KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
16-03-17 15:06  Awanse pośmiertne
Kolniak 

 - 3

Co sądzicie o praktyce nadawania awansów pośmiertnych 50 lat po zgonie "obdarowanego" albo i dłużej? Bo w mojej ocenie to działalność szkodliwa.

Podobno są państwa w których taki proceder jest prawem zabroniony. Ja nie mam aż takich zapędów. Rozumiem awans bezpośrednio po zgonie, zwłaszcza w przypadku gdy po zmarłym zostaje wdowa lub dzieci, którzy będą czerpać środki do życia z renty wojskowej. Ale po wielu latach? Wpływu na żyjących nie ma to żadnego, umarłemu potrzebne jeszcze mniej. A tymczasem dochodzi do paradoksów, gdy osoba zasłużyła się jako podoficer, a "karierę" wojskową wynikającą z kolejnych awansów robi po śmierci...

--
Dworujesz z forum? Fora ze dwora!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
16-03-17 15:59  Odp: Awanse pośmiertne
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

To nie jest działalność specjalnie szkodliwa, tylko po prostu IDIOTYCZNA, zawsze wykorzystywana do politycznych celów ludzi, przyznających takie awanse. Im dokładnie wisi awansowana osoba, bo najważniejsza jest autopromocja. "Patrzcie jaki ja jestem patriota! Większy niż moi konkurenci!".

Niestety taka żałosna szopka dotyczy chyba wszystkich rządzących, niezależnie od tego, jakie partie reprezentują.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
16-03-17 19:31  Odp: Awanse pośmiertne
Viking_BB Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Ano... niestety :|

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-03-17 09:57  Odp: Awanse pośmiertne
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Gorsze są niekiedy dziwaczne awanse osób żyjących. Na przykład słynny kierowca pan Kazimierz został awansowany przez swego pasażera ze stopnia chorążego wprost na ...KAPITANA!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-03-17 11:54  Odp: Awanse pośmiertne
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Akra stąpasz po cienkim lodzie, ludzcy panowie są bardzo wrażliwi na takie zarzuty ;-)

--
pozdrawiam
Piotr


Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-03-17 13:38  Odp: Awanse pośmiertne
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Byłego internowanego nie tak łatwo zastraszyć :-) A poza tym mówimy przecież TYLKO O AWANSACH...

Post zmieniony (17-03-17 13:38)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-03-17 21:09  Odp: Awanse pośmiertne
Kolniak 

 - 3

O szkodliwości tego procederu to mi wyszło tak na marginesie. No bo przecież wszyscy zorientowani kojarzą, kto to taki kapitan Raginis. No a jak będą pisali w obecnych podręcznikach? Major Raginis bronił odcinka Wizna? A jak następny prezydent wpadnie na pomysł wciśnięcia go między generały? Młodzi nie będzie dziwić, że się długo bronił, już szybciej, czemu popełnił sepuku.

No i jeszcze drobiażdżek - w Szczecinie jest ul. Majora Władysława Raginisa a na warszawskim Bemowie ul. kpt. Władysława Raginisa. Brzmienie podaję tak, jak to zarejestrował GUS w kodzie TERYT. No i co - wymieniać dowody Warszawiakom, bo im się ulica zdezaktualizowała, czy może uznać, że o jakiegoś innego Raginisa idzie?

--

Post zmieniony (17-03-17 21:25)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-03-17 07:54  Odp: Awanse pośmiertne
Winek Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 12


 - 10

Absurdy stały się naszym dniem powszednim.
Jednych generałów się pośmiertnie degraduje, innych awansuje.
Można posuwać się w paranoi jeszcze dalej.
Np. mianować w końcu pułkownika Wołodyjowskiegp (też pośmiertnie) na generała. I to od razu broni!
I w szkole uczyć jaki to był patriota.
A czy Hubal był już awansowany na podpułkownika?
Ludzkie pany, do dzieła!

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-03-17 09:23  Odp: Awanse pośmiertne
Brystol Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

A co to będzie z kapitanem Klossem i załogą Rudego ?
Awansują czy zdegradują?
A co z Szarikiem ?
Zamiast owczarka alzackiego dostanie tytuł kundla ?

A co to będzie, jeśli znowu będzie zmiana,
będą to wszystko odkręcać ?

:)))

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-03-17 10:17  Odp: Awanse pośmiertne
Jaroslav 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 3
Galerie - 9
 

Co do postaci historycznych, zasłużonych w taki czy inny sposób awanse pośmiertne to tylko wyraz szacunku i uznania zasług i/lub jak Akra zauważył: "działalność[...] wykorzystywana do politycznych celów ludzi, przyznających takie awanse" Bardziej bym jednak się martwił gdyby jakieś "kakałko" czy jaki inny z d...y wyjęty "beatles" uzyskał nagle stopień oficerski z nadania jakiegoś psychopaty....

