KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
25-04-17 23:05  Zbieranie stempli oraz frankatur - czyli hobby nie kartonowe
izz_miniatures 

Na Forum:
Galerie - 3
 

Witajcie,
poza modelarstwem kartonowym właśnie zbieranie stempli oraz frankatur są tym, co od jakiegoś czasu zajmuje mi wolne chwile.

Nie wiem czy są wśród Was również maniacy tego typu hobby, ale jeżeli tak, to może ktoś miałby ochotę pochwalić się jakąś bardzo rzadką zdobyczą, albo chcieć wymienić?

Jeżeli chodzi o mnie to w zasadzie jest tutaj nieograniczone pole do popisu, ponieważ w kręgu moich zainteresowań są stemple zarówno typowo turystyczne (schroniska, muzea, punkty informacji turystycznych), parafialne, urzędowe, wojskowe, jak i filatelistyczne (datowniki dzienne, datowniki okolicznościowe).
Co do frankatur, to również niemal wszystko co można pod to słowo podczepić mnie interesuje.

Obecnie poszukuję szczególnie stempli (a szczytem marzeń są ostemplowane koperty) z misji wojskowych w jakich brali udział polscy żołnierze. A więc poczty polowe z Iraku, Afganistanu itp. Być może któryś z szanownych kolegów sam był na takowej misji i w domu wala mu się niepotrzebna już makulatura z tego okresu? Jeżeli tak, to chętnie przygarnę :)

W każdym razie zachęcam do rozmowy i pozdrawiam.

P.s. moimi białymi krukami są stemple z polskich polarnych stacji badawczych

Spitsbergen

Arctowski

Spitsbergen

--

Post zmieniony (25-04-17 23:08)

 
26-04-17 08:54  Odp: Zbieranie stempli oraz frankatur - czyli hobby nie kartonowe
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Ciekawe... ąż musiałem zobaczyć co to za "diabeł" ta "frankatura" :-).
Mam "cóś" takiego" :

Jeśli byłbyś zainteresowany to mogę je Tobie przesłać do uzupełnienia kolekcji.
rkolodziejski3@wp.pl

 
26-04-17 12:41  Odp: Zbieranie stempli oraz frankatur - czyli hobby nie kartonowe
izz_miniatures 

Na Forum:
Galerie - 3
 

Ryszard, ZbiG: oczywiście, że mnie interesują. Jeżeli nie są Wam potrzebne to chętnie przygarnę :)

Wysłałam mój adres na Wasze mejle.

--
Mój kanał na YouTube: IzzMiniatures
Mój blog: IzzMiniatures
Moja kolekcja zdjęć graffiti

 
26-04-17 23:22  Odp: Zbieranie stempli oraz frankatur - czyli hobby nie kartonowe
Jaroslav 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

No właśnie, Kolego sprecyzuj proszę, czy chodzi Tobie o stemple jako takie narzędzie czy odbicia stempli na kopertach itd.... Mój staruszek kawał świata opłynął najpierw na rybakach, potem we flocie handlowej więc jak by dobrze poszukać to ostemplowanych kopert z przeróżnych zakątków trochę by się pewnie znalazło.
Pozdr.

--
GG 6801515

 
27-04-17 09:40  Odp: Zbieranie stempli oraz frankatur - czyli hobby nie kartonowe
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Przepraszam, że sie tu wciskam, nie chcąc nic wymienić ani podarować, ino sie bezwstydnie pochwalić, ze nie wiedząc co mam, też mam.



Czy takie koperty tez zbierasz ?

Post zmieniony (27-04-17 09:42)

 
27-04-17 10:25  Odp: Zbieranie stempli oraz frankatur - czyli hobby nie kartonowe
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Odnośnie wpisu Jaroslava.
Dawniej na statkach PMH istniała tzw. "poczta kapitańska".
Listy, które załoga wysyłała do kraju były oklejane polskimi znaczkami, zbierane i pakowane do dużej koperty adresowanej na adres armatora w kraju. Agent wysyłał ją z portu.
W podobny sposób "pocztą kapitańską" przychodziły listy do członków załogi na statku.
Oczywiście listy wysyłane były również przez pocztę w danym kraju (porcie) lub z Polski na adres agenta w danym porcie.
Na statkach uzdolnieni artystycznie produkowali różne stemple pamiątkowe i okolicznościowe, którymi stemplowano te listy lecz nie były to stemple żadnego urzędu pocztowego (wyłączając przypadki gdy na statku był zarejestrowany urząd pocztowy (np. na tss "Stefan Batory" gdzie w uzyciu były oficjalne stemple poczty).
Prócz wspomnianych "prywatnych" stempli były jeszcze czarne naklejki z białą sylwetką statku i napisem - "Ships mail", które jakoby miały przyspieszyć doręczenie listów - naklejane zarówno na listy wysyłane "pocztą kapitańską jak i przez urzędy pocztowe danego kraju w portach.
Produkowano także "prywatne" znaczki pocztowe naklejane obok znaczków polskich ("poczta kapitańska").
Były też listy wysyłane bez znaczków - opłatę uiszczał odbiorca i o ile pamiętam w miejscu znaczka był stempel z dużą literą"T".
Zdarzały się również takie "kwiatki" jak naklejanie na list precyzyjnie wyciętych kolorowych znaczków polskich ze zdjęć zamieszczanych w gazetach (prasa - różne tytuły wysyłana była na statki przez armatora). :-)
Pozdrawiam,
Ryszard

