KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 12 z 19Strony:  <=  <-  10  11  12  13  14  ->  => 
24-06-17 23:38  Odp: Trzymajmy kciuki za PŻM
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Też sobie zaznaczyłem datę!
Oczywiście bardzo chciałbym by wszystkie promy planowo zbudowano i zwodowano ale... o tu mi KAKTUS na ręce wyrośnie jak się to sprawdzi.
Pic na wodę fotomontaż ! Szum medialny ! MY to działamy !
Stefan rolnik spod Hrubieszowa i babcia z Pcimia Górnego też się cieszą !
Jest pięknie ! Chce się żyć !

 
25-06-17 09:50  Odp: Trzymajmy kciuki za PŻM
yanis 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

Ja naprawdę nie próbuję się czepiać, że "ta ekipa" to, a "tamta ekipa" to nie... Po prostu staram się patrzeć na to z czysto inżynierskiego punktu widzenia. Wiem, że czasami w branży robi się różne z pozoru dziwne rzeczy (np tzw. wodowanie techniczne) żeby w papierach wykazać, ze harmonogram prac jest dotrzymywany. Ale ma to związek jedynie ze sprawami finansowymi - armator przelewa kolejne transze pieniędzy za statek na określonych etapach budowy. W tym wypadku kompletnie nie ma to sensu, bo pieniądze krążą wewnątrz jednego organizmu gospodarczego. A takie posunięcia, jak to z "kładzeniem stępki" to jedynie marnowanie pieniędzy. Co oni teraz z tym zrobią? Będą przez ponad pół roku dmuchać i chuchać na ten blaszany bloczek? Czy też z założenia jest on skazany na pocięcie na złom? Podobna sytuacja była z katamaranem budowanym przez MARS w Trójmieście - trzeba było dopasować powstający projekt do istniejącej zbudowanej wcześniej JEDNEJ SEKCJI kadłuba, która od długotrwałego leżenia odkształciła się. Koniec końców było z tym tyle dodatkowych prac, że chyba wyszłoby taniej zrobić wszystko od nowa. Tu widzę podobną analogię - najpierw coś zbudujmy, a potem jakoś dopasujemy projekt. Gdzie tu sens? Gdzie logika?
Sven... Skoro tak lubisz przekopywać internet, poszukaj historii o budowie tego katamaranu dla Uniwersytetu Gdańskiego - jakie były założenia finansowe i czasowe, a jak to wyszło w ostatecznym rozrachunku. Ile prywatnych firm na tym popłynęło, ile straciło. A zyskali jedynie urzędnicy, bo doili z podatników kasę aż miło. Dla mnie to flagowy przykład działalności MARS-a w branży stoczniowej. I przykład tego, czemu służy działalność tego typu firm. Z ekonomią na pewno ma to niewiele wspólnego.

--
-------------------------------------------------
Modelarstwo teoretyczne opanowałem do perfekcji.

 
25-06-17 14:24  Odp: Trzymajmy kciuki za PŻM
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Dal mnie wystarczy budowany przez państwowy przemysł stoczniowy niezatapialny pancernik czy tez inny kajak ORP " Gawron" czy jak tam on się dzisiaj inaczej nazywa.

Przywoływanie brytyjskiego przemysłu stoczniowego to himalaje nieporozumienia. Przemysł o wielowiekowej tradycji zarządzany przez menagerów, a nie przez kacyków z partyjnego nadania.

Czechy i Skoda ?, a może byłeś kiedyś w przygranicznych rejonach ?
Ruiny, opuszczone domostwa i wiele fabryk, które padły jaki i nasze ze względu na XIX wieczną technologię. Zajrzyj do Jablonca, zobacz co się stało ze słynnymi zakładami Jablonexu. Poszło w drobiazgi. Część wykupił Svarovsky i Czesi robią to pod ich szyldem ( Austria) a część coś tam chałturzy po podwórkach.

Każde z państw byłego bloku wschodniego zapłaciło ( i nadal płaci) frycowe za wyrwanie się z zaklętego kręgu, jednym poszło to mnie boleśnie innym znacznie gorzej.

W tym wszystkim nie chodzi o czarnowidztwo i torpedowanie każdego nowego pomysłu, przedsięwzięcia, ale o to żeby nie być zgodnie porzekadłem mądrym Polakiem po szkodzie.

Jak już coś ma być zrobione, niech będzie robione dobrze, przez fachowców w danej dziedzinie, a nie dajmy bezkrytycznie wykazać się każdemu kto się dorwał do koryta, a później jak spieprzy wszystko siądziemy razem i będziemy wyć do czego to doprowadziło.

Co by tu jeszcze spieprzyć panowie, co by tu jeszcze.........

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
25-06-17 15:39  Odp: Trzymajmy kciuki za PŻM
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Brystol i Ryszard - gracie nie fair, chcąc pilnować tych trzech lat. Dlaczego?
"Liczę, że za trzy lata będę mógł oddać prom armatorowi – zapowiedział w marcu tego roku prezes Gryfii".
On zatem nie deklaruje skończenia w trzy lata, a jedynie na to liczy! Różnica jest? Jest!

Może zresztą i zrobi w trzy lata - forsa będzie (bo musi być!), więc chyba głównym czynnikiem będzie dostępność fachowców. Ciekawe że póki co nikt (chyba) się nie wypowiedział konkretnie i definitywnie na temat napędu: jaki i gdzie silnik kupią. A jakby nie patrzeć, to konkretna marka i typ powinny być znane a nawet zamówione już w chwili rozpoczęcia budowy. Silnik okrętowy nie powstaje z dnia na dzień.

