KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 12Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
18-07-14 22:36  [N] Me-262 KARTONOWY ARSENAŁ
NORDEN   



Skoro nikt dotychczas nie zaprezentował tego modelu to może ja zacznę. W końcu zawsze ktoś musi być pierwszy. Długo czekałem na ten model. Mój apetyt podsycały przecieki, w których zapowiadano, że będzie to rewelacyjne opracowanie. Gdy w końcu model pojawił się w sprzedaży pognałem czy prędzej by go obejrzeć i nabyć. Muszę przyznać, że model ten powalił mnie na kolana, niestety głownie za sprawą ceny. Niemal 80 zł za ten model to sporo, ale o tym później.



Jak dla mnie jest to model pełen sprzeczności. Przecieki zapowiadały, że przednia część kadłuba będzie pięknie odwzorowana. Tymczasem podział segmentów przedniej części kadłuba jest w zasadzie identyczny jak w starym modelu z GPM. Dziwi mnie też podział osłony silnika. Na odcinku, gdzie ma ona jednakowy przekrój autor podzielił ją aż na 4 segmenty. Nie bardzo rozumiem sens takiego rozwiązania. Na łączeniach segmentów powstają dodatkowe, zbędne linie , które nie występujące na prawdziwym samolocie. Jest to tym bardziej dziwne, że projektując kadłub autor i unika tworzenia takich zbędnych linii co widać na przykładzie łączenia segmentów kadłuba 74 i 75. Ciekawostką jest też istnienie dwóch zestawów części 128. Początkowo myślałem, że to elementy zapasowe dla mniej doświadczonych modelarzy. Moje wątpliwości rozwiała lektura opisu budowy modelu, w której czytamy : „Może się zdarzyć, że z jakiegoś powodu cz. 128 okaże się zbyt krótka – wówczas należy użyć cz. 128’„. Przyznam, że to dość enigmatyczna i zastanawiająca uwaga. Cóż to za powody mogą sprawić, że okaże się za krótka? Czy inne elementy modelu nie mają podobnych tendencji?
Same silniki też wydają się trochę dziwne. Nie wiem czy jest sens robić łopatki sprężarki, skoro i tak nie będzie ich widać. Szkielet silnika jest też zbyt mocno rozbudowany w stosunku do kształtu samego silnika. O zbędnym dzieleniu segmentów już wspominałem.
Nie podobają mi się też linie obrysu na części 79 (pierwszy segment kadłuba). Można było zrezygnować z czarnego konturu na listkach i wtedy po sklejeniu nos byłby tylko czerwony a nie czerwony w czarne paski. To samo dotyczy stożków wlotowych w silnikach, podstawy anteny radionamiernika (część 153a) i zbiornika (część 58).
Na segmencie kadłuba (część 75) znajdują się przetłoczenia w kształcie kropli. Moim zdaniem powinny być one osobnym elementem a tymczasem są tylko namalowane z efektem trójwymiarowym. Co ciekawe, na okładce również są one płaskie.
Części 77 (osłony luf działek) opierają się tylko na wrędze W9, szkoda bo przy tak rozbudowanym szkielecie kadłuba można by je przedłużyć aż do następnej wręgi W7, co bardzo ułatwiło by ich montaż.
Cena modelu to moim zdaniem gwóźdź do trumny. Ni jak nie ma się ani do ilości arkuszy ani ilości części w modelu, czy też wkładu pracy włożonego w jego opracowanie. Sam samolot ma stosunkowo prosty i łatwy do odtworzenia kształt. Daleko mu do takich samolotów SBD-3 Dauntless, SBD-3 Dauntless czy SB2C-4 Helldiver. Bliżej mu do A6M5a czy Fw-190. Skąd zatem tak wysoka cena? Na to pytanie musi odpowiedzieć sam wydawca.
Żeby nie było, że model ma tylko wady. Podoba mi się zdetalizowanie elementów wewnątrz i na zewnątrz kabiny. Autor odtworzył wszystkie napędy i dźwignie, to robi wrażenie. Druk również nie pozostawia nic do życzenia, jedynie rozmieszczenie elementów klap bardzo blisko poszycia skrzydła wymagać będzie dużej uwagi przy wycinaniu. Trochę to dziwne, bo miejsca na arkuszach jest jeszcze sporo.
Chętnie obejrzałbym też więcej zdjęć surówki modelu. To co pokazano na okładce wygląda bardziej na grafikę komputerową. A może surówki tak naprawdę nie ma, jak to ostatnio bywa u różnych wydawców?














