KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
29-07-17 01:21  Jak zrobić klej HERMOL
NOVEMBER   

Witam
Po kilku różnych modelach wróciłem do kartonówek. Właśnie wygrzebałem a szuflady
model F111, no i problem, mam ostatnią tubkę „legendarnego” kleju HERMOL.
Trochę pogrzebałem w sieci, coś sobie przypomniałem ze szkoły, i oto przepis jak
zrobić ten klej.
Na początek trochę chemii organicznej. Bazą takich klejów jak klej polimerowy, wikol czy nasz HERMOL jest polioctan winylu. W kleju polimerowym jest on rozpuszczony w alkoholu etylowym, w wikolu jest w formie mieszaniny dypersyjnej z wodą.
Tyle teorii, a teraz do rzeczy.
Potrzebne będą :
Słoik po przecierze pomiodorowym 80 Gram
Płytka szklana o wymiarach 30x30 cm
Klej polimerowy
Rozpuszczalnik aceton toluen lub nitro .
Wszystkie składniki do nabycia w składach budowlanych.
Jeżeli użyjemy acetonu otrzymamy klej szybkoschnący, w przypadku toluenu klej schnie wolniej, dobry do klejenia dużych elementów, nitro efekt pośredni ( rozpuszczalnik nitro jest mieszaniną acetonu 30% i toluenu 70% )
Krok 1:
Wylewamy klej polimerowy na płytkę szklaną, tak aby powstał placek o średnicy ok 15 cm i grubości ok 0,5 cm
Uwaga ! klej powoli spływa, więc trzeba go mieć na oku aby nie spłynął poza płytkę,
Krok 2:
Po 24 godzinach z kleju odparowuje alkohol, z kleju robi się „glut” który zbieramy szpachelką i przenosimy do słoika, teraz dodajemy rozpuszczalnik w małych ilościach. Najlepiej użyć strzykawki. Dodajemy ok. 2 ml i mieszamy przez chwilę, odstawiamy na kilkanaście minut. Powtarzamy tą operację aż do uzyskania konsystencji, która nam odpowiada. Trochę to trwa ale cierpliwości.
PRZYPOMINAM O BHP
Wszystkie w/w rozpuszczalniki są ŁATWOPALNE i TRUJĄCE!!
Powodzenia

 
29-07-17 09:30  Odp: Jak zrobić klej HERMOL
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Pasjonujący wykład.
Naprawdę nie wiedziałem o tym wszystkim.

Ale ze swojej strony dodam,że przedwczoraj kupiłem celem uzupełnienia modelarskiego arsenału 2 tubki kleju HEMOL ( nie Hermol! ) firmy Wamod...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
29-07-17 11:23  Odp: Jak zrobić klej HERMOL
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

A jakim rozpuszczalnikiem rozcieńczyć żółty UHU.
Byłby idealny, gdyby był chociaż trochę bardziej płynny i rzadszy.

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024