KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
19-02-19 09:11  Nowe promy ze Szczecina
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

TEMATEM WĄTKU JEST BUDOWA W SZCZECINIE NOWYCH PROMÓW. Tylko to, i dlatego proszę nie poruszać tutaj innych tematów. NOWE PROMY ZE SZCZECINA – NIC WIĘCEJ. Utworzenie tego wątku jest spowodowane istotną w swym wydźwięku – jak sądzę - poniedziałkową konferencją prasową ministra Gróbarczyka & Company.

Na początek dzisiejszy artykuł mojego syna:

***

PO DWÓCH LATACH OD POŁOŻENIA STĘPKI POD PROM MINISTER OGŁASZA CAŁKIEM NOWY PLAN. KRES FIKCJI?

Sprawa budowy nowych promów morskich dla polskich armatorów zaczyna się tak naprawdę od nowa - takie są wnioski z poniedziałkowej (18 lutego 2019) konferencji z udziałem ministra Marka Gróbarczyka.

Na konferencji „Rozwój przemysłu stoczniowego w Polsce” miała paść nowe informacje o programie budowy promów dla polskich armatorów.

Decyzje były blokowane

To, że tak naprawdę całe przedsięwzięcie zaczyna się na nowo, a położenie stępki w czerwcu 2017 r. było jedynie propagandową fikcją, potwierdziła prezentacja Mariana Krzemińskiego. To prokurent Funduszu Rozwoju Spółek – państwowej firmy, która przejęła właśnie od funduszu Mars kontrolę nad spółką Stocznia Szczecińska oraz Morską Stocznią Remontową „Gryfia”.

FRS działa pod skrzydłami Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Wcześniej stoczniowy majątek był pod kontrolą Polskiej Grupy Zbrojeniowej, czyli de facto Ministerstwa Obrony Narodowej. Taką decyzję podjęto już za rządów PiS, gdy MON snuł wizje budowy w Szczecinie okrętów podwodnych.

– To historyczny grzech – mówił o poprzednim układzie właścicielskim Marian Krzemiński. Tłumaczył, że wszelkie decyzje w sprawie działalności stoczni były wówczas „blokowane”.

To o tyle znaczące, że to właśnie „Gryfia” miała odpowiadać za budowę promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. W czerwcu 2017 położenie stępki pod tę jednostkę PiS zmienił w propagandową uroczystość z udziałem Mateusza Morawieckiego (wówczas wicepremiera). Do tej pory nie powstała nawet dokumentacja umożliwiająca budowę jednostki.

Konkurencja już buduje

W poniedziałek Marian Krzemiński przedstawił nowy pomysł. Nie ma w nim już mowy o jednym promie, który zostanie zaprojektowany specjalnie dla PŻB. Z prezentacji wynikało, że polscy armatorzy operujący promami łączącymi Świnoujście ze Skandynawią (PŻM, Euroafrica i PŻB), muszą wymienić co najmniej sześć jednostek.

Nie chodzi tylko o wiek najstarszych promów i brak możliwości ich opłacalnego dostosowania do nowych wymogów środowiskowych (ekologiczny napęd itd.). Polscy przewoźnicy promowi czują już bowiem na plecach oddech niemieckiej i szwedzkiej konkurencji. Nowe promy buduje TT-Line i Stena Line (ten ostatni armator wybrał stocznię w Chinach). Ich nowe jednostki będą miały dwa razy dłuższą linię ładunkową niż stare, polskie promy. To zabójcza konkurencja, która odbierze naszym armatorom klientów. Gestorzy ładunków wybiorą po prostu tańszą ofertę, jaką może zaoferować armator z większą jednostką.

– Dlatego większość kluczowych decyzji musimy podjąć jeszcze w tym roku – alarmował Krzemiński. Według prokurenta FRS jeśli polscy armatorzy mają utrzymać swój udział w rynku to muszą zbudować sześć promów w ciągu najbliższych pięciu lat.

Kupić gotowy projekt

Stąd pomysł na przyspieszenie całego przedsięwzięcia. To skorzystanie z gotowych już projektów promów, które są na rynku.

– Mamy oferty czterech projektów – mówił Krzemiński.

