KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 73Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 
22-10-17 14:12  Odp: Co tam słychać w Szczecinie ?
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Fakt. Mea culpa. Promy budowano, chociaż np. Pomerania i Silesia były 127-metrowymi maluchami. Budowano także rorowce mające miejsca głównie dla kierowców oraz garstki zwykłych pasażerów, takie jak np. Lisco Gloria z Opowieści 451)

Ale…

W cytowanym artykule autor napisał: „Budowa promu jest projektem, którego do tej pory w Polsce w branży stoczniowej nie realizowano”. Chodzi oczywiście o budowę TEGO promu.
I to jest prawda: po pierwsze wielkość statku, a po drugie wciąż dla naszych stoczni nowatorski napęd. Oczywiście wiem że silnik dostarczy wybrany producent, ale i przedtem potem stocznia musi wykonać mnóstwo wysoce specjalistycznych i zupełnie nowych dla jej ludzi prac. TAKIEGO projektu jeszcze nie realizowano.

I kolejny fragment z artykułu: „mowa o maskaradzie stoczniowej udającej jedynie Stocznię Szczecińską, która nie tylko będzie budować po raz pierwszy prom z napędem na LNG, nie tylko po raz pierwszy w ogóle prom, ale przede wszystkim w ogóle statek o długości ponad 200 metrów.” I to też jest prawda.

Gryfia ma zbudować - praktycznie tylko rękami podwykonawców, bo inaczej musiałaby zawiesić remonty zlecane przez innych armatorów! - SWÓJ PIERWSZY PROM i to od razu na LNG. Fachowcy którzy lata temu budowali choćby ro-rowce, już od dawna siedzą w Norwegii, więc dla obecnych wykonawców i ROZMIAR PROMU I JEGO NAPĘD będzie pierwszą próbą i to od razu z najwyższej półki.

Na taką „najwyższą półkę” zamierzono się już kiedyś w Szczecinie, nie mając ani opanowanej technologii, ani odpowiednich fachowców. Mówię o porwaniu się z motyką na słońce, czyli podpisaniu kontraktu na gazowce. Skończyło się bankructwem stoczni…

--

 
28-10-17 13:51  Odp: Co tam słychać w Szczecinie ?
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Dzisiejszy tekst w Wyborczej, autorstwa mojego syna:

STĘPKA JAK DRZWI Z GWOŹDZIAMI. POSEŁ ZDZIWIONY ABSURDALNYMI TŁUMACZENIAMI

- Zadawałem proste pytania, ale zamiast konkretnych odpowiedzi usłyszałem tylko zapewniania i magiczne zaklęcia - mówi poseł Norbert Obrycki, który podczas posiedzenia sejmowej komisji próbował dowiedzieć się czegoś konkretnego m.in. o budowie promu dla PŻB.

Połączone posiedzenie sejmowych komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz obrony narodowej odbyło się w czwartek w Sejmie. Temat dyskusji była Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” oraz budowa w Szczecinie promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Szczególnie ten ostatni temat budzi sporo wątpliwości. W czerwcu, w atmosferze triumfu, politycy PiS pozowali przy stępce pod nowy prom położonej na pochylni „Odra” dawnej Stoczni Szczecińskiej. Operacja do dziś budzi w branży śmiech, bo nie ma przecież nawet projektu promu. Sprawę opisywał na naszych łamach Rafał Zahorski.

* Andrzej Kraśnicki jr: – Czy po posiedzeniu komisji wie pan coś więcej na temat stępki, promu, kondycji stoczni?

Norbert Obrycki, poseł PO: – Nie. Co więcej mam wrażenie, że obraz sytuacji był specjalnie zamydlany. Przewodnicząca komisji gospodarki morskiej zaprosiła dużo gości, ale takich którzy skupili się na tym by wystawiać rządzącym laurki, a nie odpowiadać na pytania. Pytania o kondycję stoczni, o konkretne dane dotyczące finansów i zamówień zbyto formułką, że to tajemnica zakładu. Usłyszeliśmy jedynie od posła PiS Krzysztofa Zaremby, że Niemcy finansują swoje stocznie.

* Ze stępki też robiono tajemnicę?

