KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
15-07-19 23:34  Lustrzanki - pytania, wybór.
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Cześć

Kiedyś już się chyba pytałem o to, ale nie mogę znaleźć tematu, poza tym to było dawno i teraz są inne modele na rynku.

Do tej pory miałem różne lustra, Zenity, analogowego Canona EOS 50 i teraz od 10 lat Pentaxa K100.

Ktoś się orientuje w lustrzankach jakie są teraz fajne okazy na rynku?
Temat na zdjęcia od dzieci, przez modele, po pokazy lotnicze. Dobrze żeby robiły zdjęcia w słabych warunkach oświetleniowych - teraz telefony robią lepsze zdjecia niż mój K100 bez lampy w pomieszczeniach (nawet w mare jasnych...), czyli ISO żeby było w miare wysokie bez ziarna jak gunmetal ;-) , szybki AF. No i RAWy.

Szukam czegoś ze średniej półki. Te najmniejsze "zabawkowe" aparaty mnie nie interesują. Wolałem trzymać w ręku ciężkiego EOSa niż teraz Pentaxa :)

Do tego obiektywy - zawsze miałem Kitowe 18-55 i słoiki 70(75)-300 (najpierw Canona, teraz Sigmę - wszystko z tych tanich)

Interesują mnie najbardziej opinie praktyków, ale teoretycy znający rynek też mile widziani ;-)

Efekty moich poszukiwań (chciałem napisać "researchu", ale bym w sąsiednim wątku językowym wylądował :-D )
Poszukiwania w necie obarczone tym błędem, że czytałem porównania, widziałem polecane modele, ale nie wiem z jakiej gamy modeli wybierali. Nie orientuję się które są nowsze, które nie są zbyt udane, które wychodzą a które są nowe ( i co jest w zapowiedziach)

Canon
po EOSie zawsze miałem sentyment do Canona, raz że nigdy się na nim nie zawiodłem, dwa że zawsze marzyłem o eLce 100-400 jako ideał na pokazy :-)
Kiedyś było prosto, ilość cyfr w nazwie określał klasę. Był jeden model i co najwyżej wychodził następca. Teraz mam wrażenie że w każdej grupie liczbowej jest jednocześnie kilka różnych modeli.

Z modeli które przeglądałem (ale tylko cenowo),
200D tani, ale czy wart zainteresowania?
250D to nowsza wersja powyższego, oba z tych najmniejszych. Teoretycznie nie miałem nimi się interesować.

dwucyfrowe
77D i 80D - tu właśnie widzę że Canon równolegle puścił dwa modele w jednej "klasie". Można zestaw z obiektywami 18-55 i 75-300 znaleźć w okolicy 4500-5000. Ale czy nie lepiej np kupiś 250tkę ale lepsze szkiełka? Jakie wtedy polecicie, bo o ile ten podstawowy jakoś zawsze był ok, tak z tanich tele nie byłem aż tak zadowolony... Trochę mydło wychodziło, nie wiem czy to ich wina, czy aparatu.
W Canonie stawiam na te modele.

Jest jeszcze 800D - cenowo podobnie jak 250tka, ale AF ma więcej pól, nie wiem czy to się przekłada w praktyce na szybkość.


Nikon
Nigdy nie miałem doświadczenia z Nikonami.
Znajomy z fb polecił (tzn napisał co robi, bo poleciły go Jego zdjęcia) D7200. Denowo podobne do 77D

Ktoś tam napisał że jak wolę ekran ruchomy to 7500, ale z tego co widzę to różnic jest więcej, 7500 wygląda na nowszego. No i z zestawem pokrywający zakres ogniskowych jak wyżej to o ok 1000 więcej.
W opcji mam jeszcze D5600, taka tańsza wersja. Nie wiem w praktyce jaka jest różnica, w użytkowaniu.

Pentax
Mam K100 i co mi się nie podoba - słabo robi przy cienkim świetle (bez lampy), wolny AF, mały bufor (3 zdjęcia w buforze w RAWie i aparat się blokuje na pare, parenaście sekud. I rób tu zdjęcia na pokazach...) i baterie słabo mi trzymają, ale to przez wiek. ALE mogę wsadzić zwykłe paluszki, więc mogę mieć zapas taniej energii. Plus pare innych kaprysów związanych z wiekiem. Ale uraz jest :-)
Biorę pod uwagę głównie dlatego że mogę mieć troszkę taniej, a poziom od czasu jak kupowałem się podobno zwiększył. KP z obiektywem podobna cena (no może trochę więcej) jak 77D czy 7200.

