ABC PROJEKTOWANIA   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Nauka projektowania przy wykorzystaniu różnych programów, doskonalenie technik i tricków związanych z projektowaniem modeli kartonowych. Zrób To Sam - czyli samodzielne projektowanie dodatkowych elementów. Rozwijanie siatek brył. Zmiana kolorystyki, powiększanie i zmniejszanie.

Uwaga! W tym dziale nie wpisujemy postów: "kartonowych", relacji z budowy (dopuszczalne relacje z procesu projektowania). Informacje o programach wpisujemy wyłącznie w zakresie bezpośrednio związanym z konstruowaniem modeli kartonowych.




 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
17-02-07 22:24  [Tutorial] Fotki do dokumentacji modelarskiej.
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Witam wszystkich forumowiczów. Dziś podzielę się z Wami innym patentem, który bardzo często wykorzystuję gromadząc materiały potrzebne do projektowania modeli. Otóż problem mamy następujący: jedziemy sobie gdzieś po Polsce z rodzinką ... a tu za rogiem wylania się obiekt, który chcielibyśmy zaprojektować i zbudować ... jak na złość nie mamy przy sobie miarki, kartki papieru, ołówka nie wspominając już o czasie (rodzinka chce jeszcze zdążyć do jakiegoś skansenu). Jedyną rzeczą, jaką mamy pod ręką to cyfrówka. Kurcze, ale co z wymiarami ???

Do każdego wyjazdu należy się w domu odpowiednio przygotować i mieć ze sobą Czarodziejskie Miarki. Ja swoje zrobiłem z folii magnetycznej, zakupionej w sklepie sprzedającym folię samoprzylepną (w każdej firmie wykonującej szyldy lub plafony świecące podpowiedzą Wam gdzie tego szukać). Do swoich miarek użyłem kawałka folii o wymiarach 60x5 cm, który „nic” nie kosztował (kawałek folii o szerokości 60 cm i długości metra kosztuje jakieś 60zl). Zakupując folię należy wybrać jak najgrubszą i jak najmocniejszą. Następnie z folii samoprzylepnej wycinamy odpowiedni wzorek, ja sobie zrobiłem trzy różne miarki 30x2 cm, 20x1 cm oraz 10x1 cm po dwie sztuki. Na fotce widać rys. A-folię magnetyczną, rys. B-wycięte na ploterze miarki (można to bez problemu wyciąć skalpelkiem, ważne, aby folia była kontrastowa do folii i żeby w czasie wycinania kawałki folii pozostały połączone papierem). Na wyciętą folię naklejamy kawałek taśmy papierowej (stosowanej przy malowaniu) - rys. C. Potem odwracamy całość „do góry kolami” i ostrożnie usuwamy podłoże papierowe. Teraz bez problemu przeniesiemy całość miarek na folię magnetyczną --> nic nie powinno się pokrzywić. Zdejmujemy taśmę papierową i już mamy prawie gotowe miarki rys. D Teraz już wszystko rozcinamy i pakujemy --> najlepiej do samochodu lub torby z aparatem ... bo nigdy nie wiadomo kiedy będą nam potrzebne.



Na zdjęciach poszczególne paski mają ściśle określone wzorki, których wymiary są nam znane. Folia bez problemów przyczepia się do każdego metalowego przedmiotu. Robiąc fotki starajmy się przyczepiać paski w pionie lub w poziomie, unikajmy układania ich po skosie. Ważne jest również, aby fotki robić na maksymalnym zoomie i z większej odległości, tak żeby obiekt lub jego część wypełniała większość kadru. Dzięki temu unikniemy zniekształceń beczkowatych, charakterystycznych dla krótkich ogniskowych. Po zrobieniu tych pasków wyszedłem przed firmę i pstryknąłem takie fajne urządzonko (fotki są oczywiście dość mocno zmniejszone, w oryginałach dokładnie widać krawędzie miarek).



Po prostowaniu fotki i obróbce w Corelu otrzymałem coś takiego ... wyrysowane w skali 1:1 :) Teraz bez kłopotu będę mógł dowolnie to przeskalować i postawić przy Ol-49, która czeka w szafce :)



--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
17-02-07 23:47  Re: [Tutorial] Fotki do dokumentacji modelarskiej.
mikoaj68 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1


 - 4

Genialne i proste :)

 
18-02-07 10:51  Re: [Tutorial] Fotki do dokumentacji modelarskiej.
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

A czy nie lepiej, przygotowując się do wyjazdu, zamiast tych pasków, wziąć właśnie miarkę i linijkę:-))

--

 
18-02-07 11:39  Re: [Tutorial] Fotki do dokumentacji modelarskiej.
woy-tek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Piter - chyba właśnie o to chodzi by nie wozić ze soba miarek i linijek. Bo oprócz tego jeszcze notes, długopis i inne akcesoria. Zamiast czasochłonnego obmierzania czegoś tam i robienia notatek przykładasz paski, robisz fotki, a w domu na spokojnie przeliczasz sobie proporcje, rysujesz i kleisz. Dla mnie to ciekawy pomysł.

