KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
16-05-17 14:00  Scany
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

Drodzy koledzy! Nie bijcie mocno za oto takie pytanie.
A czy nie ma sensu jakoś omówić pytanie scanow? Ja w tym sensie - czy nie warto pozwolić publikację modeli z repainted-scan, jeśli początkowej edycji już, powiedzmy, 10 lat? czy 20?
Może, można ustalić dolny próg wieku publikacji - powiedzmy, 20 lat?
Przecież w żaden sposób nie poruszymy im komercyjną realizację, a oto dużo nowych amatorów potrafimy przyciągnąć, na pewno. Zwłaszcza ze względu na, że niektórych modeli po starych i nie było nigdy czy oni wszystko jedno są nie dostępne! MiG-19, MiG-21F13, France MirageIII, Be-4, IL-62, Corsair II, Mi-8MT (Mi-17), Batory, Wodolot Poryw, Jak-38, itp.

Lubię przeglądać dawne ogłoszenia w MM. Otóż tam często publikowały poszukiwanie kolegow dla wymiany kserami, i nic strasznego. :))

--
Pieniądze to nie wszystko

 
16-05-17 14:22  Odp: Scany
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Prawa autorskie wygasają dopiero po 70 latach (wydłużono bodajże z 50 kilka lat temu).

 
16-05-17 14:26  Odp: Scany
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

Lecz tu jest taki niuans. Jeśli nie sprzedajesz kopię, to tu i jesteś niepoczytalny. Pytanie tylko, że tak powiem, twojemu sumieniu.
Nikt że nie zabrania śpiewać cudzą piosenkę w domu?
Oprócz prawa, jako takiego, jest że pojęcie zdrowego rozsądku.

--
Pieniądze to nie wszystko

 
16-05-17 15:18  Odp: Scany
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Sprawa rozbija sie o to, kto jest posiadaczem praw autorskich. Czasem posiadaczem jest autor modelu, czasem sa one scedowane na wydawce lub mozliwe, ze na jakas osobe trzecia. Pewnie w przypadku, gdybys uzyskal zgode wlasciciela praw autorskich na nieodplatne udostepnienie przemalowanego modelu, to sprawa bylaby zalatwiona od reki, szczegolnie jesli to bylo jakies wiekowe opracowanie i szansy na jego wznowienie nie ma, a ceny z drugiej lub trzeciej reki osiagaja astronomiczny pulap. Jednak prawo jest prawem i jako takie ma byc przestrzegane, wiec brak tej zgody bedzie oznaczal jego lamanie i umozliwia wlascicielowi praw autorskich dochodzenia swoich roszczen.

Ciekawym rozwiazaniem moglaby byc taka "wspolna" inicjatywa - wlasciciel udostepnia swoj projekt, grafik go przemalowuje i nastepnie taki model zostaje udostepniony za jakas symboliczna kwote do sciagniecia, podobnie jak np. na ecardmodels. Wtedy nikt nie czulby sie oszukany, a potencjalny zysk mozna z powodzeniem przeznaczyc na jakis cel charytatywny... Wszystko legalnie i z poszanowaniem prawa...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
17-05-17 09:43  Odp: Scany
szad 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 5
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Jest wiele stron pirackich, z których można ściągnąć. To oczywiście jest piractwo. Fakt.
"Nikt że nie zabrania śpiewać cudzą piosenkę w domu?" Fakt.
Jeśli więc ściągniesz nielegalną kopię, nie będziesz jej rozpowszechniał i skleisz ją w kiblu, ku własnej uciesze, by cieszyła twe oko i każdego komu pokażesz w kiblu , to nikt cię nie będzie ścigał.
Jeśli traktujesz swe modelarstwo jako hobby, rozrywkę a nie jako chęć zarobku, lub zdobywania pierwszych miejsc na konkursach, to masz ten luz psychiczny i czyste sumienie.

