KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
29-08-16 17:05  Model ale jaki ?
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Tytuł wątku dość przewrotny.
W czym rzecz - otóż na forum spotykam takie określenie modelu prezentowanego bądź to w galerii lub w opisie relacji z budowy:
- mój standard
- waloryzowany
- inwencja własna
- inwencja twórcza
- inicjatywa własna
- inspirowany
- od podstaw
- konwersja
- projekt własny
- mojego projektu
Zapewne określeń jest jeszcze więcej a powyższe to tylko z ostatnich w miarę aktualnych wpisów.
Np. "od podstaw" - jak należy to rozumieć ? Sądzę, że każdy model budowany jest od podstaw. :-)
Czy np. wydany model, który tak ma się do wyglądu obiektu rzeczywistego (kiedyś istniejącego) jak za przeproszeniem "piernik do wiatraka" na podstawie którego
dokonując wielu zmian i poprawek (na bazie dostępnych materiałów takich jak: plany, zdjęcia, opisy, relacje z budowy - w tym "plastikowego" itp. itd.) zostanie sklejony (zbudowany) to czy wycinanka będzie tylko jeszcze jednym, kolejnym materiałem źródłowym a modelarz może go nazwać "własnym projektem" ?.
Chciałbym poznać Wasze zdanie w tym temacie
Pozdrawiam

 
30-08-16 08:13  Odp: Model ale jaki ?
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Klejenie KAŻDEGO modelu jest "inicjatywą własną", chyba ze z tyłu stoi np. krasnoarmiejec ze spluwą i mówi Сделай эту модель! :-)

A co do ostatniego przykładu/pytania: jest to oczywiście własny projekt na bazie modelu wydawnictwa X (co gwoli uczciwości trzeba napisać!).

 
30-08-16 08:48  Odp: Model ale jaki ?
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Rysiu, określ jasno czy interesuje Cię podejście modelarza do sposobu wykonania modelu, czy raczej semantyka sformułowań użytych w relacjach?

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
31-08-16 09:45  Odp: Model ale jaki ?
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Viking - uważam, że wspomniane przez Ciebie dwa zagadnienia (podejście i określenia) są ściśle ze sobą związane.
Podejście - zamiar wykonania modelu np. waloryzowanego (stopień waloryzacji zależny od posiadanych źródeł ikonograficznych, zastosowania materiałów - elementów już gotowych, różnych "własnych" materiałów, malowania - całości lub niektórych elementów konstrukcyjnych modelu).
Określenie : Model "x" wydawnictwo "y" skala 1 : 25 waloryzowany
W chwili obecnej jest coraz większa oferta różnych elementów waloryzujących co skutkuje oszczędnością czasu w budowie (np. gotowe wręgi, elementy gąsienic, lufy toczone, relingi, silniki lotnicze, kalkomanie itd. itp.).
Ich zastosowanie daje wymierny efekt - korzystniejszy wygląd modelu (nie wszystkie szczegóły można wykonać samodzielnie lub- wykonanie ich będzie odbiegało od tych już "gotowych" (umiejętności).
Jednym słowem modelarstwo (kartonowe) się zmienia i coraz mniej jest tych, którzy trzymają się "czystego", kartonowego standardu ale zawsze "hand made" to "hand made".
Jest jeszcze takie określenie jak model "scratch" (brak polskiego odpowiednika).

 
31-08-16 10:24  Odp: Model ale jaki ?
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Zatem odpowiem Ci jak jest w moim przypadku. Jako, że obcy jest mi "puryzm" kartonowy oraz traktowanie wycinanki jako "standardowej świętości", po prostu przerabiam po swojemu wycinanki. Niektóre bardziej, niektóre mniej, to zależy od stopnia ich skomplikowania, ewentualnie od stopnia znanych mi błędów merytorycznych w danej wycinance. Dla mnie budowa modelu to akt twórczy, a nie odtwórczy. Zbudowanie wycinanki w standardzie (nawet z retuszem krawędzi) ja odbieram jako akt odtwórczy. Kiedy wycinanka stanowi bazę do przeróbek, to oczywiście należy wspomnieć, że to ta a ta wycinanka tego a tego autora stanowiła bazę dla modelu, ale reszta to twórczość i pomysłowość budującego model. Nie można mu tego odmówić. To trochę jak z warsztatami przerabiającymi samochody, gdzie z fabrycznego samochodu robi się cudeńko (albo też maszkarona – kwestia gustu) i nazywa się go wg wzoru "nazwa modelu by nazwa przerabiacza.