--
The DOORS Are Open

Wojtek GG 1239442

 
18-02-07 11:52  Re: [Tutorial] Fotki do dokumentacji modelarskiej.
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Ja jednak wolę pozostać tradycjonalistą.

--

 
18-02-07 11:56  Re: [Tutorial] Fotki do dokumentacji modelarskiej.
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Tak czy siak coś tam zawsze trzeba ze sobą wozić ;)
Ja używam miarki i mierzę zawsze jakiś charakterystyczny element.
Im dłuższy tym lepiej (mniejsze ryzyko błędu)

 
18-02-07 15:18  Re: [Tutorial] Fotki do dokumentacji modelarskiej.
zremb 

 

Do pomiarów na wysokość do ok. 2,5 m w pionie i do ok. 5 m w poziomie używam tradycyjnej miary zwijanej.
Zamiast ołówka (długopisu) i notatnika używam dyktafonu.
Metoda o tyle praktyczna, że nie trzeba co chwilę odkładać miarki, aby zrobić notatkę.
W tym wypadku dokumentacja jest jednak jak najbardziej wskazana.
Same notatki głosowe bez ilistracji są nic nie watre.

--
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

 
26-02-07 20:13  Re: [Tutorial] Fotki do dokumentacji modelarskiej.
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Panowie.

Panowie, mi nie chodziło o to żeby Was przekonywać do miarek. Chciałem jedynie zaprezentować alternatywną możliwość. Metoda ta ma w stosunku do "analogowych" zaletę szybkości i uniwersalności. Dzisiaj miałem możliwość wejścia do kabiny maszynisty SM-42 manewrującej na bocznicy, miałem "swoje" 5 minut, rozlepienie 10 miarek (w różnych miejscach) zajęło mi 20 sekund a potem już tylko natrzaskalem kilkadziesiąt zdjęć ... i lokomotywa odjechała. Myślę, że czasu na pomiary miałbym zbyt mało. Pomysł z dyktafonem też jest świetny ... ale ... czy po wysłaniu znajomym fotek należy dołączyć nagranie ? W mojej metodzie wystarczy, że prześlę Wam fotkę mailem macie wszystko jak na dłoni (oczywiście pod warunkiem, że ujednolicimy wzór miarek. Ze zdjęcia poniżej każdy może odczytać wszystkie wymiary wiedząc, że długość paska to 10 cm.



Pozdrawiam ... uśmiechnijcie się :) bo warto :)

--

Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

Post zmieniony (13-07-07 23:43)

 
26-02-07 20:48  Re: [Tutorial] Fotki do dokumentacji modelarskiej.
Marcin G. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Astra, przedstawiona przez Ciebie metoda jest prosta i skuteczna. Marzy mi się, by w monografiach publikowane były zdjęcia zaopatrzone w takie właśnie miarki :)

--



Pozdrawiam!
------------------------------------------------------------------------------
"Nie możesz w życiu mieć wszystkiego. Gdzie byś to trzymał?"

 
27-02-07 15:27  Re: [Tutorial] Fotki do dokumentacji modelarskiej.
ojciec cenzura 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 2


 - 2

Ja osobiście uważam, że pomysł z miarkami na zdjęciach jest genialny.

--

 
18-09-07 00:00  Odp: [Tutorial] Fotki do dokumentacji modelarskiej.
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Gdyby ktoś nie wiedział, w jaki sposób odczytać informacje na takich fotkach z miarkami to zapraszam do zapoznania się z TUTORIALEM opisującym bardzo prostą, acz skuteczną metodę.

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
21-09-07 14:12  Odp: [Tutorial] Fotki do dokumentacji modelarskiej.
Dorsz Odyniec 

 

Świetny i potrzeby tekst, dzięki! Przyda się naprawdę wielu użytkownikom, czy to 2d, czy to 3d!
Dzięki Astra!!!

--
Autoryzowany Instruktor Rhinoceros w Polsce

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024