Moje pytania
- jak z dostępnymi modelami? Coś jeszcze wartego zainteresowania w tych markach?
- jakie teleobiektywy polecacie, minimalnie 300 na długim końcu, sprawdzone na pokazach, nie kosztujące tyle co eLka :-) (jakieś warte zainteresowania Tamrony i Sigmy?)
- czy warto iść w lepsze lustro i teleobiektyw z tańszych, czy opłaca się tańsze body? Tylko czy taniej niż np 77D czy D7200 warto mi iść.
- jak wypadają porównania obiektywów? Kiedyś, tak kilkanaście lat temu, mówiło się że Nikon miał lepsze te tańsze, a Canon słabiutkie te tanie, ale eLki super. Czy może właśnie nie wybrać pod tym kątem? Ten 75-300 (teraz III, chyba kiedyś był Ultrasonic II jak miałem Canona i kupowałem Pentaxa) zawsze mial słabe oceny. W Pentaxie mam Sigmę, ale też wydaje mi się że to główny powód przez który nie podobają mi się moje foty samolotów na długim końcu. Jak podstawowe Pentaxa teraz wyglądają? Jak kupowałem K100 to właśnie tego KITowego zachwalał sprzedawca (znałem go trochę, znał się na tym), mówił że z podstawowych szkieł wypadal lepiej niż C i N.
- czytałem opis Pentaxa K-1 II, żywotność była opisana na 400 zdjęć... Serio te nowe sprzęty tyle wytrzymują??? Przecież tyle to ja z pokazów analogowym sprzętem potrafiłem przywieźć...

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
16-07-19 07:19  Odp: Lustrzanki - pytania, wybór.
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Gdy zaczynałem z fotografią kolega z dużym doświadczeniem poradził mi żebym przede wszystkim inwestował w dobre obiektywy gdyż mają 95% wpływu na jakość zdjęć. Posłuchałem jego rady i dzisiaj używam 10cio letnie body ale 100-400L powoduje że zdjęcia wychodzą naprawdę świetne. Modeli nie fotografuje aparatem ale komórką. W zupełności wystarczy. Oprócz 100-400 jeszcze jeden dobry obiektyw, "krótki", z dużą przesłona i powinieneś mieć wszystko co trzeba.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
16-07-19 08:36  Odp: Lustrzanki - pytania, wybór.
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Ta teorię właśnie znam, pytanie do fachowców jak nisko można schodzić z body żeby to zagrało. Jakieś minimum też musi być. Mój stary zaczyna nawalac, poza tym mam słabe zdjęcia przy przeciętnym świetle w pomieszczeniach. A to przekłada się na słabe zdjęcia rodzinne itp. Źle ostrzy przy takich warunkach, światło i barwę często wyciagam z RAWow, ale wtedy problemem się robią szumy (ziarno).

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
16-07-19 13:47  Odp: Lustrzanki - pytania, wybór.
yanis 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

Co do korpusów aparatów pod kątem fotografii lotniczej, oprócz właściwości matrycy, polecam zwracać uwagę na takie rzeczy jak wydajność autofocusa i szybkość zdjęć w trybie seryjnym.


Co do szkieł, to każdy użytkownik ma swoje teorie. Ja przez te wszystkie lata focenia samolotów ewoluowałem w coraz droższy sprzęt bo moje wymagania rosły. W kolejności przerabiałem: starego Nikona 70-300VR, N70-200VRII z telekonwerterem 1.4, N80-400VR, N200-400VR, potem jego następca N200-400VRII. I tak doszedłem do stałki 600VR. Obecnie, oprócz tejże stałki jako krótsze "wspomagacze" używam zamiennie N200-400VRII lub Sigmę Sport 150-600.

Posiadając "firmowe" drogie szkła i "zamiennik" Sigmy mogę stwierdzić, że przy ograniczonym budżecie Sigmy wydają się być bardzo dobrym rozwiązaniem (mam na myśli te nowe modele 150-600, 60-600 z możliwością podpięcia ich do konsoli USB Dock, a nie modele sprzed 10 lat). Są projektowane w ten sposób, że najostrzejsze są na maksymalnej ogniskowej. Moja sigma jest wyraźnie ostrzejsza od 3x droższego N200-400VRII (mogę to udowodnić empirycznie). Na krótkich ogniskowych sytuacja jest odwrotna. Ale w lotnictwie używa się raczej maksymalnych ogniskowych. Krążą legendy, że szkła Sigmy mają problem z autofocusem. Moim zdaniem, to raczej kwestia "dogadywania się" obiektywu z konkretnym modelem aparatu.

