KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 76 z 107Strony:  <=  <-  74  75  76  77  78  ->  => 
12-06-19 23:40  Odp: Językowy miszmasz
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

Ludziom też zdarza się zdechnąć. Wasze psy może i zdechły, ale mój umarł, był w końcu mi bliższy niż sąsiad który nawet nie wiem nawet jak ma na imię.

Nie no ludzie, ""próbujecie"" dyskutować o używaniu słowa bardzo silnie nacechowanego emocjonalnie. Podwójny cudzysłów, bo ta 'dyskusja' jest tak kaleka że wygląda jak rozmowa z prawicowcem o kolorach(ten dowcip że są trzy kolory, znacie? ha ha).

Jaki, zaraza, upadek cywilizacji że staramy się szanować tych którzy są z nami. Dla niektórych 'zdechnąć' jest tak bardzo negatywnie nacechowane że niewygodnie jest im tego słowa używać do istot z którymi było się tak zżytymi, tyle i nic więcej. Miałem was panowie za ludzi o bardziej otwartym umyśle, potrafiących spojrzeć z innej perspektywy, wszak modelarstwo to sztuka.

*żeby odeprzeć zarzuty żem paniczyk z miasta, jestem ze wsi i widziałem świniobicie, nie rusza mnie to, człowiek to taka sama bryła mięsa.

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


 
13-06-19 00:14  Odp: Językowy miszmasz
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Panowie, przecież musi być jakaś różnica między człowiekiem i zwierzęciem. Inaczej, Karolku, ci, którzy zjedli Twoją świnię powinni iść siedzieć za kanibalizm.

--
serwusik

 
13-06-19 07:07  Odp: Językowy miszmasz
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

Nie wiem, ja nie widzę.

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


 
13-06-19 07:58  Odp: Językowy miszmasz
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Tak? No to proszę bardzo.
Sam dajesz idealne przykłady. Śnięty łosoś, niesie w sobie zdecydowany inny ładunek emocji niż zdechły pies. Podobnie jest w przypadku zwrotów, które zostały użyte w cytowanym przez Ciebie artykule - padł oraz odszedł. Nie rozumiem, jak można na równi postawić gnidę, czy wszę, a psa czy kota, które towarzyszą nam przez kilkanaście lat życia, są członkami rodziny i przyjaciółmi wierniejszymi od ludzi. Dlaczego określenie, że pies zmarł, ma w jakikolwiek sposób ujmować czegoś z powagi tego aktu w przypadku człowieka, bo tak odbieram opór w stosowaniu tego zwrotu w stosunku do zwierząt. Z drugiej strony jeżeli rozróżnienia miałoby być uzależnione stricte od gatunku osobnika którego koniec żywota dotyczy, to czy aby na pewno wszyscy ludzie zasługują na określenie śmierci, zamiast zdychania?
A dlaczego musi być rozróżnienie? Czy świnia, czy krowa na ten przykład nie oddycha, nie je, nie pije, czy nie żyje? Oczywiście zawsze można powiedzieć, że żre, ale jest to wchodzenie w nacechowane negatywnie słownictwo.

--

Post zmieniony (13-06-19 08:02)

 
13-06-19 08:15  Odp: Językowy miszmasz
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Ja uważam, że trafnie wszystko wyjaśnił Lelum Polelum. Ja miałem świnkę morską, która zakończyła swój żywot w wieku 8lat / tyle zyją przecietnie /,
ale , gdy komuś opowiadam o niej, to mówię, że zakończyła swój żywot w wieku 8lat, nie mówię, że umarła, nie mówię, że zdechła.

Jedna ze znajomych z podwórka długie lata miała psa Labradora, zawsze przed zimą uzyczała mi psiej sierści, po co? Wystarczy kłębek psiej sierści ulokowć pod maską silnika a żadna kuna tam nie wejdzie.
Pewnego dnia przypomniałem jej, że gdy będzie czesać psa zostawiła mi trochę siersci, na co ona odpowiedziała dosłownie ,, niestety, ale zdechł ze starości ,,
Oglądam programy przyrodnicze i naukowcy w stosunku do zwierzęcia, które zakończyło zywot uzywaja pojęcia ,, umarło ,, nawet w stosunku do szczurów.

