KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
01-04-15 09:49  [N] Nowe przepisy dla modelarzy
KlejusKartonikus 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

„Karta Modelarza” w krajach UE


Nie wiem czy wszyscy już słyszeli, ale od dziś czyli od 1 IV 2015r wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące modelarzy. Oto fragment artykułu z bardzo poważnej gazety prawniczej, końcówka wywiadu z mecenasem Zenonem Krzywobródzkim ze stowarzyszenia SWSR*:

red: Panie mecenasie, jak zatem w świetle nowych zarządzeń Komisji Europejskiej będą wyglądać kwestie związane z militariami ale powiedzmy dla hobbystów, modelarzy czy młodzieży posiadającej zabawki w formie czołgów, okrętów czy broni palnej?
Z.K.: Komisja stoi na stanowisku, że każda broń w posiadaniu osób postronnych musi podlegać szczególnym regulacjom. Każdy chyba przyzna, że terroryści mogą posłużyć się w celu zastraszenia nie tylko rzeczywistą bronią ale na przykład pistoletem lub granatem z drewna, plastyku czy nawet kartonu. Jakość opracowań współczesnych modeli, które mogą nabyć nawet osoby nieletnie jest na tyle wysoka, że nikt nie pytałby potencjalnego zamachowca czy dysponuje broną pozbawioną cech użytkowych czy nie.
red: Jak zatem będzie to wyglądać w praktyce dla firm modelarskich?
Z.K: W świetle obowiązujących w większości krajów UE, w tym także w Polsce przepisów, po tych zmianach producenci zabawek, modeli plastykowych, drewnianych oraz kartonowych, którzy wydają modele lub zabawki związane z uzbrojeniem będą podlegali takim samym przepisom licencyjnym oraz takim samym restrykcjom i regulacjom jak producenci przemysłu zbrojeniowego.
red: Jak to będzie wyglądało z punktu widzenia na przykład modelarzy i kolekcjonerów, czy nie będą mogli już uprawiać swojego hobby?
Z.K. : Oczywiście, że będą mogli uprawiać je nadal. Komisja apeluje do krajów członkowskich o ułatwienia i ulgi dla osób chcących kultywować to szlachetne hobby jakim jest modelarstwo.
red: Panie mecenasie, jeśli zatem ktoś chciałby skleić zakupiony w księgarni kartonowy model czołgu lub okrętu wojennego co powinien najpierw zrobić?
Z.K: Tu przepisy nie są na tyle jasne, teoretycznie powinien posiadać uprawnienia jak na prawdziwy czołg lub okręt, oczywiście to w tej chwili nie jest łatwe do zdobycia. Myślę, że przed rozpoczęciem prac przy modelu na wszelki wypadek dobrze byłoby skonsultować się z lokalnym prawnikiem oraz uzyskać opinię organów bezpieczeństwa, tj. policji lub innych odpowiednich służb.
red: Przyzna pan, że to jednak utrudnienia.
Z.K: Rzeczywiście, jednak konieczność regulacji tych kwestii wymusza takie postępowanie. Najprawdopodobniej zostaną wprowadzone znacznie ułatwienia dla modelarzy. Myślimy przede wszystkim o „karcie modelrza”, która jako dokument stosunkowo prosty do zdobycia pozwoli bez specjalnych formalności sklejać prostsze modele o widocznych cechach pozbawienia użytku oraz odbiegające wyraźnie od oryginalnego czołgu lub okrętu a także innej broni.
red: Jakie to miałyby być formalności?
Z.K. : Wstępnie zakładamy, że Karta Modelraza będzie się wiązała z niewielką miesięczną opłatą w wysokości 100 do 150 euro.
red: Tak, do dobra wiadomość dla społeczności modelarskiej. Dziękuję za interesujący wywiad.
Z.K.: Również dziękuję.

* Stowarzyszenie Wspierania Systemów Regulacji

--

 
01-04-15 10:02  Odp: [N] Nowe przepisy dla modelarzy
Wojciech Cięciwa   

1.04 - Prima Aprilis ??