– Nie potrafiono na ten temat nic sensownego powiedzieć, zbyć słowami „panie pośle, da na już spokój”. A moje pytanie nie było przecież złośliwe. Chciałem się dowiedzieć, czy stępka mogła powstać i czy będzie pasować skoro nie ma jeszcze projektu technicznego promu. Z ust związkowców z Gryfii usłyszałem, że stępka to jak drzwi z gwoździami, że mieli doświadczenie i że mniej więcej wiedzieli jak powinna ta część wyglądać. Przecież to absurd. Po raz pierwszy na świecie powstała część konstrukcyjna statku bez projektu statku. Chciałby podkreślić, że jestem całym sercem za tym, by w normalnych warunkach, w naszych stoczniach budowano wspaniałe jednostki, ale nie może to być postawione na głowie, nie może to być akcja PR-owa.

* Pytał pan o koszty promu? Rafał Zahorski wylicza, że zbliżą się do miliarda złotych. W oficjalnych przekazach wciąż mowa jest o 400 mln.

– Pytałem. Przedstawiłem te wyliczenia i wątpliwości, ale nie zostały rozwiane, nie dostałem przekonującej odpowiedzi. Ma po prostu kosztować 400 mln zł. Tak można podsumować całe posiedzenie. Informacyjna wartość tego co nam powiedziano była nawet nie znikoma. Nie było konkretnych danych. Były tylko zapewnienia i magiczne zaklęcia, że się uda. Z niecierpliwością czekam na zapis z posiedzenia komisji, który powinien pojawić się na stronach Sejmu. Każdy będzie mógł przekonać się z jakim absurdem mieliśmy do czynienia.

A OTO JAK WYGLĄDA SŁYNNA STĘPKA:


„Mniej więcej wiedzieli jak powinna ta część wyglądać” - ha ha ha ha ha ha ha ha !!!

Jakby co, to jest to śmiech przez łzy :-(

--

Post zmieniony (28-10-17 13:57)

 
28-10-17 14:41  Odp: Co tam słychać w Szczecinie ?
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Jeśli się nie mylę to wpierw była mowa o 200 mln.
Noo, tak ale.. wszak "GW" to nieprawomyślna gazeta. Co innego "Gazeta Polska" . Błaaaaaa !!!

 
30-10-17 15:45  Odp: Co tam słychać w Szczecinie ?
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Odpowiedź na interpelację nr 15049
w sprawie położenia stępki pod budowę promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej
(z 26.09.17)

Na jaką kwotę została określona wartość promu w kontrakcie zawartym pomiędzy Polską Żeglugą Bałtycką a Morską Stocznią Remontową Gryfia?

Z informacji uzyskanych od Zarządu PŻB S.A., wynika, iż wartość kontraktu została ustalona na poziomie rynkowym, odpowiadającym cenom średniej europejskiej dla jednostek o zbliżonych parametrach technicznych, jakościowych i eksploatacyjnych.

Jakie biuro projektowe i kiedy wykonało projekt koncepcyjny/wstępny?

W ramach prac nad inwestycją budowy nowego promu dla PŻB S.A. wykonane zostały dwa projekty koncepcyjne/wstępne, zrealizowane przez niżej wymienione biura projektowe:

Ned-Project sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku – projekt ROPAX PŻB 11000 DWT – data wykonania projektu – wrzesień 2016r.;
Remontowa Marine Design & Consulting sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku – projekt BLUE FERRY – data wykonania projektu – styczeń 2017;
Ponadto, Morska Stocznia Remontowa "Gryfia" S.A. z siedzibą w Szczecinie wykonała projekt kontraktowy zlecając prace firmie Westcon Design Poland sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie – projekt ROPAX 3000 m 400 Pax. – data wykonania projektu – czerwiec 2017 r.

Jakie biuro projektowe i kiedy wykonało projekt techniczno - klasyfikacyjny?

Projekt techniczny – klasyfikacyjny w zakresie niezbędnym do wykonania pierwszej sekcji kadłubowej promu został wykonany przez zatrudnioną przez Morską Stocznię Remontową "Gryfia" S.A. ww. firmę Westcon Design Poland sp. z o.o. Dalsze prace etapu Projektu Technicznego będą wykonane po zakończeniu uzgodnień dotyczących Projektu Kontraktowego.

