KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 11 z 15Strony:  <=  <-  9  10  11  12  13  ->  => 
10-05-16 19:45  Odp: Swastyki na modelach.
Duźgu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 13


 - 4

Dziecko z kąpielą się już wylało i trudno. Ale na przyszłość jeżeli już ma się dmuchać na zimne to można by w jakimkolwiek miejscu wewnątrz zeszytu np: przy instrukcji lub stopce redakcyjnej napisać formułkę wyjaśniająco-prostująca. Tak zrobili panowie z grupy rekonstrukcyjnej Festung Breslau:
"Celem niniejszej witryny internetowej jest tylko i wyłącznie prezentacja działalności Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau. Witryna ta w żadnym wypadku nie ma na celu propagowania ideologii totalitarnych i w żaden sposób nie jest związana z przekonaniami członków ww. Stowarzyszenia. Przedmioty zawierające symbole ustrojów totalitarnych, prezentowane na niniejszej witrynie, mają jedynie wartość historyczną, dokumentacyjną i poznawczą."

Oczywiście pod model wypadałoby stworzyć własny tekst, ale też w klimacie cytowanego.

--
Syn ciężkostrawny.

 
10-05-16 20:04  Odp: Swastyki na modelach.
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Zanim wyjechałem do Holandii, przez 7 lat byłem członkiem Festung Breslau i mogę powiedzieć, że taka regułka w wielu przypadkach pomaga. Może pomysł z umieszczaniem czegoś podobnego na modelach nie jest taki zły.

Post zmieniony (10-05-16 22:11)

 
10-05-16 22:09  Odp: Swastyki na modelach.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Na szczęście ( przynajmniej jak dotąd...) ludzie u nas rozumni , nie egzaltujący się takimi ideologicznymi sprawami i prokuratorzy tacyż sami, więc i nie ma o czym mówić... To znaczy nie ma takich procesów i wyroków.
Tylko mi się po prostu troszkę przykro zrobiło,że tak wsiedliście na Jurgena...
;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
11-05-16 16:20  Odp: Swastyki na modelach.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Pozwalam sobie przenieść wpis Halogena z wątku o nowościach proArte:
"Mam takie pytanie w nawiązaniu do toczącej się dyskusji o swastykach na modelach, mianowicie, czy wydając w 2015 roku model Me-262 Schwalbe z widniejącą swastyką na okładce konsultowaliście takie posunięcie z prawnikiem, czy po prostu odbyło się to na spontanie ? Nie chcę zaśmiecać tematu - jeżeli moje pytanie jest kłopotliwe, to wystarczy słowo i je kasuję i nie ma tematu.
http://archiwum.allegro.pl/oferta/mk-511-me-262a-1-schwalbe-1-50-i5899632489.html
i odpowiedź:
"Co do swastyk itp - propagowanie nazizmu a drukowanie swastyk jako elementu modelu historycznego to dwie różne sprawy. Sa kraje gdzie pokazywanie swastyki jest niedozwolone i w takim kraju sprzedawca powinien zasłaniać ten element :). Oczywiście istnieje ryzyko że organ państwowy każe wykonać korektę i np usunąć ten emblemat z okładki. Ale ja się z tym nigdy nie spotkałem. Myślę że jest to kwestia zdrowego rozsądku. I tyle."

 
11-05-16 16:33  Odp: Swastyki na modelach.
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

No to ja przeniosę odpowiedź RAVENA6 (myślę, że ciekawą)

Tak się składa, że może ja, jako prawnik, pozwolę sobie wyjaśnić tę kwestię (aczkolwiek z zastrzeżeniem, że nie jestem specjalistą od prawa karnego, lecz - jeżeli mogę tak siebie określić - od prawa administracyjnego). Otóż kwestię "swastyk" reguluje art. 256 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. z 1997 r., Nr 88, poz. 553 z późn. zm.) w brzmieniu: § 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot, zawierające treść określoną w § 1 albo będące nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej.
§ 3. Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego określonego w § 2, jeżeli dopuścił się tego czynu w ramach działalności artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej lub naukowej.
§ 4. W razie skazania za przestępstwo określone w § 2 sąd orzeka przepadek przedmiotów, o których mowa w § 2, chociażby nie stanowiły własności sprawcy.

