Wrocławskie Spotkania Modelarzy Kartonowych i Zloty Forumowiczów   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach


       Na stronie znajdziesz:


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
18-05-16 19:51  [WSMK 2016] Zwiedzanie Fortu Piechoty "Polanowice" I. St. 6
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Przeniosłem do oddzielnego wątku, żeby nie zginęło w czeluściach innych spraw.

Istnieje możliwość zwiedzania (najdogodniejszy termin to sobota) zabytkowego Fortu Piechoty, dzieła Pierścieniowej Twierdzy Wrocław z lat 1891-1914, i w latach 2wojennych zmodyfikowanego. Fort brał czynny udział w walkach o obronę Festung Breslau. Aktualnie jest rekonstruowany dzięki staraniom Wrocławskiego Stowarzyszenia Fortyfikacyjnego.

Więcej informacji na temat Stowarzyszenia i samej Twierdzy:

Dla facebookowiczów: https://pl-pl.facebook.com/fortwroclaw

Dla tradycjonalistów i wolących www: http://www.fortwroclaw.pl/

Procedure organizowania tej wycieczki już rozpocząłem. Wstępnie zaklepałem termin na sobotę 4.06.2016 około godziny 12.00, dla grupy około 20 osobowej, ale limitu jako takiego nie ma i może być spokojnie więcej. Na miejscu jest przewodnik, który oprowadzi i przedstawi dokładna historię Fortu i Festung Breslau. Przy odrobinie szczęścia będzie można załapać się na manewry Grupy Rekonstrukcji Historycznej 609 Division. Ale tego nie mogę obiecać ;-) Czas zwiedzania to około 1 godzinki.

Fort Piechoty nr 6 (Infanterie Stutzpunkt 6) znajduję się stosunkowo blisko samego miejsca wystawy i na upartego można zaliczyć niezbyt meczący spacer.

Czy są chętni i drążyć temat dalej? Pod koniec tygodnia muszę wstępnie potwierdzić termin. Opiekuni są jak najbardziej otwarci i bardzo chętnie zaprezentują swój obiekt.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
19-05-16 12:56  Odp: [WSMK 2016] Zwiedzanie Fortu Piechoty "Polanowice" I. St. 6
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Myślę, że może warto wspomnieć kawałek nie tak odległej historii naszego miasta związanej z Polakami, chodzi mi o wojny napoleońskie. To właśnie we Wrocławiu została utworzona Legia Nadwiślańska, a 15 maja 1807 roku bitwa pod Strugą (okolice Szczawienka pod Wałbrzychem, nie tak daleko od "złotego pociągu") zakończyła się zwycięstwem polskich ułanów. 280 polskich ułanów Legii rozgromiło formację 1200 żołnierzy piechoty pruskiej, wzięło 800 Prusaków w niewolę i w triumfalnym pochodzie przyprowadziło ich do Wrocławia przed oblicze brata Napoleona Hieronima Bonaparte. W tym czasie Wrocław znajdował się w rękach wojsk francuskich. Siedziba Bonapartego i jego sztabu znajdowqała się w zamku leśnickim.

http://par_struga.republika.pl/05_zrodla_bitwa.html

http://www.starebogaczowice.ug.gov.pl/index.php?option=16&action=news_show&news_id=70

http://www.zamki.pl/?idzamku=lesnica

--
Sven

HMS Ark Royal

 
19-05-16 13:06  Odp: [WSMK 2016] Zwiedzanie Fortu Piechoty "Polanowice" I. St. 6
Jaroslav 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Pierwszy!
Chyba się chłopy pospali ;)
Daj znać jakie będą ceny tej wycieczki.

--
GG 6801515

 
19-05-16 16:35  Odp: [WSMK 2016] Zwiedzanie Fortu Piechoty "Polanowice" I. St. 6
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Orientacyjny koszt tej wycieczki to: co łaska do diaska ;-) na fundusz remontowy. Jak na razie, nie przypominam sobie żeby Stowarzyszenie pobieralo jakieś oplaty za zwiedzanie. Ale te kwestje jeszcze wyjaśnie.
Przepraszam ale piszę z telefonu i nie mogę zabardzo sie rozpisywać :-/

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
19-05-16 22:20  Odp: [WSMK 2016] Zwiedzanie Fortu Piechoty "Polanowice" I. St. 6
MarcinekZ 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4
 

Sven.
Świetnie,że tak jak Chopin organizujesz wycieczkę.
Myślę,że Ty jako wieloletni bardzo aktywny współorganizator WSMK oprowadzisz naszych Gości po zamku leśnikcim.
Oczywiście jak zwykle będziesz aktywnie uczestniczył w przygotowaniach. Widzimy się w piątek :-)
Jak by co jestem pierwszy na liście do zwiedzenia Leśnickiego Zamku - szczególnie od wewnątrz.

--
..,=====,o00o
//__l_l_,\____\,__
l_---\_l__l---[]lllllll[]
_(o)_)__(o)_)--o-)_)___

 
20-05-16 11:06  Odp: [WSMK 2016] Zwiedzanie Fortu Piechoty "Polanowice" I. St. 6
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Marcinek, chociaż jak na razie tylko brałem udział w organizacji wystawy tematycznej flota Pacyfiku, więc nie jestem aktywnym ani uczestnikiem, ani organizatorem, dlaczego wiec wiedząc o tym piszesz w ten sposób? Możesz to wyjasnić? Jaki masz w tym cel? Mniemam, że na pewno pozytywny.

