KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 32 z 73Strony:  <=  <-  30  31  32  33  34  ->  => 
07-09-18 22:24  Odp: Co tam słychać w Szczecinie ?
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Hej

Pozwólcie, że odpowiem w odwrotnej kolejności. Najpierw Akra - bo tu będzie prościej. Krótkie trzy pytania i podsumowanie.

Bubel piszesz - i nie mogę się nie zgodzić. Bo to jest fakt, że jeżeli pokazujemy coś naszym obywatelom w formacie "wali po oczach" to to coś MUSI być dopracowane. A nie jest, bo zawiodła ortografia (hehe Ty mnie poprawiłeś w konkursie gdzie ja walnąłem podobnego byka). Aczkolwiek kierunek w którym poszedł IPN (tylko moje domysły był słuszny. Wybrali plakat, który pokazuje wszystko i jest uniwersalny. I tu stawiam pierwszą odpowiedź - do jakiej grupy osób jest on skierowany.

Do każdego człowieka, w wieku szkolnym powiedzmy od 7-8 klasy szkoły podstawowej (ja starym systemem operuję, wiem, że teraz gimnazja porobili czy coś) i w górę bez ograniczeń.

Dlaczego uniwersalny? Odpowiedź jest banalna... Sztandar wojskowy jest obiektem kultu każdej jednostki. Jej obowiązkiem jest bronić o do ostatniego oddechu. Sama przysięga mówi "..., sztandaru wojskowego bronić..." Na tym obrazie sztandar jest porwany, przestrzelony. Jest to przenośnia, że brał udział w walce, czyli nie był trzymany na tyłach a wojsko z całą pewnością go broniło. Pokazuje to, że Ci do których należał, stawili opór. Kolejnym aspektem uniwersalności - prawdopodobnie nie zamierzonym - jest to, że oryginalny tekst jest po angielsku. Bo plakat powstał w Anglii. A język angielski jest jednym z najbardziej popularnych w świecie. I tu kolejny plus za pomysł. Jest czytelny dla obcokrajowców. Każdy kto spogląda na ten plakat (abstrahuję teraz od błędów) po wykorzystaniu google może przeczytać co ten plakat oznaczał, czego dotyczył i jak wyglądał w oryginale. A więc kolejny plus - Akra - ktoś nad tym na serio myślał.

A zatem masz już odpowiedzi na oba pytania. Jest to najszerszy przekaz z możliwych, które były do wyboru. Zarówno dla obcokrajowców jak i Polaków.

Tylko, że zawiodła gramatyka albo pośpiech (niechlujstwo) i tutaj trzeba posypać głowę popiołem i przyznać się do błędu - zrobiliśmy bubel jak napisałeś - bo jest literówka.

Jak jednak popatrzyłem sobie dokładniej, to ja bym się czepił czegoś zupełnie innego. A mianowicie inaczej określił agresorów. Nie było państwa III Rzeszy... Były Niemcy a raczej III Rzesza Niemiecka. Ja bym napisał o agresji Niemiec na Polskę. Bo użycie określeń "nazistowski" "hitlerowski" jest wyrazem wykręcania się od odpowiedzialności i dziś źle interpretowane. Mamy tłumaczenie - to nie Niemcy - to Hitler!

17 Września napadł na nas Związek Radziecki (ZSRR też jest poprawnie) ale w wydźwięku powinna być Rosja radziecka. Nie fałszujmy historii - powiedzmy młodym jak było.

Ceva - pozwól, że Tobie odpowiem jutro. Jestem już zmęczony, odpowiedź dla Ciebie prawdopodobnie będzie pięć razy obszerniejsza bo akurat z Tobą, nie zgadzam się w duuuużo szerszym zakresie. Poza tym chcę pokleić a jeszcze konkurs muszę ogarniać.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
08-09-18 23:06  Odp: Co tam słychać w Szczecinie ?
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Ceva...

