KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 22 z 22Strony:  <=  <-  18  19  20  21  22 
17-06-16 11:49  Odp: Nieustający konkurs CXIV
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Budowano je poza miastem (murami miast) na "odległość strzały armatniego".
Widoczna z oddali wieża wskazywała wędrowcowi, że w pobliżu jest miasto.
Były to tzw. kościoły "graniczne".

 
17-06-16 12:12  Odp: Nieustający konkurs CXIV
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Dlatego prosiłem Pana Kompozytora o precyzję/np. kiedy i gdzie/państwo
Był czas, że ich przeganiano,a później nie.
Ale Pan Kompozytor mimo iz słuch muzyczny, jest głuchy i opowiada jakieś bajdy z partytury :))))

Post zmieniony (17-06-16 12:20)

 
17-06-16 13:50  Odp: Nieustający konkurs CXIV
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

OK. Za bardzo zagmatwane się to okazało i niejednoznaczne.

Trzeba było tysz sięgnąć trochę, do pewnych zagadnień urbanistyki.

Świątynie, właśnie szczególnie ewangelickie, ale też protestanckie, chrześcijańskie itp starano się stawiać na skrzyżowaniu głównych traktów. To by było zbyt proste jak na zagadkę. Diabeł tkwi w szczegółach. Skrzyżowania są różne i drogi są różne ;-) Chodziło o to, że usytuowanie starano się tak zorganizować żeby droga przebiegała w linii prostej do centrum budowli już na wiele kilometrów przed. Dla wiernych miało to tworzyć złudzenie, jedynej słusznej drogi, która wiedzie przez kościół i religie itd... Później rozwinęło się to do koncepcji miasta idealnego z koncentrycznie schodzącymi się siatkami ulic itp itd.

Dlatego też kościoły w mniejszych miejscowościach stoją przy dziwnie rozwiązanych skrzyżowaniach lub wręcz wewnątrz gigantycznej namiastki ronda, czy po prostu na placu centralnym, do którego dochodzą proste jak strzała drogi schodzące się w centrum nawy głównej (zazwyczaj, bo zdarza się, że na wysokości ołtarza głównego).

Przy kościołach ewangelickich i ewangelickiego pochodzenia jest to najbardziej charakterystyczne.

Każdy włóczykij, który szweda się ciut więcej po za utartymi szlakami wie, że takie widoki są mocno złudne, bo zaburzają poczucie odległości. Ale są też bardzo powszechne w pewnych rejonach.

Uznaję jednak, że pytanie było tendencyjne, i przekazuje talon pierwszemu chętnemu :-(

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
17-06-16 13:54  Odp: Nieustający konkurs CXIV
yak   

To ja. W nowym wątku.

 
17-06-16 14:09  Odp: Nieustający konkurs CXIV
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

:))
O żesz kurde bolek !!!
Panie Kompozytorze, bardzo Pana szanuję za pańskie wszystkie utwory na tym forum/modele i głosy w dysputach i zagadkach,
ale tym dziwaczno matacznym wyjaśnieniem sprawiłeś Pan, że łopata mi zardzewiała.
Nie pij Pan tyle tego pienistego pianina :)))

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 22 z 22Strony:  <=  <-  18  19  20  21  22 

 Ten wątek został zamknięty 


© konradus 2001-2024