Gotowe dokumentacje ma na oku także PŻM.

– Mamy taki projekt, który możemy natychmiast kupić, nie musimy czekać – potwierdził później Paweł Brzezicki, zarządca komisaryczny PŻM.

Najnowszy plan zakłada więc, że poprzez FRS powstanie „wehikuł”, który kupi projekt promu. Następnie zostanie on zrealizowany na pochylni „Wulkan” Stoczni Szczecińskiej.

Sprawa nie jest oczywiście taka prosta. Stocznia Szczecińska w obecnym stanie nie ma technicznych i organizacyjnych zdolności, by się tym zająć.

– Będziemy poprawiać infrastrukturę – zapewniał Krzemiński.

W pierwszej kolejności ma powstać ciąg spawania płatów. FRS ma kapitał na poziomie 300 mln zł. Według deklaracji prokurenta „ponad połowa tych środków ma trafić na inwestycje” w naszej stoczni jeszcze do 2020 r.

– Docelowo Fundusz Rozwoju Spółek powinien podlegać fuzji ze Stocznią Szczecińską – mówił Krzemiński. – W ten sposób stocznia będzie miała jeden z najwyższych kapitałów spośród polskich stoczni.

Tylko seria ma sens

Jasne jest już też, że nie może być mowy o budowie tylko jednego promu, i to nie tylko z punktu widzenia armatorów.

– Nie możemy mówić o jednym promie, bo to słaby argument, by ściągnąć do stoczni ludzi – mówił Krzemiński. – Musi być efekt skali.

Chodzi też o opłacalność. To coś, co nigdy nie było tajemnicą, także w czasach świetności stoczniowego holdingu, który budował całe serie jednostek. Do pierwszych de facto dokładał.

Zdaniem Krzemińskiego szansą dla Szczecina jest to, że jeśli pokażemy, że potrafimy budować promy, to zyskamy zamówienia także od innych armatorów, nie tylko polskich.

A co z „Gryfią”? Najnowszy pomysł na stocznię jest taki: ma zająć się serwisem nowych promów, także tych, które zbuduje konkurencja. To jednak też nie obędzie się bez inwestycji, bo jest to realne tylko pod warunkiem powstania nowego, odpowiednio dużego doku.

Problem z pomocą publiczną

Krzemiński nie krył, że całe przedsięwzięcie jest bardzo trudne, także ze względu na zaangażowanie w nie skarbu państwa. To oznacza bowiem potencjalne problemy z pomocą publiczną. Szczecin już raz się o tym boleśnie przekonał, kiedy za czasów pierwszych rządów PiS pompowano pieniądze w Stocznię Szczecińską Nowa. Kiedy Komisja Europejska powiedziała „dość”, doprowadziło to do konieczności podziału i sprzedaży majątku stoczni (spadło to już na rządy PO-PSL, co PiS wykorzystuje teraz w swojej propagandzie).

Według Krzemińskiego jest duże ryzyko, że konkurenci polskich armatorów będą donosić do Komisji Europejskiej, że historia się powtarza. Dlatego FRS chce w całym przedsięwzięciu zachować ogromną ostrożność. Mają zostać przeprowadzone „testy prywatnego inwestora”, które muszą dowieść, że nie mamy do czynienia z nieuczciwą konkurencją państwa. Prokurent zapowiedział, że zaangażowani zostaną do tego audytorzy z najlepszych kancelarii na świecie.

Minister o stępce

Już po konferencji, pytany o konkretne terminy i harmonogram Marian Krzemiński zadeklarował, że początek budowy pierwszego promu jest możliwy pod koniec tego roku. Nawet jeśli bowiem kupimy gotowy projekt (także pod kątem sprawdzenia go przez towarzystwo kwalifikacyjne) potrzebne jest około pół roku na dostosowanie go do realiów stoczni, w której zostanie zbudowany.

Co ciekawe, według ministra Gróbarczyka, wciąż pozostaje także do ewentualnego wykorzystania projekt robiony na potrzeby PŻB.

– To jest element konkurencyjny – określił go minister, co oznacza, że może zostać wykorzystany, ale równie dobrze trafić na półkę.

