ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
04-11-07 09:19  Odp: [Tutorial]O tym, jak działa program do rysowania siatek brył
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Nie mogę czuć się urażony przez kogoś, kto pamięta czasy ZX Spectrum ;-)
Tym bardziej, że sam zaczynałem od ZX-81 z 1 KB pamięci.
Miłego łikendu, nie stresuj się i przeczytaj za ... kolejny odcinek :)

 
05-11-07 11:38  Odp: [Tutorial]O tym, jak działa program do rysowania siatek brył
Dorsz Odyniec 

 

Z pewnością masz we mnie wiernego czytelnika.

--
Autoryzowany Instruktor Rhinoceros w Polsce

 
09-11-07 21:48  Odp: [Tutorial]O tym, jak działa program do rysowania siatek brył
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Witam ponownie - czas na naukę :D

Ostrosłup foremny

Samo rozwinięcie jest proste co do zasady: ściany boczne są trójkątami stykającymi się bokami, a podstawą jest wielokąt foremny znany z poprzedniego odcinka.
Podstawę więc pominę, skupiając się tylko na bokach:



Po wyprowadzeniu:



Jeśli ktoś nie pamięta co oznacza arcsin (czytaj: arkus sinus), to jest to funkcja odwrotna do sinusa. Idea tej odwrotności jest prosta jak budowa cepa:
sam sinus mówi jaki jest stosunek boków przy danym kącie.
Arcus zaś zwraca kąt przy danym stosunku boków (Alfa na rysunku poniżej jest kątem "ogólnym", nie z poprzedniego rysunku. Drobna niefortunność):



Samo rozwinięcie można zrobić niemal identycznie, jak wyrysowanie wieloboku. Jedyna różnica jest taka, że kąt którym “obracamy” punkt nie dojdzie do wartości 360 stopni:



Pozostało napisać kawałek “programu”:



A w następnym odcinku to, na co wszyscy czekali: ostrosłup ze ściętym płasko czubkiem ;-)

 
12-11-07 16:04  Odp: [Tutorial]O tym, jak działa program do rysowania siatek brył
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Ostrosłup ścięty płasko

Zgodnie z obietnicą, dzisiaj będzie ostro: ścinamy gościowi czubek ;-)
W życiu chciałoby się nie raz, a tutaj można sobie bezkarnie pohulać.
Choć czubek ścięty, to nadal będzie on bardzo potrzebny. Można powiedzieć, że aby rozwinąć ostrosłup ścięty, trzeba mu czubek założyć z powrotem:





O rozwijaniu podstawy i powierzchni górnej nie ma co pisać, bo wiadomo co i jak z poprzednich odcinków.
Algorytm ten zawiera w sobie w pewnym sensie poprzedni. Jeśli przyjmie się szerokość ściany górnej równą 0, to powstanie rozwinięcie zwykłego ostrosłupa ze szpicem.

Następny odcinek co najmniej za tydzień, ale będę myślał nad kolejnym tematem.
Jeśli kogoś interesuje “jak to się robi?”, czyli opis jakiegoś konkretnego rozwinięcia – niech napisze.
Nie obiecuję, że będę w stanie to zrobić, bo głowa już nie ta, ale pomyśleć zawsze można :-)
No i jest pomocna ręka Forum...

 
23-11-07 23:36  Odp: [Tutorial]O tym, jak działa program do rysowania siatek brył
Dorsz Odyniec 

 

No i znowu ja...
Dawka teorii jest ciągle ogromna, jestem bardzo zadowolony z kodów rozwijania, ale mam pytanie czy nie da się np kodu podawać już w formie np. skryptu do Rhinoceros? To chyba jedyny program, w którym można Twoje lekcje zrealizować praktycznie, według mnie, znacznie podniosłoby to stopień zrozumienia o tym, o czym piszesz.
Jakaś dawka praktyki, minimalna choć.
Rhinoscript, prosimy..., jeśli się da

Pozdrawiam i wszystko czytam, jak obiecałem, zapewniam...

--

Autoryzowany Instruktor Rhinoceros w Polsce

Post zmieniony (23-11-07 23:37)

 
24-11-07 22:57  Odp: [Tutorial]O tym, jak działa program do rysowania siatek brył
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Witaj stały czytelniku :) oraz inni rzecz jasna :)

Jeśli chodzi o Rhino, to na pewno nie napiszę żadnego skryptu, ponieważ - jak wspomniałem wcześniej - nie znam tego programu. Oczywiście kiedyś go sobie ściągnąłem i skorzystałem z 25 save-ów, ale to dla mnie o jakieś 500 za mało ;-)
Przeczytałem zgrubnie kawałek zastosowania i orientuję się, że w Rhino projektuje się cały model od razu (albo całe moduły). Jest to dość naturalne i przyszłościowe. Problem jednak w cenie (ok. 4500 zł), co czyni go nieprzydatnym do amatorskich zastosowań. Nie chcę się tutaj wdawać w dyskusje na temat darmowych alternatyw itp. bo temat nie ten.

