KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
06-11-18 21:32  [Ankieta] Budowa kilku modeli równocześnie
michal84 Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Cześć,

Wątek z racji "luźnego" tematu, skierowany do modelarzy wszelakich maści preferencji co do wyboru tematu kartonowego wydania - do lotników, pancerniaków i szkutników : )

Czy rozpoczynacie prace nad kilkoma modelami na raz ? Kiedy i dlaczego się na to decydujecie i czy pomaga / przeszkadza to w klejeniu ? Jak wpływa to na jakość i czas pracy nad modelem ? Kiedy sięgacie za drugi model, podczas budowy już rozpoczętego bądź rozpoczętych ? Ile macie rozpoczętych modeli równocześnie ?

Michał : )

--
Moje galerie i relacje - https://kartonowe-hobby.pl/galeria-i-relacje/

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-11-18 21:37  Odp: [Ankieta] Budowa kilku modeli równocześnie
stanisław.z 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 157


 - 22

Tak . Kleję kilka modeli jednocześnie, to mnie relaksuje i nie nudzi. Kleję także testowo. Modeli zaczętych mam bardzo dużo ...ile ? nie wiem ...po co liczyć .

Pozdrawiam.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-11-18 21:45  Odp: [Ankieta] Budowa kilku modeli równocześnie
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Moim zdaniem to jest błędna metoda modelarska. Lepiej cały czas robić jeden model aż do końca. Oczywiście budowa modelu dzieli się na ochoczą fazę początkową, potem nastepuje spowolnienie lub nawet zwątpienie, to i tak trzeba kontynuowac choćby małymi krokami. Potem jest faza trzecia ktora przyspiesza budowę modelu bo widac że coraz mniej zadrukowanego do wycięcia i model zaczyna coś przypominac z rysunku zestawczego.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-11-18 21:45  Odp: [Ankieta] Budowa kilku modeli równocześnie
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 2

Sabo, nie idź ta drogą :)) Zawsze nowy jest ciekawszy. Przy modelach wielkogabarytowych ( wieloczęściowych) ciężko się wraca do tematu. Jakby na nowo zapoznajesz sie z modelem . NAstępna kwestia to podatność na uszkodzenia , zakurzenia "nieużywanego" modelu.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-11-18 22:17  Odp: [Ankieta] Budowa kilku modeli równocześnie
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 24
 

Popieram kolegów ABC i Alski - to zła droga. mam kilka modeli zaczętych,które mi się "znudziły",więc brałem się za inne,myśląc "wrócę do niego później" . I co? I d..a ): Leżą, czekając aż mnie najdzie - pewnie wywalę je za jakiś czas.

--
Modele rolnicze od podstaw
KZB 3B Vistula,DUTRA Ue 28,BIZON Z056,DUTRA D4K-B,Ursusy w natarciu,ZETOR ZTS 16245,John Deere 6150M,Ursusy C-385

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-11-18 23:04  Odp: [Ankieta] Budowa kilku modeli równocześnie
kudłaty Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


 - 1

Dawno temu zdarzało mi się rzucać na kolejny model nie kończąc poprzedniego...
Ale to bez sensu.
Tak jak koledzy napisali powyżej - lepiej skupić się na jednym i dłubać go pomału. Zdarza mi się odłożyć model na dłużej, ale wtedy odkładam klejenie w ogóle.

Obecnie jedyny wyjątek u mnie, to rozgrzebany model fregaty "La Belle Poule" z Shipyardu. Kompletny kadłub z zalążkiem masztów stoi sobie w gablocie (i nawet fajnie się prezentuje). Mój błąd polegał na tym, że za bardzo próbowałem pójść w uszczegółowienie olinowania - i się zwyczajnie zapętliłem, co spowodowało zniechęcenie... Podejmowałem parę prób powrotu, ale jakoś nie zatrybiłem tematu... jeszcze :)

Oprócz tego, raczej lepię od początku do końca.
Pzdr,

--
... dobra mizeria suróweczką poprzedzona powinna być... :-)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-11-18 23:16  Odp: [Ankieta] Budowa kilku modeli równocześnie
Karol.W Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

Najważniejsze to nie zaczynać nowego modelu gdy utknie się w poprzednim, jest ryzyko że będzie ciężko wrócić. Ale jak budowa trwa ponad rok to trudno nie uniknąć zmęczenia tematem, najlepiej wybrać coś z innej kategorii. Jak się wróci to ma się świeższe spojrzenie, nowe doświadczenia które można zastosować i więcej chęci.