Tamrona 150-600 w ręku nie miałem. Chciałem wypożyczyć kiedyś "przed-zakupowo" na pokazy lotnicze od dystrybutora na testy, ale jak dowiedział się, czym focę, odpisał "weź lepiej tą Sigmę"...

Zoomy nikona (nawet te najdroższe) "mydlą" na długim końcu. Praca stabilizacji optycznej jest na pewno dużo bardziej komfortowa (w Sigmie obraz w wizjerze nie jest tak stabilny). Jeśli boisz się obiektywów firm trzecich, to w Nikonie zbierałbym co najmniej na model N200-500. Taki zakup zadowoliłby cię na pewno na długi czas. Pod pewnymi względami uważam to szkło za lepsze od Sigmy Sport. A generalnie oba szkła wydają się być podobne (każde ma lepsze i gorsze cechy niż konkurent). Tańsze rozwiązania będą powodować, że za rok lub dwa zaczniesz myśleć o przesiadce na coś lepszego.

Wrzucałem kiedyś tu na forum relację z Oostwold. Tam latają same śmiglaki, więc głównie Sigmą tam robiłem. Ta sama relacja na forum Nikona:

Oostwold 2017

Niedawno wróciłem z tegorocznej edycji tej imprezy, więc pewnie znowu coś tu na forum powrzucam.
No, to tyle z punktu widzenia "nikoniarza".

--
-------------------------------------------------
Modelarstwo teoretyczne opanowałem do perfekcji.

 
17-07-19 16:44  Odp: Lustrzanki - pytania, wybór.
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Dzięki za odpowiedź. A jakie masz body? Z której "grupy cyfrowej"?

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
18-07-19 08:27  Odp: Lustrzanki - pytania, wybór.
yanis 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

U mnie doszło już do wyższego stadium "onanizmu sprzętowego". Od tego roku głównym korpusem jest D850, a wspomagającym D810. Mam też D500, ale praktycznie od ponad pół roku go nie używam.

Jakość obrazka z matryc w danym segmencie cenowym i przy zbliżonej rozdzielczości jest obecnie bardzo podobna. I tu bym nie rozkmilał, czy warto kupować model sprzed 3-4 lat czy najnowszy. Nikon czy Canon. Różnice są naprawdę "aptekarskie".

Tu możesz sobie popodglądać, jak to wygląda na różnych ISO i przy różnych aparatach (także różnych producentów):

D-preview

Bardziej odczuwalna będzie ergonomia. D7200 ma dwa pokrętła sterujące. Autofocus bardziej czuły (-3EV w porównaniu do -1 EV w D5600) i większa ilość pól AF. Tryb seryjny zdjęć też zauważalnie wydajniejszy. Takie rzeczy bardzo ułatwiają życie w szeroko pojętej fotografii reportażowej lub przy słabszym oświetleniu. Gdybym miał wybierać między D5600 i D7200, nie miałbym żadnych wątpliwości :)

--
-------------------------------------------------
Modelarstwo teoretyczne opanowałem do perfekcji.

 
18-07-19 11:02  Odp: Lustrzanki - pytania, wybór.
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Ja osobiście zaczynam się przekonywać do 7500. Matryca z wyższego modelu, gdzieś tam znalazłem porównanie 7200 i 7500 i AF i w pracy przy słabym świetle 7500 był lepszy. Do tego na razie jakiś duży zoom żeby było czym focic dzieciaki itp A w międzyczasie dozbieram do jakiego fajnego tele.

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
18-07-19 14:47  Odp: Lustrzanki - pytania, wybór.
yanis 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

Pod prawie wszystkimi względami na pewno lepszy. Na "-" brak możliwości podpięcia gripa z dodatkowym akumulatorem i brak drugiego slotu na kartę pamięci. Dla mnie te aspekty są pomijalne. Nie pisałem o nim bo cenowo to następne 7 stówek w górę, a budżet z gumy pewnie nie jest. Idąc tym tokiem myślenia dojdziemy do D500 :)

--

Post zmieniony (18-07-19 14:47)

 
22-07-19 21:11  Odp: Lustrzanki - pytania, wybór.
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Zaczynam zabawę z 7500 + 18-200 na pczątek, z czasem pewnie będę zbierał na Sigmę 150-600 i na razie powinno starczyć ;)
Dziękuję za pomoc :)

--

Post zmieniony (22-07-19 21:36)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024