Podsumowując.
Plusy
1. Ciekawy temat
2. Ładny druk
3. Wiele detali w obrębie komory podwozia głównego
4. Oddzielne klapy, lotki, stery i sloty

Minusy
1. Cena
2. Brak osłon działek na segmencie nr 75
3. Zbędne linie obrysu na wielu elementach (będą wymagały malowania żeby zasłonić te linie)
4. Niepotrzebny podział poszycia na osłonie silnika
5. Wirniki sprężarki i turbiny, których w ogóle nie widać
6. Zbyt rozbudowany szkielet gondoli silnika

Wracając do ceny tego modelu. Nie wiem czym kierował się wydawca. Czy chęcią szybkiego i łatwego zysku, czy wiarą w naiwność kupujących, którzy za każdy model ze Stegny dali by się pociąć, czy może istnieje jeszcze inne, mniej lub bardziej tajemnicze wytłumaczenie tego zjawiska. Przyznam, że gdy wertowałem model zastanawiając się nad jego kupnem, byłem świadkiem jak dwaj potencjalni kupcy odłożyli Me-262 na półkę. To o czymś świadczy. Wiem, że cena jest sprawą dyskusyjną, zatem zostawmy ją rynkowi. Niech modelarze zagłosują portfelami. Obym był złym prorokiem ale mam wrażenie, że coś niedobrego dzieje się w Stegnie. Odszedł Grygiel, Wróbel, surówki skleja sam wydawca.
Na koniec ponawiam prośbę do wydawcy o więcej zdjęć surówki.

NORDEN

--

 
18-07-14 22:51  Odp: [N] Me-262 KARTONOWY ARSERNAŁ
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Widzisz to ja jestem tym trzecim potencjalnym modelarzem, który odłożył ten model....
Samolot marzenie ale cena robi swoje...

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
18-07-14 22:56  Odp: [N] Me-262 KARTONOWY ARSERNAŁ
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Fajna recenzja, dzięki! Mimo że ten konkretny temat mnie nie interesuje (w sensie tego konkretnego modelu), ale przyjemnie się czytało...
Chcę Ci przyklasnąć za podejście do kwestii cena/jakość. Od jakiegoś czasu również zauważyłem, że modele tego wydawnictwa - mimo niewątpliwie rewelacyjnego opracowania (choć w tym przypadku z tego co piszesz - to sprawa dyskusyjna), ceny powalają i często są zaporowe. Weźmy poprzedni numer - Mi-24. Opracowanie rewelacyjne, myślę że o wiele trudniejsze bryły do opracowania, kwadrylion szczegółów - cena 100 zł. Niby dużo, niby mało - zależy jak na to spojrzeć. Mnie cena "odstraszyła"... Choć opracowanie rewelacyjne, na pewno. ALE. Do niedawna potrafiłem to zrozumieć. Szczegółowość opracowań modeli ze Stegny, druk, grafika, do tego drożejące wszystko wokół (skoro drożeje wszystko, dlaczego z modelami miałoby być inaczej) - zrozumiałe. Jednakże chyba ostatnio trochę przewartościowałem moje podejście do tematu... Weźmy dla porównania - chyba nie będzie mi to wzięte "za złe" - modele z KK. Również dokładne, również bardzo dobre opracowania, ciekawe i zróżnicowane tematy, ładna grafika... A cena? Nazwijmy to ogólnie - NORMALNA. Przystępna. I myślę że gdyby na półce stały dwa takie same modele w różnych opracowaniach (tych dwóch wydawnictw), to KK "zeszłaby" ze stanu magazynowego szybciej... Ale to takie moje małe przemyślenia, może bardziej odpowiednie do osobnej dyskusji. Tu o samym modelu chyba powinniśmy pisać... Więc przepraszam z góry za ew. offtop.

