KOLEJ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka związana z kolejnictwem - pociągi, lokomotywy, parowozy, inne pojazdy szynowe, historia, muzea i skanseny, dokumentacja, linki...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
02-12-13 18:53  prowadnica szynowa tk- dyletant
tadeusz 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
 

Poszukuję podpowiedzi kolegów znających się na kolejnictwie -układ hamulcowy drezyny lub prowadnicy a jeśli już to wagonów towarowych przed 1939 -jedyną rzeczą która mi została jest właśnie hamulec a zwłaszcza jego mocowanie na jakiejś ramie -i tu jestem dyletantem proszącym o pomoc a po wykonaniu modelu przedstawię go na ogólnym forum

--

Post zmieniony (02-12-13 18:54)

 
02-12-13 19:37  Odp: prowadnica szynowa tk- dyletant
uboottd 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Dość spory temat, musiałbyś bardziej określić co Ci jest potrzebne. Najlepiej przedstaw w postaci jakiej już masz - rodzaj hamulca trzeba dopasować do konkretnego pojazdu, a ten jest dośc nietypowy jak na tabor kolejowy

Post zmieniony (02-12-13 19:39)

 
02-12-13 21:23  Odp: prowadnica szynowa tk- dyletant
tadeusz 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
 

Na forum odkrywcy.pl znajduje się link (drezyny-raz jeszcze) na którym jest pokazany układ hamulcowy prowadnicy szynowej tk - w tym problem że jest to hamulec tkz. pływający -oparty na jakimś podzespole -i właśnie nie wiem na jakim - na pewno jest to rama lub coś przypominającego ramę przymocowane do ramy są elementy mocujące . Problem polega na tym czy rama mocująca hamulce jest w całości pomiędzy kołami czy ten element jest podzielony na dwa zespoły krótkich ram . Druga sprawa jak może wyglądać , i jeszcze jedno pytanie koła jako część jest jednorodnym podzespołem opartym na resorach , czy pomiędzy nimi jest jakaś część powodująca poślizg , czy na zasadzie podwójnej osi - jedna w drugiej . wiem że jest dużo pytań - jednak myślę że ktoś mi pomoże


--
10 ,CZARNA BRYGADA

 
02-12-13 21:51  Odp: prowadnica szynowa tk- dyletant
Quba 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 2
 

W większości przypadków koła w wagonach były mocowane na tej zasadzie:



Resor opiera się na maźnicy, a do ostoi / ramy jest przymocowany przy pomocy dwóch wahaczy. Nie wiem czy to rozwiązanie dotyczy również drezyn, ale podejrzewam, że tak.

--
Pozdrawiam
Quba

 
02-12-13 22:28  Odp: prowadnica szynowa tk- dyletant
uboottd 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Pływający hamulec ? Jakoś trochę wątpie. Można prosić o ten link ? Co do kół możesz spokojnie założyć, że były sztywno osadzone na wspólnej osi. Poślizgi eliminowane są profilem tocznym, który ogólnie mówiąć jest stożkowy, a nie możliwością obrotu kół względem wspólnej osi. Jesteś pewien że ułożyskowanie jest wewnętrzne ? Jest ono bardziej upierdliwe w eksploatacji niż zewnętrzne i stosowano je tylko jak była taka potrzeba, a tu na razie jakoś takiej nie widać.