Bo inaczej tego nazwać nie można, zwłaszcza tego fragmentu o uprawnieniach "jak na prawdziwy czołg lub okręt"

--
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Reinhold Niebuhr

Konradusowy serwer Discorda

 
01-04-15 10:29  Odp: [N] Nowe przepisy dla modelarzy
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Świetny żart :))) Tylko,żebyś faktycznie durnym urzędasom nie podsunął tego pomysłu pod nos. Oni lubię takie ekstremalne ( czytaj "debilne") sporty !!!

--
Modele rolnicze od podstaw
KZB 3B Vistula,DUTRA Ue 28,BIZON Z056,DUTRA D4K-B,Ursusy w natarciu,ZETOR ZTS 16245,John Deere 6150M,Ursusy C-385

 
01-04-15 10:45  Odp: [N] Nowe przepisy dla modelarzy
Mario 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Nie powiedziano tego w tym wywiadzie, ale od połowy kwietnia, wymagane będą dodatkowe zezwolenia, dla modeli ze swastyką oraz sierpem i młotem. Podobno nie będzie z tym problemu, pod warunkiem ukończenia 18 lat oraz zadeklarowania nie przynależności do organizacji faszystowskich i oczywiście wniesieniu opłaty 3 euro od modelu. Ma być powołany urząd do kontroli wystaw i konkursów modelarskich finansowany z tej opłaty, więc jej wysokość może się zmienić w kolejnych latach.

--


 
01-04-15 10:48  Odp: [N] Nowe przepisy dla modelarzy
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Pośmiać, to się nie pośmiałem, aczkolwiek starania doceniam.
Moją uwagę przykuły pytania.
Redaktor "bardzo poważnej gazety prawniczej", to chyba student na praktykach albo na stażu z pierwszego roku.

--
Osobnik kolejowo - morski.
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: Pospeshniy 1845, Jacht holenderski 1768, Lexington 1776, HMS Alert 1777, JKM Wodnik 1623
Kolej: Ol49 1:45, Tr203 1:45, tabor "Cukrowni Kruszwica" H0e, Wagon 1Aw H0e

 
01-04-15 11:12  Odp: [N] Nowe przepisy dla modelarzy
kierownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

To niestety prawda. W Polsce już dawno poczyniono ku temu odpowiednie kroki. Może nie wszyscy o tym wiedzą, ale odbywanie lotów modelem maszyny latającej wymaga przejścia operatora przez badania lotniczo-lekarskie, obowiązujące pilotów w skali 1:1

 
01-04-15 11:47  Odp: [N] Nowe przepisy dla modelarzy
Aviator 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 8

Jasiu, nie dobijaj mnie. I tak "świetnie" się czuję w ty chorym kraiku.

--
aviator
http://aviator48.blog.onet.pl

 
01-04-15 12:38  Odp: [N] Nowe przepisy dla modelarzy
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

Witzów nie czytam bo 1 dzien mamy kwietnia roku biezącego

 
01-04-15 13:14  Odp: [N] Nowe przepisy dla modelarzy
szad 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 5
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

A jak zakleję lufe czołgu kartką papieru to pozbawiam go cech bojowych?
Zaznaczam , ,ze czołg został mi po dziadku i mam go w piwnicy, bo dziadek omurował go domem. Tylko, że wszystko działa, więc sie pytam?

 
01-04-15 14:26  Odp: [N] Nowe przepisy dla modelarzy
KlejusKartonikus 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Południe minęło, czas na żarty się kończy. Oczywiście proszę nie niszczyć modeli ani nie pozbawiać ich cech użytkowych gdyż informacja była "pierwszokwietniowa" i nieprawdziwa, w każdym razie grubo przedwczesna.
Prawnik jak i redaktor podstawieni, nie tylko nie są na pierwszym roku prawa czy dziennikarstwa ale wręcz wcale ich nie ma, co widać po licznych literówkach.

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024