KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 42 z 107Strony:  <=  <-  40  41  42  43  44  ->  => 
16-04-17 12:57  Odp: Językowy miszmasz
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Niestety po tym co napisał Akra poczułem zdecydowanie niesmak, a nawet więcej - mocno się zniesmaczyłem - no jak można do takiej wymiany poglądów o pochodzeniu i znaczeniu słowa absmak wtrącać jakieś brednie o dobrych panach, hołocie, czy maluczkich ludziach ?!

Ponieważ nie dotarło o co chodzi, powtórzę jeszcze raz - Ryszard ma tyle lat, oczywiście wieku mu nie wypominam dla samego wypominania, że powinien spotkać się z użyciem tego słowa i tylko tyle. Podałem taki link, bo jest bardzo wyczerpujący jeżeli chodzi o wytłumaczenie genezy i znaczenia słowa, a jak to mówią na naukę nigdy Akra nie jest za późno. No nie moja wina, że w tym linku pada nazwisko lidera partii, który u sporej części polskiego społeczeństwa wywołuje takie, a nie inne reakcje.
W tym linku nie pada to nazwisko, więc spoko jak mawiają ziomy : ))))))
http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/absmak;11710.html

 
16-04-17 13:26  Odp: Językowy miszmasz
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Pomińmy niefortunne określenie "starych zgredów" lecz użycie wszelkich kalek językowych, anglicyzmów etc. (mimo tego, że język jest "żywy" i ulega zmianom) jest naganne.
Całe szczęście, że własnie "stare zgredy" starają się dbać o czystość polskiego języka w odróżnieniu od "młodych", których język to istny bełkot.
Nie widzę powodu by używać obce słowa gdy mamy własne, polskie, rodzime ich określenia/odpowiedniki.

Tegorocznym inwentem będą dedykowane wszystkim zainteresowanym biegi z ich destynacją (Bulwar Nadmorski w Gdyni).Na trasie uwzględniono aplikowanie napojów i posiłków. Lato to dobry tajming na bieganie rodzinne ale na dzień dzisiejszy nie mamy insajderskiej wiedzy o tym projekcie.

 
16-04-17 13:35  Odp: Językowy miszmasz
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

"... że powinien spotkać się z użyciem tego słowa."
Znałem znaczenie słowa "absmak" (jak i znam inne z dodanym -ab) lecz do tej pory się z nim w języku polskim nie spotkałem (całe szczęście) bo spotykałem określenia "niesmak".
I własnie ów "absmak" tak mnie zaabsmakował :-)
PS - polityka nie ma z tym nic wspólnego.

Post zmieniony (16-04-17 13:38)

 
16-04-17 13:53  Odp: Językowy miszmasz
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Słowo ABSMAK używa praktycznie tylko jedna osoba i każdy wie, kto to.

Faktycznie jednak przesadziłem ze zbytnio osobistą krytyką. Przepraszam i wykreślam to, co niepotrzebnie napisałem.

Post zmieniony (16-04-17 13:59)

 
16-04-17 14:51  Odp: Językowy miszmasz
yak   

Rozumiem, że osoba ta jest tak władna, że umieściła nieużywane słowo w słowniku. Wow!!! (przetłumaczę: o żesz ty).

 
16-04-17 15:58  Odp: Językowy miszmasz
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Kto jak kto ale osoby publiczne ze świecznika władzy tym bardziej powinny dbać o poprawność językową, podobnie jak i dziennikarze, publicyści.

 
16-04-17 17:42  Odp: Językowy miszmasz
yak   

Czyli użycie słowa, które w słowniku było na początku XX w. przez osobę, z której poglądami się ktoś nie zgadza, jest wystarczająco błędne? Normalnie emocje powodują, że szczaw i mirabelki, chociaż poprawne językowo wzbudzają absmak a nie żadne niesmaki :-)

Post zmieniony (16-04-17 17:43)

 
16-04-17 18:11  Odp: Językowy miszmasz
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Oczywiście mnie też irytuje używanie nowoczesnych określeń typu hub, pewnie nazwa pochodzi od huby : ))))))))) i trzeba to piętnować. Jeszcze wspominając początki internetu nic tak mi nie podnosiło ciśnienia jak te wszystkie skróty typu AFAIK, IMHO itd. na szczęście używanie tych skrótów już prawie odeszło w przeszłość.
Z ostatnich dokonań irytujące jest używanie zlepku słów " matka wszystkich bomb" - USA, ojciec wszystkich bomb" - Rosja, "teściowa wszystkich bomb - Chiny", a nie to nie zostało jeszcze użyte : ))))))))))

 
17-04-17 21:09  Odp: Językowy miszmasz
Edekyogi 

 

No akurat zlepki "matka wszystkich bomb" - USA, "ojciec wszystkich bomb" - Rosja ma swoje uzasadnienie.
W USA bomba MOAB (Massive Ordnance Air Blast) dla żartu nazwano Mother Of All Bombs.
A w Rosji swoją bombę (ok. 4-krotnie silniejszą), jako odpowiedź na "Matkę" nazwano żartobliwie "Ojciec"

 
21-04-17 10:49  Odp: Językowy miszmasz
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Ryszard nazwał język "młodych" istnym bełkotem.
Coś w tym jest, a może jeszcze gorzej.
Jakiś czas temu ogłądałem w medyjach tv reportaż właśnie o temże " języku młodzieżowym".
Obejrzałem tylko fragment tegoż, ale wystarczyło abym sie zniesmaczył czy absmaczył,
a po naszemu po prostu sie wk....

W programie tym były podsłuchane rozmowy przypadkowych nastolatków obojga płci.
Ubóstwo słów, jakieś kwiki angielsko podobne,
sposób łączenia tego w zdanie czy półzdanie,
oraz "rozmowa" jako całość, biada im i nam też.

W programie była mowa o używaniu w mowie "skrótów" np.
Zamiast: ty, idziemy do Biedronki ?
to: ty, Biedronka?

Ciekawe skondże te skróty,
czyżby za dużo sygnałów na raz i "muzg" tychże
nie nadąża ?

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 42 z 107Strony:  <=  <-  40  41  42  43  44  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024