Czy projekt klasyfikacyjny i dokumentacja techniczna jednostki zostały zatwierdzone przez towarzystwo klasyfikacyjne?
Projekt Techniczny/Klasyfikacyjny w zakresie niezbędnym do wykonania pierwszej sekcji kadłubowej promu został zatwierdzony przez Inspektorat Kadłubowo-Technologiczny Polskiego Rejestru Statków S.A. na zgodność z Przepisami Klasyfikacji i Budowy Statków Morskich (cz. II - Kadłub) w dniu 07.06.2017 r., pismem nr TK/MB/110460/402/17.

Jakie towarzystwo klasyfikacyjne zostało wybrane do sprawowania nadzoru nad projektem i budową jednostki?
Do sprawowania nadzoru nad projektem i budową promu wybrano podmiot ze 100% udziałem Skarbu Państwa, tj. Polski Rejestr Statków S.A. z siedzibą w Gdańsku.

Czy projekt techniczno-klasyfikacyjny został zatwierdzony przez państwo bandery?

Projekt Techniczny/Klasyfikacyjny w zakresie niezbędnym do wykonania pierwszej sekcji kadłubowej promu nie wymaga zatwierdzenia przez państwo bandery.

Pod jaką banderą zostanie zarejestrowany prom?
Właścicielem, posiadaczem, zarządzającym i armatorem wybudowanego promu będzie Grupa Kapitałowa Polskiej Żeglugi Bałtyckiej S.A. Prom będzie eksploatowany przez Grupę Kapitałową PŻB S.A. na zasadach i zgodnie z przyjętymi na światowym, w tym europejskim, rynku żeglugowym rozwiązaniami i standardami, powszechnie stosowanymi przez innych operatorów promowych.

Czy stocznia budująca prom przygotowała już projekt warsztatowy?
Morska Stocznia Remontowa "Gryfia" S.A. odpowiadająca za budowę promu, przystąpi do przygotowania poszczególnych części Projektu Roboczego/Warsztatowego po zakończeniu i zatwierdzeniu przez Polski Rejestr Statków S.A. Projektu Technicznego w zakresie poszczególnych grup konstrukcyjnych.

Kto będzie właścicielem promu (konsorcjum finansowe, spółka offshore'owa, bezpośrednio Polska Żegluga Bałtycka, inny podmiot)?

Jak wskazano w pkt. 7 właścicielem, posiadaczem, zarządzającym i armatorem wybudowanego promu będzie Grupa Kapitałowa Polskiej Żeglugi Bałtyckiej S.A.

Na jakich zasadach Polska Żegluga Bałtycka S.A. będzie operatorem promu (proszę o nazwanie rodzaju umowy)?
Jak wskazano w pkt. 7 prom będzie eksploatowany przez Grupę Kapitałową PŻB S.A. w charakterze właściciela, zarządzającego i armatora.

Jakie prace związane z budową jednostki zostały zrealizowane od dnia 23 czerwca br., kiedy położono stępkę?

Jak poinformował Zarząd PŻB S.A. od dnia położenia stępki, tj. 23.06.2017r., zrealizowano następujące prace związane z budową promu:

przeprowadzono szereg spotkań technicznych w ramach dialogu technicznego pomiędzy PŻB S.A. a Morską Stocznią Remontową "Gryfia" S.A., które dotyczyły analizy uwag zgłoszonych przez PŻB S.A. do dokumentacji Projektu Kontraktowego, przedstawionego przez Morską Stocznią Remontową "Gryfia" S.A.;
PŻB S.A. uzgodniła z Morską Stocznią Remontową "Gryfia" S.A. zakres dodatkowych zmian w dokumentacji Projektu Kontraktowego, które będą miały wpływ na zwiększenie funkcjonalności i efektywności promu;
negocjowano, uzgodniono i zawarto "Umowę zlecenia usług doradztwa technicznego" pomiędzy PŻB S.A. a Deltamarin sp. z o.o. i Bankiem Gospodarstwa Krajowego – umowa ta dotyczy zlecenia firmie Deltamarin sp. z o.o. świadczenia na rzecz instytucji finansujących przedmiotowe przedsięwzięcie usług doradztwa technicznego w zakresie studium wykonalności nowego promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej S.A. – jest to wymóg formalny instytucji finansowych;
PŻB S.A. zleciła firmie Actia Forum sp. z o.o. analizę strumieni przewozowych w rejonie działania PŻB S.A. – jest to wymóg formalny instytucji finansowych;
odbywają się spotkania pomiędzy PŻB S.A. i bankami finansującymi omawiane przedsięwzięcie na temat struktury finansowania i wniosków do term sheet;
trwają prace prowadzone przez PŻB S.A. nad modelowaniem przyszłego zapotrzebowania na finansowanie związane z omawianym przedsięwzięciem.
Na kiedy przewidziane jest w harmonogramie budowy promu jego ukończenie oraz rozpoczęcie prób zdawczo-odbiorczych?
Zgodnie z Aneksem Nr 1 z dnia 26.04.2017 r. do Kontraktu z dnia 8.03.2017 r, na dostawę promu, zawartego pomiędzy PŻB S.A. a Morską Stocznią Remontową "Gryfia" S.A., wykonawca dostarczy prom w terminie 35 miesięcy od dnia zawarcia Addendum, tj. porozumienia dodatkowego do Kontraktu, mającego określać szczegółowe warunki projektowania, budowy i dostawy przedmiotowego promu.
W chwili obecnej jest przygotowywany przez strony Kontraktu projekt wyżej wymienionego Addendum.

