KOLEJ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka związana z kolejnictwem - pociągi, lokomotywy, parowozy, inne pojazdy szynowe, historia, muzea i skanseny, dokumentacja, linki...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
07-06-12 08:20  [Wagony] Jakie powinny być koła jezdne w platformie ?
gala97   

Zajmuję się głównie modelarstwem plastykowym, mam teraz na składzie dwa modele różnych firm. Platformę 4-osiową typ SSy z Dragona i 2-osiową "Railway gondola" z Trumpetera. Dwie firmy i jak to bywa w takich przypadkach różne ukazanie modelu. Moje wątpliwości dotyczą kół jezdnych. W Trumpeterze koła mają średnicę 29,5 mm w Dragonie są mniejsze - 27,5 mm. Oprócz wymiarów różnią się też wyglądem zewnętrznym. Nie jestem znawcą kolei, ale jak każdy modelarz chcę posiadać model zbliżony maksymalnie do oryginału, tylko pytanie którego? Czy może oba są poprawne? Chcę nadmienić, że oba modele będą blisko siebie stały i te różnice będą widoczne. Mam już pewną wprawę w odlewaniu żywic, więc żaden problem odlać koła te właściwe. Proszę o pomoc

 
07-06-12 09:03  Odp: co jest bliższe prawdy
kierownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Zestawy kołowe są traktowane jak opony w bolidzie F1. Zużyte - wymiana. Zazwyczaj przy halach wagonowych stoją sobie zapasy takich zestawów. Rewident sprawdza wagon - coś mu nie pasuje - wagon do hali - wymiana zestawu.
Pomimo tego, że zestawy mogą pochodzić od kilku producentów, jednakowe w nich są wymiary znormalizowane. Same tarcze kół bosych w widoku bocznym mogą się między sobą różnić.
Koła na kolei mają określone normy zużycia. Jeżeli obok siebie postawisz wagon nowy i przechodzony (na kołach przed ich wymianą) - wtedy wysokości wagonów będą różne (w modelu to prawie niezauważalne).
Wagon może mieć wymienione zestawy kół nawet kilka razy w okresie między rewizjami. Oczywiście mniej kosztowne jest reprofilowanie na tokarkach podtorowych.

 
13-11-12 00:19  Odp: [Wagony] Jakie powinny być koła jezdne w platformie ?
Gunarson 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

A którą średnice mierzyłeś? Powinieneś zmierzyć po bieżni czyli po tym okręgu, który styka się z szyną. Przypuszczam, że podziałka w/w taboru to 1/35? W rzeczywistości okręg toczny kół platformy typu Ssyms czy też Ssys to 920mm, (nominalna wartość nowego zestawu), a wagon 2-osiowy, zwłaszcza takie gondole (pewnie to jest typ Ommr) mają koła o średnicy 1000mm...

Post zmieniony (13-11-12 00:21)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024