 
18-07-14 23:21  Odp: [N] Me-262 KARTONOWY ARSERNAŁ
Ramolot 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Model Me 262 ze Stegny kosztuje prawie 80 złotych, po sklejeniu powinien mieć 38 cm rozpiętości i 32 cm długości.
Model Tu 16 z GPM kosztuje 90 złotych, ale ma wymiary: 100 cm rozpietości i 105,5 długości. Czyli tylko10 złotych więcej przy trzykrotnie większych wymiarach. Ile to arkuszy papieru więcej?
Od kilku już lat bojkotuję wydawnictwo ze Stegny. Za pazerność właśnie.

--

 
18-07-14 23:41  Odp: [N] Me-262 KARTONOWY ARSERNAŁ
Raziel_3 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

taaaa... tylko gdzie ten metr długości postawić. Ja całkowicie zrezygnowałem z dużych samolotów bo po prostu nie mam na to miejsca. Wolę wydać 80 zł na ten model niż 90 na Tu 16 z GPM. Co zresztą uczyniłem i jestem zadowolony, bo to opracowanie jest świetne!

--
gotowe: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 | XP-61E | JAGDPANZER IV Ausf. F |StuG 40 F OSTKETTEN | | W budowie: Papegojan (40%), Kongo (95%), Pt 31 (10%),Me 262B-1a/U1 (45%)

 
19-07-14 05:38  Odp: [N] Me-262 KARTONOWY ARSERNAŁ
Ramolot 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Raziel_3 - starałem się oddać stosunek ceny modelu do jego wielkości, nie zaś stosunek wielkosci modelu do powierzchni użytkowej mieszkania modelarza. Ty kupiłeś, jesteś zadowolony - w porządku. Ja nie kupiłem i nie żałuję, chyba też w porządku?. Tak samo jak nie kupiłem odkurzacza za 7 tys. złotych, garnków za 4,5 czy kołdry za 2,5 tys, choć były to przedmioty naprawdę wysokiej jakości, a do tego usilnie mnie do zakupu namawiano. Po prostu uważałem, że cena w stosunku do wartości towaru jest zbyt wysoka, tak samo jak w przypadku tego modelu.

--

 
19-07-14 08:28  Odp: [N] Me-262 KARTONOWY ARSERNAŁ
Raziel_3 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Ramolot - zgoda, ale wartość modelu to nie tylko jego wielkość. Gdyby w ten sposób podchodzić do tematu, to modele lotniskowców nie miałyby sobie równych (a mają). :) Chyba najważniejsza jest jakość opracowania a ta jest bardzo wysoka w tym przypadku - jak prawie zawsze. Też uważam, że cena jest wysoka i ciężko było mi wyjąć z portfela 80 zł, ale mimo wszystko poziom detalizacji i spasowania elementów jest w zasadzie niespotykany u konkurencji.

--
gotowe: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 | XP-61E | JAGDPANZER IV Ausf. F |StuG 40 F OSTKETTEN | | W budowie: Papegojan (40%), Kongo (95%), Pt 31 (10%),Me 262B-1a/U1 (45%)

 
19-07-14 09:15  Odp: [N] Me-262 KARTONOWY ARSERNAŁ
redbaron 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Poziomu spasowania chyba nie da rady ocenić patrząc na arkusze modelu?

 
19-07-14 10:21  Odp: [N] Me-262 KARTONOWY ARSERNAŁ
skalpel   

Nie zakupiłem tego modelu. Pan Haliński nigdy nie był tani, ale tym razem zdecydowanie przesadził. Model o tej ilości arkuszy powinien mieścić się w cenie 52-63zł porównując do innych modeli z tego wydawnictwa. Pozdrawiam wszystkich fanów modeli ze Stegny.

 
19-07-14 10:28  Odp: [N] Me-262 KARTONOWY ARSERNAŁ
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Obejrzałem , nie kupiłem. Model nie wart tej ceny.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 12Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024