KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
26-03-19 23:06  Nocny "rachunek sumienia"
Raziel_3 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Witajcie,

Postanowiłem napiać posta nietypowego, bo osobistego. Związanego z modelarstwem, ale też z codziennością. Z tym co się dzieje w głowie, ale też wokół niej.

Ostatnie kilka tygodni wypełnia mi czas, który poświęcam na rozmyślania nad życiem, z racji faktu, że powoli kończy się czas na tym świecie bardzo bliskiej mi osoby. Takie wydarzenie skłoniło mnie do zastanowienia się nad sobą, nad tym co mówię, jak odnoszę się do innych ludzi, jak traktuję ich czas, pracę, obecność. Modelarstwo bardzo temu sprzyja, ponieważ zatracam się ostatnio przy pracy nad bardzo wymagającym modelem. I staram się doceniać każdą minutę przy nim spędzoną, niezależnie od tego, czy idzie dobrze czy nie.

Uświadamiam sobie ostatnio jak piękne jest to nasze hobby. Nigdy wcześniej modelarstwo kartonowe nie było tak okazałe. Mamy świetne wydawnictwa, które wydają bardzo dużo modeli przez co oferta jest przebogata. Wydawnictwa nie tylko z Polski ale również poza nią. Mamy świetne, zdetalizowane, atrakcyjne projekty modeli, ciekawe graficznie i tematycznie. I czasem zapominam, że za każdym z tych projektów stoi zespół ludzi, którzy poświęcają swój czas, umiejętności, zasoby osobiste. Osoby, które są ludźmi jak ja. Są ambitni, utalentowani, mają swoje uczucia i wrażliwość.
Łatwo jest zapomnieć, że ludzie nie są nieomylni, że mają prawo do błędów które mogą się przytrafić zawsze i każdemu.

Tym bardziej zrobiło mi się przykro przeglądając niektóre moje wpisy na forum odnośnie modeli, których nawet nie skleiłem a z góry założyłem, że są one mało wartościowe, czym mogłem urazić/zdenerwować ich autorów lub wydawców. Internet sprzyja swobodnemu wyrażaniu opinii. Z jednej story jest to wielka zaleta ta cała swoboda. Z drugiej - pułapka. Bo łatwo "palnąć" coś bez zastanowienia nad ewentualnymi konsekwencjami swoich słów. Przecież ja też kupuję modele, jeżdżę na konkursy. Kocham to hobby!

Chciałbym by modelarstwo kartonowe rosło. Aby to się mogło dziać, trzeba to hobby wspierać. Choćby zastanawiając się nad swoją wypowiedzią, zanim zaistnieje ona na forum. Trzeba pamiętać, że słowa, które tu się pojawiają są czytane nie tylko przez forumowiczów, ale też przez przypadkowe osoby, które wpadają tu na chwilę, przypadkiem. I co taka osoba sobie pomyśli o tym hobby, o ludziach którzy je uprawiają, o społeczności?

Warto pamiętać o tym, że to co i jak mówimy, świadczy o nas, o naszej kulturze i wpływa na to jak jesteśmy postrzegani.

Zatem PRZEPRASZAM za swoje słowa, jeśli w przeszłości kogoś uraziły. Za niemerytoryczne wpisy, za ironię, która mogła zostać opacznie zrozumiana.

Czas na zmiany...

--
gotowe: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 | XP-61E | JAGDPANZER IV Ausf. F |StuG 40 F OSTKETTEN | | W budowie: Papegojan (40%), Kongo (95%), Pt 31 (10%),Me 262B-1a/U1 (45%)

 
27-03-19 12:44  Odp: Nocny "rachunek sumienia"
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Raziel, współczuję sytuacji, w której się znalazłeś. Powiedzmy, że coś o tym wiem, a działo się to dziesięć lat temu... Takie chwile potrafią pokazać, co jest tak naprawdę w życiu ważne i przewartościowują nasze postrzeganie świata. Bo nigdy nie będzie on dla nas już taki sam...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
27-03-19 12:53  Odp: Nocny
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Widzisz też, że wielu z nas modelarzy odchodzi. To hobby to czasem jedyna odskocznia, to co zostało w trudnej codzienności. Taka zabawa, ale też i twórczość, radość, że tworzysz z 2D na 3D, zmieniasz, ulepszasz. W tym procesie twórczym dystansujesz się od wszystkiego, chociaż na chwilę. Dla siebie. I

Inna rzecz to rzeczywistość wirtualna. Wiadomo od dawna, że kontakt wirtualny to zupełnie coś innego niż rzeczywisty. Kofrontacja twarzą w twarz zawsze przebiega inaczej niż w świecie wirtualnym. Dlatego lepiej wszelkie pretensje, wątpliwości, itp rozstrzygać poprzez taki kontakt: szybciej, inaczej, łatwiej no i inni nie muszą być tego świadkami bo to przecież nie "Big Brother" gdzie kamera śledzi każdy krok. To rodzaj ekshibicjonizmu, by wszyscy widzieli. Ale chyba nikogo to nie interesuje, bo dlaczego by miało? Wielu odważnych już takimi nie jest, zachowują się inaczej jeśli przyjdzie im stanąć twarzą w twarz. Są telefony, kamerki internetowe, itp., dlatego jeśli nie można porozmawiać bezpośrednio to lepiej w ten sposób niż pisać różne rzeczy, bo to nigdy niczego nie rozwiąże w kwestiach wkraczających w obszary personalne. Nie warto robić na nikogo nagonki, śledzić, wytykać bo nam też ktoś może wiele rzeczy wytknąć. Nie o to chodzi, nikt nie jest bez skazy, a internet to nie miejsce by maglować personalne kwestie. Lepiej merytorycznie, na temat, konstruktywnie i z dystansem. A jeśli nie nastąpi zrozumienie intencji to zamiast podnoszenia ciśnienia, wypić szklankę wody i gdy dalej jest wysokie skontaktować się bezpośrednio, wymienić się numerami telefonów by wyjaśnić, nie na forum.

Modele sklejane mają to do siebie, że wszystko można naprawić, dopasować, wyprowadzić, a z człowiekiem już tak nie da się. Dlatego cieszmy się każdym kawałkiem sklejonego modelu, choćby byłby to tylko 1% modelu.

--

Post zmieniony (27-03-19 12:55)

 
28-03-19 16:40  Odp: Nocny "rachunek sumienia"
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Raziel, bardzo współczuję Ci sytuacji i dziękuję Ci za ten wpis. Mam nadzieję że więcej osób go przeczyta i że natchnie ich on do odrobiny życzliwości i wyrozumiałości, nie tylko na forum.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024