KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
29-08-16 07:57  TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Kto by pomyślał... dziś rozpoczynam już Tom 3... no no no...

TOM 1 (Opowieści 1 – 331, część 1) jest TUTAJ
(84.154 wejść i wciąż rośnie)

TOM 2 (Opowieści 331 część 2 - 460) jest TUTAJ
(64.084 wejść i wciąż rośnie)

Część 1 spisu Opowieści jest TUTAJ
Część 2 spisu Opowieści jest TUTAJ


Opowieść 458


POMYŁKA


Słynna stocznia Harland & Wolff („Titanic”!) zwodowała frachtowiec „Speybank” w lutym 1926 roku i już po dwóch miesiącach oddała gotową jednostkę istniejącemu od dwudziestu jeden lat armatorowi Bank Line. Jego głównym udziałowcem był Andrew Weir, który pod koniec XIX wieku dysponował jedną z największych brytyjskich flot składających się tylko z żaglowców. Dopiero zakup pierwszego parowca w 1896 roku pchnął zapatrzonego w tradycję biznesmena na drogę ku nowoczesności.

Statek był długi aż na 129 metrów i miał 5154 GRT. Napędzający dwie śruby silnik spalinowy o mocy 717 KM nadawał mu prędkość 12 węzłów. W latach pokoju „Speybank” pływał głównie do azjatyckich portów, zbaczając niekiedy do Australii i Nowej Zelandii. Po wybuchu wojny frachtowiec nadal pływał w tamte rejony, tyle że teraz w trakcie morskich przelotów jednym z głównych zadań załogi było wypatrywanie niemieckich rajderów.

„Speybank”
,

Pod koniec stycznia 1941 roku statek znajdował się na Oceanie Indyjskim w drodze z Koczin (południowa część Indii) do Port Elizabeth w Południowej Afryce, skąd miał popłynąć do Anglii. Ładownie były wypchane pod same lukówki herbatą, rudą manganową oraz drewnem tekowym.

*

„Atlantis” był od 1939 roku niemieckim krążownikiem pomocniczym, przebudowanym z szybkiego (aż 17,5 węzła!) frachtowca „Goldenfels”. Uzbrojono go w 6 dział 150 mm, a do tego w artylerię mniejszego kalibru, cztery wyrzutnie torpedowe i do kompletu dwa zwiadowcze samoloty Heinkel He-114. Dowodził nim komandor Bernhard Rogge.

„Atlantis”


Wieczorem 31 stycznia zameldowano mu o zauważeniu masztów na horyzoncie. Po godzinie obie jednostki znajdowały się już wystarczająco blisko siebie, aby „Speybank” – bo tak właśnie nazywał się spostrzeżony statek – otrzymał jednoznaczne ultimatum: albo natychmiast zatrzymacie maszyny, albo otwieram ogień! Wobec braku szans na ucieczkę znacznie szybszemu i znakomicie uzbrojonemu nieprzyjacielowi, brytyjski kapitan rozkazał zastopować maszynę, czekając teraz na przypłynięcie motorowej łodzi z grupą pryzową. Na wszelki wypadek wszystkie działa lewej burty rajdera skierowane były na „Speybank”.

Po niecałej godzinie cała siedemnastoosobowa załoga brytyjskiego statku znalazła się na „Atlantisie”, a jej miejsce zajęli Niemcy. Z chwilą spojrzenia w manifest ładunkowy Rogge wiedział już, że wręcz przestępstwem byłoby zatopienie zdobycznego statku – mającego w dodatku duże zapasy paliwa - bez próby przebicia się nim do jakiegoś francuskiego portu w Zatoce Biskajskiej. Jak to czasem można przeczytać w bajkach: „Jak powiedział, tak zrobił”.

Tyle że Rogge nie bardzo chciał zmniejszać swojej załogi aż o kilkanaście osób. W końcu udało mu się zaaranżować spotkanie ze statkiem zaopatrzeniowym „Tannefels”. 21 marca „Speybank” został obsadzony przez mieszaną załogę z obu niemieckich jednostek, na czele której stanął dumny z przydzielenia tak odpowiedzialnego zadania porucznik Schneidewind, do tej pory służący jako starszy oficer na „Tannefels”.

Schneidewind okazał się zdolnym oficerem, znakomicie wypełniając swoje zadanie. Udało mu się bez zwrócenia uwagi Royal Navy przedrzeć na Atlantyk, aż w końcu pełen triumfu doprowadził 10 maja wyjątkowo cenną zdobycz do Bordeaux. Tam młody porucznik przedstawił dowództwu Kriegsmarine propozycję przystosowania statku do pełnienia roli stawiacza min, mając oczywiście nadzieję na przyznanie mu na nim dowództwa.

I rzeczywiście, doceniając umiejętności i zapał Schneidewinda mianowano go kapitanem jednostki, której przebudowę ukończono w grudniu 1941 roku. „Doggerbank” – bo tak się teraz nazywał statek – załadował w La Pallice 280 min różnego typu. 75 z nich ustawiono na pokładzie maskując tak, aby wyglądały jak zwykłe skrzynie. Ładownie jednostki noszącej także kodową nazwę „Schiff 53” wypełniono 205 minami, beczkami z paliwem oraz rozmaitym zaopatrzeniem.

W połowie stycznia eskortowany przez U-432 okręt wypłynął z Francji, kierując się na Południowy Atlantyk. Teraz przyszła pora na przybranie barw, charakterystycznych dla angielskich frachtowców, mających zazwyczaj szare lub czarne kadłuby i żółte nadbudówki. Na świeżej farbie namalowano liczne ślady „rdzy”, żeby nie rzucać się w oczy zbyt czystymi kolorami. Dużymi białymi literami naniesiono na burtach i rufie nazwę LEVERNBANK.

Szczęście sprzyjało Niemcom, którzy w drodze na południe nie spotkali żywej duszy. Gdy okręt dotarł do wyznaczonego rejonu, rozpoczęto przygotowania do operacji „Kopenhagen”. Jej zadaniem było położenie pola minowego na gęsto uczęszczanym szlaku żeglugowym w okolicy Capetown. Do tego celu przeznaczono miny przewożone na pokładzie.

„Doggerbank”


„Doggerbank” dotarł na miejsce akcji 12 marca po południu, zamierzając rozpocząć akcję tejże nocy. I wtedy nadleciał samolot z charakterystycznymi oznakami brytyjskiego lotnictwa. Zamigotał aldis: „what ship” (Co to za statek?).

Na wszelki wypadek Schneidewind miał już dawno przygotowaną odpowiedź: „levernbank w drodze z nowego jorku via recife do capetown”. Po nadaniu wiadomości entuzjastycznie pomachał lotnikom kapeluszem, po czym opuścił mostek tak, jak uczyniłby to człowiek mający czyste sumienie. To samo musieli pomyśleć o nim lotnicy, ponieważ samolot odleciał bez dalszego nagabywania.