Gróbarczyk w rozmowie z dziennikarzami przyznał, że w całym przedsięwzięciu pod hasłem „prom” jest opóźnienie. Nie chciał jednak przyznać, że czas od położenia stępki został zmarnowany.

– Ten okres przygotowawczy był bardzo potrzebny i przyniósł bardzo dużo efektów – przekonywał.

Ironiczne uwagi posłów opozycji na temat rdzewiejącej od czerwca 2017 stępki skwitował zaś tak: – Ja tylko dziwię się, że jest taka determinacja, by tego przemysłu stoczniowego tu nie odbudowywać.

PŻM wkroczy do „Gryfii”

Podczas poniedziałkowej konferencji potwierdzone zostały też wcześniejsze informacje o zaangażowaniu PŻM w ratowanie „Gryfii”. Nie chodzi jednak o przejęcie, ale „ścisłą koordynację i współpracę”.

– To, że w „Gryfii” trzeba zrobić bardzo dużo jeśli chodzi o restrukturyzację nie jest tajemnicą – mówił Gróbarczyk. – PŻM dostał zadanie daleko idącej współpracy.

Jej warunki mają zostać doprecyzowane w ciągu miesiąca.

– Ta stocznia będzie miała co robić i będzie wiedziała, jak to robić – zapowiedział zarządca komisaryczny PŻM Paweł Brzezicki.

--

Post zmieniony (19-02-19 09:12)

