KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
11-06-17 22:13  Allegro prawa autorskie?
szebi 



Na Forum:
Relacje z galerią - 11
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Witajcie, przejdę do sedna

http://allegro.pl/uss-leutze-i6832458186.html#thumb/2

Chodzi o zdjęcie gotowego modelu autorstwa kolegi Qn-ia. Czy podchodzi to pod prawa autorskie dla zdjęcia? Jeśli tak to Qniu zainteresuj się panem kolegą z allegro.

Pozdro, jeśli offtop to post do usunięcia.

--
Stocznia w Kure szykuje się do prac....
GG: 2022578

 
11-06-17 22:44  Odp: Allegro prawa autorskie?
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Może się mylę ale jeżeli wykonawca modelu zamieścił zdjęcie swojego okrętu na jakimś ogólnodostępnym forum bez żadnych zastrzeżeń to jest to "domena publiczna" i każdy może je wykorzystać.

 
12-06-17 08:12  Odp: Allegro prawa autorskie?
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Pytanie tylko czy może je wykorzystać w CELACH ZAROBKOWYCH?

 
12-06-17 08:21  Odp: Allegro prawa autorskie?
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Pani sprzedająca swego czasu wykorzystywała na aukcjach i stronie internetowej sporo zdjęć modeli z sieci (między innymi z tego forum i z papermodels). Na moje pytanie, dlaczego tak robi, stwierdziła, że może, bo to przecież zdjęcia z internetu. Po kilkukrotnym upomnieniu moje zdjęcia usunęła.

Ryszard, zdjęcia nie muszą być obwarowane zastrzeżeniami, żeby chroniły je prawa autorskie.

--
pozdrawiam
Piotr


 
12-06-17 21:52  Odp: Allegro prawa autorskie?
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Opublikowanie zdjęcia w internecie nie oznacza zrzeczenia się praw autorskich. Jak wgrywam zdjęcia na Flickr to jest możliwości wybrania licencji na jakiej zdjęcia są publikowane - np. Creative Commons albo "Wszystkie prawa zastrzeżone". Co więcej, zdjęcia można opublikować na własnej licencji i np. napisać w niej że z wykorzystaniem zdjęcia wiąże się opłata którą trzeba wnieść na takie a takie konto. No a potem jak znajdziemy delikwenta który ukradł zdjęcie to pokazujemy mu licencję, mówimy że sprawa jest czarno-biała i grzecznie prosimy o zapłatę (z ewentualnym rabatem) albo grozimy skierowaniem sprawy do sądu. Przy dobrym rozegraniu sprawy obstawiam że większość osób grzecznie zapłaci - bo kto chce być ciągany po sądach?

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
12-06-17 23:03  Odp: Allegro prawa autorskie?
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

OK, fakt nie powinny być wykorzystywane w celach zarobkowych.
Zamieszczam np. zdjęcia wykonanych swoich modeli np. na Konradusie i na każdym mam dać napis NIE KOPIOWAĆ ? Dodawać "wszelkie prawa zastrzeżone" , "kopiowanie dozwolone po uprzednim uzgodnieniu... " ?.
Pomijam sposób opisany przez "killy'ego"
Piotr D. "zdjęcia nie muszą być obwarowane zastrzeżeniami, żeby chroniły je prawa autorskie"
OK a jak ktoś nie rości sobie praw autorskich ?
Ja np. nie roszczę i jak natrafię na "swoje" zdjęcie" gdzieś zamieszczone (natrafiłem na kilka ) to machnę na to ręką - a niech sobie zamieszczają - dochodzenie swego to gra nie warta świeczki.

 
13-06-17 09:18  Odp: Allegro prawa autorskie?
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Ryszard napisał:
OK a jak ktoś nie rości sobie praw autorskich ?

To już - że tak powiem - Twój problem. Zamieszczając zdjęcia zawsze możesz robić to z dopiskiem, że nie rościsz sobie do nich żadnych praw.

Żeby była jasność - ja nie uważam, że moje zdjęcia mają nie wiadomo jaką wartość i należą mi się za nie przysłowiowe "kokosy". Oczekuję po prostu, że dorosły człowiek zdaje sobie sprawę, że jeśli chce znalezione w internecie zdjęcie wykorzystać, to dobrym obyczajem jest zapytać o pozwolenie tego, kto to zdjęcie zrobił. Wiedzą o tym dzieci, więc tym bardziej powinna wiedzieć osoba prowadząca działalność gospodarczą.

--
pozdrawiam
Piotr


 
13-06-17 13:12  Odp: Allegro prawa autorskie?
Paweł M. 

 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


W przypadku zdjęć zamieszczonych w sieci i nie opatrzonych żadnym dodatkowym opisem istnieje tzw. domniemanie zastrzeżenia wszelkich praw autorskich. W takim przypadku aby skorzystać ze zdjęcia w jakimkolwiek celu trzeba odnaleźć i zgłosić się do jego autora z zapytaniem o możliwość i warunki wykorzystania zdjęcia.
Publikacja zdjęcia w sieci przez jego autora bez jakiegokolwiek opisu nie oznacza przypisania fotce tzw. domeny publicznej.
Użyję tu obrazowego porównania. Jeśli na ulicy np. przed sklepem zostawię swój rower to nie oznacza, że każdy kto tylko zechce może sobie go zabrać. Nie muszę wywieszać na rowerze karteczki z napisem: ... własność prywatna, proszę nie ruszać ...
Gdyby ktoś przywłaszczył sobie mój rower jest to po prostu kradzież. Co innego gdybym przy postawionym na ulicy lub pod śmietnikiem rowerze umieścił kartkę z napisem:... rower nie jest mi potrzebny, jeśli ktoś chce to może go sobie zabrać ...

--
http://www.kartonowa.pl

 
13-06-17 15:15  Odp: Allegro prawa autorskie?
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Czyli wszystko jasne.
Na stronach internetowych mamy więc tysiące przypadków nie stosowania się do powyższego.
http://lookreatywni.pl/kategorie/kultura/fotografia-chroniona-przez-prawo-autorskie/
" zdjęcia mogą być chronione przez prawo autorskie (i w ogromnej ilości przypadków są) ale tylko pod warunkiem, że są one utworami w rozumieniu prawa autorskiego. Nie każda fotografia będzie uznana za utwór, podobnie jak nie każda osoba robiąca zdjęcia będzie mogła być nazwana twórcą – podmiotem prawa autorskiego."

Post zmieniony (13-06-17 15:16)

 
13-06-17 16:39  Odp: Allegro prawa autorskie?
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Po przeczytaniu powyższego uważam, ze zdjęcia wykonanego modelu zamieszczone na ogólnodostępnych forach nie noszą "cech twórczych" i są jedynie udokumentowaniem przedmiotu (modelu) i jako takie nie podlegają żadnym prawom autorskim - czyli każdy może je wykorzystać bez podania źródła (autora).

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024