Chciałem pokazać że historia Wrocławia związana z Polakami nie kończy się na średniowieczu, że to nie jest w większości nowożytna historia Prusactwa (naszych zaborców) ale są także wielkie akcenty polskie związane np. z wojnami napoleońskimi, które w naszym mieście nie są zbyt znane i eksponowane. A przecież zdobyty Wrocław przez Francuzów był w rękach Napoleona w latach 1807/1808. Zresztą, obecny rozwój miasta to skutek decyzji Hieronima Bonapartego o zburzeniu murów miejskich co umożliwiło dynamiczny rozwój miasta, które dotąd było brudną, śmierdzącą, prowincjonalną mieścinką duszącą się w średniowiecznych murach. Albo, że obecny pl. Kościuszki, ul. Świdnicka to projekt/koncepcja jednego z francuskich inżynierów wojsk napoleońskich z tamtego okresu.

Co do zamków wrocławskich, to mamy pozostałości aż 4 sredniowiecznych i wszystkie mają polskie korzenie, leśnicki też. Cały uniwerek jest wzniesiony na resztkach zamku lewobrzeżnego Wrocławia. A więc najstarszy zamek na Ostrowiu Tumskim, niedokończony zamek w miejscu obecnego Arsenału (wzniesiony przez Henryka Brodatego), zamek lewobrzeżny i leśnicki.

http://www.zamkipolskie.com/wroc/wroc.html

Można się pofatygować do Leśnicy, choć to kawałek, albo połazić po centrum a potem na Leśnicę jak ktoś chce, zależy co kogo interesuje. Arsenał można spokojnie też zwiedzić, grupowo albo indywidualnie, jak komu pasuje. Wskazuje tylko temat z polskimi akcentami miasta.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
23-05-16 10:36  Odp: [WSMK 2016] Zwiedzanie Fortu Piechoty "Polanowice" I. St. 6
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Sven wszystko pięknie i ja to rozumiem, ale nie mam takich możliwości i kontaktów. A i logistycznie takie dalekie wyprawy, po zakorkowanym mieście, to spore wyzwanie.

A Fort nr 6:
a) jest stosunkowo blisko,
b) to bardzo ciekawe dzieło forteczne i unikat w skali światowej,
c) opiekują się nim pracownicy naukowi UWr Wydziału Historii i Archeologii,
d) opiekunowie to grupa pasjonatów, która uratowała coś od kompletnego zniszczenia, bez dotacji i jakichkolwiek grantów,
c) Fort i Pierścieniowa twierdza Wrocławia to nierozerwalnie związane z historią tego miasta elementy architektura militaris czy się to komuś podoba czy nie,
d) opiekunowie na wieść, że jest zainteresowanie taką wycieczkę, bardzo się ucieszyli, i bardzo chętnie oprowadza i opowiedzą o swoim podopiecznym. A, i nie tylko.

Nie chcesz, nie będziesz musiał brać udziału w tej wycieczce. Przymusu nie ma, choć uważam, że naprawdę warto. Bo o ile po niektórych innych Fortach i Schronach Mobilizacyjnych można sobie łazić samopas, to nikt ci nie opowie o nich tak ciekawie i nie objaśni co do czego ;-) O tym, że będziesz łaził po chaszczach, g....e i kupie śmieci, wycierał sadze ze ścian i ryzykował upadek do studni lub kloaki, tylko wspomnę dla smaczku :-D Choć wiem o takich, co tak lubieją ;-D

Co do samego zwiedzania potwierdzę termin na sobotę 4.06.2016 koło godziny 12.00 / 12.30. Myślę, że już koło godziny 11.30 / 11.45 zrobimy sobie zbiórkę do wyruszenia na miejsce. Spacerkiem to myślę jest 15-20min. Samochodem góra 5 min, jak nie mniej. Co do ewentualnych opłat to kwestię wyjaśnię, ale to są raczej sprawy co łaska i dowolne datki. Jak do tej pory to tak funkcjonowało. A i bez tego się obejdzie pewnie ;-)

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
23-05-16 13:14  Odp: [WSMK 2016] Zwiedzanie Fortu Piechoty "Polanowice" I. St. 6
Model-KOM (KOK) 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 9
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Co do godzin zwiedzania.. szkoda.. że tak wcześnie.. czy jest taka możliwość żeby takie wyprawy organizowano tak po 16 :) Nigdy nie mogę uczestniczyć.. jako wydawca nie zamknę przecież stoiska , ale jako modelarz chciałbym uczestniczyć

--
KOK007 - WWW.MODEL-KOM.PL

 
23-05-16 16:17  Odp: [WSMK 2016] Zwiedzanie Fortu Piechoty "Polanowice" I. St. 6
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Szkopuł w tym, że Fortem opiekują się społecznicy, którzy też muszą gospodarować swoim czasem. Preferują godziny południowe, ale może bedzie mozna coś porząglować.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
23-05-16 23:07  Odp: [WSMK 2016] Zwiedzanie Fortu Piechoty "Polanowice" I. St. 6
Model-KOM (KOK) 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 9
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Chopin nie kombinuj. Tak poprostu na przyszłość

--
KOK007 - WWW.MODEL-KOM.PL

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024