KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 72 z 107Strony:  <=  <-  70  71  72  73  74  ->  => 
15-05-19 14:21  Odp: Językowy miszmasz
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

"... czy ta piosenka wzruszyła kogoś... - napisała jedna z widzek." [!!?]
Czyli może być też "widzek" (może Wacek ?) :-)

 
15-05-19 17:17  Odp: Językowy miszmasz
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

To jest prawdopodobnie żeńska odmiana widza. Tak jak prokurator - prokuratorka, jest widz - widzka. Trochę razi to nasze stare oczy, ale taka jest cena równouprawnienia wprowadzanego chyba zbyt szybko.
.
.

--
serwusik

 
15-05-19 18:14  Odp: Językowy miszmasz
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Aż strach pomyśleć co będzie, jak kobieta będzie kandydować na urząd prezydenta...

Prezydentka?

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
16-05-19 07:25  Odp: Językowy miszmasz
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

No, to ja wrócę do marynarza i marynarki ;)

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
16-05-19 09:13  Odp: Językowy miszmasz
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

A kobieta blacharz to blachara?

Przy okazji: nie rozumiem dlaczego jest zawód "geodeta" (czyli kobieta, tak jak nieszczęsna "ministra"), ale nie ma formy męskiej "geodet"?

 
16-05-19 15:41  Odp: Językowy miszmasz
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Pewnie dlatego, że jest też katecheta, artysta, patriota, troglodyta - i wszystkie są w rodzaju męskim :-)
Końcówka "a" nie musi definiować rodzaju żeńskiego.

Dzisiejszy wpis na jednym z modelarskich profili - na fejs - zbuku: "Jakie z dostępnych farb nadają się do blackbasingu?"
Nosz, do Q... nędzy!!! Nie można po prostu i PO POLSKU napisać "do czarnego podkładu"??

--

Post zmieniony (16-05-19 16:54)

 
16-05-19 21:41  Odp: Językowy miszmasz
mirosław   

Na Forum:
Galerie - 3
 

A po rusku... ta - kaleka (kalika), ale też... moi przodkowie pochodzący ze wschodu, mówili ta "idiota" - albo - na niezdarę: "gałamaga". I nie przypomnę sobie co jeszcze sprowadzali do rodzaju żeńskiego. Ale jest więcej takich słów. Dlaczego mają taką konotację, że w żeńskim rodzaju jest coś... otwratitielnogo - chyba o to chodzi. A może godnego politowania? Troski?

Stalker zaś, to za Wikipedią - człowiek, który chodzi w miejsca w których nie powinno go być, turysta przemysłowy. https://ru.wikipedia.org/wiki/Индустриальный_туризм_и_городские_исследования (muszę to poczytać).
...Coś mi to przypomina - tak podobno bawią się ludzie przesiadujący na niedostępnych normalnie forach, tzw. chanach. Nigdy na takim nie byłem; podobno mogą być niepełnosprawni, przegrani życiowo; tacy, którzy siedzą w domach jak ja, a jeśli wyłażą, to właśnie w takie miejsca - szukają takich wrażeń. Są przedstawicielami pokolenia Y - czyli tego, dla których liczy się w życiu nie stan posiadania i status materialny, a doświadczanie przeżyć. Posługują się tajnym językiem - chan-speak'iem, którego nie wolno nigdzie w internecie zdradzić, poza ich forum. Za zdradę grozi atak hakerski i... No coś jak u ruskich, trochę.

albo zamek w Szkocji;

albo - https://ru.wiktionary.org/wiki/сталкер
Czyli: osoba, która ma wiedzę o terytoriach lub strukturach, które z jakiegoś powodu są mało znane lub zakazane

Natomiast co ten fragment znaczy: Раз в год люди с экзотическими пейсами и в картинных чёрных шляпах, пользуясь услугами сталкеров, проникают через колючую проволоку заграждения, чтобы поклониться святыням. Иванна Горина, «Сталкеры», 15 июля 1999 г. // «Российская газета»
Proszę mi wyjaśnić - jakieś kartonowe czapki mają te postaci...? kompletnie nie rozumiem i muszę się położyć, bo czuję się chory, półprzytomny.

Jeszcze - czytałem o filmie Konczałowskiego, że bohater (nie mam pojęcia, czemu ktoś tak napisał, a to było dawno gdy to znalazłem), jest typem, który określa się w Rosji (na Rusi?) jako: Jurodiwyj. https://www.youtube.com/watch?v=thqQ-hPcChg

* Tarkowskiego, nie Konczałowskiego. Spać.

Post zmieniony (16-05-19 21:56)

 
17-05-19 00:48  Odp: Językowy miszmasz
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

W rosyjskiej Wikipedii - zgoda. W języku polskim, wg polskiej Wikipedii słowo "stalker" ma znaczenie prawne jak napisałem wyżej - przestępca zatruwający komuś życie i niszczący kogoś psychicznie. Ale skoro mamy taki dualizm "międzyjęzykowy", to trzeba się pewnie do tego przyzwyczaić.

--

Post zmieniony (17-05-19 00:48)

 
17-05-19 20:52  Odp: Językowy miszmasz
Edekyogi 

 

mirosław napisał:

> в картинных чёрных шляпах (...) Proszę mi wyjaśnić - jakieś kartonowe czapki mają te postaci...

"Kartonowe kapelusze (- nie czapki)" - po rosyjsku byłoby "kartonnyje szliapy".
Po rosyjsku "kartina" - to obraz

 
17-05-19 21:35  Odp: Językowy miszmasz
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Znowu czytam w tytule informacji na znanym portalu informacyjnym : "Odszedł najsłynniejszy kot... ", a w artykule jeszcze lepiej ZMARŁ !.
No to : ZMARŁ wybitny pisarz, aktor, piosenkarz, polityk itd. i zmarł kot jakiś tam, pies to za przeproszeniem wiecie co, że najsłynniejszy - ludziom już chyba całkowicie się coś pomerdało i w tym pędzie do jakiegoś pokazywania jacy oni to są wspaniali, kochający itd. mylą kompletnie wartości.
Miałem dwa psy po których ryczałem jak bóbr, ale one po prostu zdechły, a nie umarły, odeszły.
Chomik, czy szczurek też zmarł i odszedł ?

I takie tam jeszcze z naszych for, czytam - "Dostałem od kolegi bardzo fajne referencje", no niby co ? No zdjęcia przydatne przy sklejaniu modelu.
Referencje : https://sjp.pwn.pl/slowniki/referencje.html

Post zmieniony (17-05-19 21:36)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 72 z 107Strony:  <=  <-  70  71  72  73  74  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024