KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
31-12-12 00:36  Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Nagle zgasło światło. Szlag trafił żarówkę. OK. Jakieś pół minuty później zaczęło coś strzelać i iskrzyć w środku. Szybko odłączyłem ją od prądu. Wiedząc, że w środku są opary rtęci, delikatnie i bardzo ostrożnie ją wykręciłem. Poszedłem do mojego warsztaciku i przyniosłem nową, ale już nie pieprzoną, tzw. energooszczędną, tylko normalną halogenową. Ta jak się spali, to nie będzie iskrzyła, tylko przestanie świecić.

A teraz sedno sprawy. Dlaczego jakiś pieprzony ekolog zmusza mnie do zakupu i używania bomby chemicznej o opóźnionym zapłonie? Dlaczego nie mogę pójść do sklepu i kupić normalnej żarówki, która nie miga 60 razy na sekundę? Dlaczego, część moich podatków przeznaczana jest na dotacje dla fabryk produkujących to gówno (wyprodukowanie tradycyjnej żarówki kosztuje ok. 0,50 euro, natomiast tzw. energooszczędnej ok 7 euro)? Dlaczego na opakowaniu pisze: okres użytkowania - przeciętnie 5 lat, a to gówno prawie wybucha po 2 miesiącach?

A teraz najważniejsze. DLACZEGO, W IMIĘ WYIMAGINOWANYCH OSZCZĘDNOŚCI JAKIEGOŚ PIEPRZONEGO EKOLOGA, MAM TRACIĆ WZROK??? Tak. To że pisze na opakowaniu, że świetlówka kompaktowa daje światło dzienne, jest taką samą bzdurą, jak "godziwa emerytura z ZUSu dla każdego". Dają na wykresie widzialnego spektrum 3, słownie TRZY, bardzo strome piki, które to próbują oszukać nasze oczy. Jak ktoś nie wierzy, niech zasłoni szczelnie okna w słoneczny dzień, włączy światło i porówna jednolity kolor zielony, niebieski i czerwony w świetle sztucznym i, chwilę później, w naturalnym świetle słonecznym. Różnica ogromna (co ja mam powiedzieć przy malowaniu modeli?). To jeszcze nie wszystko. ŚWIETLÓWKI EMITUJĄ PROMIENIOWANIE ULTRAFIOLETOWE, które niekorzystnie wpływa na nasz wzrok. W imię wybujanych fantazji jakiegoś ekoterrorysty mam tracić wzrok? NIE. Co zrobiłem? Poszedłem do sklepu (SCREW-FIX, coś takiego jak OBI lub Castorama, ale dla firm) i kupiłem oszczędne żarówki halogenowe. Za prąd zapłacę troszkę więcej, ale zaoszczędzę na okuliście. Dodatkowo mam ten komfort, że "spalona" żarówka nie zatruje mnie na całe życie (rtęci nie da się usunąć z organizmu).

PS. Zakłady produkujące "energooszczędne" żarówki zużywają ok 120 - 150 ton rtęci rocznie. Zawartość rtęci w jednej tylko żarówce skazi 2 metry sześcienne wody, czyniąc ją niezdatną do jakiegokolwiek użycia. Policz ile metrów sześciennych mogą skazić świetlówki w twoim domu?

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
31-12-12 10:27  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
Jaroslav 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

MBig zgadzam się z Tobą. jest tylko jedno "ale"....to nie wymysł jakiegoś ekologa tylko efekt potężnego lobbingu jaki panuje wewnątrz unii. Ekologia to tylko mydlenie oczu społeczeństwu. Co innego ekologia w domowym wydaniu (segregacja odpadów, torby wielokrotnego użytku itd..)a co innego wmawianie nam przez koncerny że to ich produkt jest ekologiczniejszy.
Najbardziej chyba znanym przypadkiem lobbingu wewnątrzunijnego było zrobienie ze ślimaków ryb przez francuzów by ominąć limity zbiorów, albo przypadek, gdy unia uznała marchewkę za owoc- bo to było w interesie jakiegoś kraju członkowskiego.
Największym paradoksem jest w tym wszystkim, że u nas ekologia kwitła "za komuny" i jeszcze na początku lat '90-tych. Każdą butelkę po napoju mogłeś bez problemu sprzedać w skupie, po mleko, śmietanę szło się z butelkami na wymianę, nawet pamiętam, że był u mnie w miasteczku punkt skupu stłuczki szklanej. a teraz plaże i lasy zalewają stosy butelek bezzwrotnych i "ekologiczne" kartony po napojach, które ze względu na folię wewnątrz nie nadają się do recyklingu nawet....
Tak że Kolego nie idee a interes się liczy i to nie mój ani Twój tylko wielkich koncernów.
Ja się z takim skkurwysyństwem (celowo nie wykropkowałem bo trzeba rzeczy nazywać po imieniu) spotkałem w gorszych okolicznościach,bo gdy szedłem córcię szczepić i zdecydowaliśmy się tylko na zestaw refundowany przez NFZ a nie jakieś tam gówno "spokrewnione" wielce zachwalane przez panią doktór. (pewnie nawet papier w kiblu miała z logo tej firmy farmaceutycznej) Jak przyszliśmy na umówiony termin oznajmiając jej że decydujemy się tylko na podstawowy pakiet szczepień, zrobiła minę jak by jej kto na biurko narobił po czym stwierdziła, że "w dniu dzisiejszym robi tylko szczepienia spokrewnione" No to ja się odgryzłem, że nie zamierzam jej wakacji sponsorować i rezygnujemy z jej "usług" oraz poproszę całą dokumentacje mojego dziecka. Tego samego dnia zmieniliśmy lekarza rodzinnego i zaszczepiliśmy Hanię bez najmniejszego problemu.
A morał z tego jest taki, że skoro firma może sobie kupić lekarza to może równie dobrze kupić sobie głosy w europarlamencie.
A żarówek już zakupiłem zapas halogenowych ;)

