ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
19-11-07 20:38  [pytanie]siatki w AutoCad
tadzio   

Witam wszystkich serdecznie!
Jestem nowy na forum, choć przyznam się, że śledzę je już od dobrych dwóch lat : ) Mam problem, tak jak w temacie. Zachciało mi się pobawić w budowanie własnego modelu, a że troszkę pracuję w Autocadzie, więc czemu by nie. I tu pojawia się pewien problem..Zrobiłem ładnie szkielet i poszycie, ale nie wiem jak je teraz rozwinąć na płaską powierzchnię..Wiem, że dawno temu, przeglądając forum natknąłem się na taki temat, ale teraz nie mogę go w żaden sposób znaleźć. Więc tu prośba do Was: czy jest ktoś w stanie pomóc?
Pozdrawiam!

P.S żeby była jasność : )
http://konradus.net/foto.php?scr=http://konradus.com/forum/img_upl/karton/rupieciarnia_5.jpg 25.imageshack.us/my.php?image=screenmt8.jpg

--

 
21-11-07 06:40  Odp: [pytanie]siatki w AutoCad
yanis 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

-

Post zmieniony (30-09-11 13:31)

 
21-11-07 11:52  Odp: [pytanie]siatki w AutoCad
tadzio   

No właśnie coś takiego było na forum, przed jego modernizacją. Pamiętam, że nawet to drukowałem, tylko podczas przeprowadzki się gdzieś zawieruszyło. Z tego co pamiętam, to chodziło o układanie prostokątów jeden przy drugim. Przykład był podany na poszyciu jakiegoś śmigłowca. Było to całkiem ładnie opisane..

 
21-11-07 12:15  Odp: [pytanie]siatki w AutoCad
Hook6   

 

Moze to o to chodzi? http://konradus.com/forum/read.php?f=1&i=29251&t=29251&filtr=0
Wątek zostanie przeniesiony do właściwego działu (:-)) jak tylko Konrad znajdzie chwilę.

 
22-11-07 21:46  Odp: [pytanie]siatki w AutoCad
tadzio   

Dzięki za pomoc, choć powiem, że to nie ta metoda...W tej o której mówię/piszę, wszystko było od początku do końca robione w acadzie, bez przenoszenia do rhino itp..Z tego co pamiętam, to zaznaczało się dwie skrajne krawędzie płaszczyzny i jakimś cudem cad rozkładał to na płasko, z tym że był to prostokąt podzielony na mniejsze które na siebie nachodziły..Później trzeba było te małe prostokąciki stykać krawędziami i powstawał płaski kształt gotowy do wycięcia..Inaczej nie potrafię opisać ; )

--

 
23-11-07 03:04  Odp: [pytanie]siatki w AutoCad
Arek 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Pewnie chodzi o ten tutorial:
http://www.old.modelarstwo.org.pl/lotnicze/kartonowe/inne/tech_acad/index.html
Metoda dość żmudna ale jest to jedno z rozwiązań prowadzących do celu. :)
Myślę, że koledzy pokazali prostsze i szybsze rozwiązania.

--
Pozdrawiam,
Arek

 
23-11-07 10:25  Odp: [pytanie]siatki w AutoCad
tadzio   

Właśnie o ten tutorial mi chodziło : ) Dzięki serdeczne za pomoc : )

--

 
23-11-07 16:04  Odp: [pytanie]siatki w AutoCad
yanis 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

-

Post zmieniony (30-09-11 13:32)

 
23-11-07 22:35  Odp: [pytanie]siatki w AutoCad
Arek 

Na Forum:
Galerie - 1
 


Roman napisał: "Dokładność "rozwinięcia" zależy od ilości punktów zastosowanych w puncie 3 (przyp. czyli ilości punktów leżących na krawędziach przekrojów). Możecie mi wierzyć, że 14-20 punktów to wystarczająca ilość dla modelarskich zastosowań."

Metody rozwinięć podane przez Romana i Tomasza Lesiaka różnią się tylko tym, że Roman skorzystał z odpowiedniego skryptu a w drugim przypadku wszystko trzeba robić "ręcznie". Przy założeniu, że przekrój podzielą na taką samą ilość odcinków dokładność rysowanej części będzie jednakowa.

Natomiast jeśli chodzi o pracochłonność różnica jest duża. W pierwszym przypadku można rozwinąć kadłub statku takiego jak na przykład Lilla Weneda w około 40 minut (wprawni mogą nawet krócej), w drugim może to trwać kilka godzin (w zależności od wprawy 5-7 godzin). Piszę to z własnego doświadczenia, bo próbowałem obu metod.

Ale rozwinięcie kadłuba to „bułka z masłem” w porównaniu z przygotowaniem szkieletu. Przeważnie w planach mamy rysunek wręgów, czasem wzdłużnic i wodnic. Jak do tej pory nie spotkałem się z planami, w których te przekroje by się zgadzały ze sobą. Piszę o planach wydanych drukiem, które posiadam i zupełnie pomijam ich zgodność merytoryczną (trudną do zweryfikowania w przypadku kadłuba, gdy nie posiadamy planów stoczniowych). Nawet jeśli komuś uda się znaleźć rysunki linii teoretycznych kadłuba wykreślone bez błędów, to i tak nie ominie go kreślenie dodatkowych przekrojów. Z kilku powodów:

1. Przeważnie przekrojów jest mniej niż potrzebujemy.
2. Są w niewłaściwych miejscach.
3. Ze względu na grubość tektury (zwyczajowo od 0,8 do 2 mm), która ma być użyta do budowy szkieletu dla niektórych, pojedynczych elementów szkieletu możemy potrzebować trzech przekrojów. Na przykład dla wręgu usytuowanego blisko dziobu lub rufy potrzebujemy:

- przekrój wzdłuż którego będziemy wycinać element,
- przekrój potrzebny do narysowania siatki (przeważnie znajdujący się w połowie grubości tekturowego wzmocnienia),
- przekrój wyznaczający linię do której należy zeszlifować dany element. (Jeśli projektujemy dla siebie możemy sobie ten punkt darować, jeśli zamierzamy model wydać nie możemy go pominąć.)

Oczywiście do wykonania dodatkowych przekrojów możemy użyć AutoCADa, Rhino, FreeShip/DelfShip, programu Siatki 4.0, a cierpliwi mogą nawet Corela lub innego softu 2D. I tu ograniczeniem są jedynie chęć nauczenia się danego programu i indywidualne preferencje i wiedza, bo przecież do jednego celu może prowadzić wiele dróg. :)

--
Pozdrawiam,
Arek

 
24-11-07 23:28  Odp: [pytanie]siatki w AutoCad
yanis 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

-

Post zmieniony (30-09-11 13:32)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024