Po raz kolejny rozmijasz się z faktami. Zacznijmy od sprawy bardzo dyskusyjnej jaką było Zaolzie.

Po I Wojnie Światowej, przypadło ono Polsce i zostało nam siłą, w walce wydarte. Nie wiem czy jesteś tego świadomy, ci Czesi których tutaj wieszasz na krzyżu niczym męczenników, zabijali naszych żołnierzy, którzy dostali się do ich niewoli. Nasi ginęli dobijani kolbami i kłuci bagnetami. I to jeszcze w czasie, kiedy walczyliśmy z czerwoną bolszewicką zarazą. Był to akt agresji niesprowokowany, zaskakujący a jego celem było przywłaszczenie terytorium, na którym Polacy byli gospodarzami.

Osobiście uważam, że Czesi zasłużyli sobie taką akcją na niechęć Piłsudskiego i nie dziwię się jego polityce zagranicznej mimo, że uważam iż była błędna. Zawsze uważał ten naród za słaby (i w istocie Czesi byli słabi, zwłaszcza duchem) co udowodnili w 1939 roku. Uwczesny prezydent Czechosłowacji dał się zastraszyć po tym jak usłyszał co Niemcy zrobią z Pragą, jak nie odda terenu Sudetów stronie Niemieckiej. To był w istocie niesamowity błąd, ponieważ to przedgórze było ufortyfikowane a kraj był dobrze przygotowany do obrony. Czesi posiadali znakomite czołgi, wysokiej jakości lotnictwo. Ogólnie ich zbrojeniówka stała na zdecydowanie wyższym poziomie jak nasza. A najlepszym argumentem jest to, że sporo ich sprzętu wjechało z Niemcami 1.IX.1939 do naszego kraju już jako ich sprzęt...

Czesi jednak nie chcieli wojny. Bali się i dali się zastraszyć, mając w ręku mocne argumenty. To tak jakby mając ma ręku "kolor" dać się ograć komuś posiadającemu "dwie pary".

Sprawa naszej polityki zagranicznej ma się do tego w ten sposób, że my mieliśmy uzasadnione pretensje do Zaolzia, ale odzyskaliśmy je z kimś, z kim nie powinniśmy stawać do wspólnego zdjęcia. I tu zadaję kłam Twojej wypowiedzi.

NIE DOKONALIŚMY INWAZJI

Zaolzie zostało przyłączone do Polski bez jednego wystrzału, w sposób bezkrwawy. A należało się Czechom wXXXXdol jak psu buda. Z punktu politycznego to my - Polska - daliśmy usprawiedliwienie Hitlerowi. Oto kraj spod znaku orła białego rości sobie pretensje (uzasadnione) do odzyskania tego, co naród czeski siłą mu odebrał. Ale robi to pokojowo, razem z Niemcami, bez jednego wystrzału.

PR tak słaby, że żal o tym pisać... Hitler świętuje, ma otwartą drogę do wyprowadzenia uderzenia na Kraków.

Czy było to działanie krótkowzroczne? Tak. Czy było to sXXXXXsyństwo? Nie możesz tego tak powiedzieć. I nie nacjonalistyczne. To tak jakby dziś część Polski chciała się odłączyć od kraju. Też byś krzyczał - pozwólmy! Bo wg mnie w takim wypadku wracam do jednostki na ochotnika i czołgi powinny się pojawić na ulicach. Zrozum - kraj, jako miejsce w którym żyjemy wspólnie (Ty, ja i inni Polacy) jest dobrem najwyższym. A jak to mawiał poeta " za rękę podniesioną nad Polską..."

Poza tym pewnie część z tych co bronili Zaolzia przed inwazją Czechów, wzięła później udział w wojnie obronnej. To Twoim zdaniem też "nacjonalistyczne sXXXXXsyny". Jeżeli tak twierdzisz - jesteś chory.

