KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 21Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
31-05-17 09:04  Nieustający konkurs CXXVI
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

W połowie lat 30. radziecki myśliwiec ostrzelał radziecki samolot transportowy. Porządnie go uszkodził (silnik stanął, przymusowe lądowanie), wśrod załogi i pasażerów byli ranni.
Pilot tłumaczył, że uznał samolot za obcą maszynę, która naruszyła granicę, ale można się domyślić, co mu groziło. Zwłaszcza, że wśród rannych pasażerów był Kombryg.
Aliści w śledztwie ustalono, że pomyłka była jak najbardziej możliwa i wynikała z wariantu malowania radzieckich oznaczeń na samolotach pewnej formacji.
Pilota oczyszczono z zarzutów. Również w tym okresie zrezygnowano z feralnego wariantu oznaczeń (niektórzy twierdzą, że właśnie z powodu opisanego wypadku).

O jakie oznaczenia chodzi i z czym pomylił je pilot?

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
31-05-17 12:38  Odp: Nieustający konkurs CXXVI
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Jako podpowiedź uściślę wydarzenie "geograficznie".
Jak pisałem postrzelany samolot musiał przymusowo lądować. Otóż lądował (a właściwie wodował, bo to hydroplan był) na jeziorze Chanka.

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
31-05-17 13:07  Odp: Nieustający konkurs CXXVI
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

To pachnie GUPW ( Главное управление пограничных войск ) czyli NKWD i 2 samodzielnym morskim pułkiem lotniczym lekkich bombowców.
Samolot MBR-2 albo nawet tajemniczy ANT-44/ Tupolew MTB-2.
Niestety nie znalazłem oznaczeń, ale wnioskuję, ze chodzi o podobieństwo do hinomaru.

--
...to ja idę sklejać pierogi :)

 
31-05-17 13:19  Odp: Nieustający konkurs CXXVI
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Jednostki ani samolotu dokładnie nie znam, ale bardzo dobrze Ci pachnie ;-)
Samoloty pograniczników miały gwiazdy wpisane w jasnozielony krąg.
Zdarzało się nawet (choć to już nie było regulaminowe), że te kręgi obmalowywano jeszcze białą obwódką.
To jest R-1 radzieckiego WOPu (zdjęcie kiepskie, ale lepszego nie znalazłem).

Jak się mocno przyjrzeć, to w tym kręgu na ogonie można wypatrzeć gwiazdę.
Przy złej widoczności i w stresie (Japończycy faktycznie przelatywali wtedy czasem bardzo blisko granicy, a nawet ją przekraczali)
gwiazda mogła się zlać z tłem i – hinomaru gotowe.

Dixie - ciągniesz dalej :-)

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
01-06-17 07:34  Odp: Nieustający konkurs CXXVI
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

uff.., gdyby nie podpowiedź byłoby ciężko ;)
Ok, będzie ciekawostka regionalno-historyczna, na którą trafiliśmy niedawno z żoną będąc w okolicy:
Co łączy Armię Polską we Francji (gen. Hallera) i walki w rejonie gminy Wawer (głównie Falenica-Miedzeszyn), a później nawet Armię Warszawa?
Dodam, że nie chodzi o ogólniki typu "wojsko, wojna" itp. To "coś" miało swoją nazwę i było realnym bytem, że tak się wyrażę :)

--
...to ja idę sklejać pierogi :)

 
01-06-17 10:54  Odp: Nieustający konkurs CXXVI
Kolniak 

 - 3

Armia ochotnicza

--
Dworujesz z forum? Fora ze dwora!

 
01-06-17 19:34  Odp: Nieustający konkurs CXXVI
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Chodzi o konkretną jednostkę.
Co ciekawe, wiki różnie podaje, ale mam wrażenie, że akurat skład Armii Warszawa jest niekompletny. Ale ja bym się skupił na wspomnianych miejscowościach.

--
...to ja idę sklejać pierogi :)

 
01-06-17 20:29  Odp: Nieustający konkurs CXXVI
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Tu i tam byla 13 Dywizja Piechoty Strzelców Kresowych.
U Hallera i pod Falenicą.

Post zmieniony (01-06-17 20:32)

 
01-06-17 22:27  Odp: Nieustający konkurs CXXVI
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Bingo. Co prawda u gen. H. to ona miała jeszcze numerek 1, ale poza zresztą dość szybką zmianą na 13, to reszta była tą samą jednostką z tymi samymi kadrami. Inna sprawa, że w '39 już odświeżonymi siłą rzeczy, ale tradycja czy tam inny e'spirytus de korps zostały zachowane ;)
Brystol - zapodajesz :)

--
...to ja idę sklejać pierogi :)

 
02-06-17 16:31  Odp: Nieustający konkurs CXXVI
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

jak sie nazywa gatunek piwa , ktore pije Pani Kanclerz, to duze zdjecie, i co ta nazwa ma wspolnnego z naszymi zagadkami ?
https://www.google.de/search?q=merkel+bierzelt&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjd9LC-rp_UAhUJWxoKHRqZC2oQ_AUICigB&biw=1536&bih=747#imgrc=309OmkSPzqca_M:&spf=1496413447046

Post zmieniony (02-06-17 16:33)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 21Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Ten wątek został zamknięty 


© konradus 2001-2024