Trochę dziwi mnie zdanie, które napisałeś:
To (Rhino) chyba jedyny program, w którym można Twoje lekcje zrealizować praktycznie, według mnie, znacznie podniosłoby to stopień zrozumienia o tym, o czym piszesz.
Jakaś dawka praktyki, minimalna choć.


Dawka praktyki jest jak najbardziej dostępna. Są to programy : Siatki oraz Kreski.
W przypadku Siatek mogę opierać się na przypuszczeniach ale Kreski działają na bardzo podobnych do opisanych przeze mnie algorytmach. Wiem to, bo znam ich kod źródłowy napisany w Borland Delphi (ok. 30 stron wydruku A-4). Nie są to więc jakieś moje teorie, lecz rzeczy sprawdzone w praktyce, które działają i każdy może się o tym łatwo przekonać. Wiem, że znasz te programy, bo widziałem Twoje wpisy w tych wątkach.

W temacie Siatek 4.0 wyraziłeś opinię bardzo entuazjastyczną, choć z Twojego punktu widzenia jest to chyba program anachroniczny, bo bazujący na "projektowaniu klocków" a nie całościowo jak w Rhino.
Mam wrażenie, że jest jakiś zgrzyt nieporozumienia między nami. Całkowicie dopuszczam możliwość niezrozumienia czegoś z mojej strony, a to można wyjaśnić jedynie poprzez wymianę zdań. Tak więc spokojnie czekam na wszelkie pytania, wątpliwości, sugestie, itp.

P.S. W następnych odcinkach pewnie opiszę stożek a potem stożek ścięty płasko.

 
25-11-07 11:46  Odp: [Tutorial]O tym, jak działa program do rysowania siatek brył
Dorsz Odyniec 

 

Mam wrażenie, że jest jakiś zgrzyt nieporozumienia między nami. Całkowicie dopuszczam możliwość niezrozumienia czegoś z mojej strony, a to można wyjaśnić jedynie poprzez wymianę zdań. Tak więc spokojnie czekam na wszelkie pytania, wątpliwości, sugestie, itp.

To się rzeczywiście zgadza, nie zrozumieliśmy się, ale wina leży po obu stronach.
Poprzez realizację praktyczną uważałem (stosując rzeczywiście skrót myślowy i pewną niekonsekwencję rozumowania) napisanie programu wewnątrz środowiska aplikacji (np. Rhino) , który to program (skrypt) nie tylko całkowicie praktycznie pokazałby krok po kroku mechanizm działania, podanego przez Ciebie algorytmu, ale również dałby czytelnikom okazję na własne, także praktyczne - próby, podkreślam wewnątrz środowiska Rhino. I to próby nie polegające na klikaniu na ikonki funkcji, ale na prostą zabawę z algorytmem, który podany byłby w formie skryptu. Innymi słowy - można by napisać nową funkcję Rhino (z własną ikonką nawet w pasku narzędzi) w oparciu o Twoje wykłady, przy powstaniu której użytkownik praktycznie przyjąłby wiedzę teoretyczną podaną przez Ciebie, równocześnie bez potrzeby stosowania środowisk programistycznych,

Przeczytałem zgrubnie kawałek zastosowania i orientuję się, że w Rhino projektuje się cały model od razu (albo całe moduły). Jest to dość naturalne i przyszłościowe.

Zupełnie nie o to chodzi, moim zdaniem, jeśli chodzi o przyszłość i naturalność projektowania. Możesz sobie cały model lub moduły całe zaprojektować i rozłożyć także w całkowicie darmowym i świetnym programie - Blender. Nowoczesność polega na maksymalizacji dokładności stosowanych rozwiązań, na prostocie ich stosowania, i co najważniejsze - automatyzacji najczęściej stosowanych (czyli najbardziej nużących) czynności. Ale o tym piszę niżej, bardziej dokładnie.

Problem jednak w cenie (ok. 4500 zł), co czyni go nieprzydatnym do amatorskich zastosowań. Nie chcę się tutaj wdawać w dyskusje na temat darmowych alternatyw itp. bo temat nie ten.

