KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 50 z 107Strony:  <=  <-  48  49  50  51  52  ->  => 
21-01-19 16:40  Odp: Językowy miszmasz
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Nagminny rusycyzm - "pagony". Kiedyś "epolety" a teraz poprawnie "naramienniki"
Mikst = debel.
O "guberni" nie wiedziałem :-)

 
21-01-19 17:07  Odp: Językowy miszmasz
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Pięć minut temu przeczytałem "W najbliższym czasie zostanie dokonana ewaluacja [!!!] dotychczasowej pracy..."
Przecież na Boga mamy w języku polskim określenie - ocenić, oszacować...

 
21-01-19 17:41  Odp: Językowy miszmasz
Grzech 

 

Debla to grają zawodnicy jednej płci, po naszemu gra podwójna.

A mikst to gra mieszana (zmięszana ;-) ) , jak mąż i żona.

--

Post zmieniony (21-01-19 20:02)

 
22-01-19 16:18  Odp: Językowy miszmasz
Max 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Właśnie oglądam film dokumentalny na Viasat History. Był w tym filmie fragment o starciu USS Monitor i CSS Virginia. Lektor użył kilka razy zwrotu "konfederatorów" i "konfederatorzy". A nie powinno być przypadkiem - konfederatów i konfederaci?

--

Post zmieniony (22-01-19 16:19)

 
22-01-19 21:12  Odp: Językowy miszmasz
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Oczywiście że powinno.
A ja właśnie oglądam program o rzezi dzików. Wielokrotnie pada w nim "nagonka" zamiast naganka.
Dziki się nagania, nie "nagonia".
Ale mało kto o tym wie, ja też zanim poznałem myśliwych kilka lat temu, używałem "nagonki". Słownictwo "branżowe".

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
23-01-19 08:00  Odp: Językowy miszmasz
yak   

No popatrz, gdy chodziłem z dziadkiem na polowania to wyznaczano mnie do nagonki. Naganka? Pierwszy raz słyszę.

 
23-01-19 10:05  Odp: Językowy miszmasz
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

To pogadaj z myśliwym :-)
Jedni za "nagonkę" się obrażają, inni wybuchają śmiechem bo widzą, że mają do czynienia z kimś spoza środowiska, a jeszcze inni od razu przyjmują postawę mentora i pouczają jak powinno być prawidłowo.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
23-01-19 10:59  Odp: Językowy miszmasz
yak   

No niestety z dziadkiem to na razie pogadać się nie da, może gdy znajdziemy się już w krainie wiecznych łowów :-). Z załączonego tekstu przytoczę uwagę, iż opinia o wyższości "naganki" pochodzi z pewnością od młodych entuzjastów myślistwa https://obcyjezykpolski.pl/naganka-i-nagonka/
Zostańmy przy poprawności obu form, a nawet jeśli jedna z nich jest lepsza to myśliwy z rocznika 1916 nie miał o niej pojęcia a jego wnuk nie będzie poprawiał słownika dziadka.

 
23-01-19 11:45  Odp: Językowy miszmasz
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Nooo, całkiem naukowo i dogłębnie przedstawiona argumentacja.
Fakt, mam do czynienia raczej z młodymi myśliwymi (a w każdym razie niepamiętającymi okresu międzywojennego :-D ) i bardzo "prawilnie" nastawionymi do nazewnictwa myśliwskiego.

Zmienię więc temat i zwrócę uwagę na jeszcze jeden błąd, który znowu rzucił mi się dzisiaj w uszy i który mnie denerwuje tylko trochę mniej od "żeśmy zrobili":
- "o co ci się rozchodzi" zamiast prawidłowego "o co ci chodzi".
Jakieś 30 lat temu niektórzy ludzie tak zniekształcali to powiedzenie chyba tylko dla żartu, ale zbyt mocno się to rozpowszechniło i ludzie nieświadomie mówią błędnie.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
23-01-19 11:51  Odp: Językowy miszmasz
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

niektórzy ludzie tak zniekształcali to powiedzenie chyba tylko dla żartu, ale zbyt mocno się to rozpowszechniło i ludzie nieświadomie mówią błędnie.
Niestety to samo zjawisko zaszło chyba w przypadku "najmniejszej linii oporu" - błąd tak się rozpowszechnił, że teraz niektórzy myślą, że to prawidłowa forma :-(

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 50 z 107Strony:  <=  <-  48  49  50  51  52  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024