KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
15-05-18 16:24  [P] Wspomnień czar...
Bialy 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 32


 - 7

Witajcie

Naszła mnie taka oto idea:

Lata temu miałem sklejonych trochę Małych Modelarzy. Niestety część z nich odeszła w mroki historii.
Dziś mam te same Małe Modelarze w formie 2D.
I tak sobie rozmyślam o odtworzeniu kolekcji sklejonych MM-ów.
I wszystko było by dobrze gdyby nie lata, które minęły od czasów mojej podstawówki - wtedy kleiłem bez relingów, ulepszeń i co najważniejsze bez retuszu.
I tu nachodzi mnie wątpliwość - o ile brak ulepszeń, relingów i tym podobnych rzeczy jest konieczny - to co zrobić z retuszem?

Sklejone pierwotnie modele retuszu nie miały - więc aby bardziej zbliżyć się do nich nie powinienem go robić.
Z drugiej strony taka mała niezgodność historyczna może jednak jest dopuszczalna.

Proszę o Wasze opinie - trzymać się tamtych klimatów czy jednak retuszować naginając jednak nieco historię.

--

 
15-05-18 16:55  Odp: [P] Wspomnień czar...
Pit Blank 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

Kompromisem bedzie retusz tylko biala farba ;)

--
Yamata i Bismarki czekaja w kolejce ...

 
15-05-18 16:56  Odp: [P] Wspomnień czar...
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

Według mnie, sklejony model z retuszem czy bez retuszu, to nadal jest sklejony model.
Bo chodzi właściwie o sklejanie modeli, czyż nie???
Jeden robi wnętrza kabinek a inny maluje cały model farbami i każdy z nich
tworzy fajny model kartonowy. Dlatego uważam, iż każdy model jest warty uwagi.
Takie moje odczucie i tylko moje.

Post zmieniony (15-05-18 17:16)

 
15-05-18 17:25  Odp: [P] Wspomnień czar...
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Gdyby zależało mi na odtworzeniu tego co miałem kiedyś w jak najbardziej zbliżonej formie to bym zrobił bez retuszu, a gdybym chciał żeby lepiej wyglądało zrobiłbym z retuszem. Ale skoro modele będą stały na twojej półce, to decyzja jest wyłącznie twoja.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
15-05-18 18:14  Odp: [P] Wspomnień czar...
lubię placki   

Witam kolegę.Moja przygoda z modelami zaczęła się od Małego Modelarza , retusz polegał na zaczernianiu białych krawędzi zwykłą farbą akwarelową , w tamtych czasach nie słyszałem o retuszu barwnym.Modele prezentowały się fajnie ,retusz pasował dobrze do ręcznie kreślonych siatek (gruba kreska).Jeżeli chcesz odtworzyć kolekcję,to taki retusz bym zastosował.Pozdrawiam serdecznie Jacek.😊.

--
modele to moja pasja.

 
15-05-18 18:52  Odp: [P] Wspomnień czar...
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Wspaniały temat na długą dyskusję. Do iluż zaskakujących wniosków można dojść! Cóż za wspaniała rozrywka! Ileż emocji!
Chcąc uchronić wątek przed zaginięciem na forum głównym przed niechybnym zaginięciem , jeszcze dziś wątek przeniosę do Karton Cafe.
Tam gdzie jego miejsce.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
18-05-18 17:24  Odp: [P] Wspomnień czar...
Jakub 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Bialy , Ja postępowałbym zgodnie z instrukcją. W najstarszych modelach -retusz plakatówka, jeśli brak relingów to brak.Jeśli będziesz ściśle stosował się do instrukcji to skleisz model, który będzie odpowiadał wymaganiom autora na rok wydania modelu. Jeśli chcesz czegoś więcej ..to waloryzacja..zwykle nie znana w czasach wydania starych modeli MM.
pozdrawiam
Jakub

 
25-05-18 17:16  Odp: [P] Wspomnień czar...
Grzegorz2107 

 - 0

Retusz był mi znany od początku lat osiemdziesiątych:) Fakt, że człowiek musiał kombinować czym ten retusz zrobić, bo farb modelarskich nie było, ale mi dobrze jak na moje możliwości wychodził pisakami. Niektórzy wtedy robili to tuszem, że może re-tusz im się tak kojarzył i znam takiego, co do dzisiaj robi czarnym tuszem wszystkie krawędzie:)))

 
25-05-18 20:52  Odp: [P] Wspomnień czar...
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ooo... retusz czarnym tuszem... Było to jeszcze w erze przedinternetowej ( młodsi koledzy: tak było, choć trudno w to uwierzyć ;-) ). Byłem dumny z tego „odkrycia”. W ówczesnych modelach linie konturowe były mocne i grube, zatem retusz na czarno to było to!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024