Rankiem 13 marca położono 60 min, po czym kapitan zdecydował się wycofać na Atlantyk, wciąż poruszając się zwyczajowym szlakiem żeglugowym tak, jakby zrobił to na jego miejscu każdy nie mający powodu do ukrywania się statek. Nawiasem mówiąc stawianie min było szalenie absorbującym i niebezpiecznym zajęciem, ponieważ okręt nie miał torów minowych. Każda mina musiała być podniesiona przez dźwig – czy to z pokładu czy też wprost z ładowni - i następnie ostrożnie opuszczona na wodę.

O 19:45 na horyzoncie pojawił się okręt wzięty przez Niemców za krążownik typu Birmingham, jakkolwiek w rzeczywistości był to „Durban” typu Danae, identyczny z posiadanymi w późniejszych latach przez naszą Marynarkę „Conradem” i „Dragonem”.

„Durban” podniósł flagi NNJ, co było wezwaniem do podania kodu. Oczywiście Schneidewind nie mógł tego uczynić i dlatego zagrał va banque: zbliżył się do krążownika na wystarczająca odległość, aby ten mógł zadać aldisem pytanie o nazwę. Jak poprzednio, także i teraz padła odpowiedź „levernbank w drodze z nowego jorku via recife do capetown”, co ponownie wystarczyło Brytyjczykom! Tak naprawdę można ich usprawiedliwić ponieważ po pierwsze statek był pomalowany we właściwy sposób, po drugie jego sylwetka była zdecydowanie „brytyjska” i wreszcie po trzecie, co robiłby niemiecki frachtowiec na brytyjskim szlaku żeglugowym?

Dowódca „Durbana” dał się nabrać na sztuczkę Schneidewinda


Uznając że nie ma co dalej prowokować szczęścia, pospiesznie opuszczono na wodę pozostałe na pokładzie 15 min, po czym dano całą naprzód, kierując się na południe.

Rankiem 14 marca spostrzeżono duży statek pasażerski, który okazał się być brytyjskim krążownikiem pomocniczym „Cheshire”. W pierwszym odruchu Schneidewind nakazał ucieczkę, ale zorientowawszy się że zdradzi tym samym swoją tożsamość, zmienił kurs, idąc na zbliżenie.

Wreszcie zamigotał brytyjski aldis: „what ship?”, a niemiecki kapitan odpowiedział „inverbank z montevideo do melbourne” (czyli już nie „Levernbank”), po czym polecił podnieść brytyjską banderę. Dowódca krążownika chciał jeszcze raz się upewnić: „skąd?” i „dokąd”?, na co Schneidewind cierpliwie powtórzył „montevideo” i „melbourne”. W odpowiedzi „Cheshire” zamigotał „życzymy wam szczęśliwej podróży”, otrzymując w zamian „wielkie dzięki, życzymy wam tego samego”. Udało się po raz trzeci!

„Cheshire”. Podobnie jak „Durban”, także i ten okręt mógłby bez żadnego problemu zatopić „Doggerbank”


Podczas marszu na południe niemiecka radiostacja odebrała ożywiony ruch w eterze, który trafnie połączono z położonymi niedawno minami.

Pierwszą ich ofiarą został holenderski frachtowiec „Alcyone”, płynący z Hull do Bombaju i Karaczi. Szczęściem w nieszczęściu nie eksplodowało przy tym 1600 ton przewożonych bomb lotniczych! Statek wszedł na minę krótko po północy 16 marca. Niestety radiostacja jak na złość odmówiła posłuszeństwa, w związku z czym informacja o wydarzeniu (kapitan Lucas przekonany był iż trafiła go torpeda) dotarła do Brytyjczyków dopiero po kilku dniach. Szczęśliwie na „Alcyone” nikt nie zginął, ani nawet nie odniósł obrażeń.

„Alcyone”


W Capetown nie uwierzono w zapewnienia Lucasa o U-boocie, ponieważ nikt do tej pory nie meldował o jego obecności w tym rejonie. Po kilku dniach nadszedł meldunek z frachtowca „Trentback” który zauważył jakąś niewytłumaczalną eksplozję, potem zgłoszono dryfującą minę, aż wreszcie brytyjski zbiornikowiec złowił inną w trałowy parawan. Natychmiast rozkazano ściągnąć do zagrożonego rejonu wszystkie dostępne trałowce. Tyle że wyniki ich pracy okazały się być bardzo mizerne...

Brytyjski „Dalfram” płynął z Nowego Jorku via Capetown do Aleksandrii. 2 maja, krótko po wypłynięciu z Capetown frachtowiec wjechał na minę, która spowodowała poważne uszkodzenia kadłuba. Pomimo tego statkowi udało się powrócić do portu, gdzie po opróżnieniu ładowni do akcji weszli stoczniowcy.

„Dalfram”


Trzecią ofiarą pierwszego z pól minowych (składającego się z 60 min) padł kolejny holenderski statek, „Mangkalihat” (8547 GRT), ex niemiecki „Lindenfels”, przejęty po wybuchu wojny w Holenderskich Indiach Wschodnich.

„Mangkalihat”


Statek znajdował się w drodze z Nowego Jorku do Capetown, wioząc między innymi aż 2400 ton materiałów wybuchowych. 4 maja o 7:15 statek natrafił na minę, która mocno uszkodziła kadłub na wysokości pierwszej ładowni. Szalupy zostały wychylone nad wodę, będąc w pełnej gotowości do opuszczenia.

Pomimo silnego przegłębienia na dziób, kapitan van Striemen miał nadzieję, że wręga dzieląca ładownię pierwszą od drugiej wytrzyma całą, niedaleką przecież drogę do Capetown. Bardzo szybko na miejscu zjawił się uzbrojony trawler „Tordonn”, na który przeszło 63 marynarzy frachtowca. Dla zmniejszenia ryzyka, statek prowadziła teraz jedynie szkieletowa załoga. Jednocześnie kontynuowano wzmacnianie belkami trzymającej go na powierzchni wręgi. I w ten sposób dzielnym Holendrom udało się doprowadzić statek do portu.

Inspekcja stwierdziła w dziobowej części kadłuba dziurę o wymiarach aż 5 na 9 metrów! Największym problemem był brak odpowiednio dużego doku. Jedyny mogący pomieścić „Mangkalihata”, znajdował się w Simonstown. Niby tylko 62 mile, ale było to aż 62 za dużo dla mocno poszarpanego kadłuba. Na szczęście „pomysłowym Dobromirem” okazał się starszy mechanik statku, van Overbeek. Zaprojektował on i nadzorował zbudowanie pontonu, który wsunięto pod dziób statku i następnie wypełniono powietrzem. Wszystko to wymagało mnóstwo pracy i dlatego statek wyszedł ponownie w morze dopiero w kwietniu następnego roku. Jak słusznie zauważono ironią losu był fakt, że były niemiecki statek obecnie w służbie aliantów, został uszkodzony przez minę postawioną przez były brytyjski statek, obecnie w niemieckiej służbie!

