KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
15-08-18 23:49  Bibliografia w modelach kartonowych .
orkan   

Niewiele jest modeli kartonowych które zawierają bibliografię . Jaka jest przyczyna
takiego stanu rzeczy ? Model to nie tylko przecież jakość druku , to także wierność
odwzorowania . Bez dobrych źródeł nie ma dobrego modelu . Pseudo ochrona czy
brak legalności ? A może przykrywka niekompetencji i lenistwa ? Może … ?
Zapraszam do dyskusji .

 
16-08-18 07:24  Odp: Bibliografia w modelach kartonowych .
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Model to nie praca naukowa.
Obecnie mnóstwo informacji znajduje się w internecie - co wszyscy wiemy...
Temat wyjątkowo wakacyjny, by nie powiedzieć "ogórkowy".
Myślę,że lepiej czas poświęcić na sklejanie modeli, a nie na jałową dyskusję ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
16-08-18 08:50  Odp: Bibliografia w modelach kartonowych .
orkan   

Bardzo grzeczne zamknięcie tematu . Niech tak będzie.

 
16-08-18 13:35  Odp: Bibliografia w modelach kartonowych .
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Dlaczego ma to być temat "ogórkowy"? Fajnie byłoby wiedzieć z jakich materiałów korzystał autor. Wzmianka taka miejsca dużo nie zajmie, bo linijkę, góra dwie. Czasu też. Więc ja problemu nie widzę.

P.S.
Nawet, jeżeli jest to temat ogórkowy, to, drogi MARIUSZU, carton cafe jest na takowy miejscem chyba raczej właściwym.

--
serwusik

 
16-08-18 15:46  Odp: Bibliografia w modelach kartonowych .
orkan   

Uciekłem z Ryśka ,żeby nie zaśmiecać wątku. Nie spotkałem się jednak ze zrozumieniem
MARIUSZA . Gdyby jednak nie było przeciwwskazań to chętnie podyskutuję .
Oczywiście bez skakania sobie do gardeł .

 
16-08-18 18:19  Odp: Bibliografia w modelach kartonowych .
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ja osobiście chciałbym wiedzieć jakie materiały użyto do projektowania modelu. Nie poprawi to jakości mojego wykonania ale lubię wiedzieć.

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
16-08-18 20:30  Odp: Bibliografia w modelach kartonowych .
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

W sumie, to co szkodzi napisać w opisie modelu: "opracowano na podstawie planów pana X.Y", albo "…w oparciu o dokumentację producenta", albo "opracowane na podstawie zdjęć", albo nawet "…wykopalisk z Pcimia Górnego… ". W ten sposób modelarz dostaje fajny punkt odniesienia w przypadku mało czytelnej instrukcji lub błędów projektowych. Moim zdaniem taka informacja byłaby przydatna.

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
16-08-18 22:03  Odp: Bibliografia w modelach kartonowych .
orkan   

Paradoksalnie ,, dobra bibliografia " według mojej oceny podnosi ,, jakość " wycinanki a i
czasem cenę byłoby łatwiej łyknąć . Jest to doskonały obraz nakładu szeroko
rozumianej pracy włożonej .

 
16-08-18 23:08  Odp: Bibliografia w modelach kartonowych .
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

W "dawnych" modelach z lat 90-tych często było podawane na podstawie jakich planów/materiałów powstał dany model. Bardzo to lubiłem bo taka informacja nakierowywała mnie czasem na źródło/wydawcę planów.
Po co mi to? Bardzo prosty powód. Mam źródło i jeśli w modelu są braki to mogę to samodzielnie poprawić. Przykład - bardzo dobrze opracowany model torpedowca 'Kiji" na podstawie Profili Morskich brakowało w nim podpór pod pływaki parawanów przy kominie i chyba km-ów. Mam plan więc to wychwyciłem a że malowałem model nie było problemów z dorobieniem brakującej części.

Czemu teraz nie zamieszcza się źródeł ??

Sam bardzo często przy ogłoszeniu o pojawieniu się nowego modelu zadawałem chyba niewygodne pytanie - a na podstawie jakich planów powstał?
Czym rozbawiałem chyba Halogena.

Czy to moje pytanie to głupie pytanie czy bardzo niewygodne?

Być może nie podaje się źródeł właśnie dlatego że jak taki modelarz wyczyta że model powstał na podstawie instrukcji modelu plastikowego to może się zastanowi czy kupić zamiast ze ślinotokiem wyciągnie plik banknotów???

--
Janisz
---------------------
Verbum nobile debet esse stabile. (łac.)

Przysłowie staropolskie: Słowa honoru należy dotrzymywać.

 
16-08-18 23:52  Odp: Bibliografia w modelach kartonowych .
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!

Modele Szkutnika w ponad 90% bazują na dokumentacji stoczniowej. Pozostałe materiały (zdjęcia, szkice, plany, wiedza itd. itp.) pochodzą od Shiplovers'ów (wymiana grzecznościowa) mieszkających praktycznie we wszystkich zakątkach świata. Większość z tych ludzi jest pracownikami muzeów, archiwów i innych morskich instytucji.

Nie widzę większego sensu pisania bibliografii w każdym modelu kartonowym. I tak prawie nikt ze sklejających model kartonowy nie będzie miał do tej dokumentacji dostępu, bo jej po prostu nie znajdzie w internecie. Nikt tego typu materiałów nie użycza osobom postronnym.

Dokumentacja to nie problem. Wszystko zależy praktycznie od wyrobionych kontaktów i grubości portfela. ;-)
Znacznie gorzej znaleść projektantów, którzy by się tą dokumentacją właściwie zajęli.
W zalatanym dzisiejszym świecie czasu na hobby i przyjemności jest niestety coraz mniej. :-(

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Ten wątek został zamknięty 


© konradus 2001-2024