 
25-06-17 16:24  Odp: Trzymajmy kciuki za PŻM
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Akra, to będzie prom z napędem elektrycznym przewożący masowo produkowane u nas auta ( a jakże) z napędem elektrycznym, które będą rozchwytywane w ojczyźnie Volvo.

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
25-06-17 20:55  Odp: Trzymajmy kciuki za PŻM
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ostatnio zaglądam sobie na You Tube na stare filmiki z Muppet Show. Namiętnie bez mała
oglądam mojego ulubionego Rolwfa - i gra na pianinie i na gitarce i śpiewa rewelacyjnie.
Ale w naszym temacie warto byłoby przypomnieć osoby Statlera i Waldorfa - rewelacyjnych
starszych Panów. Cięty dowcip pamiętają na pewno oglądający Muppetów jeszcze w latach
80-tych poprzedniego wieku. Całe to przedsięwzięcie z budową promu dla PŻB to jakiś
wielki " Muppet Show " . Załóżmy tak nieco abstrakcyjnie, że mam możliwość zarobku - znalazł się kontrahent,który zamówił u mnie model okrętu, taki na tip-top, skala 1/200, full
wypas. I teraz tak: nie mam kompletu arkuszy do sklejenia modelu, ba, nie mam w ogóle
planów modelarskich, by model waloryzować. Brakujące arkusze obiecał mi Ktoś, a plany
Ktoś ma w opracowaniu. Na dodatek nie mam na dzisiaj wystarczającej przestrzeni w warunkach domowych, by móc wszystko samemu zrobić. Więc pewnie trzeba będzie Komuś
dać zlecenie i dać też zarobić. A jeszcze na dodatek ten Kontrahent nie określił się dokładnie, co do ostatecznej wersji modelu ( czy to ma być rok 1942 czy tez jednak 1944 ? ),mam jednak na wykonanie modelu przynajmniej trzy lata...

Tak wygląda mniej więcej budowa promu.. Nie znam się dobrze na tym, pewnie Sławek
to ma w jednym palcu. Ale jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa na takim promie, gdyby miał on mieć napęd LPG ? O kwestiach związanych z bunkrowaniem pisał Andrzej - AKRA.
A czy pływają już statki o podobnym przeznaczeniu, z napędem gazowym ?
Kliknijcie w guglach : Rowfl - The Dog i przypomnijcie sobie wspaniałe młode lata ( to, do naszych Szacownych Dinozaurów ). :-)))))))

 
25-06-17 20:59  Odp: Trzymajmy kciuki za PŻM
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Znowu przestawiłem litery - ROWLF , ciężkie do wymówienia... :-)))

 
25-06-17 21:17  Odp: Trzymajmy kciuki za PŻM
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Ładnie się prezentuje...

 
25-06-17 22:38  Odp: Trzymajmy kciuki za PŻM
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

THEO - takie statki już się eksploatuje.

Dla przykładu fińska Viking Line ma prom "Viking Grace" napędzany LNG. Chodzi na trasie Turku (Finlandia) - Sztokholm (to ten jedyny szwedzki port z LNG).
Uwaga: statek może pływać na TRZECH PALIWACH: olej napędowy (fuel oil - FO), diesel (marine diesel oil - MDO) oraz na gaz. Może też płynąć na silnikach elektrycznych!

Taka wielonapędowa maszyna musi oczywiście być bardzo kosztowna, ale Viking Line stać na takie ekstrawagancje :-)

I - uwaga uwaga - Viking Line podpisał umowę na postawienie za kominem "Viking Grace" "żagla" rotorowego! Rotor ma mieć wysokość 24 metrów i średnicę 4. Na tę "ekstrawagancję" Finowie dostali grant z Unijnego programu badań i innowacji (European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme).

Rozwój statków na LNG hamuje nie tylko wysoki koszt maszyn, ale w dużej mierze WCIĄŻ BARDZO NIEWIELKA ILOŚĆ PORTÓW, W KTÓRYCH STATEK MOŻE POBRAĆ GAZ. Statek dla PŻB mógłby mieć zainstalowaną taką maszynę tylko wtedy, gdyby była STUPROCENTOWA PEWNOŚĆ, że do czasu oddania go do eksploatacji w jednym z tych trzech portów - Świnoujście, Trelleborg, Ystad - byłaby bunkierka lub baza LNG. Póki co takiej pewności NIE MA.

Przy okazji: znalazłem zdjęcie ze Sztokholmu: gaz dla promu podaje się bezpośrednio na terminalu promowym. Póki co BADA SIĘ tam sprawy związane z LNG i promami i także przy udziale Unii. Bada się przy pomocy funduszy unijnych, bo przy jednym tylko promie zawijającym do Sztokholmu biznes z pewnością przynosi straty.

Obecnie na świecie pływa raptem około 35 takich statków, z czego większość to lokalne promy w Norwegii (z portu norweskiego do portu norweskiego). Norwedzy maja ogromne rezerwy walutowe z forsy od lat odkładanej ze sprzedaży gazu i ropy, więc ich na to stać. Stać ich także na bunkierki lub lokalne bazy dostarczające gaz na statek.

--

Post zmieniony (26-06-17 08:19)

 
25-06-17 22:56  Odp: Trzymajmy kciuki za PŻM
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Andrzeju ekstra to wyjaśniłeś !
A na dobry sen polecam , wygugluj : Rowlf the Dog - What a wonderful world !

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 12 z 19Strony:  <=  <-  10  11  12  13  14  ->  => 

 Ten wątek został zamknięty 


© konradus 2001-2024