 
27-04-17 14:21  Odp: Zbieranie stempli oraz frankatur - czyli hobby nie kartonowe
izz_miniatures 

Na Forum:
Galerie - 3
 

Jaroslav: precyzując zatem, oczywiście chodzi o odbicia stempli, a nie o samo narzędzie służące ku temu :)

Brystol: Nie przepraszaj, chwalić się trzeba, dla potomnych. Piękna pamiątka. Zazdrościć nieładnie, ale trochę zazdroszczę. No a przede wszystkim gratuluję, piękna pamiątka.

Ryszard: A czy wiesz może czy takie poczty kapitańskie funkcjonują nadal? Czy w dobie internetu i telefonów satelitarnych ludzie jeszcze wysyłają listy ze statków? Wiem, że okręty marynarki Stanów Zjednoczonych prowadzą na swoich pokładach zarejestrowane poczty na okrętach do teraz i przybijają na listach oficjalne datowniki pocztowe z nazwą okrętu. Ale czy polskie statki i okręty też to jest praktykowane? Wiesz może jak się skontaktować z taką jednostką nie znając nikogo wśród załogi? Przez armatora?

ZbiG: Pięknie dziękuję :)

--
Mój kanał na YouTube: IzzMiniatures
Mój blog: IzzMiniatures
Moja kolekcja zdjęć graffiti

 
27-04-17 15:47  Odp: Zbieranie stempli oraz frankatur - czyli hobby nie kartonowe
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Sztuka epistolarna zanikła można powiedzieć zupełnie i o ile wiem to obecnie nie ma żadnych statków pod polską banderą (mowa o statkach żeglugi międzynarodowej) i "poczta kapitańska" nie istnieje.
Na statkach pod "obcą banderą" (załogi wielonarodowościowe, na kontraktach) czegoś takiego nie ma. Jest stała łączność telefoniczna i łączność via internet.
Stemple o których pisałem w poprzednim wpisie to prywatna twórczość - pamiątkowa (często dodatkowo jeszcze przybijano stemple oficjalne statku - armatora)
Co innego stemple okolicznościowe (ale temat ten jak sądzę jest Ci znany).
Chyba takie stemple są w użyciu na okręcie-muzeum "Błyskawica" i "Darze Pomorza" (jeśli chodzi o okręty/statki). Może takie okolicznościowe stemple posiadają s/y "Oceania" (PAN) i "Pogoria" ale jak mi się wydaje na nich nie ma urzędu pocztowego ("poczty okrętowej").
Poczty "okrętowej" (oddział pocztowy państwowy) też w Polsce już nie ma bo... nie ma już "Stefana Batorego".
"Białymi krukami" są stemple i całostki z polskich statków uwięzionych w latach 1965-75 na Jeziorze w Gorzkim w Egipcie - "Djakber" (m/s "Djakarta" + m/s "Bolesław Bierut").
Odnośnie co i jak - radziłbym poszperać na stronach tematycznych, kolekcjonerów i napisać pod adres zarządzających "Oceanią" i "Pogorią"
Powodzenia w uzupełnianiu zbiorów.
Pozdrawiam,
Ryszard
PS - list wysłałem

Post zmieniony (27-04-17 15:50)

 
27-04-17 15:55  Odp: Zbieranie stempli oraz frankatur - czyli hobby nie kartonowe
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Ryszardzie, to nie całkiem tak. Na prawie wszystkich statkach należących do polskich armatorów są polskie załogi, nawet jeśli bandera jest obca (choćby PŻM czy Euroafrica).

Rzeczywiście nie istnieje coś takiego jak poczta kapitańska w dawnym znaczeniu tego słowa. Obecnie pocztą kapitańską nazywa się dokumenty wysyłane ze statku do armatora. Nie używa się oczywiście stempli z napisem POCZTA KAPITAŃSKA.

No i kto teraz pisze listy i wysyła je w kopercie ze znaczkiem...

 
27-04-17 16:11  Odp: Zbieranie stempli oraz frankatur - czyli hobby nie kartonowe
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Zgadzam się z Tobą ale pisałem o statkach "pod polską banderą" (ich nie ma) a nie o pochodzeniu narodowościowym załóg.
A w temacie - to w "dawnych" (tzn. moich czasach :-) nie było stempli oddzielnych "Poczta Kapitańska". Tak zwyczajowo nazywano formę wysyłania korespondencji prywatnej załogi, która była jedynie "dodatkiem" (!) do wysyłanych oficjalnych służbowych papierzysk do armatora.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024