KOLEJ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka związana z kolejnictwem - pociągi, lokomotywy, parowozy, inne pojazdy szynowe, historia, muzea i skanseny, dokumentacja, linki...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
05-12-17 21:51  Odp: [P] Latarnie sygnałowe na parowozach wąsk.
kierownik Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

To bardzo ciekawy temat, ale literatury już mało. Ale spróbujmy sobie coś powiedzieć.
Lampy na parowozach nigdy nie służyły oświetlaniu szlaku. No, może w Ameryce. Dlatego nazywamy je latarniami sygnałowymi. Początkowo pociągi wyprawiano na szlak na tzw. berło. Potem pojawiły się pierwsze przytorowe sygnały świetlne w postaci płonących kul / koszy, wreszcie umieszczono sygnały na taborze.
Najpierw (a czasem do dziś) linie były jednotorowe. Latarnie w parze było widać z daleka, jedna mogłaby być czymś mylącym. Wprowadzono też semafory, pozwalające na ruch po jednym torze z wykorzystaniem mijanek.
Kiedy linie stały się wielotorowe, w celu zapewnienia ciągłości ruchu przy okazji np. remontu jednego z torów zaczęto na ten dobry wpuszczać pociągi naprzeciw siebie (oczywiście w sposób bezpieczny). Jednym ze sposobów informowania się maszynistów o takim fakcie stała się trzecia latarnia - odpowiednia kombinacja ilościowo/kolorystyczna dawała sygnał czegoś niezwykłego - jak jazda po torze niewłaściwym. Długo też rolę trzeciej latarni pełniła tarcza sygnałowa - tak jest np. w wycinance z parowozem Ty23. Dopiero upowszechnienie turbogeneratorów przyniosło stosowanie już kompletów latarń elektrycznych.
Przepisy sygnalizacji na taborze zasadniczo są takie same dla torów wąskich i normalnych. Tylko że na wąskich częściej zostawały szlaki jednotorowe i o małym obciążeniu ruchem, wtedy trzeciej latarni po prostu nie stosowano.
Na torze normalnym zaczęto potrójne latarnie stosować najpierw na parowozach osobowych, później na towarowych.

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [P] Latarnie sygnałowe na parowozach wąsk.  nowe
Pawel J 1286 04-12-17 18:28
 Odp: [P] Latarnie sygnałowe na parowozach wąsk.  nowe
kierownik 519 04-12-17 19:28
 Odp: [P] Latarnie sygnałowe na parowozach wąsk.  nowe
Pawel J 414 04-12-17 20:28
 Odp: [P] Latarnie sygnałowe na parowozach wąsk.  nowe
kierownik 836 05-12-17 21:51