„Mangkalihat” podczas remontu w Capetown. Widoczne pontony podtrzymujące uszkodzoną część dziobową


Jeszcze zanim nastąpiły te wszystkie nieszczęścia, ich sprawca czekał daleko na południu na rozkazy. W końcu Schneidewind dostał kolejne zadanie, polegające na położeniu min na południowo-południowy-wschód od przylądka Agulhas, będącym najbardziej wysuniętym na południe skrawkiem Afryki. W nocy 16 i 17 kwietnia rozmieścił tam aż 80 min, na które miał pecha trafić po miesiącu konwój WS-18.
Jako pierwszy, 15 maja najechał na minę okręt-baza niszczycieli „Hecla”. Wybuch nastąpił w sąsiedztwie wielkiego warsztatu oraz równie dużego magazynu. Podmuch rozrzucił na wszystkie strony liczne torpedy i miny, ale – niewiarygodne - żadna z nich nie wybuchła! Tym niemniej nie obyło się bez ofiar: na miejscu zginęło 24 ludzi, a 112 odniosło rany. Z powodu zniszczenia urządzeń sterowych okręt został wzięty na hol przez lekki krążownik „Gambia”, który doprowadził „Heclę” do Simonstown. Remont trwał osiemnaście tygodni.

„Hecla”


Tego samego dnia szczęście opuściło także pasażersko-towarowego „Soudana”, wiozącego 8000 ton ładunku, w tym 400 ton trotylu. Tym razem jednak nikt z załogi nie odniósł obrażeń, a statek o własnych siłach dotarł do Capetown.

„Soudan”


*

Wprawdzie w ładowni niemieckiego okrętu wciąż znajdowały się miny, ale jego stan techniczny pogorszył się tak bardzo, że w Berlinie zapadła decyzja o skierowaniu go do japońskiej stoczni. Zanim jednakże „Doggerbank” ruszył na północny wschód, spotkał się z rajderem „Michel”, z którego przejął 124 jeńców z zatopionych statków: brytyjskich „Paella” (54) i Lylepark (22), amerykańskiego „Connecticut” (16) i norweskiego „Kattegat” (32). Ponadto przybyły na miejsce rendez-vous zbiornikowiec „Charlotte Schliemann” przekazał 68 jeńców z brytyjskiego „Gemstone” i panamskiego „Stanvack Calcutta”, zatopionych przez rajdera „Stier”. Na „Doggerbanku” znalazło się zatem aż 192 jeńców.

„Michel”


Po lewej „Charlotte Schliemann”, po prawej „Doggerbank”. Zdjęcie wykonane z pokładu „Michela”Przekazano na „Michela” nadwyżki żywności, po czym pobrano paliwo z „Charlotte Schliemann”. A co zrobiono z jeńcami?

Oficerów umieszczono na międzypokładzie ładowni numer 1, a marynarzy na samym dole jednej z ładowni rufowych, wprost na piasku, stanowiącym część balastów. Wszyscy byli przekonani że czeka ich teraz droga do Bordeaux, ale wkrótce z przerażeniem stwierdzili, że statek płynie w kierunku Jawy, co oznaczało popadnięcie w japońską niewolę.

130-osobowa niemiecka załoga dokładnie pilnowała jeńców, pozwalając im na wyjście na pokład jedynie po zapadnięciu zmroku. Całodzienne wyżywienie stanowiły cztery kromki chleba oraz w południe miska cienkiej zupki. W tym przypadku nie było to chyba wyrazem złej woli Niemców: ostatecznie ich statek przebywał non-stop w morzu już pół roku, a dodatkowo część kurczących się zapasów przekazano przecież na „Michela”.

Zanim jednak „Doggerbank” skierował się ku Batawii, płynął wciąż po południowych wodach i zaczynało być coraz zimniej. Statki zdecydowanie większej liczby marynarzy zatopione zostały w tropikach, i dlatego jeńcy ubrani najczęściej tylko w szorty i koszulki z krótkimi rękawami bardzo cierpieli z powodu niskiej temperatury. Jak wspominał jeden z kapitanów: „Najwspanialszą rzeczą jaką kiedykolwiek miałem, była moja kamizelka ratunkowa. W nocy używałem jej jako poduszki, a w ciągu dnia kładłem na koc, albo używałem jako materaca”. 3 lipca „...byliśmy prawdopodobnie na 46 stopniu [południowym] i mrożące zimno odbierało wszystkim nadzieję. Wyjście na pokład w letnich ubraniach było prawdziwą torturą. Niemcy rozumieli nas i zebrali trochę odzieży: koszule, spodnie i kurtki, ale podział nie był sprawiedliwy. Większość rzeczy zagrabili Amerykanie”.

Wbrew przekonaniu jeńców nie zeszli oni ze statku w Batawii, ale dopiero w Jokohamie, 21 czerwca 1942 roku. Na ich miejsce weszło na pokład około 200 niemieckich marynarzy ze zbiornikowca „Uckermark” i rajdera „Thor”. Skąd się tam wzięli?

„Uckermark” przeszedł do historii jako „Altmark”, statek na który „Admiral Graf Spee” przekazał jeńców z zatopionych alianckich statków (vide Opowieść 100, „W pogoni za Altmarkiem”). Po niesławnym powrocie z Norwegii, zbiornikowcowi zmieniono nazwę na „Uckermark”.

30 listopada 1942 roku, gdy „Uckermark” stał w Jokohamie burta w burtę z „Thorem”, kilka bardzo silnych eksplozji rozerwało kadłub zbiornikowca. Jego uszkodzenia były tak rozległe, że jedyną decyzją która mogła zapaść, było pocięcie na złom. Zatonął także „Thor”, mając mocno uszkodzony kadłub, zniszczoną nadbudówkę, oraz pokład zasypany płonącymi szczątkami. Przy okazji osiadł na dnie także stojący tuż obok zdobyty przez „Thora”, a okryty płomieniami australijski statek pasażerski „Nankin” (mający już na burcie wymalowaną nową nazwę „Leuthen”) oraz japoński frachtowiec „Unikai Maru”. Na „Uckermarku” zginęło 53 ludzi, a na „Thorze” 13.

*

Po wykonaniu szeroko zakrojonych prac remontowych na „Doggerbank” załadowano olej rybny, tłuszcze oraz 7000 ton gumy, jakże potrzebnej niemieckim fabrykom zbrojeniowym. Tym samym skończyła się rola stawiacza min, a rozpoczęła łamacza blokady. Schneidewind był pełen nadziei że i tym razem uda mu się przemknąć, dowożąc do okupowanej Francji ładunek i wszystkich znajdujących się na statku, w liczbie 365. „Doggerbank” opuścił Jokohamę 17 grudnia 1942 roku zawijając następnie do Kobe, Sajgonu, Singapuru i Batawii, z której wypłynął 10 stycznia 1943 roku. Następnym portem miało być już Bordeaux.