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 20302 19-02-19 09:11
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Sven 360 19-02-19 09:31
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
orkan 285 19-02-19 11:12
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
vwsmok 293 19-02-19 12:15
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 284 19-02-19 12:30
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Sven 246 19-02-19 13:18
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Ryszard 259 19-02-19 13:57
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 264 19-02-19 14:28
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Ryszard 264 19-02-19 15:20
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Ryszard 238 19-02-19 15:43
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Sven 193 19-02-19 15:52
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
GrzechuO 172 19-02-19 18:10
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Brystol 194 19-02-19 19:43
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Ryszard 183 19-02-19 19:46
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Brystol 170 19-02-19 19:56
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Najger 153 21-02-19 09:16
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 191 21-02-19 16:31
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
bleriot 176 22-02-19 09:46
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 182 22-02-19 12:04
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Ryszard 183 22-02-19 13:07
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 291 22-02-19 15:33
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Sven 223 19-03-19 11:40
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 193 21-03-19 14:27
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 225 18-04-19 08:01
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 138 21-06-19 11:33
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Ryszard 144 21-06-19 13:24
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Astra28 165 21-06-19 14:29
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Brystol 135 21-06-19 15:51
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 151 21-06-19 17:23
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Ryszard 172 21-06-19 18:50
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 192 17-07-19 21:03
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 168 18-07-19 08:25
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Lelum Polelum 207 18-07-19 14:56
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 176 18-07-19 18:02
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Lelum Polelum 536 26-07-19 17:45
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 191 29-07-19 12:09
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Piterpanzer 158 05-08-19 23:17
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Mucha 151 05-08-19 23:46
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 149 06-08-19 08:51
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Ryszard 152 06-08-19 09:42
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
vwsmok 163 06-08-19 11:02
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
yanis 164 06-08-19 14:01
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 163 06-08-19 14:25
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 145 06-08-19 14:31
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Ryszard 168 06-08-19 17:11
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 155 07-08-19 09:48
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Lelum Polelum 160 09-08-19 06:30
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 157 09-08-19 07:52
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
ceva 147 11-08-19 00:06
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
ceva 181 11-08-19 00:27
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Piterpanzer 163 31-08-19 17:21
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
yanis 163 02-09-19 16:25
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 133 21-09-19 10:51
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 154 21-09-19 19:37
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 138 24-09-19 09:07
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 122 30-09-19 07:54
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
yanis 140 30-09-19 09:08
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 134 30-09-19 11:52
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 127 07-10-19 10:03
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Najger 134 08-10-19 14:56
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 139 09-10-19 11:19
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 123 10-10-19 12:11
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Edekyogi 119 10-10-19 18:07
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 106 11-10-19 08:43
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Edekyogi 116 11-10-19 10:10
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 115 11-10-19 11:49
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Edekyogi 133 11-10-19 14:59
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Lelum Polelum 108 16-10-19 13:41
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 120 17-10-19 10:56
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Edekyogi 121 17-10-19 20:44
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 157 18-10-19 07:25
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 174 24-10-19 20:06
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 135 07-11-19 16:17
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Roli 137 11-11-19 18:50
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 200 11-11-19 21:24
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Roli 140 11-11-19 22:59
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 143 12-11-19 08:01
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
yanis 140 12-11-19 08:14
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Roli 137 12-11-19 15:51
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 134 12-11-19 20:42
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 189 06-12-19 12:32
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Edekyogi 163 07-12-19 12:34
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 157 09-12-19 14:32
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 177 14-12-19 13:52
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 177 17-12-19 09:14
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Edekyogi 164 17-12-19 13:31
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 177 18-12-19 10:08
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Brystol 161 18-12-19 11:32
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Edekyogi 154 19-12-19 15:11
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Ryszard 155 18-12-19 13:37
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Ryszard 202 19-12-19 15:17
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Piotr74 188 19-12-19 21:00
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 196 20-12-19 08:48
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 210 20-12-19 22:30
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 201 21-12-19 12:19
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Brystol 202 21-12-19 13:56
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 201 21-12-19 15:43
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Brystol 213 21-12-19 16:05
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 206 21-12-19 20:16
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Ryszard 177 21-12-19 21:07
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Brystol 205 21-12-19 21:49
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 205 22-12-19 11:05
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Brystol 206 22-12-19 12:39
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Najger 211 27-12-19 14:55
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 193 30-12-19 12:12
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Matiz1911 179 02-01-20 01:03
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 922 02-01-20 08:12
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 215 03-01-20 08:15
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Ryszard 192 03-01-20 22:58
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
yanis 204 04-01-20 15:28
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Brystol 328 04-01-20 16:39
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 230 13-02-20 08:12
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
yanis 303 13-02-20 09:03
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 134 23-06-20 08:40
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Edekyogi 130 23-06-20 10:34
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
vwsmok 118 23-06-20 10:37
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Edekyogi 122 23-06-20 12:37
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
yak 123 23-06-20 15:01
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Lelum Polelum 122 23-06-20 16:12
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Ryszard 118 23-06-20 16:21
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
GrzechuO 139 23-06-20 17:40
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Astra28 142 23-06-20 20:01
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
yanis 237 24-06-20 12:27
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 131 05-08-20 07:30
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Lelum Polelum 118 05-08-20 08:49
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 330 05-08-20 08:56
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 120 10-09-20 07:15
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 226 13-09-20 14:30
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 77 04-11-20 08:15
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Ryszard 72 04-11-20 10:15
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
yanis 76 05-11-20 13:53
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Lelum Polelum 86 05-11-20 14:05
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Brystol 188 05-11-20 17:59
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 137 04-02-21 13:22
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
yanis 68 21-04-21 13:36
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Ryszard 30 22-04-21 11:10
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Lelum Polelum 27 25-04-21 21:00
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Ryszard 48 26-04-21 09:42
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 18 27-05-21 13:18
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
GrzechuO 19 27-05-21 17:46
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 33 28-05-21 08:38
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Ryszard 28 29-05-21 16:30
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 23 30-05-21 12:40
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Brystol 25 30-05-21 18:35
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
stary 23 31-05-21 11:05
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 21 01-06-21 12:06
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 16 04-06-21 12:29
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Ryszard 27 04-06-21 15:14
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Ryszard 17 06-06-21 07:31
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 24 06-06-21 14:42
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
lee 26 10-06-21 21:42
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Ryszard 23 11-06-21 22:30
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
lee 73 13-06-21 21:29
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Akra 11 15-09-21 10:49
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Ryszard 7 15-09-21 16:03
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Lukee 12 15-09-21 16:37
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
orkan 10 16-09-21 13:18
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
yanis 15 16-09-21 15:27
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
Ryszard 11 24-09-21 16:37
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
lee 10 26-09-21 21:52
 Odp: Nowe promy ze Szczecina  nowe
lee 16 30-09-21 14:23