dziękując za uwagi (znaczy, że ktoś to czyta hehe) , to prawda - Sketchup także NURBSY obsługuje, głównie w tej komercyjnej, płatnej wersji PRO. Mój błąd.
Niestety - te nurbsy są tam tak szczątkowe, że można je potraktować jako pewnego rodzaju "chłyt markietingowy".

Pozdrawiam

--

Autoryzowany Instruktor Rhinoceros w Polsce

Post zmieniony (31-07-08 07:12)

 
31-07-08 08:58  Odp: Caligari True Space 7.6 za free
myh 



Na Forum:
Galerie - 2
 

Dorszu nie o jakosci softu - nie w tym sensie, prawda jest to co piszesz o UV, ale nie wiem czy zwrociles uwage na to ze niektore programy potrafia "troszke" przeklamywac przy wymiarach poszczegolnych polygonow przy rozwijaniu UV, blender ma fajny ten swoj skrypt rozwijania, ale jakos do niego nie moge sie przekonac w zaden sposob (tyle razy zabieralem sie juz za nauke go ze nie zlicze), poza tym ja mam dosc nietypowy problem - nie pracuje na Windowsach od kilku ladnych lat (specyfika zawodu :)) - wiec programy typu Rhino 3D odpadaja w przedbiegach (na wine nie udalo mi sie uruchomic wersji demo), stad tez szukanie roznych alternatyw w srodowisku OS i nie tylko :) (chociazby TouchCAD)

--
Mariusz "Ma-rYu-sH" Witkowski
Na warsztacie:
- to co wpadnie w ręce...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024