3 marca 1943 roku, gdy statek znajdował się około 1000 mil na zachód od Wysp Kanaryjskich, został dostrzeżony przez dowodzącego U-43 porucznika Hansa-Joachima Schwantke.

Porucznik Hans-Joachim Schwantke


U-43 bierze zaopatrzenie przed wyjściem na patrolU-boot wchodził w skład sześciookrętowego wilczego stada „Delfin” (Tümmler-wolfpack). Schwantke służył na nim od 19 marca 1942 roku, i znajdował się obecnie na trzecim patrolu. Po roku służby miał na koncie zaledwie jeden statek, wyrwany z konwoju SC-109 amerykański „Brilliant” (9131 GRT). Widząc charakterystyczną dla brytyjskich statków sylwetkę, oficer zdecydował o wystrzeleniu trzech torped. Przekonany był że ma przed sobą statek „Dunedin Star”, lub którąś z bliźniaczych jednostek.

„Dunedin Star”. W czasie wojny wielka gwiazda na kominie była zamalowana


Wszystkie trzy torpedy doszły celu, w mig przesądzając o losie niemieckiego statku, który zniknął pod powierzchnią Atlantyku zaledwie po dwóch minutach. Pomimo tego, według słów porucznika Schwantke zdążono opuścić aż pięć szalup. W rzeczywistości na wodzie znalazła się także zabrana z Japonii tratwa na której znalazł się kapitan Schneidewind, czternastu marynarzy oraz ...pies.

Zapadający zmrok odwiódł porucznika od zbliżenia się do rozbitków celem dowiedzenia się nazwy statku, i wzięcia kapitana do niewoli. Decyzja ta stała się wyrokiem śmierci dla 364 Niemców, ponieważ żadnej z szalup nigdy nie odnaleziono. A co z tratwą?

Po 26 dniach została ona dostrzeżona z pokładu hiszpańskiego zbiornikowca „Campoamar”: znajdował się w niej tylko jeden żywy rozbitek, Fritz Kürt. Po napiciu się i zjedzeniu lekkiego posiłku, zaczął mówić.

Kapitan zdecydował o płynięciu w kierunku Ameryki Południowej, chociaż zdawał sobie sprawę z tego że droga może zająć aż trzy tygodnie, i to przy zerowym zapasie wody i żywności. Prawdopodobnie liczył na spotkanie jakiegoś statku, płynącego na trasie Europa – Ameryka. Tym razem jednak szczęście ponownie opuściło Schneidewinda.

Po dwóch dniach tratwa wywróciła się na fali, a kiedy ją odwrócono, okazało się że przy życiu pozostał tylko kapitan z szóstką marynarzy. Oraz psem.

Brak żywności – a przede wszystkim wody! – zaczął doprowadzać ludzi na skraj szaleństwa. Łapana przy każdej okazji deszczówka oraz zjadane na surowo nieliczne latające ryby niewiele pomagały. W rezultacie po kilkunastu dniach na usilne prośby Schneidewind zastrzelił czterech marynarzy, po czym utopił psa i następnie popełnił samobójstwo. Na tratwie pozostali teraz jedynie stary marynarz o nazwisku Boywitt oraz Fritz Kürt. Dziewiętnastego dnia Boywitt zaczął pić wodę morską, co oczywiście tylko przyspieszyło jego zgon. Samotny Kürt był zbyt słaby aby wyrzucić zwłoki do wody, i teraz do męki pragnienia i głodu doszedł także nieznośny fetor szybko rozkładającego się w słońcu ciała.

Dowieziony przez Hiszpanów do Aruby (Małe Antyle) Kürt najpierw wylądował na długo w szpitalu, po czym przewieziono go do kolejnego szpitala, tyle że wojskowego, i w Stanach Zjednoczonych. Gdy już całkowicie powrócił do zdrowia, umieszczono go w jenieckim obozie. Powrócił do kraju w 1944 w ramach ściśle tajnej wymiany grupy jeńców, po czym do końca wojny ukrywał się w Hamburgu szczęśliwie unikając aresztowania, które bez wątpienia zakończyłoby się rozstrzelaniem jako dezertera.

„Ocalony. Prawdziwa historia zatonięcia DOGGERBANK”. Na zdjęciu Fritz Kürt


I niemiecka, oryginalna wersja pod tytułem „Ostatni człowiek z „Doggerbank”*

Gdy U-43 powrócił do bazy, czekała już tam na niego hiobowa wieść o prawdziwym wymiarze jego sukcesu. Przeprowadzone śledztwo nie wykazało jednakże winy porucznika Schwantke, ponieważ akwen w którym przeprowadził atak, nie był zastrzeżony przez dowództwo Kriegsmarine. Wprawdzie z odpowiednim wyprzedzeniem wysłano na „Doggerbank” rozkaz nie przekraczania równika przed 5 marca, ale albo nie dotarł on do statku, albo też spieszący się do kraju Schneidewind świadomie go złamał.

Według słów Kürta, na statku zdawano sobie sprawę z możliwej obecności U-bootów, i dlatego podniesiono sygnał rozpoznawczy oraz zrezygnowano z zygzakowania, co miało dać do myślenia podwodniakom. Tyle że w takim przypadku Schwantke miał prawo sądzić iż ów idący dziwnym, bo niezmienianym kursem frachtowiec może być statkiem-pułapką, zachęcającą w ten sposób do zaatakowania go!

Pełen wewnętrznego poczucia winy porucznik Schwantke nie zatopił już żadnego innego statku. Wraz z całą 55-osobową załogą U-43 poszedł na dno 30 lipca 1943 roku, zatopiony przez kierowaną torpedę Fido, zrzuconą przez Avengera z amerykańskiego lotniskowca eskortowego „Santee”.