W tej chwili mam na biurku dwa modele kartonowe, jeden plastikowy i po prawej na tablicy przypięte plany Strv, tu odlewam, tu kleję a trzeci projektuję, dodatkowo kilka innych niemodelarskich projektów. Jak bym miał siedzieć tylko nad jednym na raz to przy moim tempie rzuciłbym to w cholerę. To przecież nie jest obowiązek.

--
W planach: Stridsvagn 103C, AMX-13, PAK 43, SU-101, Sdkfz 234/2 Puma, Sturer Emil

Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-11-18 23:16  Odp: [Ankieta] Budowa kilku modeli równocześnie
MARIUSZ 
moderator
Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 16
Galerie - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 10

Grupa: ŁSM

Temat do pogaduszek w KartonCafe. Przenoszę...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
07-11-18 07:37  Odp: [Ankieta] Budowa kilku modeli równocześnie
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

Klejenie jednego kilka lat i w rezultacie w ciągu naszego krótkiego życia większość kupionych za niemałe pieniądze skończy jako makulatura to słaba perspektywa. Chciałby przynajmniej zacząć wiele modeli a nie czekać 10-15 lat zanim sięgnę po kolejny. Szkoda życia. Dlatego trzeba cieszyć się każdym dniem naszego hobby korzystając maksymalnie z zasobów makulatury którą zgromadziliśmy.
Nie nudzę się żadnym zaczętym, ale otoczony kadłubami które codziennie cieszą oko. Klejąc kilka na raz można ćwiczyć technikę i urozmaicać sobie. Ja stawiam sobie konkretne cele: zamknięcie rozpoczętych kadłubów i to realizuję. Tylko jak już jakiś dorwę to idę znacznie dalej. W tej chwili wśród 10 zaczętych mam 3 modele na bardzo wysokim stopniu zaawansowania, ok 80% i niewiele trzeba do ich ukończenia: Tico, Ark Royal, Colossus. De Ruyter, jako prosty modelik, wzbogacony o część podwodną też nie powinien zająć dużo czasu. Także radocha i do przodu.

--
Sven

HMS Ark Royal

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
07-11-18 07:59  Odp: [Ankieta] Budowa kilku modeli równocześnie
Viking_BB Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 11
 

Ja także robię dwa - trzy modele równocześnie, z czaego jeden to taki bardziej skomplikowany (zajmujący więcej czasu) a drugi (ew. trzeci) to model mniejszy i szybszy. W komputerze mam też kilka zaczętych i co jakiś czas do nich wracam, żeby od czasu do czasu wypuścić któryć na światło dzienne.

--
Pozdrowienia z Beskidów
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
07-11-18 11:09  Odp: [Ankieta] Budowa kilku modeli równocześnie
szad 

Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 14


 - 3

Wiele zależy od indywidualnych zapotrzebowań na bodźce sprawiające radość przy klejeniu. To po pierwsze.
Po drugie primo: warunki. Nie każdy ma miejsce na rozgrzebanie i przechowywanie zaczętych kilku modeli. Jeden klei na taborecie, inny ma cały warsztat a nawet modelarnię do dyspozycji.
Po trzecie primo: motywacja / zniechęcenie. Tutaj duże znaczenie u jednych ma samodyscyplina i sztywny kurs na zakończenie sprawy, załatwienie tematu i odstawienie do gablotki.
Inni przy "długim" modelu zaczynają czuć dyskomfort, brak widocznych postępów i odpuszczają ten temat. Biorąc inny ryzykują, że mogą nie wrócić, nawet wcale do poprzedniego.

Sam wyznaję zasadę: nie zaczynaj jak nie skończyłeś.
Co prawda zasady się nagina i ja tak czasem robię. Kleję w domu, mam warsztacik, swój kącik, szafkę i tolerancyjną żonę. Mam też możliwość klejenia na dyżurach w nocy /nie mówcie szefowi/, w "torbie podróżnika" noszę klamory, trzymam w szafce i sklejam inny model.
Ale są to dwa różne projekty. Ich klejenie nie wynika ze zniechęcenia, czy niecierpliwości. Powiedział bym, że z pragmatyki. Wykorzystuję możliwości czasowe. A nawet projekt w pracy pomaga w czuwaniu. Mogę czytać książkę, mogę też kleić by nie zasnąć.

