KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
03-02-23 12:32  Książki które warto przeczytać
radomir 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Chciałbym zaproponować nowy wątek. Na podstawie swojego doświadczenia wiem, że gdyby ktoś czegoś mi nie polecił sam bym na to nie wpadł
Proponuję dodawać tytuł z krótkim komentarzem lub bez
Proponuję również edytować własne wpisy jeśli cos nowego się pojawi i nie przekonywać o własnych kompleksach komentując innych.
Lepiej siedzieć cicho i wydawać się idiotą niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Ja polecam książki które radykalnie zmieniły moje patrzenie na różne tematy
Wiktor Suworow - Akwarium, Lodołamacz
Josh McDowell - Więcej niż cieśla
Irena Burchacka - Pio

 
03-02-23 18:36  Odp: Książki które warto przeczytać
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Hitlera wojna uboot ów tom 1 i 2. Mimo kilku epizodycznych braków świetne źródło informacji. Kawał dobrze opracowanej historii.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
03-02-23 20:34  Odp: Książki które warto przeczytać
Emeritus   

Nawiążę do książek podanych przez Muchę i od siebie dodam następującą pozycję: Lothar-Gunter Buchheim - Okręt (das Boot), obraz wojny "od podszewki" widziany z pokładu niemieckiej łodzi podwodnej. Był też film na bazie książki.

--
Pozdrawiam, Emeritus Marek Ł.

 
04-02-23 18:48  Odp: Książki które warto przeczytać
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Polecam wszystkie jak leci książki angielskiego historyka, Davida Irvinga.

--
brystol jest gupi! lalalalaala!

Spiciu, Meee..., Avia, ała, RWD-6, P-24G, U-9, Lajciu, Kolegiata, Mercedes170V, Odp-I, Odp-II, Chałupa, Wilczur, Kościół, Beczułka


 
08-02-23 14:06  Odp: Książki które warto przeczytać
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Emeritus, tylko nie ŁÓDŹ podwodna :-)

 
08-02-23 21:38  Odp: Książki które warto przeczytać
Emeritus   

@Akra: czuję się trafiony i zatopiony. :-)

--
Pozdrawiam, Emeritus Marek Ł.

 
15-02-23 13:56  Odp: Książki które warto przeczytać
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

Hans Hellmut Kirst "08-15" (lub "08/15" jak w ekranizacji z 1954)

--
pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 
16-03-23 14:02  Odp: Książki które warto przeczytać
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Wracam do wątku, bo po kilkudziesięciu (tak!) latach wróciłem do książki Nevila Shute OSTATNI BRZEG. Na pewno wiecie o co tam chodzi. Kiedyś przeczytałem ją jednym tchem, bo książka na to zasługuje. Teraz jednakże widzę fatalne błędy tłumaczki, pani Zofii Kierszys. Pewnie sprawnie przetłumaczyłaby zwrot "Słowik srebrzyście zakląskał w gąszczu", ale przy tej książce w wielu miejscach poległa, bo postanowiła zaoszczędzić na konsultacji fachowca.

Pierwszy grzech to tłumaczenie nazw własnych okrętów US Navy. Zamiast INDEFATIGABLE jest NIESTRUDZONY, a zamiast SWORDFISH jest MIECZNIK, a przecież nazw własnych nie powinno się tłumaczyć.

Drugi: częste pisanie o okręcie podwodnym SKORPION (zamiast SCORPION, jak w oryginale) że jest to ŁÓDŹ. Żeby być uczciwym, przyznaję jednak że ŁÓDŹ PODWODNA i OKRĘT PODWODNY mają mniej więcej tyle samo "wejść".

Trzeci: okręty Stanów Zjednoczonych stały w Brisbane "bez paliwa dla węglowni"... Pani tłumaczka sprawdziła w słowniku że BUNKER oznacza WĘGLOWNIĘ, i w ten sposób zmieniła okręty US Navy w parowce. Oczywiście słowo BUNKER oznacza także PALIWO, więc okręty stały tam po prostu nie mając paliwa. Płynnego, rzecz jasna.

Czwarty: Porucznik Holmes wszedł na (unieruchomiony) lotniskowiec "Sydney" z kanistrami na benzynę do swojego Mini Morrisa. W slangu benzyna ma nazwę "gas", i tłumaczka dzielnie przełożyła zdanie na "Bo ja chcę nabrać trochę gazu". W kanistry, do zwykłego samochodu...

Piąty, bardzo często powtarzany w rozmaitych tłumaczeniach, także filmowych. DOCK to na ogół nie DOK w naszym zrozumieniu (urządzenie gdzie w stojącym w pozbawionym wody miejscu remontuje się lub buduje jednostki pływające), tylko BASEN PORTOWY. Niestety oglądając np. dokumentalne filmy o wojnie, regularnie słyszymy, że Niemcy zbombardowali DOKI, tak jakby były ich wszędzie setki.
W książce USS Scorpion (to znaczy "Skorpion") też według pani tłumaczki wpłynął na krótko do DOKU, z którego ongiś wyszedł w rejs.

To tak na szybko. Pani Kierszys trochę zepsuła mi lekturę.

P.S. A propos słowa GAS. W niemieckim uderzeniu na Ardeny w grudniu 1944, spora grupa ubranych w amerykańskie mundury Niemców, jeżdżących na zdobycznych dżipach, penetrowała tyły amerykańskich wojsk. Ponoć jeden z takich dżipów podjechał pod prowizoryczną stacje paliwowa US Army, po czym żujący gumę niemiecki dowódca powiedział "Petrol please".
Na te słowa Amerykanie natychmiast otworzyli ogień. Niemcy próbowali uciec, ale dżip wylądował w rowie. Zaskoczony niezrozumiałą wpadką niemiecki oficer usłyszał: My, Amerykanie, nie mówimy petrol tylko gas! A poza tym w całej US Army nie znajdziesz nikogo, kto powiedziałby "proszę"...

 
16-03-23 15:09  Odp: Książki które warto przeczytać
yak   

Kiedyś ostrzegano mnie przed czytaniem książek, które podobały mi się daaaawno temu. Teraz ostrzegam innych. Nie róbcie tego, no chyba że to Puchatek. Kubuś Puchatek :-)

Post zmieniony (16-03-23 19:21)

 
17-03-23 11:54  Odp: Książki które warto przeczytać
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

No, akurat "Ostatni brzeg" wciąż da się czytać i jeśli ktoś nie zna tej książki (jest na Allegro), to przy lekturze ma wciąż gwarantowane MNÓSTWO emocji!
A co do Kubusia - przez lata miałem obie części, ale kiedyś zacząłem ich szukać na półkach, i im bardziej szukałem, tym bardziej ich nie było, niestety...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024