Post zmieniony (01-01-21 13:31)

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 88625 29-08-16 07:57
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 1159 29-08-16 09:45
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 860 29-08-16 10:23
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 1158 05-09-16 07:58
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Borowy 736 05-09-16 15:47
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Kalafior 3010 07-09-16 21:53
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 714 14-09-16 00:15
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 1039 14-09-16 00:21
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 1091 14-09-16 10:17
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
krzycho 690 14-09-16 08:49
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 580 19-09-16 07:58
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 654 21-09-16 18:59
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
pieczarek 442 26-09-16 06:38
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 651 26-09-16 08:00
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 525 26-09-16 08:01
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 497 03-10-16 07:58
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 583 03-10-16 09:09
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 508 10-10-16 08:02
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 450 10-10-16 13:20
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 490 10-10-16 14:24
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 473 10-10-16 17:32
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 500 10-10-16 17:39
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 623 10-10-16 21:31
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 481 11-10-16 09:07
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 516 17-10-16 07:56
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 559 17-10-16 08:02
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 481 17-10-16 10:01
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 518 17-10-16 10:31
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 473 17-10-16 11:18
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 446 17-10-16 12:07
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 432 17-10-16 14:59
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 526 18-10-16 08:57
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 473 18-10-16 10:58
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 493 18-10-16 11:31
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 458 18-10-16 11:59
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 435 18-10-16 12:08
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 442 18-10-16 13:38
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 481 18-10-16 14:55
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 458 18-10-16 15:26
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 786 18-10-16 15:43
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 702 18-10-16 17:26
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 473 19-10-16 08:06
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 441 19-10-16 12:15
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 421 19-10-16 12:49
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 504 19-10-16 12:56
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
pieczarek 383 20-10-16 06:49
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 616 20-10-16 08:24
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
pieczarek 534 20-10-16 08:42
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 431 20-10-16 18:43
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 382 24-10-16 07:56
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 324 26-10-16 15:49
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 357 31-10-16 08:01
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Kalafior 318 04-11-16 23:24
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 318 06-11-16 08:12
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
TheSnake 313 07-11-16 01:56
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 371 07-11-16 08:03
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
TheSnake 291 08-11-16 00:30
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 282 08-11-16 08:20
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 269 13-11-16 22:54
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 355 14-11-16 09:48
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 348 21-11-16 08:01
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
SebastianGREEN 491 21-11-16 16:45
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Dixie 278 21-11-16 18:53
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 300 22-11-16 08:13
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
TheSnake 364 22-11-16 08:28
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 305 22-11-16 08:31
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
TheSnake 449 22-11-16 10:19
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 280 22-11-16 10:54
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
TheSnake 375 22-11-16 11:39
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 290 28-11-16 08:19
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 299 05-12-16 07:54
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 277 05-12-16 07:59
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Borowy 464 05-12-16 17:59
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 313 05-12-16 19:43
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 325 05-12-16 20:01
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ramolot 294 05-12-16 23:08
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 315 06-12-16 14:45
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 312 06-12-16 15:53
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 287 06-12-16 16:07
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 341 06-12-16 20:26
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ramolot 296 06-12-16 22:49
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 340 07-12-16 09:59
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 307 07-12-16 10:10
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 288 11-12-16 19:31
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 260 11-12-16 20:06
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 303 12-12-16 08:25
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 327 12-12-16 22:35
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 293 13-12-16 09:08
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 277 14-12-16 10:46
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 385 14-12-16 12:26
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 270 14-12-16 12:55
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 304 19-12-16 08:02
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
SZKUTNIK 272 19-12-16 10:42
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 329 19-12-16 12:40
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
pieczarek 303 19-12-16 15:43
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Borowy 496 19-12-16 21:48
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 294 20-12-16 10:11
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
SZKUTNIK 276 20-12-16 13:23
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 323 20-12-16 13:37
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 292 26-12-16 09:03
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 314 02-01-17 07:55
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
GrzechuO 336 04-01-17 23:23
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 301 05-01-17 08:34
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 355 05-01-17 11:26
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 357 09-01-17 08:13
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 279 16-01-17 08:07
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 335 23-01-17 08:05
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 494 30-01-17 07:57
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 329 31-01-17 08:03
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
GrzechuO 247 30-01-17 21:37
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 315 06-02-17 08:12
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 341 13-02-17 07:54
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 324 13-02-17 07:57
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Borowy 325 13-02-17 11:03
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 301 13-02-17 18:35
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 289 13-02-17 20:50
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 286 13-02-17 22:46
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 303 14-02-17 08:09
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
SZKUTNIK 322 14-02-17 09:19
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 318 14-02-17 10:13
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 297 14-02-17 10:32
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 294 14-02-17 12:53
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 281 14-02-17 13:21
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 285 14-02-17 13:45
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
GrzechuO 308 14-02-17 20:58
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
LSW 279 21-02-17 08:08
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 316 21-02-17 08:23
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 295 20-03-17 07:59
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 274 20-03-17 08:00
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
ukp 326 20-03-17 17:12
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 309 20-03-17 18:23
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 308 21-03-17 07:50
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Borowy 310 21-03-17 22:11
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 258 22-03-17 08:35
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 267 22-03-17 11:19
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 283 22-03-17 11:09
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Borowy 266 22-03-17 17:32
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 274 28-03-17 10:56
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 307 29-03-17 09:22
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
paweł 271 29-03-17 18:08
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 302 30-03-17 10:38
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
paweł 266 30-03-17 20:06
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 277 31-03-17 08:25
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 235 31-03-17 08:46
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 246 31-03-17 09:22
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 265 31-03-17 10:26
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
paweł 258 31-03-17 13:13
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 240 31-03-17 13:35
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 245 31-03-17 17:21
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 353 02-04-17 10:48
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 264 02-04-17 16:10
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 255 05-04-17 08:56
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
GrzechuO 325 06-04-17 06:35
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 287 06-04-17 08:06
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 280 18-04-17 09:57
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 312 18-04-17 17:56
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 272 19-04-17 08:05
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 259 19-04-17 09:30
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 320 19-04-17 15:23
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 270 20-04-17 08:37
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 810 21-04-17 11:46
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 291 27-04-17 10:15
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Borowy 266 27-04-17 10:48
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 295 27-04-17 11:10
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 310 27-04-17 14:48
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 316 12-05-17 20:43
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 250 12-05-17 20:59
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 329 12-05-17 21:27
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 274 12-05-17 21:31
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 306 14-05-17 17:00
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Borowy 276 14-05-17 19:59
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Brystol 316 15-05-17 11:39
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 274 15-05-17 11:44
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Stealth 321 15-05-17 16:30
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 567 16-05-17 08:28
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 475 16-05-17 11:41
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 300 31-05-17 15:42
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 258 31-05-17 17:32
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 286 01-06-17 07:56
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 299 01-06-17 10:39
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 254 01-06-17 11:28
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 243 06-06-17 11:40
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 299 08-06-17 13:41
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
