KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 49 z 107Strony:  <=  <-  47  48  49  50  51  ->  => 
03-10-18 18:40  Odp: Językowy miszmasz
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Letnie miesiące to dobry timing na eventy dedykowane turystom, którzy jako destynację wybrali właśnie to miasto, co potwierdza liczne lajkowanie screenów, które zamieścili na facebooku.

 
20-12-18 16:20  Odp: Językowy miszmasz
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Przed chwilą usłyszałem w Tok FM : " ... przez ostatnie pięć lat zrobiliśmy dobry progres jeśli chodzi o..."

 
09-01-19 10:35  Odp: Językowy miszmasz
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Ooo, jaki fajny wątek, woda na mój młyn upierdliwca językowego :-)
Razi mnie to samo co było tu poruszane, a nawet dużo więcej.
Pracuję w korporacji i nie raz obśmiałem się wewnętrznie (bo jawnie nie wypada), słysząc o czelendżowaniu, fokusowaniu się na targetach, projektach (dla mnie - inżyniera, "projekt" to nic innego, jak pomysł na urządzenie wyrażony w formie rysunków i obliczeń).
Itp.
No i dziennikarze oraz politycy, nagminnie łamiący zasady języka polskiego - uszy bolą, więdną, wewnętrzne skrzywienie narasta.
I niestety - obecny minister kultury, mówiący np. "ŻEŚMY coś tam zrobili". Zresztą ten błąd jest powielany przez bardzo wielu ludzi z tzw. świecznika. Ale sprawując taką funkcję, powinno się jednak bardziej zadbać o poprawność wysławiania się.
Takie tam żale i spostrzeżenia sobie wylałem.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
09-01-19 10:55  Odp: Językowy miszmasz
marwil2   

Trochę w temacie w czwartej zwrotce (1.27)
https://www.youtube.com/watch?v=_6HCOgTc5r4

 
21-01-19 12:53  Odp: Językowy miszmasz
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Skoro mamy specjalny wątek, to podzielę się jeszcze kilkoma ciekawymi spostrzeżeniami:
Tym razem będzie o dziennikarzach radiowych i korpo-mowie.

Dziennikarze radiowi:
- używanie pojęcia "ekskluzywny wywiad" brzmi nieco komicznie biorąc pod uwagę, że "ekskluzywny" oznacza: wyjątkowy, unikalny, przeznaczony dla wąskiego majętnego grona odbiorców (a w żadnym wypadku NIE oznacza "wyłączny");
- nazywanie wydanej przez zespół płyty "wydawnictwem" jest również zabawne, skoro wydawnictwo to firma lub instytucja zajmująca się wydawaniem płyt.

Korporacje (to temat - rzeka, pewnie będzie więcej przykładów śmieszności tego żargonu):
- rozwaliło mnie całkiem "eskalowanie problemu" rozumiane jako przekazywanie go do rozwiązania w komórce wyżej w hierarchii korporacyjnej. Z początku myślałem, że to żart albo kolega nie zauważył jakiejś dziwnej autokorekty worda, ale niektórzy naprawdę tak myślą.
Jedyne znaczenie słowa "eskalowanie" to czynienie problemu jeszcze większym niż był, rozdmuchiwanie, nabrzmiewanie.

Edycja:
- jeszcze jedno z korpo - mowy - "dowożenie planu". Wkurza mnie to okrutnie, bo zaczęło się pojawiać zbyt często na naradach, ale niestety również w prasie branżowej. Plan się REALIZUJE lub WYPEŁNIA. Dowozi się towar do odbiorcy.

--

Post zmieniony (21-01-19 13:06)

 
21-01-19 13:22  Odp: Językowy miszmasz
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Dobre !
Ja nadal nie mogę się pogodzić z tym"dedykowanym" i "projektem".
Z naszego podwórka:
- "dedykowane" (wręgi) do modelu
- zaczynam nowy "projekt" (tzn. klejenie modelu)
To napiszę, że dzisiaj mam projekt - pranie i obieranie ziemniaków dedykowanych do mielonego :-)

 
21-01-19 14:35  Odp: Językowy miszmasz
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Tomek, inna rzecz, że przesłanie problemu wyżej może się niestety skończyć eskalacją tegoż ;-)

Ziemniaki dedykowane do mielonego - jak dla mnie tekst miesiąca (co najmniej)
:-)))

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
21-01-19 15:11  Odp: Językowy miszmasz
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

M. in. dlatego miałem tak wielki ubaw :-D
Nie mieściło mi się w pale, że eskalacja problemu może być celowa.

Aaa, jeszcze wracając do komentatorów radiowych: już wiele lat temu w programie sportowym usłyszałem "kołcz naszego timu".
I wymiękłem...

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
21-01-19 15:29  Odp: Językowy miszmasz
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Jeszcze te anglikańskie wtrącenia w temacie sportu powiedzmy, że można zaakceptować - goalkeeper, basket, mikst, net itd.
Aha! Zapomniałem jeszcze napisać o trzecim moim ulubionym wyrażeniu - "destynacja".

 
21-01-19 16:14  Odp: Językowy miszmasz
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Tak, destynacja jest niezła :-D Kiedyś myślałem, że chodzi o destylację.
Ja tych anglicyzmów w sporcie nie toleruję tak samo, przecież mamy piękny polski język, gdzie są odpowiednie słowa: bramkarz, kosz, siatka (co jest "mikst"?).

Ale, uwaga! Do polszczyzny przedarło się i zanieczyściło ją też wiele słów nie tylko angielskich, np. wciąż się słyszy "Generalna gubernia".
"Gubernia" to słowo rosyjskie, po polsku jest gubernatorstwo.
Oczywiście nie silimy się oczyszczanie całej polszczyzny z naleciałości, bo np. trudno nagle zacząć nazywać fortepian "głośnocichem".
Być może więc "gubernia" kiedyś stanie się słowem oficjalnym, jeżeli tak zdecyduje Rada Języka Polskiego - ale póki co, jest to błędne określenie.
Mamy też słowa, z których pochodzenia wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy np. jogurt - tureckie, giermek, deresz, szereg - węgierskie.
"Fora ze dwora" - "fora" jest słowem katalońskim, brzmiącym podobnie do kastylijskiego "fuera!" czyli precz!.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 49 z 107Strony:  <=  <-  47  48  49  50  51  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024