--
GG 6801515

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
26-03-17 16:07  Odp: Awanse pośmiertne
Endrju Na Forum:
Galerie - 1
 

Koledzy. Mam dziadka, który po ponad 50 latach po śmierci został pośmiertnie awansowany. Mam w d…e czy na tym awansie ktoś zbił kapitał polityczny czy nie. Uważam że mój dziadek zasłużył na ten awans. Powinien był go dostać za życia. Jestem dumny z mojego dziadka i jestem szczęśliwy, że ktoś w taki sposób docenił mojego dziadka. Więc jeśli ktoś się odważy nie kryjąc się za internetową maską bezimienności i bezduszności powiedzieć mi wprost w oczy, że to idiotyczne to jak Bóg mi świadkiem może dojść do rękoczynów. Koledzy, rozumiem, że bezimienność Internetu sprzyja forowaniu pewnych opinii ale zastanówcie się dwa razy co piszecie. Prawie wszyscy dostrzegacie w tym temacie aspekt polityczny zapominając że za każdym z tych awansów stał niejednokrotnie zwykły ludzki dramat. Apeluję do moderatorów o zamknięcie tego wątku, który w moim przekonaniu zszedł poniżej ludzkiej godności i obraża moje uczucia oraz wielu innych ludzi, którzy na tym forum nie mogą się nawet wypowiedzieć.

--
Pozdrawiam.
Andrzej

Kolekcja: TK-3
Warsztat: T-70

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
27-03-17 11:21  Odp: Awanse pośmiertne
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Endrju - na wszelki wypadek informuję że ja nie jestem tu anonimowy. Jest tu mój adres mejlowy z imieniem i nazwiskiem, a oprócz tego sporo "konradusowiczów" wie i bez tego, że nazywam się Andrzej Kraśnicki. Ale miło mi , że już Cię niepotrzebne emocje opuściły :-)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
27-03-17 14:43  Odp: Awanse pośmiertne
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

W pełni popieram wypowiedż Kol. ZbiG-a, a dlaczego ? Po wojnie mój ojciec przez dziesięć lat był sołtysem, w pewnej podkrakowskiej miejscowości, bo tak chciała wiejska społeczność, a wtamtych czasach sołtys to podobno była prawa ręka ówczesnej władzy, ale nie do końca, bo ojciec byl zaciekłym wrogiem tejże władzy. W tejże miejscowości działało Mokołajczykowe PSL. Gdy Mikołajczykowe PSL zostalo zdelegalizowane trzeba było ukryć sztandar, i wybór padł na ojca, bo, jak mówi przysłowie, że pod latarnią najciemniej.
Jak opowiadał ojciec, funkcjonariusze UB chodzili po wsi i węszyli, przeprowadzali rewizje w domach, ale nic nie znależli. Często przychodzili do ojca i wypytywali o ten sztandar, ale nie wiedzieli, że wystarczylo otworzyc drzwi szafy, obok której siedzieli i mieliby to czego szukali. Pamiętam, że co jakis czas z ojcem wietrzylismy ten sztandar na strychu i konserwowaliśmy naftaliną.
W roku 1986, gdy zmarl ojciec sztandar na dalsze przechowywanie wzięła jedna z siostrzenic i po roku 1990 przekazała go władzom utworzonego w tej miejscowości koła PSL. Sztandar ten obecnie znajduje się w kaplicy tejże miejscowosci.
Oprócz ojca, w ten problem było zaangażowanych jeszcze dwie osoby i być może dzięki temu nie doszło do wsypy, bo wiadomo, jakby się to skończyło.
Podobnie, jak w przypadku ZbiG-a wiadomość ta jest przekazywana w gronie rodzinnym z pokolenia na pokolenie, aby pamięć o tym fakcie nie zaginęła.
W okresie wiosenno - letnim, kilka razy w roku, w niedzielne poranki, gdy kaplica jest otwarta, prawie ze łzami w oczach oglądam ten sztandar
i myslami wracam do lat dzieciństwa, lat mlodzieńczych i niech to tak pozostanie.


Pozdrawiam.
Andrzej Kwatera


EDIT:
Wiele lat temu marzyło mi się, aby od jakichś władz PSL uzyskać jakiś list dziękczynny, którego bym włozył do butelki i położył ja pod płyta nagrobną na grobie rodziców.
Niestety, dwaj światkowie, którzy byli zaangażowani w tę sprawę, którzy by poświadczyli przed odpowiednimi władzami juz nie żyli, a ci którzy pozostali jeszcze przy życiu o niczym nie wiedzieli.

Post zmieniony (27-03-17 18:22)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
28-03-17 10:54  Odp: Awanse pośmiertne
TLB Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 8


 - 3

Słynne "Santo Subito" też było po śmierci...

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
28-03-17 18:09  Odp: Awanse pośmiertne
Winek Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 12


 - 10

Jeśli ktoś poczuł się urażony moim wpisem, przepraszam Go.
Intencje moje są i były inne.
Nasza historia jest na tyle pokręcona, że w każdej wypowiedzi można znaleźć coś niestosownego dla nas, naszych Rodzin, Antenatów, Kolegów, Przyjaciół i Znajomych.
Wracam do modeli.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
30-03-17 04:08  Odp: Awanse pośmiertne
TLB Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 8


 - 3

Nie wnikam w wiarę, bo to sprawa indywidualna, chodzi mi o to, że robienie kogoś świętym po śmierci też jest swego rodzaju awansem, więc awanse pośmiertne, wojskowe czy nie, można uznać za coś stosownego.

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
31-03-17 11:02  Odp: Awanse pośmiertne
Kolniak 

 - 3

Ale ogłoszenie świętym może się odbyć wyłącznie po śmierci, więc to jednak nie ta kategoria.

--
Dworujesz z forum? Fora ze dwora!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
31-03-17 11:13  Odp: Awanse pośmiertne
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Ale i tu awans następuje stopniowo: najpierw błogosławiony, dopiero potem święty!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek