KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
29-08-14 16:20  Dyplomy w konkursach modelarskich i uwagi o polskim języku i nie tylko
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Po obejrzeniu z wielką przyjemnością galerii "Jaguara" (dokkera) i dyplomu otrzymanego za ten model jak innych dyplomów, które nagrodzeni zamieszczali na forum, nasunęła mi się pewna refleksja.
Dotyczy to liternictwa na tych dyplomach. Woła to o pomstę do nieba !
Rozumiem, że dyplomy są wypisywane (nazwisko, imię nagrodzonego, model itd.) niejako na bieżąco - po wynikach konkursu, ale czy nie można tego robić staranniej ? Nawet flamastrem !
Kto jak kto, ale w komisjach zapewne też są modelarze, więc nie powinno to dla nich tzn. wypisujących stanowić problemu by pisać pismem technicznym lub literami drukowanymi.
A tak wygląda to jak "kura pazurem" pisane.

Post zmieniony (02-09-14 12:37)

 
30-08-14 19:20  Odp: Dyplomy w konkursach modelarskich
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Zauważyłem także, że na niektórych dyplomach wpisywane jest nieodmienione imię i nazwisko.
Np. Dyplom za zajęcie I miejsca dla: Jan Nowak (!)
PS -a wracając do języka to mówionego to już lepiej milczeć. Dzisiaj wracałem autobusem i za mną siedziały dwie młode dziewczyny i chłopak. Co chwilę słychać było : "No, nie, ja to p..., ale ch...itp. itd. Nie byli nawet podpici ot rozbawione towarzystwo. Zwróciłem im uwagę, nic to nie pomogło, tylko poleciały bluzgi pod moim adresem. "Trochę" tych słów niecenzuralnych znam ale taką wiązankę słyszałem pierwszy raz.

 
31-08-14 01:44  Odp: Dyplomy w konkursach modelarskich
Quba 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 2
 

Wpisywanie nazwisk w ten sposób jest zabezpieczeniem przed błędami w odmianie. Przykładowo: mianownik: - Stępień, dopełniacz - Stępnia (poprawnie) i Stępienia (niepoprawnie); mianownik - Gołąb, dopełniacz - Gołębia (niepoprawnie) i Gołąba (poprawnie). Jak widać w niektórych przypadkach nie da się z góry przewidzieć właściwej formy. Dodatkowo są też nazwiska całkowicie nieodmienne. Natomiast rozwiązaniem tego problemu jest zamiana formuły "Dyplom dla (kogo? czego?)" na "Dyplom otrzymuje (kto? co?)".

Nie wiem które pokolenie ma na myśli ZbiG, ani czy jestem reprezentatywnym przedstawicielem "mojego pokolenia", ale podczas swojej edukacji z pismem technicznym miałem do czynienia przez jakieś 90 minut w gimnazjum, kiedy to na lekcji przedmiotu zwanego dumnie techniką mieliśmy najpierw narysować plan wymyślonego przez nas budynku, a następnie według niego skleić makietę. Plan miał być opisany takim krojem pisma, więc nauczyciel wyświetlił nam folię z wzorem, natomiast my przerysowaliśmy z niego litery.

--
Pozdrawiam
Quba

 
31-08-14 05:13  Odp: Dyplomy w konkursach modelarskich
Kolniak 

 - 3

Nieodmienianie nazwisk tam, gdzie jest potrzebny właściwy przypadek, jest najzwyczajniejszym obrażaniem osób je noszących. Warto o tym przypominać. Dziwnym przypadkiem przodują w tym księża...

ZbiGu, możesz nie wierzyć, ale w każdym pokoleniu większość "literatów" gryzmoli, jak im wygodnie. Przerzuciłem znaczną ilość dziwiętnastowiecznych akt, i czasem łatwiej było rozczytać wersję pisaną po rosyjsku (pismem przed reformą!), niż po polsku. Bazgroły średniowieczne też warto sobie pooglądać - polecam np. to http://www.agad.gov.pl/MK_8/pages/PL_1_4_1-8_0004v.htm

--
Dworujesz z forum? Fora ze dwora!

 
31-08-14 08:25  Odp: Dyplomy w konkursach modelarskich
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Dyplom w swoim podstawowym znaczeniu to dokument potwierdzający wyróżnienie tej, konkretnej osoby za to, że ta wyróżniona osoba okazała się lepsza w jakiejś dziedzinie ludzkiej działalności właśnie od innych.
Jest to "papier " uroczysty", okazjonalny. Jako taki wyróżnia się grafiką, ozdobnikami, nieraz tłoczeniem liter i to już niejako rzutuje by wszystkie jego elementy były poprawne, specjalne i dopełniały owej wyjątkowości.
Nikt nie mówi o 100 % piśmie technicznym ale niech przynajmniej będzie do niego zbliżone lub a la druk a nie typu odręcznego (pisanego)
Quba napisał:
"Wpisywanie nazwisk w ten sposób jest zabezpieczeniem przed błędami w odmianie"
Takie rozumowanie jest całkowicie błędne.
To trzeba się zabezpieczyć przed błędami poprzez wiedzę o tym jak pisać i używać polskiego języka ! a tak to jest to niechlujstwo !
Odmiana nazwisk (fleksyjność) to wielce pozytywna wartość naszego języka a nie utrudnienie.
"Moda" nieodmieniania wzorowana na obcych zasadach pisowni (Zach,Europy, USA itd)
w polskim wydaniu brzmi obco, nienaturalnie i jest to nieposzanowanie naszego języka.
By zabezpieczyć się przed błędami i uprościć pisownię zlikwidujmy "rz", "ch", "ó" itd.
Kilkakrotnie były takie propozycje ale jak dotąd "mądrzy" w piśmie nie wyrazili zgody na taką reformę.
Przed wypisaniem dyplomu można wszak sprawdzić w komputerze zasady pisowni lub po prostu spytać się nagrodzonego jak odmienia się jego nazwisko (gdy jest nietypowe, dwuczłonowe, lub obce - "zagraniczne").
PS:
Tak samo dostaję "szału" gdy widzę na modłę zachodnią pisanie nazwisk rosyjskich i z obszaru stosowania cyrylicy. Np.:
Aleksandr Pushkin - powinno być Aleksander Puszkin !!!!!
Czasami można także spotkać (i to w poważnych publikacjach) absurdalne tłumaczenie skrótów:
np. Task Force (TF) na GU - Grupa Uderzeniowa !!!
Kompletną paranoją jest też tłumaczenie i pisownią skrótów i nowomowy państwowej z okresu Rosji bolszewickiej, ZSRR. ale to już całkiem inny temat rzeka.
Przecież wszystko jest dokładnie opisane co i jak ma być poprawnie pisane (zasady) na odp. stronach internetowych !
Pozdrawiam

 
31-08-14 10:51  Odp: Dyplomy w konkursach modelarskich
caped 

Na Forum:
Galerie - 5


 - 2

A ja zwrócę uwagę że czasem trafiają się dyplomy z literówkami w nazwie modelu.
I później tłumaczenie że osoba wypisująca nie zna się na modelarstwie czy na sprzęcie wojskowym i dlatego nie zauważyła że źle przepisała nazwę. A przecież wystarczy w razie wątpliwości sprawdzić w internecie lub kogoś zapytać.

--
pozdrawiam!

 
31-08-14 14:18  Odp: Dyplomy w konkursach modelarskich
Quba 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 2
 

Źle się wyraziłem. Nie miałem na myśli, że tekst "Dyplom dla Jan Kowalski" jest akceptowalny, tylko że w celu uniknięcia błędów można użyć mianownika, ale w sposób zgodny z gramatyką np "Dyplom za zajęcie ? miejsca otrzymuje Jan Kowalski". Nie wzorowałem się na żadnym obcym języku. Tak jest po prostu łatwiej gdyż każdy uczestnik konkursu i tak musi podać swoje nazwisko. Jeżeli przyjmiemy, że na dyplomie powinno być napisane "Dyplom za zajęcie ? miejsca dla Jana Kowalskiego" to należy dodać do kart startowych pole "imię i nazwisko w dopełniaczu" i ten sposób na pewno będzie poprawnie. Wypisywanie dyplomów i tak trwa zazwyczaj dłużej niż powinno, a sprawdzanie jak odmieniają się nazwiska nagrodzonych wydłużyło by ten czas jeszcze bardziej. Pytanie się konkretnych osób też stanowi problem, szczególnie w wypadku konkursów podczas których wyniki są tajne do momentu ich ogłoszenia.

Mnie też irytuje transkrypcja słów rosyjskich przy pomocy angielskiego.

Kiedyś czytałem powieść, w której tłumacz zamienił angielski skrót (niestety nie udało mi się go teraz znaleźć) oznaczający system sonarów, które służyły do wykrywania radzieckich okrętów na Atlantyku, na zlepek "sysnaspod" :-)

W ramach ciekawostki: w języku polskim występuje ponad 399500 nazwisk (polskich), a obecnie używanych jest prawie 316000.

--
Pozdrawiam
Quba

 
01-09-14 00:54  Odp: Dyplomy w konkursach modelarskich
GrzechuO   

Mały off-top: tych nazwisk jest więcej. Ale o ile, to nie wiem ;)
W pliczku, który jak sądzę był podstawą do wskazania przez Ciebie liczby nazwisk, brakuje np. nazwiska Żyżyński. A nosi je dziennikarz sportowy imieniem Żelisław (sic!).

--
Pozdrówka

GrzechuO

 
01-09-14 18:29  Odp: Dyplomy w konkursach modelarskich
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Zanik umiejętności ładnego pisania odręcznego jest faktem.
Nawoływanie do nauki kaligrafii w szkole może i zrozumiałe dla nas, to jednak wśród młodego pokolenia obierane będzie jako głupia szykana ( przecież wszyscy piszą "na komputerze" )...
Komunikacja międzyludzka w obecnych czasach to komunikacja za pośrednictwem maszyn.
Epistolografia,pisanie listów na kartce papieru - niewiele osób to w ogóle pamięta.
Oglądając "wyczyny" internetowe zauważa się także zanik znajomości gramatyki, ortografii, znaków przestankowych.
Zdumiewające jest,że mimo to osobnicy posługujący się takim językiem porozumiewają się jednak ze sobą...!
Może chodzi tu o podobne "dziury" w mózgu,które kompatybilne są z dziurami w znajomości języka ojczystego...?
Tak,czy owak - my,ze swoją znajomościa języka żyjemy sobie na marginesie "mainstreamu" językowego,podobnie jest ze znajomością dobrych obyczajów i kindersztuby...
Pozostaje jednak nadzieja,że przyjdą czasy,kiedy będzie to znów "modne".
Tymczasem czasy mamy niesprzyjające.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
01-09-14 18:44  Odp: Dyplomy w konkursach modelarskich
Edekyogi 

 

Po castingu odbył się briefing na którym był catering
Czyż to nie brzmi mainstreamowo???!!!

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024