 
03-12-13 16:50  Odp: prowadnica szynowa tk- dyletant
tadeusz 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
 


jest to zdjęcie prowadnicy z tyłu z hamulcami - rysunek Pana Jońcy - przedstawiony na forum odkrywca.pl w linku ( drezyna - raz jeszcze )jest tam opis działania tych hamulców myślę że teraz ktoś mi pomoże - z góry dziękuję

--
10 ,CZARNA BRYGADA

 
03-12-13 23:28  Odp: prowadnica szynowa tk- dyletant
uboottd 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 



Wygląda to na wariację zwykłego hamulca klockowego: w poprzek ramy leci wał na którym są osadzone dźwignie 1, które poprzez łącznik 2 napędzają dźwignię 3. Dźwignia 3 ma cztery (jedno tu niewidoczne) sworznie: u góry łączy się z łącznikiem2, sama obraca się wokół połączenia z wieszakiem 8 i napędza oba łączniki 4 (dolne trzy osie obrotu powinny być w jednej lini, czyli dźwignia 3 ma taki wygięty kształt.. Teraz jest ciut gdybania - 5 to prawdopodobnie coś zastępujące normainie występujące trójkąty hamulcowe, w każdym razie prawdopodobnie jest to belka na której są osadzone klocki 6 i na jej końcach łączniki 4. Klocki wiszą na wieszakach 7. Wieszaki 7 i 8 u góry są podwieszone do ostoi uchwytami 9 które są do niej przyspawane - powinny być trzy, ale uchwyt od lewego wieszaka 7 jest zasłonięty dźwignią 1. Nie wiem czy elementy 10 i 11 są elementami hamulca, ale jakby były to by oznaczało że 10 osadzone jest na wale z dźwignią 1, a 11 jest cięgnem do cylindra hamulcowego. 11 może też być w tym rzucie narysowane wraz z dźwignią wyrównawczą pomiędzy lewym a prawym mechanizmem, wtedy są dwie dźwignie 10 i 1 i dwa wałki przy kołach.

A, całe to ustrojstwo wisi na tych trzech uchwytach 9, dwa zewnętrzne powinny być w płaszczyżnie kół, środkowy bardziej na zewnątrz, tak żeby 8 i zawieszona na nich 3 była zaraz przed tarczami kół. wychodzi na to, że są one przymocowane do tego kątownika nad kołami który już masz. 8 i/lub 7 mogą ale nie muszą być podwójne (ja bym obstawiał że 8 tak, 7 nie)

Post zmieniony (03-12-13 23:40)

 
09-12-13 16:51  Odp: prowadnica szynowa tk- dyletant
tadeusz 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
 



model prowadnicy szynowej tk ukończony - dzięki wcześniejszej pracy Pana JarkakK- i tylko dzięki Jego pracy i pokazaniu modelu na różnych forach modelarskich powstał ten model .Dziękuję jeszcze Wojtkowi Cięciwie za pomoc merytoryczną i wskazówki przy budowie -oraz wszystkie osoby które uczestniczyły na tym forum i pomagały dyletantowi budować ten model - proszę o opinie na temat modelu -za wszystkie z góry Dziękuję

--
10 ,CZARNA BRYGADA

 
09-12-13 17:36  Odp: prowadnica szynowa tk- dyletant
Stealth 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 24


 - 1

Tadeuszu, tylko pogratulować! Temat niszowy i bardzo (przynajmniej dla mnie) ciekawy. Zapytam się od razu, czy będzie jakoś dostępny?

--
Na półce m. in.:
SSys 1:25, Inka II 1:33, BD-41 1:25, Demoiselle 1:33, V-1 1:33, PZL P.11c 1:33, SZD-18 Czajka 1:33, V-2 1:33, Slingsby T-21b 1:33, Sopwith Tabloid/Schneider 1:33, PZL P.7a 1:33, Morane Saulnier M.S. 30 E1 1:33, Nieuport 11 Bebe 1:33 GPM, Fokker Dr I 1:33 MM, Fokker E V 1:50 KEL, Aviatik-Berg D I 1:50 KEL, Lublin R XIII D 1:50 KEL, Pfalz D XII 1:50 KŚ, Fokker Dr I 1:50 KŚ

 
09-12-13 20:21  Odp: prowadnica szynowa tk- dyletant
tadeusz 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
 

Będzie wydany przez GPM- prowadnica i TKS

--
10 ,CZARNA BRYGADA

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024