ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
02-01-08 23:07  (Do Astry) pytanie o obrót skanów w Corelu
Cypis   

Witam

Astra dość często mam problem z pracą ze skanami . Na przykład posiadam skan pokładu okrętu i oś symetrii jest odchylona od poziomu lub pionu , to poprzez obracanie skanu nie mogę doprowadzić do pokrywania się linii z osią symetrii . Może jest jakiś sposób na prostowanie skanu ?

Nie wiem czy jasno opisałem mój problem ?

Może przedstawię to jeszcze raz opisowo :
- mam skan pokładu w formacie A4 ustawiony pionowo ,
- rysuję linię pionową równoległą do kartki A4 w corelu (nie do skanu)
- oś symetrii pokładu jest o jakiś stopień odchylona od narysowanej przeze mnie linii
- obracanie o różne wartości nie daje rezultatu bo raz jest za dużo a raz za mało , nawet przy minimalnych zmianach stopnia obrotu

Jeżeli znasz rozwiązanie tego problemu , to będę bardzo wdzięczny za odpowiedź

Pozdrawiam Cypis

 
03-01-08 14:17  Odp: (Do Astry) pytanie o obrót skanów w Corelu
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Cześć Cypis.

Pewnie, że jest na to sposób i to dość prosty, acz skuteczny. Jako przykład niech posłuży mi fragment skanu Mazura, który jak widać jest właśnie tak fatalnie przekoszony. Plik importujemy do Corela (CTRL+i) lub menu główne Plik/Importuj. Potem jak najbliżej wybranej linii odniesienia (w tym przypadku krawędź strony, ale równie dobrze może być to oś symetrii lub jakaś linia pozioma) rysuję (narzędziem do rysowania linii) prostą pionową lub poziomą. Ważne, aby w czasie rysowania linii wcisnąć klawisz CTRL, wtedy linia będzie idealnie równa. Oczywiście rysujemy w następujący sposób: wybieramy narzędzie -> pojedynczym kliknięciem LKM wskazujemy początek linii -> wciskamy CTRL -> przesuwamy kursor do miejsca zakończenia linii -> klikamy LKM, aby zakończyć linię -> puszczamy CTRL. Narysowana linia powinna wyjść idealnie równo. Potem pojedynczym kliknięciem LKM zaznaczamy skan i w okienku wpisujemy wartość obrotu w stopniach. Można wpisać wartość z dokładnością do 0,1 stopnia, więc teoretycznie zawsze można się dopasować. Obracanie trwa tak długo, aż skan ułoży się jak najrówniej do narysowanej linii. I już masz to, o co Ci chodziło. W przypadku, kiedy już tylko dociągasz delikatnie można wpisać najmniejszą możliwą wartość, zaakceptować ENTER’em i potem powtarzać krok wciskając CTRL+R, a skan sam zacznie się zbliżać do narysowanej linii. Metoda o wiele szybsza :)



Pozdrawiam i mam nadzieję, że pomogłem.

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
03-01-08 15:02  Odp: (Do Astry) pytanie o obrót skanów w Corelu
Raziel 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Można jeszcze inaczej. Wystarczy narysować linię pokrywającą się z wybraną osią na skanie. Potem narysować drugą, poziomą linię. Poziomą linię przesunąć, z pomocą opcji przyciągania do obiektów, do pierwszej linii tak by stykały się w jednym punkcie. Następnie wystarczy skorzystać z narzędzia wymiarowania (opcja pomiaru kąta) i odczytać wartość kąta. Można ustawić dokładność do kilku miejsc po przecinku. Potem już tylko wystarczy obrócić skan o odczytany kąt.

--
Nic na siłę, wszystko młotkiem ;-)

 
04-01-08 16:14  Odp: (Do Astry) pytanie o obrót skanów w Corelu
Arek 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Ile osób, tyle sposobów na ustawienie rysunków :)
Ja robię to tak:
1. Przeciągam z linijek nad skan prowadnicę pionową i poziomą. W przypadku Mazura punkt przecięcia prowadnic wyznaczam w miejscu przecięcia się płaszczyzny poziomej, na której "stoi" pojazd i płaszczyzny pionowej, stycznej do prawego lub lewego boku pojazdu.

2. Klikam dwa razy na skan, tak by pojawiły się uchwyty pozwalające na obrót skanu. Następnie przeciągam środek obrotu ze środka skanu do punktu przecięcia prowadnic.

3. Przy pomocy jednego z narożnych uchwytów obracam obrazek tak, by prowadnica pozioma pokryła się z płaszczyzną, na której stoi Mazur i ...okazuję się, że nie wszystko co powinno być prostopadłe i równoległe takie jest. ;) Ale to trzeba już skorygować rysując poszczególne części.

I jeszcze jedna mała uwaga. Metoda podana przez Astrę28 tzn. wpisanie wartości 0,1 st. + wciśnięcie Ctrl+R BARDZO się przydaje, gdy musimy ustawić blueprinty obiektu, który nie mieści się na ekranie np. kadłuba dużego okrętu, ponieważ manipulowanie uchwytami staje się wtedy kłopotliwe.

--
Pozdrawiam,
Arek

 
10-02-08 01:29  Odp: (Do Astry) pytanie o obrót skanów w Corelu
Cypis   

Witam

mam jeszcze dwa pytania :
1. czy w Corelu mozna sprawdzić wymiar (obwód) danego obiektu np. elipsy bądź wielokąta ?
2. czy można sprawdzić długość wszystkich narysowanych linii danego obiektu ?

Pozdrawiam Cypis

 
13-02-08 20:58  Odp: (Do Astry) pytanie o obrót skanów w Corelu
Arek 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Jeśli chodzi Ci o to, czy istnieje narzędzie, przy pomocy którego można za jednym kliknięciem odczytać wszystkie wymiary zaznaczonego obiektu, to odpowiedź brzmi: nie. Ale jeśli chcesz znać długości boków wielokąta, to możesz skorzystać z narzędzia do pomiarów, o którym wspomniał Raziel. Przy jego pomocy można pomierzyć wszystkie interesujące Cię odcinki i zsumować.

W przypadku pomiaru długości krzywych sytuacja jest podobna. Nie ma w Corelu narzędzia, które by na to pozwalało. Ale można odczytać przybliżoną wartość długości krzywej mierząc odległości pomiędzy jej węzłami i je sumując. Im więcej węzłów będzie na krzywej, tym wynik będzie dokładniejszy.

Drugim sposobem pomiaru długości krzywej jest skorzystanie ze skryptu: http://www.isocalc.com/cooltools/measure-perimeter.htm

Skrypt z tej strony powinien współpracować z CorelDraw10, ale musisz sam go przetestować.

Po trzecie można skorzystać z innego programu niż Corel, które mają możliwość pomiaru długości krzywych, np. niektóre programy typu CAD.

--
Pozdrawiam,
Arek

 
19-02-08 23:02  Odp: (Do Astry) pytanie o obrót skanów w Corelu
Raziel 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Jako takiego narzędzia w Corelu nie ma, ale przy podstawowej znajomości Visual Basica można takie narzędzie sobie napisać. Corel daje możliwość programowania tak zwanych makr, dzięki którym można zautomatyzować pewne operacje.

Sam zaprogramowałem sobie kilka narzędzi, dzięki którym projektowanie modeli jest szybsze. Jedno z tych narzędzi pozwala wyliczyć obwód obiektu lub długość krzywej wraz z podaniem informacji o długościach segmentów składających się na krzywą. Zlicza nawet łączną długość wybranych segmentów.

--
Nic na siłę, wszystko młotkiem ;-)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024