Cena Rhino - 4500 za licencję komercyjną - paradoksalnie właśnie przez taką cenę (w stosunku do innych rozwiązań tego typu) program ten zaczyna być dostrzegany przez, jak to określiłeś, nawet amatorskie zastosowania, szczególnie w ostatnich 2-3 latach (mówię o naszym rynku - w Europie, to wiadomo, komercyjne Rhino dla pracujących na Zachodzie Europy to koszt wersja EDU Rhino w naszym kraju).
Poza tym w naszym kraju, jest jeszcze wersja EDU, którą można kupić za niecałe 1 tys PLN, a i komercyjnie na niej pracować.
Co do wersji Trial - nawet bez możliwości już zapisu (czyli wygasła wersja próbna Rhino) potrafi wykonywać, importować, edytować i zapisywać (bez limitów) skrypty, ale tego nie dopisałem, to mój błąd. Używanym językiem jest zwykły VBScript .Polecam Ci ten wątek i gorąco zapraszam, aby jednak spróbować

Co do siatek i kresek, wiem, że te programie działają i wiem również, że działają na podobnych rozwiązaniach, jakie przedstawiasz nam wszystkim tutaj. Tylko ciągle nie czuję, w jakim celu są wykłady w takim razie, nie wiem, ktoś z modelarzy ma usiąść i napisać sobie w Borlandzie drugie Kreski, czy Siatki? Siatki są przecież tak tanie, że każdy, kto zajmuje się modelarstwem stosowanym i posiada komputer, może sobie na nie pozwolić i powinien!


W temacie Siatek 4.0 wyraziłeś opinię bardzo entuzjastyczną, choć z Twojego punktu widzenia jest to chyba program anachroniczny, bo bazujący na "projektowaniu klocków" a nie całościowo jak w Rhino.
Prawie wszystko się zgadza. Nie zmieniam i nie mam zamiaru zmieniać swojej bardzo pozytywnej opinii na temat siatek, ale wynika ona bardziej ze stosunku co można w nich osiągnąć i ceny, jaką za ten program należy zapłacić. Natomiast program ten pracuje na polygonach, na trójkątach, na siatce, która z definicji, jest bardzo grubym przybliżeniem tylko, a nie na NURBSach, siłą rzeczy więc mam prawo uważać, że nie jest to najnowocześniejsza technologia w tej branży dziś. Mam prawo do takiego zdania przecież.

To chyba póki co wszystko - w dalszym ciągu - zostaję stałym czytelnikiem i serdecznie pozdrawiam

--

Autoryzowany Instruktor Rhinoceros w Polsce

Post zmieniony (25-11-07 11:58)

 
07-12-07 16:46  Odp: [Tutorial]O tym, jak działa program do rysowania siatek brył
Dorsz Odyniec 

 

Halo? Napisałem coś nie tak ? Nikt przecież nie jest nieomylny.
Zła wiadomość jest lepsza od braku wiadomości.

--

Autoryzowany Instruktor Rhinoceros w Polsce

Post zmieniony (07-12-07 16:49)

 
07-12-07 22:13  Odp: [Tutorial]O tym, jak działa program do rysowania siatek brył
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Rzeczywiście Dorszu The Odyńcu udało Ci się zastopować ten temat.
Ja nie bardzo potrafię odpowiadać na takie pytania(?).

Jednak brak reakcji z mojej strony jest nieczytelny - bardzo przepraszam.
Generalnie uważam, że piszesz nie na temat.
Ty piszesz o Rhino a wątek jest na temat działania programu typu Kreski. Być może także Siatki, choć wersja 4.0 oddaliła się od Kresek na spory dystans (tu szczere wyrazy szacunku dla KubyZ (oraz równie szczere dla angusa )).
Po raz kolejny pytasz mnie "czemu to służy", czy modelarze mają stać się programistami.
Odpowiadam: nie służy to niczemu. Podobnie jak sklejanie modeli. Ot, wyrabia się pewne umiejętności i rozwija intelektualnie.
Nikogo nie namawiam do bycia programistą. Ja programowaniem interesuję jedynie amatorsko. Podobnie - sklejanie modeli z papieru sprawia mi frajdę, choć trudno mi dociec dlaczego :)

P.S.
Tak na marginesie - nazwy tych programów to: Siatki i Kreski :) a nie: siatki i kreski :(.
Opis rozwijania stożka prawie gotowy, więc ciąg dalszy niebawem nastąpi.

 
10-12-07 10:06  Odp: [Tutorial]O tym, jak działa program do rysowania siatek brył
Dorsz Odyniec 

 

Dzięki za odpowiedź. Postaram się na przyszłość nie stopować tematów.

W takiej sytuacji - jako stały czytelnik i jedyny (jak do tej pory) komentator - czekam z niecierpliwością na następne rozwinięcia.
Serdecznie pozdrawiam.

--
Autoryzowany Instruktor Rhinoceros w Polsce

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024