KALENDARZ MODELARSKI   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Kalendarium imprez modelarskich. Zapowiedzi konkursów, wystaw, zlotów i spotkań. Proszę o wpisywanie dat spotkań w zapowiedziach.




Legenda:

Konkursy, wystawy, festiwale
Spotkania grupowe
Inne wydarzenia: pokazy lotnicze,
zloty pojazdów militarnych i żaglowców,
rekonstrukcje historyczne itp.



Link do wątku - kliknij w wydarzenie,
a następnie w link w wierszu "Opis"

Lokalizacja wydarzenia - kliknij
w wydarzenie, a następnie w "mapa"

Kopiowanie wydarzenia do swojego
kalendarza Google - kliknij w wydarzenie,
a następnie w "skopiuj do mojego
kalendarza"

W kalendarzu będą umieszczane tylko
poprawnie nazwane i oznakowane
wątki (data, pisownia itp.)



 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
07-05-17 14:17  4-5 czerwca - “Dutch Duxford” czyli Oostwold Airshow (Holandia)
yanis 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

5-cioosobowa ekipa fotolotnicza szczecińsko-poznańska wybiera się te pokazy. Mamy jedno wolne miejsce w aucie i w hostelu. Jeśli ktoś by reflektował, proszę dać znać. Wyjazd z okolic Poznania i ze Szczecina w sobotę rano, w domu powinniśmy być we wtorek wieczorem. W drodze powrotnej planujemy zaliczyć w Niemczech muzeum morskie(U-boot typ XXI).

Pokazy lotnicze zdecydowanie w klimacie drugowojennym (żadnych odrzutowców).
Lista głównych atrakcji w powietrzu:
- Hawk 75A,
- P40F Warhawk,
- P40C
- Spitfire LFVb EP120,
- Mustang P-51D Damn Yankee,
- P-51D Mustang ‘The Shark’,
- Spitfire Mk IXe – Norwegian Spitfire Foundation,
- OFMC’s Spitfire LF IX,
- Spitfire Mk.IX – KLuHV,
- Consolidated Vultee BT-13B,
- Antonov An-2 – Classic Wings,
- OV-10B Bronco,
- Cessna O-2A Super Skymaster,
- T-6 Harvard Mk4,
- Boeing Stearman PT17,
- Sukhoi 29,
- Fokker S-11 Instructor,
- Jak-52,
- DH82a Tiger Moth
- North American SNJ-4 Texan.
Będą przeloty solo i w grupach, więc powinno być ciekawie :)

Filmik reklamujący pokazy:
https://www.youtube.com/watch?v=qHf3E9--_yE

Strona internetowa pokazów:
http://www.oostwold-airshow.nl/

Koszt dojazdu i zakwaterowania około 450-500 PLN. Do tego dwudniowa wejściówka na teren pokazów 18 Euro (mamy jedną zbędną kupioną w przedsprzedaży).

--
-------------------------------------------------
Modelarstwo teoretyczne opanowałem do perfekcji.

 
10-06-17 08:56  Odp: 4-5 czerwca - “Dutch Duxford” czyli Oostwold Airshow (Holandia)
yanis 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

Tak na początek - było super! Wszystko zagrało - organizator, pogoda i atmosfera wyjazdowa :)





Pełna relacja za dni kilka.

--
-------------------------------------------------
Modelarstwo teoretyczne opanowałem do perfekcji.

 
27-06-17 11:38  Odp: 4-5 czerwca - “Dutch Duxford” czyli Oostwold Airshow (Holandia)
yanis 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

Trudno znaleźć konkretne informacje na temat tej imprezy na polskich stronach, więc skrobne kilka słów - może za dwa lata ktoś pokusi się na krótka wizytę na lotnisku w Oostwold.
Same pokazy mają charakter pikniku lotniczego - sami organizatorzy nie wstydzą się tego określenia. Z drugiej zaś strony przylgnęło do niej określenie "Dutch Duxford". Wynika to z charakteru pokazów - skupiają się one na klimatach historycznych, głównie drugowojennych. Kluczowym ich punktem jest tzw. blok warbirdów.

Impreza odbywa się na niewielkim aeroklubowym trawiastym lotnisku. Rozplanowanie jest idealne, z punktu widzenia fotografa. Oś pokazów przebiega na linii wschód-zachód, a część dla publiczności znajduje się od południowej strony. Tak więc słońce mamy przez cały dzień za plecami. Jedynie wieczorem przemieszcza się ono po naszej lewej stronie.
Organizatorzy wydzielają dla fotografów specjalną strefę wyposażoną w wysokie rusztowanie. Ja skupiłem się na fotografowaniu ze strefy publiczności. Tu mały minus - rozmieszczenie głośników tuż przed publiką na wysokich stojakach nie jest najlepszym rozwiązaniem - nieco ograniczają one widoczność. Mogłyby one znajdować się na wysokości człowieka albo stać z tyłu skierowane frontem w strone pasa.. Ostatecznie nie trzeba ich chyba rozstawiać wzdłuż całej długości pasa...