Jest też ostatnia interpelacja posła Misiło w sprawie budowy promu, oraz zapis ostatniej komisji sejmowej. Może coś bardziej konkretnego poznamy w następnych miesiącach/zobaczymy co i czy się ruszy.


A co do Zahorskiego cytując forum offshore:

"Jednak Zahorski używa w wypowiedziach różnych (wyrwanych z kontekstu) szczegółów i częściowych prawd sprawiających wrażenie, że wie co mówi, albo, że jest taki mądry w sprawach przemysłu okrętowego...

ale tak nie jest... w jego wypowiedziach jest wiele błędów merytorycznych i przekłamań...

Czasami są to przekłamania drobne, ale świadczące albo o rzeczywistym braku pogłębionej wiedzy (a "błyszczy" powierzchowną) albo o celowym naginaniu rzeczywistości do jego tez, żeby mu wszystko pasowało...

Ten "ekspert" RZ coś długo miejsca nie zagrzewa w kolejnych firmach i chyba psyche mu siada. Kto go ostatnio widział, wie , co mam na myśli...

Stępki nie położono na pochylni Odra. Ale to drobiazg."

--
Sven

HMS Ark Royal

 
30-10-17 15:55  Odp: Co tam słychać w Szczecinie ?
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Pożyjemy zobaczymy. Po tym jak usłyszałem w Sejmie od prominentnej osoby że Egipt sprzedał Rosjanom dwa mistrale po dolarze, ostrożnie pochodzę do słów wypowiadanych na Wiejskiej.

Co to wypowiedzi na temat Zahorskiego: wstydź się, że je tu cytujesz, sprowadzając dyskusję na tak podle niski poziom. "Psyche mu siada" - wstydź się, drogi Svenie, cytować takie słowa ludzi, których być może prawda w oczy kole. Ale i to nie tłumaczy ich chamstwa.

Post zmieniony (30-10-17 15:55)

 
30-10-17 15:59  Odp: Co tam słychać w Szczecinie ?
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Nie wiem co to znaczy, ale to opinie zasłyszane w necie, jak rozumiem od ludzi którzy są tam na miejscu, nie wiem i nie oceniam, to tylko by pokazać także drugą stronę medalu: zawsze poznajemy opinie z tej i tamtej strony, a tu chodzi o opinie mocno powiązane z polityką, ale może źle to rozumiem. Chciałbym żeby to zostało wyjaśnione, wtedy możnaby mieć jaśniejszy obraz sytuacji o co chodzi. Widac z tego, że PŻB z prezesem na czele od dawna coś tu kombinują wciągajac rządowych, co z tego wyjdzie, zobaczymy.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
30-10-17 20:18  Odp: Co tam słychać w Szczecinie ?
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Svenie, dyskutujmy na poziomie argumentów i nie cytujmy chamskich wypowiedzi, bo to po prostu nie wypada. Nie pokazałeś DRUGIEJ strony wypowiedzi, tylko CHAMSKĄ stronę wypowiedzi. Jesteś zbyt inteligentny, żeby tego nie rozumieć.

Przy okazji: jestem na z góry straconej pozycji, bo za mną stoi zaledwie 40 lat (27 lipca minęło dokładnie CZTERDZIEŚCI lat - co do dnia!) pracy w żegludze, więc każdy może mi bez trudu udowodnić, że nie mam prawa mieć pojęcia, o czym piszę.