Znużenie tematem też mnie nachodzi, bo nie ma wyraźnych postępów, zwłaszcza latem /kupa roboty koło domu, wyjazdy, działka itp/. W zimie mam więcej czasu. Wtedy przeglądam co leży do sklejenia i planuję, co następne na warsztat. I wtedy czasami do głowy przychodzą głupie pomysły, ale się bronię.
W myśl zasady: nie zaczynaj jak nie skończyłeś.

Pozdrawiam Szad.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
07-11-18 23:02  Odp: [Ankieta] Budowa kilku modeli równocześnie
LuZaK 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 23
Galerie - 13


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 0

Ja do tej pory miałem po kilka rozpoczętych modeli, ponieważ bardzo często w czasie budowy model mi sie nudził to miałem wybór. W klejeniu wyznaję metodę, że " W sklejaniu modeli najbardziej podoba mi się sklejanie modeli" nie spinam sie szczególnie, ze muszę skończyć jeden model. To ma być frajda

--
Pozdrawiam.Andrzej.

Moja strona. https://www.facebook.com/modelarstwoluzaka

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
09-11-18 22:58  Odp: [Ankieta] Budowa kilku modeli równocześnie
vansen Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ja bym padł z nudów, gdybym miał wałkować tylko jeden temat. Zasada jest taka, bardziej nadzieja, że gdy opadnie zapał do jednego, to może przynajmniej będzie ochota podłubać przy tym drugim, lub trzecim modelu. Tak to widzę. Poza tym te emocje, otwieranie nowej wycinanki, niuchanie farby, rozcinanie arkuszy, wielogodzinne studiowanie rysunków, położenia części... Każdej wycinance przydarza się ta celebracja tylko raz...

--

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
10-11-18 15:41  Odp: [Ankieta] Budowa kilku modeli równocześnie
Mucha Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Ja jestem zdania, że kilka rozpoczętych modeli daje mi duży komfort psychiczny. Mam czas na przemyślenia jak co w którym zrobić. Nie mam presji na ukończenie, bo dopiero wtedy zacznę kolejny.

Obecnie mam rozpoczętych osiem projektów na różnym poziomie zaawansowania prac. I mnie to bawi, bo po pewnej przerwie, każdy model niejako rozpoczyna się od nowa. Na świeżo. Z nowym pomysłem, narzędziem, przemyśleniem.

Nie polecę jednak tej metody początkującym. Bo może dojść do tego, że nie ukończy się nic i łatwo się zniechęcić. Na początek sugeruję zacząć jeden prosty model i zrobić go do końca.

Ale jak ktoś już ma doświadczenie i wie, że ukończy to co zaczyna, nie widzę problemu.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
10-11-18 22:48  Odp: [Ankieta] Budowa kilku modeli równocześnie
Kolniak 

 - 3

Zwykle robiłem kadłub, przerzucałem się na coś innego i po paru (parunastu) tygodniach wracałem do poprzedniego, rozgrzebanego modelu. Drugi etap kończyłem zwykle przy 90-95% zaawansowania, gdy model już dobrze wyglądał. Jakieś drobiazgi, które zauważą tylko znawcy tematu, lub finisz związany z dodawaniem zwojów lin itp dziadostwa cieszącego oko wykonywałem już tylko przy wybranych, nielicznych modelach. Nie istnieje u mnie pojęcie zniechęcenia modelem. Ale... w ostatnie kilka lat skleiłem raptem kilkanaście części... Modelarzem to już jestem bardziej teoretycznym niż kartonowym.

--
Dworujesz z forum? Fora ze dwora!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
11-11-18 13:23  Odp: [Ankieta] Budowa kilku modeli równocześnie
Ryszard Na Forum:
Relacje w toku - 22
Galerie - 22


 - 9

Tylko i wyłącznie jeden i jemu poświęcam cały czas.
Nie gromadzę też na półkę. W zapasie mam trzy modele. Jak któryś mnie zainteresuje wtedy kupuję. Limitem dla mnie jest rozpiętość skrzydeł - maksymalnie do 50 cm.
Budowa trwa zwykle 4-5 m-cy a w międzyczasie zbieram materiały źródłowe do innych, w tym historię konstrukcji, użytkowania konkretnego egz. itp. itd.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
11-11-18 15:18  Odp: [Ankieta] Budowa kilku modeli równocześnie
Brystol 

 

:))
Panowie, jako, że ostatni model z papieru sklejiłem ponad 7 lat temu, to jako zdrajca nie mam prawa zabierać tu głosu, ale przyciągnął mnie tytuł tegoż tematu " .....po kilka modeli równocześnie ".