Same pokazy podzielono na dwa bloki, z godzinną przerwą w porze obiadowej. Prym wiodły, oczywiście, pokazy wszelkiej maści maszyny akrobacyjne. Jednak, poza warbirdami, pojawiło się też kilka innych lotniczych "smaczków". Na terenie lotniska można było podziwiać także grupy rekonstrukcyjne (był nawet polski akcent), spotkać się z kombatantami wojennymi, obejrzeć kolekcję starych ciągników, a także zmierzyć się z symulatorem lotu. Ja skupiłem się na lotniczym akcencie imprezy, więc tylko w tym temacie zaprezentuję zdjęcia.


Na pierwszy ogień pójdą panie i piloci z zespołu "Breitling Wingwalkers".











Poniżej kilka fotek różnej maści maszyn historycznych i akrobacyjnych:
































I na koniec najważniejszy dla mnie element pokazów, czyli "warbirdy":




















I jeszcze takie wariacje w stylu "old-foto" :)








Mam nadzieję, że organizatorzy dalej będą rozwijać tą imprezę w tym kierunku i za dwa lata, na jubileuszowej 10-tej edycji, będzie można zobaczyć więcej tych pięknych maszyn. Może impreza nie dorównuje rozmachem osławionym pokazom w Duxford. Mają jednak kilka niezaprzeczalnych zalet:
- "lokalność" (dawno nie czułem takiego komfortu na airshow - żadnej walki o lepsze miejsca, nie odczuwa się tego natłoku ludzi i hałasu);
- "ekonomiczność" - całkowite koszty wyjazdu zamknęły się w kwocie 600 PLN od osoby;
- prosty dojazd - ze Szczecina to nieco ponad 6h jazdy samochodem (Oostwold leży niemal przy granicy niemiecko-holenderskiej).

--
-------------------------------------------------
Modelarstwo teoretyczne opanowałem do perfekcji.

 
29-06-17 18:06  Odp: 4-5 czerwca - “Dutch Duxford” czyli Oostwold Airshow (Holandia)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Kolego, przepiękne zdjęcia! Widać na nich więcej niż na żywo ;-) Znalazłyby się jeszcze jakieś zdjęcia tego pustynnego Warhawka?

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
02-07-17 22:46  Odp: 4-5 czerwca - “Dutch Duxford” czyli Oostwold Airshow (Holandia)
yanis 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

Dzięki :) Jakieś by się znalazły, choć pewnie niewiele bo ta maszyna niewiele latała. Ale pomiędzy tym, co zarejestrowałem aparatem, a tym, co pokazuję, jest jeszcze mozolna i czasochłonna obróbka. Dlatego wybieram z każdego wyjazdu z reguły około 30 fotek, nad którymi przysiadam i je prezentuję. Reszta idzie bez obróbki prosto na CD-archiwum.

--
-------------------------------------------------
Modelarstwo teoretyczne opanowałem do perfekcji.

 
04-07-17 13:22  Odp: 4-5 czerwca - “Dutch Duxford” czyli Oostwold Airshow (Holandia)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Jasne, rozumiem.

To już temat na nieco inną dyskusję, ale zastanawiam się jak drogi sprzęt i jakie umiejętności trzeba mieć żeby robić takie zdjęcia.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
07-07-17 08:46  Odp: 4-5 czerwca - “Dutch Duxford” czyli Oostwold Airshow (Holandia)
yanis 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

Na wyjazdach generalnie używam dwóch aparatów i dwóch obiektywów. Cenowo, można powiedzieć, niebo i ziemia. A czy przy tej wielkości fotek jakościowo jest zauważalna różnica? Chyba nie :) Także nie trzeba od razu wyrzucać kilkudziesięciu tys. PLN żeby uzyskać zadowalające efekty.