GrzechuO 256 08-06-17 21:13
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 257 09-06-17 08:07
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 274 09-06-17 11:28
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 280 09-06-17 14:26
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 252 22-06-17 13:52
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 343 22-06-17 13:56
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 279 22-06-17 13:58
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 241 23-06-17 15:12
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 229 22-06-17 17:40
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Piotr D. 227 22-06-17 18:07
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 232 23-06-17 08:32
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 235 23-06-17 12:12
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 230 23-06-17 13:59
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 231 23-06-17 14:16
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 225 23-06-17 14:37
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 268 23-06-17 17:00
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Sven 238 23-06-17 17:45
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 267 23-06-17 19:35
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 365 24-06-17 17:08
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 281 24-06-17 17:37
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 256 24-06-17 19:10
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 268 24-06-17 21:48
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 241 25-06-17 15:27
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 274 28-06-17 14:41
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 273 28-06-17 20:57
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 289 06-07-17 12:54
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 296 13-07-17 21:03
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 326 14-07-17 09:19
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 308 15-07-17 19:41
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 257 23-07-17 13:18
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 252 23-07-17 18:21
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 264 24-07-17 08:32
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 267 24-07-17 10:38
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 285 24-07-17 10:46
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 272 27-07-17 11:51
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 287 27-07-17 18:16
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 284 28-07-17 09:19
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 419 28-07-17 10:56
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 272 28-07-17 13:22
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 253 28-07-17 14:38
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 246 28-07-17 15:00
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
GrzechuO 274 28-07-17 23:24
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 317 29-07-17 17:52
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
GrzechuO 255 30-07-17 14:44
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 327 30-07-17 17:55
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 290 21-08-17 12:45
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 308 21-08-17 13:40
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 329 22-08-17 10:02
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 278 22-08-17 12:51
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 307 05-09-17 14:56
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 243 05-09-17 16:43
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
vwsmok 363 05-09-17 17:01
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 265 06-09-17 08:49
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 238 06-09-17 10:21
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 238 06-09-17 11:04
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 259 07-09-17 13:20
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 250 07-09-17 20:03
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 329 08-09-17 08:56
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 222 09-09-17 15:10
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 271 11-09-17 08:18
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Sven 251 11-09-17 14:46
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 285 11-09-17 14:59
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 227 14-09-17 15:28
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 364 26-09-17 12:21
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 264 26-09-17 14:53
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Dixie 245 26-09-17 18:01
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
ukp 228 26-09-17 18:29
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Borowy 283 26-09-17 21:56
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
LSW 261 27-09-17 06:32
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 224 27-09-17 08:40
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Borowy 231 27-09-17 09:12
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 253 27-09-17 10:21
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Borowy 250 27-09-17 10:50
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 276 27-09-17 11:37
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 367 29-09-17 12:58
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 294 16-10-17 15:12
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 293 16-10-17 15:45
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 286 17-10-17 08:46
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 289 30-10-17 15:26
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 251 31-10-17 08:54
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 248 30-10-17 15:42
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Kolniak 283 30-10-17 20:26
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Borowy 261 01-11-17 10:37
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Floki_79 260 08-11-17 19:10
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 333 08-11-17 20:44
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 355 22-11-17 15:22
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 270 05-12-17 15:26
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
GrzechuO 219 05-12-17 19:56
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 261 06-12-17 07:56
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 261 13-12-17 15:14
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 272 03-01-18 10:13
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 220 03-01-18 12:55
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 221 04-01-18 10:34
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 346 04-01-18 14:02
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 213 26-01-18 08:17
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 209 31-01-18 10:39
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Floki_79 220 06-02-18 17:25
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Sven 197 31-01-18 13:21
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 241 31-01-18 13:30
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 238 31-01-18 16:20
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Sven 258 31-01-18 18:34
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Sven 232 31-01-18 23:40
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 194 01-02-18 09:17
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Sven 222 01-02-18 10:22
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 346 01-02-18 10:45
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 233 01-02-18 10:53
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 263 07-02-18 08:49
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
JoBox 285 07-02-18 09:22
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 209 07-02-18 10:07
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Floki_79 213 07-02-18 17:07
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
GrzechuO 238 08-02-18 06:31
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 235 08-02-18 09:10
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 233 09-02-18 11:43
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 258 10-02-18 20:56
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 292 22-02-18 22:42
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 217 23-02-18 08:40
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 222 24-02-18 14:03
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 234 27-02-18 14:39
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
TheSnake 212 01-03-18 16:44
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 239 02-03-18 11:12
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
TheSnake 222 02-03-18 17:05
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 265 30-03-18 09:40
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
vwsmok 221 30-03-18 09:45
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 234 30-03-18 09:50
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 266 31-03-18 11:47
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
LSW 226 07-06-18 05:43
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 227 10-06-18 10:35
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 292 15-06-18 14:48
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 260 17-07-18 18:47
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Borowy 254 17-07-18 21:39
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 254 18-07-18 13:10
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 332 19-07-18 13:41
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 471 16-08-18 13:42
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 579 24-08-18 14:16
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 203 07-10-18 13:42
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
konradus 252 07-10-18 14:41
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 220 07-10-18 17:18
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 299 07-10-18 17:55
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 246 07-10-18 18:25
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
konradus 288 07-10-18 20:42
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 288 08-10-18 08:14
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 242 10-10-18 10:16
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 230 11-10-18 08:34
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 266 10-10-18 11:37
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
GrzechuO 246 10-10-18 18:33
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 357 11-10-18 16:56
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
GrzechuO 1866 11-10-18 19:04
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Andrzej Pietrachow 61 04-01-22 07:22
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Andrzej Pietrachow 66 04-01-22 07:23
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 331 21-10-18 13:15
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Pit Blank 226 08-11-18 11:07
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 223 08-11-18 17:25
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 236 09-11-18 18:10
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 479 10-11-18 10:55
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
IJN Łukasz 181 10-11-18 06:08
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 209 07-12-18 11:27
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 213 07-12-18 14:40
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 274 07-12-18 21:07
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 214 13-12-18 14:38
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 233 13-12-18 16:44
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 190 13-12-18 19:55
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
LuZaK 204 13-12-18 22:38
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 188 14-12-18 08:09
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 236 14-12-18 08:59
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 205 20-12-18 12:08
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 214 20-12-18 13:56
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 195 20-12-18 12:58
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Dixie 173 20-12-18 13:33
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 191 21-12-18 13:52
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Borowy 238 21-12-18 20:55
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Mucha 195 21-12-18 23:03
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 215 23-12-18 12:53
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Mucha 248 23-12-18 22:24
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 186 27-12-18 13:43
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
GrzechuO 191 27-12-18 19:04
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 169 28-12-18 07:55
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 183 28-12-18 14:00
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
IJN Łukasz 171 29-12-18 19:36
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 166 29-12-18 22:39
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
IJN Łukasz 214 30-12-18 12:05
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 358 30-12-18 12:36
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 236 07-01-19 18:49
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 225 11-01-19 14:37
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
euro_tuned 208 11-01-19 20:18
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Mucha 194 12-01-19 13:02