Post zmieniony (17-05-17 13:49)

 
17-05-17 10:10  Odp: Scany
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

>>>>Jest wiele stron pirackich, z których można ściągnąć.<<<<
Tak ja że mówię nie o pirackich kopiach prosto tak. A o dokonanej renowacji czy repaint
Ono, zwyczajnie, analogicznie, lecz jednak nie jedno i toż, jak rozumiem. Zwyczajnie, z punktu widzenia hobby, a nie prawa.
oto na przykład ten dawny ММ MiG-21 od 1975го roku


--
Pieniądze to nie wszystko

 
23-05-17 23:04  Odp: Scany
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

No niestety, w Polsce od strony prawnej sprawa jest jednoznaczna - rozpowszechnianie takich opracowań bez zgody oryginalnego twórcy nie jest dozwolone. Natomiast prawo prawem, a logika logiką. Nie sądzę żeby ktokolwiek dzisiaj się przejmował rozpowszechnianiem przerobionej wersji opracowania sprzed kilkudziesięciu lat, tym bardziej jeśli nie jest to robione w celach zarobkowych.

Nawiasem mówiąc to warto też sobie przypomnieć sytuację sprzed jakiegoś roku, kiedy MM wydał bez wiedzy i zgody Pawła Mistewicza jego wcześniejsze opracowanie Me-109 :-)

Słuchaj balu, a może spróbuj odezwać się do redakcji Małego Modelarza, może chcieliby wydać twoje przeróbki? Możliwe że MM posiada prawa do tych starych opracowań i byliby zainteresowani ich wydaniem w uwspółcześnionej szacie graficznej? MM ma spore problemy z regularnym wydawaniem modeli, myślę że gdyby dostali kilka takich opracowań to mogłoby im nieco pomóc w przyspieszeniu tempa wydawniczego. Przypomina mi się tylko, że kiedyś ludzie pisali na forum ze z redakcją MM jest się bardzo ciężko dogadać. No ale spróbować nie zaszkodzi.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
24-05-17 08:39  Odp: Scany
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

killy9999, MM poszedł teraz na monstrumy typu B17, Titanic, Halifax, jemu takie "malutki" na jeden numer, myślę, niezbyt i ciekawe! :))
Ja by z zadowoleniem, zwłaszcza ze względu na, że początkującym też należy nad czymś pracować. U nas w Ukrainie akurat są edycje takiego początkowego poziomu, a oto u was - nie znam. Lecz dla tego należy wydawać się regularnie i nie po potrójnych numerach, a po pojedynczych
w jakimkolwiek wypadku, im było by ciekawie przedrukować stare numery. Uważam, że na rok należy wydawać 1-2 modeli początkowego poziomu - dla tych, kto tylko staje na tę drogę.
A dawno pisałem im jakoś, lecz z drugiego powodu - kiedy zrobiłem RC kuter (http://www.konradus.com/forum/read.php?f=125&i=40&t=1#reply_40) , odprawiłem czasopismo z artykułem im do redakcji, jak wdzięcznośc za ich pracę. Oni nawet w żaden sposób nie odpowiedziały chociażby na e-mail, chociaż czasopismo poczta im wręczyła.

--
Pieniądze to nie wszystko

 
24-05-17 10:24  Odp: Scany
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> jemu takie "malutki" na jeden numer, myślę, niezbyt i ciekawe! :))

Nieprawda. Były też w ostatnich numerach Me109 (raptem 4 arkusze), czy podwójne wydanie dwóch bardzo małych modeli (Fw-190 i Jak).

Wiem że sposób wydawania MM dzisiaj jest kiepski (delikatnie ujmując), ale na to się chyba nic nie poradzi. Na szczęście na rynku jest sporo innych wydawnictw spośród których można wybierać.

> A dawno pisałem im jakoś, lecz z drugiego powodu - kiedy zrobiłem RC kuter (http://www.konradus.com/forum/read.php?f=125&i=40&t=1#reply_40) , odprawiłem czasopismo z artykułem im do redakcji, jak wdzięcznośc za ich pracę. Oni nawet w żaden sposób nie odpowiedziały chociażby na e-mail, chociaż czasopismo poczta im wręczyła.

No bo ponoć właśnie taka jest redakcja MM - trudno się z nimi dogadać. Musiałbyś się pewnie uzbroić w cierpliwość i pewnie najlepiej do nich zadzwonić - maila albo list zbyt łatwo zignorować :-)

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024