 
30-10-17 21:31  Odp: Co tam słychać w Szczecinie ?
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Zwykłe określenie, w tej opinii netowej nie tyle chodzi o psychikę, jej stan czy częste zmiany pracy publicysty Michnika ale o te liczne błędy merytoryczne i przekręcenia które chętnie poznałbym, jestem bardzo ciekaw. Najbardziej ciekaw jestem odpowiedzi na interpelację posła Misiło (dawnego kolego Zahorskiego zapewne) co z tą stępką i tak dalej. Generalnie mamy opozycję coby krytykowała i patrzyła na ręce rządowym, wiec niech się wykażą, wyjawią, opiszą jak jest, czekamy. Inna rzecz to przygotowania do przyszłorocznych wyborów samorządowych i tutaj różne wypowiedzi z jednej strony, także działania pozoracyjne a z drugiej tzw "publikacje" mogą być tez grą przed tymi wyborami.

PS: czy w artykule Zahorskiego jest odniesienie do informacji zawartych w treści odpowiedzi na interpelacje opozycji nt budowy promu czy pisze w odniesieniu do tego co zobaczył/usłyszał w mediach? Chętnie przeczytałbym Jego analizę odpowiedzi na interlepacje.

--

Post zmieniony (30-10-17 21:46)

 
30-10-17 22:46  Odp: Co tam słychać w Szczecinie ?
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Te wszystkie *******y, pytania,odpowiedzi to o kant d... rozbić ! Gówno z tego wyjdzie bardzo rzadkie !!!

 
31-10-17 07:45  Odp: Co tam słychać w Szczecinie ?
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Jeszcze garsc informacji z komisji sejmowej 26.10.17, na razie nie ma jeszcze pełnego zapisu pisiedzenia tej komisji:

W marcu br. pomiędzy Polską Żeglugą Bałtycką i Morską Stocznią Remontową Gryfia S.A. podpisana została umowa na budowę i dostawę promu samochodowo-pasażerskiego przeznaczonego do eksploatacji w żegludze morskiej. Stocznia Gryfia zleciła wykonanie projektu kontraktowego firmie Westcon Design Poland. Zakończenie prac nad projektem kontraktowym przewiduje się w październiku br.

Projekt planu finansowego został wstępnie zaakceptowany przez instytucje finansowe, a proporcje pomiędzy kapitałem własnym PŻB S.A. a kredytem inwestycyjnym zostały uznane za bezpieczne. We wrześniu zostały rozpoczęte szczegółowe analizy ekonomiczno-finansowe, natomiast pozyskanie finansowania planowane jest w okresie październik-listopad 2017 r.

Oraz wczesniej wspomniana interpelacja:

Zapytanie nr 3947
do ministra obrony narodowej
w sprawie prac wykonanych w stoczni w Szczecinie w związku z budową promu dla PŻB
Zgłaszający: Piotr Misiło
Data wpływu: 26-07-2017
Szanowny Panie Ministrze!
W powszechnym rozumieniu powiedzenie „położyć stępkę” oznacza zakończenie pierwszego etapu budowy statku (przygotowanie pierwszej partii elementów) i rozpoczęcie montażu kadłuba. W dniu 23 czerwca 2017 r. w Szczecinie odbyła się uroczystość z udziałem najwyższych urzędników państwowych w związku z „położeniem stępki” pod prom dla PŻB i przywróceniem działalności stoczni w Szczecinie. Od tego czasu minął ponad miesiąc, w mediach nie pojawiają się żadne zdjęcia z doków czy nabrzeży obrazujące postęp prac.
W związku z powyższym proszę o udzielenie następujących informacji:
1. Jaki jest stan prac nad promem dla PŻB?
2. Jaka jest liczba osób zatrudnionych w dziale produkcji w związku z tym projektem?
3. Jakie jest średnie wynagrodzenie, które otrzymuje pracownik fizyczny pracujący przy budowie promu dla PŻB?
4. Jakie parametry ma położona stępka i gdzie się znajduje?
5. Z kim, kiedy i na jaką wartość zostały zawarte kontrakty na dostawę materiału (stali) do budowy statku?
6. Proszę o wskazanie prac wykonanych w stoczni w dniach 24.06.2017 r. do 24.07.2017 r. w związku z budową promu dla PŻB.
Z wyrazami szacunku,
Piotr Misiło

--
Sven

HMS Ark Royal

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 73Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024