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 241 12-01-19 18:01
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Mucha 246 12-01-19 18:58
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 284 18-01-19 11:39
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 220 24-01-19 15:10
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 205 24-01-19 17:16
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 179 25-01-19 07:43
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Pit Blank 152 25-01-19 10:25
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 169 25-01-19 10:26
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 159 25-01-19 10:37
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 172 25-01-19 10:49
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 175 25-01-19 12:16
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 173 30-01-19 08:25
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
GrzechuO 189 30-01-19 22:40
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 150 31-01-19 08:14
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 193 31-01-19 12:23
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 171 01-02-19 13:14
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 195 01-02-19 22:50
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 172 05-02-19 10:20
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 189 05-02-19 11:08
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
JoBox 188 05-02-19 18:47
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 166 06-02-19 08:13
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 153 05-02-19 16:51
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
GrzechuO 183 05-02-19 22:22
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 192 06-02-19 09:13
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 222 06-02-19 09:56
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 164 06-02-19 13:09
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
GrzechuO 163 06-02-19 17:50
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Mucha 166 06-02-19 20:02
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 174 06-02-19 20:52
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 301 06-02-19 21:08
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 161 06-02-19 21:17
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Mucha 180 06-02-19 21:26
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 189 06-02-19 21:39
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 184 06-02-19 21:45
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 181 06-02-19 21:46
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Mucha 174 06-02-19 21:49
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 187 06-02-19 22:02
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 163 07-02-19 08:31
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 176 07-02-19 09:18
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 208 08-02-19 14:23
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 192 08-02-19 17:19
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 182 08-02-19 18:09
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 179 08-02-19 20:15
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Dixie 174 08-02-19 20:40
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Mucha 227 08-02-19 23:06
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 177 09-02-19 17:39
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 219 09-02-19 17:49
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 218 09-02-19 17:49
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 217 09-02-19 17:59
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 197 10-02-19 16:28
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 268 11-02-19 08:00
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 261 26-02-19 14:19
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 199 03-03-19 13:54
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 184 08-03-19 20:44
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 184 09-03-19 12:14
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 209 10-03-19 11:06
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Wojciech Cięciwa 179 15-03-19 08:50
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 194 15-03-19 09:27
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 159 24-04-19 08:05
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 181 25-04-19 08:12
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 194 24-04-19 14:13
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 190 28-04-19 07:37
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 221 30-04-19 09:50
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 173 17-05-19 10:39
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Mucha 184 17-05-19 22:10
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 181 20-05-19 10:47
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 199 20-05-19 13:43
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 193 20-05-19 17:14
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
vwsmok 170 21-05-19 08:15
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 194 21-05-19 09:17
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 196 23-05-19 14:03
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 158 24-05-19 12:54
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 160 24-05-19 15:28
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 150 24-05-19 16:35
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 153 24-05-19 19:45
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 168 27-05-19 08:15
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 167 27-05-19 08:36
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 168 27-05-19 12:36
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 140 07-06-19 13:11
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Lelum Polelum 179 07-06-19 17:04
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 155 08-06-19 07:56
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Mucha 150 08-06-19 11:03
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
vwsmok 145 08-06-19 11:38
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 150 08-06-19 14:14
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 221 08-06-19 16:03
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 207 10-06-19 09:32
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 220 11-06-19 13:56
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 185 23-07-19 08:41
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 273 06-08-19 14:33
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 142 06-08-19 15:22
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 142 06-08-19 20:15
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 176 07-08-19 08:20
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 164 07-08-19 08:28
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 138 07-08-19 08:32
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Dixie 171 07-08-19 10:46
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 157 07-08-19 11:02
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 138 07-08-19 17:37
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Mucha 136 07-08-19 20:03
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 135 08-08-19 09:18
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 146 08-08-19 16:59
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 146 09-08-19 07:55
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Dixie 134 13-08-19 11:39
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 164 13-08-19 13:51
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Lelum Polelum 153 17-08-19 23:19
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 195 20-08-19 10:05
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 166 21-08-19 07:23
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
vwsmok 185 21-08-19 10:25
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Lelum Polelum 191 21-08-19 11:34
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 175 21-08-19 14:19
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 175 21-08-19 16:01
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 179 21-08-19 21:40
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
bleriot 190 22-08-19 21:17
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 182 25-08-19 12:23
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
bleriot 155 27-08-19 11:30
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 196 28-08-19 23:09
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
bleriot 304 29-08-19 08:48
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Janisz 175 03-10-19 20:07
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 175 04-10-19 08:26
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 190 04-10-19 08:30
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
bleriot 207 30-10-19 19:39
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 186 31-10-19 20:32
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Mucha 164 01-11-19 10:34
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 173 02-11-19 15:25
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 316 11-11-19 21:48
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 196 25-11-19 13:46
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 193 29-11-19 12:14
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Brystol 170 29-11-19 13:21
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 173 29-11-19 13:39
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 173 29-11-19 22:49
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 159 13-01-20 11:43
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 150 13-01-20 12:08
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 196 13-01-20 12:19
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 213 22-01-20 12:46
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 157 11-02-20 13:24
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 311 11-02-20 20:59
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
ukp 322 12-02-20 13:32
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 235 12-02-20 19:56
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 231 13-02-20 08:57
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 201 24-02-20 11:59
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 178 26-02-20 07:49
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 189 26-02-20 14:17
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 196 28-02-20 13:17
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 187 05-03-20 09:19
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
GrzechuO 191 06-03-20 18:11
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 220 09-03-20 08:36
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
GrzechuO 181 09-03-20 19:24
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 167 10-03-20 07:40
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
GrzechuO 162 11-03-20 00:54
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 169 11-03-20 07:53
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 173 11-03-20 08:41
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 180 11-03-20 11:03
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 239 11-03-20 13:35
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 184 21-03-20 13:43
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 309 21-03-20 17:30
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 191 12-04-20 12:59
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 129 17-04-20 15:39
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 129 17-04-20 16:29
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Borowy 139 17-04-20 21:14
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 129 18-04-20 08:24
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 144 18-04-20 08:58
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 156 19-04-20 21:59
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
GrzechuO 178 20-04-20 16:32
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 129 20-04-20 22:28
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
mondo 149 20-04-20 23:19
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
GrzechuO 202 21-04-20 00:03
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 169 21-04-20 11:47
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 253 21-04-20 14:37
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 176 01-05-20 18:49
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 159 02-05-20 11:52
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
GrzechuO 148 02-05-20 02:55
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 157 02-05-20 13:35
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 155 02-05-20 21:44
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 144 04-05-20 16:18
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 169 04-05-20 16:24
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 250 04-05-20 16:34
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 132 23-05-20 15:34
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 124 25-05-20 11:19
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
GrzechuO 162 25-05-20 18:00
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 105 29-05-20 15:07
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Borowy 117 29-05-20 20:18
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 108 30-05-20 16:17
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
mondo 117 30-05-20 16:49
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 113 31-05-20 11:07
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 178 01-06-20 10:24
