KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 46Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 
01-10-15 09:55  Odp: KARTONOWE DINOZAURY IV
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Takie małe pytanie do grzybiarzy.
Czy są grzyby niejadalne ???

 
01-10-15 10:02  Odp: KARTONOWE DINOZAURY IV
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

He he he, stare ale dobre :-) Wszystkie grzyby są jadalne, ale wiele z nich tylko raz!

 
01-10-15 10:32  Odp: KARTONOWE DINOZAURY IV
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Zaledwie kilka jest śmiertelnie trujących.
Inne (prócz tych najbardziej znanych) nie są zalecane do konsumpcji ze względu na "nieciekawy" smak (np. anyż, gorycz) lub co bardziej ważne mogą być przyczyną różnych zatruć itp.ale nie są one śmiertelne. Duże znaczenie ma też ilość zjedzonych grzybów jak i stan zdrowia konsumenta.
Niektóre z tych mniej znanych wymagają specjalnych wstępnych czynności kulinarnych (specjalne obgotowanie, tylko niektóre części grzyba można przeznaczyć do obróbki itd.). Nie wszystkie można też wykorzystać do bezpośredniej konsumpcji np. wspaniałą przyprawą do zup są suszone i starte purchawki ale te zebrane małe, białe, młode. Z kolczaka np. trzeba usunąć spodnią warstwę spod kapelusza, z liliowców odlać kilkakrotnie wywar itp. itd.
Generalnie - nie zbieramy grzybów których w 100 % nie znamy, blaszkowych i nie zbieramy młodych osobników, potrawy z grzybów nie serwujemy dzieciom i osobom w podeszłym wieku, nie trzymamy ich "x" dni.
Próbowałem różnych ale w sumie gra nie warta świeczki.

 
01-10-15 11:40  Odp: KARTONOWE DINOZAURY IV
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Podziwiam rasowych grzybiarzy. Ja odróżniam tylko grzyby marynowane od suszonych :-(

 
01-10-15 11:41  Odp: KARTONOWE DINOZAURY IV
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

A ja wiem, jak wygląda pieczarka i opieńka.... uuu, opieńka, to wspomnienie z lat dzieciństwa, pni w sadzie nie brakowało, grzybki rosły na nich całymi kępami a zupa była wysmienita, a jaki zapach ???

 
01-10-15 15:39  Odp: KARTONOWE DINOZAURY IV
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Krakus - dzisiejszy mój obiad : opieńki z jajkiem i świeża bułeczka. Pychota :) Znalazłem dzisiaj jeden pniak dębowy z opieńkami i już nie ma po nich śladu :) Innych gatunków nadal brak.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
01-10-15 16:21  Odp: KARTONOWE DINOZAURY IV
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Krakus - chodzi o pieczarki hodowlane podobnie jak boczniaki ?
Powiedzmy, że "trochę" znam się na grzybach ale z pieczarkami polnymi/leśnymi nie jest tak prosto i ich nie zbieram. Zresztą w moich rejonach leśnych ich nie ma podobnie jak i rydzów.
Opieniek też nie widziałem (zawsze były) a nożyczki naostrzone rdzewieją !
Tak jak wspomniałem dziwne, że w ogóle nie ma w tym roku w "moich" lasach wielu gatunków - np. znalazłem tylko bardzo marny diabelski krąg "panienek"(Twardzioszek przydrożny) ledwo co starczyło na kubeczek zupki.

 
02-10-15 20:10  Odp: KARTONOWE DINOZAURY IV
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

No właśnie, dlaczego nie ma opieniek ?
Z lat dzieciństwa pamiętam, iż rosły na każdym pniu, teraz ich nie uświadczy się.

 
02-10-15 22:44  Odp: KARTONOWE DINOZAURY IV
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Opieńki - tylko młode i tylko kapelusze. Należy je bezwzględnie (!) obgotować przez dobre 40 min. i odcedzić. Ciekawostka - świecą nocą słabym zielonkawym blaskiem, taką mgiełką.

 
03-10-15 12:18  Odp: KARTONOWE DINOZAURY IV
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. W ,,moich" lasach wysyp opieńki jest co kolka lat. Tak 4 -5. Rzadko pojawiają się ponownie w tych samych miejscach. Najgorzej jak pojawia się na pniakach po starych drzewach, gdy rośnie już w tym miejscu uprawa. Grzybnia ,,przechodzi" na korzenie młodych drzewek i potrafi narobić masę szkód w takiej uprawie. Te które w tym roku zebrałem rosły tylko na jednym pniaku w starej dąbrowie na powierzchni coś koło 20 hektarów, a przeszedłem dość znaczną część tego drzewostanu. W każdym razie życzę miłych wypadów do lasu i wielu grzybowych okazów.
A dla wędkarzy coś z jednego z jezior na terenie nadleśnictwa, w którym pracuję. http://www.radiomerkury.pl/informacje/pozostale/wielki-sum-zlowiony-w-skokach.html

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 46Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 

 Ten wątek został zamknięty 


© konradus 2001-2024