--

Post zmieniony (31-12-12 10:29)

 
31-12-12 11:01  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
Kolniak 

 - 3

Co do rtęci, to jest "przereklamowana". Może zatruć dużo, ale nawet kiepski chemik amator wie, że łączy się ze sproszkowaną siarką na zimno dając w rezultacie jedną z najbardziej nierozpuszczalnych substancji świata, całkowicie niegroźny Hg2S (występujący w naturze jako cynober) stosowany nawet w farbkach dla dzieci. Czas łączenia - góra kilka dni. Co ważniejsze, zasypanie rtęci siarką praktycznie eliminuje migrację jej oparów, a to właśnie one są najgroźniejsze dla nas.

 
31-12-12 11:22  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
Jaroslav 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ja osobiście nie słyszałem by ze świetlówkami sprzedawano siarkę do ewentualnej utylizacji jak Ci się przypadkiem stłucze. Nawet gdy mi się uda tą siarkę po jakimś czasie kupić to co wtedy? mamy ją z całą rodziną wdychać? robić roztwór do picia? czy może nacierać się nią? Kolego Kolniak, pochwaliłeś się swą wiedzą i ok, fajnie. Tylko, że społeczeństwo nie składa się z samych "kiepskich chemików amatorów" wobec czego rtęć nadal pozostaje dla ogółu trująca.....

--
GG 6801515

 
31-12-12 14:09  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Z tymi marchewkami to o ile pamiętam Portugalia, bardzo popularny jest tam dżem z marchewek a dżemy owocowe chyba jakies dopłaty miały.. to samo krzywizna banana. Prosty banan produkują tylko francuzi z tego co pamiętam. Oni to przeforsowali (jak ślimaki - z tym że chyba nie o limity a o dopłaty dla rybaków chodziło)

generalnie lipa, ale całe szczęście można dostać wszelkiego rodzaju "żarówki gdziejne" albo "kolekcjonerskie" więc zdobycie żarowych żarówek nie jest takie trudne ;-)

BTW, nie ma co na unie szczekać, kiedyś podobne rzeczy się działy. Ostatno czytałem o 'zmowie żarówkowej" - firmy przed wojną (Philips, Osram i cos tam jeszcze) zmówiły się żeby obnizyć trwałość żarówek. od tego czasu ta gwałtownie spadła. Dlatego też żarówki sprzed zmowy jeszcze działają (i biją rekordy) a nowe nie...

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
31-12-12 17:38  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
Piotrek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

MBig czyżbyś oglądał program na Planete na ten temat?

 
31-12-12 18:29  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Piotrek. Jak napisałem w poście, szlag trafił żarówkę. Reszta jest moją wiedzą na ten temat, a zużycie rtęci znalazłem w internecie.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
31-12-12 20:10  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
Kofi 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Kolniak
Jak już to HgS, a nie Hg2S

--
www.kofimodels.jcom.pl - zapraszam na moją stronę internetową.
Początkujący

 
31-12-12 23:28  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Świetlówki kompaktowe powoli odchodzą do lamusa, albowiem pojawił się nowy typ oświetlenia, a jest nim oświetlenie diodowe. Obecnie jest cholernie drogie. Oświetlenie to charakteryzuje się wieloma zaletami, ma większą sprawność i jest trwałe. Jeżeli chodzi o spektrum świecenia, to wybierać o wysokim współczynniku CRI (Colour Rendering Index).

Pozdrawiam!
Andrzej

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
01-01-13 11:58  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Propeler. Główna wada dalej pozostaje. Migają 60 razy na sek. A z tą oszczędnością? Hmm. 10W żarówka LED zastępuje 60W żarówkę tradycyjną. Barwa 3200K. podobne patametry mają świetlówki kompaktowe. Więc gdzie oszczędność, jak zapłacić musisz kilka razy więcej? Dodatkowo Unia chce nas oślepić. Nie znalazłem mocniejszych żarówek LED.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024