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 181 05-06-20 13:40
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 112 05-06-20 22:21
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
GrzechuO 124 05-06-20 18:38
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 112 05-06-20 18:45
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
GrzechuO 133 06-06-20 01:25
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 103 06-06-20 08:31
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 168 06-06-20 09:31
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 129 08-06-20 08:00
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 155 09-06-20 14:05
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yanis 91 09-06-20 18:54
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 122 09-06-20 20:25
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
vwsmok 118 10-06-20 09:53
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 143 10-06-20 11:52
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 202 14-06-20 08:58
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 128 21-06-20 17:35
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
vwsmok 132 30-06-20 15:01
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 133 30-06-20 20:25
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 145 02-07-20 12:27
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 151 02-07-20 12:44
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 132 02-07-20 13:07
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 126 02-07-20 15:09
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 135 02-07-20 20:43
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 110 03-07-20 15:48
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 98 03-07-20 18:03
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Brystol 118 03-07-20 19:54
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Brystol 101 03-07-20 20:14
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 90 03-07-20 21:35
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Brystol 99 04-07-20 00:25
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 91 04-07-20 13:23
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Brystol 111 04-07-20 14:55
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 138 04-07-20 22:03
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 118 06-07-20 07:32
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 104 06-07-20 08:07
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 138 07-07-20 10:45
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 132 08-07-20 14:24
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 115 10-07-20 14:03
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
GrzechuO 114 10-07-20 19:47
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 132 11-07-20 08:00
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 185 16-07-20 13:19
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 113 20-07-20 10:46
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 124 20-07-20 13:57
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 120 22-07-20 13:51
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 106 25-07-20 15:10
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 178 25-07-20 16:04
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 261 25-07-20 21:29
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 157 26-07-20 08:09
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 149 29-07-20 20:45
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 92 30-07-20 15:52
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 160 30-07-20 16:10
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 113 09-08-20 18:13
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 124 09-08-20 21:12
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 108 09-08-20 21:37
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 155 09-08-20 21:54
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 99 18-08-20 12:12
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 119 18-08-20 18:31
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 112 19-08-20 08:18
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 118 19-08-20 09:37
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Dziadek-Tadek 116 19-08-20 10:56
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 152 19-08-20 12:21
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 109 24-08-20 11:40
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 154 24-08-20 12:13
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 158 29-08-20 11:45
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 119 03-09-20 08:44
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 123 02-09-20 08:50
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 109 02-09-20 13:35
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ramolot 123 02-09-20 14:34
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
JoBox 155 02-09-20 14:49
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ramolot 117 02-09-20 15:17
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 98 02-09-20 17:54
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 127 02-09-20 19:41
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ramolot 107 02-09-20 20:20
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 99 03-09-20 18:33
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
GrzechuO 136 03-09-20 23:07
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 135 04-09-20 07:07
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 110 04-09-20 08:58
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 112 04-09-20 09:50
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 104 04-09-20 11:54
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 111 04-09-20 14:16
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 140 04-09-20 21:24
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 109 10-09-20 14:09
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
GrzechuO 179 10-09-20 20:06
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 228 10-09-20 20:18
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 147 17-09-20 10:15
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 119 18-09-20 10:01
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 119 18-09-20 19:54
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 125 20-09-20 12:44
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 119 20-09-20 13:28
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 121 01-10-20 20:40
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
GrzechuO 104 02-10-20 19:56
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 85 02-10-20 21:30
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 97 03-10-20 10:00
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 79 10-10-20 14:46
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 83 10-10-20 16:23
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 87 10-10-20 17:38
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 86 10-10-20 18:08
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 101 10-10-20 18:22
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 95 10-10-20 19:25
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 143 10-10-20 19:48
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 102 17-10-20 12:18
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 91 17-10-20 12:20
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 111 17-10-20 16:35
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 110 17-10-20 18:46
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Borowy 103 18-10-20 11:35
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 100 18-10-20 14:05
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 94 18-10-20 15:21
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 92 18-10-20 20:17
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 92 18-10-20 22:08
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 253 19-10-20 14:20
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 110 01-01-21 13:22
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Dziadek-Tadek 80 02-01-21 23:27
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 70 03-01-21 09:09
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 68 05-01-21 15:02
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 68 03-01-21 18:04
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 78 05-01-21 13:26
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 76 06-01-21 11:14
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Mucha 83 06-01-21 15:09
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 84 07-01-21 11:09
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Dziadek-Tadek 63 07-01-21 11:20
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 73 07-01-21 16:19
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Janisz 62 07-01-21 19:55
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
GrzechuO 91 07-01-21 22:27
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 98 08-01-21 20:55
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 104 10-01-21 13:56
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 98 10-01-21 14:01
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 98 10-01-21 14:08
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 293 11-01-21 09:55
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 83 26-02-21 11:55
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 77 26-02-21 13:04
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 87 26-02-21 13:38
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 95 26-02-21 16:39
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 89 15-04-21 16:05
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 83 19-04-21 15:03
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 75 22-04-21 11:12
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 67 25-04-21 14:36
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 67 26-04-21 09:48
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
GrzechuO 74 26-04-21 18:40
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 131 27-04-21 14:21
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 77 04-05-21 22:33
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 80 05-05-21 13:09
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 54 06-05-21 08:10
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 61 06-05-21 14:34
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 60 07-05-21 10:31
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 98 09-05-21 16:56
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
GrzechuO 58 10-05-21 19:29
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 63 10-05-21 22:33
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 58 11-05-21 09:20
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 78 11-05-21 11:19
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 120 31-05-21 21:17
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 42 24-10-21 18:26
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 37 27-10-21 09:18
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Mastero 58 02-11-21 19:35
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 48 03-11-21 09:55
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 49 03-11-21 15:39
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Lukee 71 03-11-21 17:00
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 47 16-11-21 13:43
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Borowy 82 16-11-21 18:31
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 32 15-12-21 18:11
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 38 15-12-21 18:53
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Janisz 36 16-12-21 19:08
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 32 17-12-21 11:11
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 56 17-12-21 11:47
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Dziadek-Tadek 71 18-12-21 14:25
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
thaw 57 20-12-21 10:53
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Meren 63 20-12-21 13:45
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Ryszard 64 20-12-21 22:54
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
kudłaty 56 21-12-21 17:14
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
thaw 49 30-12-21 13:07
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 63 31-12-21 14:57
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 57 30-12-21 21:19
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 52 04-01-22 10:45
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 46 04-01-22 10:49
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Dziadek-Tadek 52 04-01-22 17:21
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
GrzechuO 42 04-01-22 17:25
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 47 06-01-22 14:44
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Wojciech Cięciwa 44 06-01-22 19:21
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Dziadek-Tadek 43 07-01-22 05:47
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 51 07-01-22 09:57
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Wojciech Cięciwa 34 07-01-22 10:58
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
yak 64 07-01-22 12:53
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 65 07-01-22 14:32
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 76 12-01-22 15:36
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 106 13-01-22 17:08
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Andrzej Pietrachow 60 23-03-22 13:48
 Odp: TOM 3 Opowieści bardzo ciekawych, ciekawych i takich sobie :-)  nowe
Akra 418 23-03-22 16:09