Już z samego brzmienia tego przepisu, a konkretnie z treści paragrafu 3 wynika, że druk modeli historycznych raczej nie wyczerpuje znamion czynu karalnego określonego w paragrafie 2 (raczej jest to działalność kolekcjonerska wg. mnie). Aczkolwiek byłaby tu możliwa kwestia różnych interpretacji przepisu...

Jednakże żadne wątpliwości obecnie i tak nie powstaną, gdyż przepis art. 256 par. 2 w części - cyt.:"albo będące nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej" został uznany z dniem 3 sierpnia 2011 r. za niezgody z Konstytucją RP przez Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 19 lipca 2011 r. (sygn. akt K 11/10, opublikowany: Dz.U.2011 r. Nr 160, poz. 964).

Liczę, że moja gratisowa porada się przydała;)

--

Post zmieniony (11-05-16 16:36)

 
11-05-16 19:46  Odp: Swastyki na modelach.
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Wiele postów wyżej pisałem o tym, że ta część par2 dotycząca nośników o treściach faszystowskich, totalitarnych etc jest już nie ważna wyrokiem TK: podałem nawet link do tego wyroku TK, oraz później odpowiedź ministra sprawiedliwości do senatora co to potwierdzała. Powielamy informacje już wałkowane wiele razy. TK wyraźnie określił: zapis nieważny bo niezgodny z Konstutucją RP.

--

Post zmieniony (11-05-16 19:48)

 
11-05-16 22:29  Odp: Swastyki na modelach.
Refal   

Dziś w czytelni wziąłem komentarz do kodeksu karnego i z ciekawości poczytałem o paragrafie 258. Było tam napisane to o czym wcześniej wspomniano, poza tym autor komentarza stwierdził iż te przestępstwo aby zaistniało musi mieć charakter umyślny, czyli ktoś celowo np wydrukował swastykę w celu propagowania nazizmu.

 
12-05-16 08:15  Odp: Swastyki na modelach.
Edekyogi 

 

Mnie się wydaje, że te wszystkie paragrafy w przepisach prawa to są w zasadzie coś jakby wytyczne i nie są w stanie przewidzieć wszystkich możliwych sytuacji. Od tego jest sąd, a w zasadzie sędzia (dobrze żeby był mądry i niezawisły), który rozsądzi dany konkretny przypadek.
Gdyby kierować się tylko samymi paragrafami to byłby koszmar typu zabił-powiesić, bez względu na okoliczności tego wydarzenia.

 
12-05-16 10:33  Odp: Swastyki na modelach.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Jeśli sędzia to najlepszy byłby modelarz, pasjonat niemieckiej techniki wojskowej. :-)

 
12-05-16 15:26  Odp: Swastyki na modelach.
Duźgu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 13


 - 4

Na oskarżenie z urzędu raczej nie ma co liczyć. Niemniej jednak zawsze może się znaleźć obywatel, który urażony tym faktem może złożyć zawiadomienie do prokuratury lub od razu do sądu (wszakże każdemu wolno pisać). Zakładając, że spełni warunki formalne i powoła się na ten konkretny artykuł i udowodni, że poczuł się obrażony, zaatakowany i tryliald innych rzeczy... W dodatku wskaże "przestępcę" i jeszcze zapłaci opłatę sądową, to teoretycznie sprawa może mieć miejsce.

A taki sędzia modelarz to byłby skarb. :) Tym bardziej, że obecne postępowania w sprawach karnych prowadzone są w sposób amerykański i nie tyle ważne są dowody tylko to czy się ma gadane i w jaki sposób przedstawi się swoje racje.
Ewentualnie zakładając, ze swój nos wsadzą media sprawa może zostać rozdmuchana do niebotycznych rozmiarów. Przy czym uważam, że gdyby nawet, prowadzono sprawę w tej materii zostałaby pewnie albo umorzona z powodu niskiej szkodliwości społecznej, albo by zasądzono jakieś prace społeczne i tyle.
Ale to tylko takie moje luźne przemyślenie.

--
Syn ciężkostrawny.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 11 z 15Strony:  <=  <-  9  10  11  12  13  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024