Jak już wspomniałeś, modelarstwo ewoluuje – to chyba naturalne zjawisko – i chyba nie ma się co zżymać, że ludziska korzystają z blaszek, odlewów itd. Sęk jednak w tym, że wielu z nas chce na siłę wszystko skategoryzować, uporządkować, opisać, ustalać sztywne reguły... Pytam tylko PO CO? Jedni wycinankę traktują jako materiał do budowy, inni jako pomoc naukową, tylko czy to tak na prawdę ma znaczenie? Modelarstwo to hobby, wręcz dziedzina sztuki, zatem działania mające na celu "znormalizowanie" w moim odczuciu zawsze będzie czynnikiem zabijającym tę dziedzinę ludzkiej działalności.

Niechaj każden modelarz klei i buduje w taki sposób, w jaki lubi i w jaki mu się najbardziej podoba. Tylko tyle i aż tyle.

Teraz podpadnę wojownikom lingwistycznym: jak zwał tak zwał, jeśli ktoś napisze "wycinanka +scratch", "na bazie wycinanki", "wycinanka plus własna inwencja" – i tak wszyscy wiedzą o co chodzi.

Nie obraź się Rysiu, ale w moim przekonaniu tracisz energię na sprawę błahą, a rozdymanie tego jako problemu, po prostu mija się z celem. To jakby chcieć powiedzieć rzece, że ma nie Meandrować a potem pisać rozprawę, czy starorzecze to jeszcze część rzeki, czy może już oddzielny byt... A rzeka nadal płynie i nigdy nie jest taka sama :)

Nie lepiej skleić sobie coś, albo podrzucić kolegom jakiś ciekawy temat?

--

Post zmieniony (31-08-16 10:30)

 
31-08-16 10:27  Odp: Model ale jaki ?
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

I jeszcze jedno...

Moim głównym kryterium na podział modeli to:
– podoba mi się,
– nie podoba mi się.

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
31-08-16 10:48  Odp: Model ale jaki ?
yak   

W moim przypadku podział jest banalnie prosty. Gdy wybieram model do pocięcia jest on potencjalnie śliczny i cieszy oko. Jednym słowem jest dobry. Potem następuje pasmo pomyłek, uproszczeń, błędów i wypaczeń. W efekcie czego model trafia do kategorii "skopany". Ręce opadają. I tak w kółko :-).

Post zmieniony (31-08-16 10:48)

 
31-08-16 10:49  Odp: Model ale jaki ?
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

OK - zgadzam się w pełni z Tobą !
Napisałeś -"... a rozdymanie tego jako problemu, po prostu mija się z celem "
Też się zgadzam tylko... to ja sam miałem (bo już nie mam !) problem z określeniem nazwy swoich modeli, które buduję m.in. na podstawie wydanych wycinanek, z których głównie biorę wymiary i wzory (niektórych) oklejek jako szablony a robię z tego co "pod ręką".
Poruszyłem ten temat bo ostatnio trafił w moje ręce model samolotu Airco DH.2, który moim skromnym zdaniem ma się tak do oryginału jak "piernik do wiatraka".
Teraz wszystko jest jasne - w opisie podam, że w/w budowany na (m.in.) bazie wspomnianego wydawnictwa.

 
31-08-16 11:03  Odp: Model ale jaki ?
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

"Nie lepiej skleić sobie coś, albo podrzucić kolegom jakiś ciekawy temat?"
Już niedługo Sopockie Warsztaty Lotnicze wznowią działalność z Rumplerem C.I

"Podrzuciłem" też temat (jak sądzę ciekawy) o czteropłacie SZ.2(WZ-IV)


Post zmieniony (31-08-16 11:04)

 
31-08-16 11:18  Odp: Model ale jaki ?
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

O widzisz! A takie czteropłatowce to latały? Czy tylko były w fazie "projektu/prototypu"?

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024