I to właśnie w mojem przypadku odpowiada rzeczywistości jak najbardziej rzeczywistej , bo 7 lat temu wyrzucałem na śmietnik " po kilka modeli równocześnie", co mniemam, uprawnia mnie jednak do zabrania głosu. :))
Modeli niesklejonych, nazbieranych przez lata.l

Panowie, miałem te same dolegliwości, co Wy, Panowie.
Zacząłem lepić w połowie lat sześćdziesiątych, lepiłem, lepiłem, a jak sie pojawiły modelcardy, flaje, gepeemy i inne, to zacząłem kupować jak jaki yembnienty-walenty.
Nazbierało sie tego, że włosy mi dęba stają jak pomyślę, ile talarów na to przez te lata wydałem.

Suma summarum , 7 lat temu zrobiłem rachunek sumienia,
zostawiłem 38 najstarszych Małych Modelarzy, 2 Kranichy, dwa od Hala i kilka z HMV, a reszte po kryjomu , na śmietnik, do kubłów na papier i tekturę.

Po kryjomu, i tylko " po kilka równocześnie", żeby sąsiedzi nie widzieli. :))

Panowie, czy wiecie jaka to kupa ponad 2000 zeszytów formatu A4 i A3.
Jak bym to na raz wyniósł, to grzywna za zaśmiecanie miasta
i obciach przed sąsiadami, co za świra za sąsiada mają.
Próbowałem to sprzedać na ibeju, alegro czy w komisie, ale dałem se siana.

:))
Panowie, potraktujcie moje pierdowody,
jako ostrzeżenie,
opamiętajcie się, póki nie jest za późno,

Nie róbcie z lepienia religii, zlepicie jeden abo pół, też dobrze,
Zamiast ślęczeć w oparach kropelek, kaponów, ślifować, śpachlować , ślepnąć czy hodować jakiegoś raka,

idźcie z dziewczyną, żoną, dziećmi, na spacer,

a zamiast kolejnej wycinanki do szuflady kupcie komuś z nich prezent.

:)))

A tera, skalpele w dłoń
i brystola goń !!!

:))

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
11-11-18 20:34  Odp: [Ankieta] Budowa kilku modeli równocześnie
Łosiu 

Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Brystol: "a zamiast kolejnej wycinanki do szuflady kupcie komuś z nich prezent."

Modele są fajnym prezentem ;-)

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-11-18 00:50  Odp: [Ankieta] Budowa kilku modeli równocześnie
TLB Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 6


 - 3

Jak to się mawia De gustibus non disputandum est.
Ja osobiście kleję kilka modeli na raz. Dlaczego? Bo zawsze znajdę pretekst aby skleić kolejny model, bo ciekawy, bo coś nowego, bo się zobaczy itp., itd. Dla mnie, a nie kleję jakoś pięknie, ma to być forma relaksu, odskoczni od codziennych obowiązków. Jeżeli sklejam model i zaczynam się wkurzać nań to przyjemność z tego hobby jest żadna, wówczas albo odstawiam i daję sobie spokój na jakiś czas albo łapię coś co leży na półce i sobie sklejam. Obecnie mam pięć zaczętych modeli z czego dwa mają relacje, i te dwa są moimi najważniejszymi bo są w najbardziej zaawansowanej budowie. Jak wspomniałem, jest to przyjemność, np. Dar Młodzieży, który sklejam już chyba z dwanaście lat, miałem go dość po zamontowaniu nadbudówek, nagle złapałem ochotę i tak sinusoidalnie go sklejam. Ów DM miał by już galerię gdyby nie jedna przeszkoda, mianowicie reje, których muszę zrobić piętnaście identycznych, owszem mam już wyprofilowane ale trzeba trochę podoklejać, podziurawić itd. I taka monotonia w modelarstwie mnie najbardziej odstrasza, dlatego w między czasie skleiłem kilkanaście innych modeli i kilka zaczętych.
PZDR

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-11-18 10:32  Odp: [Ankieta] Budowa kilku modeli równocześnie
yak   

Brystol, wg mnie masz rację, a ja mam jeszcze kominek :-). To na te rozpoczęte. Poza tym aktualnie po domu latają jakieś dzieciaki, a to z Migiem 29, a to z Bufflo z KK. Odpowiadając na pytanie z ankiety: rozgrzebane mam 7 modeli (okręt, 2 czołgi i 4 samoloty). Żadnemu nie grozi zakończenie.

Post zmieniony (14-11-18 10:38)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2018