Uważam, że tego stwierdzenia używa się w przestrzeni medialnej i nie można uzywać tego stwierdzenia w stosunku do człowieka i do szczura.

 
13-06-19 09:05  Odp: Językowy miszmasz
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

"Nie można używać tego stwierdzenia w stosunku do człowieka i do szczura". Ale tu chodzi głownie o słowo "zdechł" użyte nie wobec wszystkich zwierząt tylko np. wobec psa, wieloletniego przyjaciela, wierniejszego od kogokolwiek z naszego otoczenia i bezkrytycznie nas kochającego.
Uważam że jeśli ktoś mówi o swoim wielkim przyjacielu że "zdechł", sam jest wart takiego określenia po śmierci.

"Międzynarodowy zespół naukowców dokonał sekwencjonowania kodu genetycznego szympansa, naszego najbliższego żyjącego kuzyna, oraz porównał go z genomem człowieka. Porównanie wskazuje, że sekwencja DNA obu gatunków jest w 99 procentach identyczna".
I co, ten jeden procent ma decydować o tym że szympans (zwierzę) zdycha, a człowiek (zwierzę) umiera?

--

 
13-06-19 10:43  Odp: Językowy miszmasz
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Tak, drogi Akro, bo ten jeden procent zdecydował o tym, że to my jeździmy samochodami i klikamy na komputerze, a szympansy drapią się pod pachami i skaczą po drzewach. Przy czym my też możemy drapać się pod pachami i skakać po drzewach, szympansy natomiast nie mogą jeździć samochodami i klikać na komputerze. Ot cała różnica.
Rozumiem Wasz emocjonalny punkt widzenia. Uważam nawet, że macie prawo mówić o swoich pupilach, że umarły. Tylko czy to jest poprawne językowo?

--
serwusik

 
13-06-19 11:20  Odp: Językowy miszmasz
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Jest poprawne językowo.
Słownik Języka Polskiego PWN:
umrzeć — umierać
1. «zakończyć życie»
2. «przestać istnieć»
NIC O TYM, ŻE DOTYCZY TO TYLKO LUDZI!

Poza tym skąd tyle pogardy dla "drapiacych się pod pachami i skaczącymi po drzewach? Naprawdę nigdy nie widziałeś zdjęć twarzy szympansów? Z mądrymi, myślącymi oczami, z często iście ludzkimi reakcjami i zachowaniami?
Idziesz w ślady hasła ze Zwierzęcego Folwarku: "Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze". Bo jeżdżą autem i klikają na komputerze? Bez jaj, przyjacielu!

 
13-06-19 12:41  Odp: Językowy miszmasz
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Akra, nie ma w tym żadnej pogardy. Tak po prostu jest. No może trochę, takiej samej jak dla człowieka, który w towarzystwie dłubie w nosie.
A skoro cytujemy, to Wielki Słownik Języka Polskiego "mówi": zdychać - zdechnąć, o zwierzęciu: kończyć życie, umierać, np. zdechł pies. Jeżeli chodzi o słowo "umierać", są liczne przykłady, ale żaden nie odnosi się do zwierząt, a wszystkie do ludzi. Uczciwie dodam, że moje książkowe wydanie słownika nie jest świeżynką i pochodzi z 2008 roku.

--
serwusik

 
13-06-19 15:26  Odp: Językowy miszmasz
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

"Padł" czystej krwi ogier - dzielny żołnierz "padł" na polu chwały.
"Wymarły" ptaki Dodo, tury, dinozaury - "wymarły" plemiona Indian zamieszkujące te tereny.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 76 z 107Strony:  <=  <-  74  75  76  77  78  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024