Teraz kwestia Polski jako Chrystusa narodów... Tylko częściowo się zgodzę. My jako jedyny kraj powiedzieliśmy Hitlerowi nie. I odebraliśmy w prezencie baty w 39 i zebraliśmy potworne żniwo okupacji. Najpierw jednej, później drugiej. W gruncie rzeczy, gdybyśmy zabezpieczyli sobie byt lepszymi sojusznikami niż Francja i Anglia oraz postawili na rozwój innych formacji niż kawaleria, pewnie skończyłoby się to inaczej. Nie wspomnę tu o niewykorzystanej szansie Piłsudskiego, który mógł wkroczyć do Niemiec (ale to inna historia).

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
09-09-18 10:17  Odp: Co tam słychać w Szczecinie ?
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Mucho, zadałem dwa krótkie pytania. Bardzo się rozpisałeś, tyle że w wersji "dużo słów-mało treści", i pewnie dlatego zapomniałeś na te pytania przy okazji odpowiedzieć. Powtarzam je zatem:

DO KOGO WEDŁUG CIEBIE ÓW BANNER IPN SKIEROWAŁ?
- Jeśli do cudzoziemców, to co robi tam polski tekst?
- Jeśli do Polaków, to co robi tam angielski tekst?

Post zmieniony (09-09-18 10:36)

 
09-09-18 11:05  Odp: Co tam słychać w Szczecinie ?
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Poddaję się, nie zamierzam dalej kontynuować tej rozmowy. Czytaj ze zrozumieniem...

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
09-09-18 11:23  Odp: Co tam słychać w Szczecinie ?
orkan   



Post zmieniony (25-09-18 21:53)

 
09-09-18 13:38  Odp: Co tam słychać w Szczecinie ?
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Nie ma sprawy, Mucho. NIE ODPOWIEDZIAŁEŚ NA MOJE PROSTE PYTANIA, TCHÓRZLIWE UCIEKAJĄC OD JEDNOZNACZNEJ ODPOWIEDZI.

Pa pa...

 
09-09-18 17:48  Odp: Co tam słychać w Szczecinie ?
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

;)
Panowie, zapakujcie wszyscy Wasze analizy do walizy i zamiast tu sie pieścić nawzajem, chodźta wszyscy do mojej zagadki o krowie Mećce, bo ryczy gł
, żeby ją odwiązać !

;)

 
12-09-18 12:43  Odp: Co tam słychać w Szczecinie ?
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Jak ktoś chce to może sobie poczytać wyjaśnienia co się dzieje nie tylko ze wspomnianą "stępką" ale ogólnie z tzw projektem Batory, który ma różne źródła finansowania. Potencjalni kredytodawcy zgłaszają szereg uwag do tzw biznes planu i chyba stąd opóźnienia w akcji, choć jakieś zakupy materiałów chya już zrobiono jak z tego wynika

http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=B2ZHFX&view=1

--
Sven

HMS Ark Royal

 
12-09-18 16:12  Odp: Co tam słychać w Szczecinie ?
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Sven to teraz własnymi słowami, bez cytatów, napisz co z tego bełkotu zrozumiałeś :-D
Bo dosłownie to brzmi tak: nie mamy pieniędzy, ani projektu, nawet bladego pojęcia jakie zakupy trzeba zrobić, bo nawet nie wiemy co zbudujemy i kto to zrobi. Czytanie ze zrozumieniem na poziomie dawnej szkoły podstawowej :-D Dawno takiego steku bzdur nie czytałem, gdzie co drugie zdanie samo się wyklucza :-D

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
12-09-18 18:22  Odp: Co tam słychać w Szczecinie ?
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Chopin, napisałem powyżej to co zrozumiałem z tej odpowiedzi: możesz przeczytać mój post jeszcze raz: projekt Batory, różni kredytodawcy, zgłaszają szereg uwag do biznes planu, jakieś zakupy były w 2017, projekt techniczny w trakcie.

--
Sven

HMS Ark Royal

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 32 z 73Strony:  <=  <-  30  31  32  33  34  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024