Większość tych zdjęć zrobiłem szkłem Sigma Sport 150-600. Z doświadczenia wiem, że jej tańsza wersja (Sigma Conterporary) pod względem parametrów nie odbiega od niej jakością. Różnią się przede wszystkim jakością wykonania - wersja Sport jest uszczelniona i zrobiona solidniej. Na śmiglaki, gdzie chcemy uzyskać efekt ruchu śmigła, nawet te ciemniejsze obiektywy sprawują się dobrze. Kluczem jest tu wydajna stabilizacja w obiektywie i stabilna ręka do panningu (ja uczę się tej sztuki od 2014 roku).
W przypadku odrzutowców, które latają szybciej i dalej, sprawa wygląda już trochę inaczej. Ale to już osobny temat.

Obróbka zdjęć to też osobny długi temat - podstawa to praca z histogramem oraz obróbka miejscowa (maski lub podział fotki na osobne warstwy).

--
-------------------------------------------------
Modelarstwo teoretyczne opanowałem do perfekcji.

 
07-07-17 10:50  Odp: 4-5 czerwca - “Dutch Duxford” czyli Oostwold Airshow (Holandia)
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

To co robi na mnie największe wrażenie, to dobre doświetlenie zdjęć. Patrzę na to na którym większość zajmuje przód An-2, a w tle widać hangary. Wszystko na tym zdjęciu jest dobrze oświetlone i widoczne, zarówno silnik (będący w słońcu), boki kadłuba (będące w cieniu skrzydeł), jak i cały trzeci plan. To efekt obróbki komputerowej czy zasługa obiektywu? Mógłbyś pokazać kilka zdjęć przed obróbką, tak żebym mógł porównać co dostaje się z aparatu, a co z photoshopa?

Przepraszam że tak męczę, ale po prostu jestem ciekaw. Sam pstrykam na pokazach "idiotenkamerą", więc moje zdjęcia to z reguły katastrofa.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
07-07-17 18:47  Odp: 4-5 czerwca - “Dutch Duxford” czyli Oostwold Airshow (Holandia)
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Świetna impreza i świetne zdjęcia! Gratulacje!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
11-07-17 12:24  Odp: 4-5 czerwca - “Dutch Duxford” czyli Oostwold Airshow (Holandia)
yanis 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

"Mógłbyś pokazać kilka zdjęć przed obróbką, tak żebym mógł porównać co dostaje się z aparatu, a co z photoshopa?"

Akurat sprawy związane z korektą ekspozycji są najprostsze i najłatwiejsze w korygowaniu. Wystarczy focić w raw-ach, a nie w jpeg-ach. Każdy program do wywoływania raw-ów posiada funkcję "wyciągania cieni" i likwidacji "przepałów" czyli prześwietlonych fragmentów. W przypadku cieni jest przy tym szansa na odzyskanie detali, które tam były. Na przepały niewiele już poradzimy. Osobna kwestia to jakość tego, co uda nam się uzyskać. I tu, niestety, głównym czynnikiem jest matryca aparatu. Gorszej klasy matryca da nam mocno zaszumioną "papkę" z brzydkimi przebarwieniami. Z lepszej matrycy wyciśniemy dużo więcej. Ta właściwość matryc aparatu nazywa się "zakresem tonalnym" (często spotyka się skrót z angielskiego: DR). DR zależy głównie od wartości ISO (im niższe ISO, tym lepszy DR) oraz od wielkości matrycy i jej rozdzielczości, czyli stopnia jej "upakowania" (im większa fizycznie matryca i jej rozdzielczość mniejsza, tym lepszy DR). Także kupując aparat nie zawsze warto kierować się wyłącznie "pogonią za megapikselami" - warto przemyśleć, czy nie lepiej mieć lepsze parametry zdjęć kosztem ich wielkości.

Poniżej moje foto z dnia otwartego w bazie w Powidzu. Warunki masakryczne - zdjęcia prosto pod słońce. Także wszystko wychodziło w postaci czarnych plam. Ale dzięki dużemu zakresowi DR i stosunkowo niskiej czułości ISO udało się coś z tych cieni powyciągać.



Do zdjęć w takich warunkach używam aparatu pełnoklatkowego (FX) z racji dużej matrycy (nie mylić pojęć "dużej matrycy" z dużą rozdzielczością zdjęć). Lustrzanki DX mają fizycznie mniejsze matryce, więc ich "upakowanie" przy zachowaniu tej samej rozdzielczości zdjęcia musi być większe, a tym samym jakość obrazka gorsza.
Różnice pomiędzy dwoma typami aparatów (FX/DX) znajdziesz np. tu:
http://www.nikonusa.com/en/learn-and-explore/a/products-and-innovation/the-dx-and-fx-formats.html

A tak fizycznie wygląda różnica między matrycą pełnoklatkową (35mm) i "cropem" (DX albo APS-C):


--
-------------------------------------------------
Modelarstwo teoretyczne opanowałem do perfekcji.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024