KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
03-06-15 16:46  Odp: MiG-25 Mały Modelarz a autorstwo
Noob777   

Jeszcze jedno mi się nasunęło. Tak a'propos Twego oburzenia. Tak, przyznałem, że ściągam pliki z sieci, bo hipokryzją byłoby tego nie zrobić. I jak napisałem w temacie głównym - ja tym dalej nie handluję, nie czerpię z tego żadnych korzyści. Ściągam z tzw. chomików, a tam właściciele kont przedstawiają wpisy-cytaty z ustawy, że ściągnięcie chwilowe kradzieżą praw autorskich nie jest. Zresztą gdyby było inaczej, nie mogłyby funkcjonować biblioteki, np. studenckie, więc przy okazji mamy tu chyba do czynienia z niezrozumieniem sensu prawa autorskich. Wreszcie gdyby pan Grabowski we wstępie do "swego" wydania napisał choćby tylko coś w takim oto stylu, że "model powstał w oparciu o rysunki z wydawnictwa Kranich", to chociaż i to byłoby sporym eufemizmem, to przynajmniej zaznaczyłby uczciwie, że tak naprawdę autorem od początku do końca nie jest. I byłoby po sprawie. Gdyby iść po bandzie, wydawnictwa Kranich dawno już nie ma, więc gdzie i jak szukać potencjalnych autorów, skoro ich nazwisk nie ma w tych wydawnictwach. To tak jakby u nas modele wydawał sam "Mały Modelarz" jako zarazem autor projektów i wydawca. Oczywiście trwaj sobie przy swoim zdaniu, rozumiem, że daje Ci to poczucie bezpieczeństwa, ale oburzasz się niepotrzebnie. Pozdrawiam.

 
03-06-15 17:02  Odp: MiG-25 Mały Modelarz a autorstwo
Noob777   

Święte słowa! Zresztą ja przecież też o tym napisałem - że już w latach 60'tych i 70'tych nestorzy polskiego modelarstwa tak robili, podałem nawet przykłady. I tu jest ta sama sytuacja - gdyby, jak to również napisałem odpowiadając Kubeksusowi, pan Grabowski wspomniał, że "korzystał z rysunków wydawnictwa Kranich", to już by jakoś temat załatwił, choć i tak pozostałby delikatny niesmak, bo w Kranichu nie tyle były rysunki w rozumieniu planów modelarskich (rzuty i przekroje doprojektowania), co gotowe projekty. I tylko o ten aspekt mi chodziło. Jak słusznie zauważasz, "Przecież z głowy go nie opracował" - no właśnie! Projekt prawdziwie autorski nosiłby ewidentne cechy indywidualne, jak MiG-25 wydawnictwa IAFM, różniące go od innych podobnych w sposób bezdyskusyjny. A tu mamy KOPIĘ. Naprawdę, koledzy, zachęcam - zadajcie sobie ból kradzieży praw autorskich (;D), ściągnijcie oba modele i porównajcie. Mnie nie chodzi o dyskredytację Michała Grabowskiego, ale żal mi kolegi BeBe (przepraszam za uprzednią pomyłkę dot. Kalafiora), który z nostalgią i odcieniem szacunku dla pana Grabowskiego wrzucił swój wpis, wierząc, że to pan Grabowski jest autorem., No nie jest. Przepraszam wszystkich, ale nie jest.

 
03-06-15 17:04  Odp: MiG-25 Mały Modelarz a autorstwo
Noob777   

Dzięki! To jest właśnie sedno sprawy. Dzięki :)

 
03-06-15 17:04  Odp: MiG-25 Mały Modelarz a autorstwo
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

Co bijecie piane to były zupełnie inne czasy jedni wzorowali sie na innych i odwrotnie - nawet prosto z planów recznie rysowanych na oko - ze zdjecia lub rysunku modele opracowywali - poodkadajcie stare plany z Modelarza , Plany modelarskie , Skrzydlata Polska , Lttectvi + kosmonautika , техника молодежи
i nie było żadnych problemów - ba książki wydawali - tłumacząc żywcem na kolanie bez żadnych praw autorskich - i tak robił cały świat

 
03-06-15 17:07  Odp: MiG-25 Mały Modelarz a autorstwo
Jaroslav 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Generalnie, nawet jeżeli był to plagiat to uważam, że wielce szkodliwym było by piętnowanie teraz p. Michała, straszenie sądami itd... bo i po co? Temat ten za to (o ile do plagiatu doszło ! ) uświadamia jedynie, że nikt nie jest doskonały, każdy z nas popełnia błędy, gdzieś tam kiedyś złamał prawo i co? I nic! Czy dlatego ma być od razu okrzyknięty wujem przez duże "Ch" i skazany na modelarski ostracyzm? Najrozsądniej było by zaczekać na głos samego p. Michała w tym temacie bo my to sobie możemy tylko kolejną wojenkę polsko-polską wywołać a w efekcie tylko część z nas się poobraża na siebie.

I po raz kolejny podkreślam: Od ochrony praw autorskich są ich właściciele oraz odpowiednie organy wykonawcze a nie użytkownicy forów modelarskich.

--

Post zmieniony (03-06-15 17:14)

 
03-06-15 17:21  Odp: MiG-25 Mały Modelarz a autorstwo
Noob777   

Ha HA ! A kto tu mówi o sądach czy piętnowaniu? Nie, jak najdalej od tego. Modellot1 napisał, że kiedyś nagminne było kopiowanie itd. Tak, zgadza się. Ale też modelarze tacy jak Osterczuk Kuszka zawsze się w swoich opracowaniach powoływali na źródła, a były to już wczesne lata 60'te i 70'te, a nie połowa 80'tych, jak w przypadku nieszczęsnego MM 01'85. Mój wpis był bardziej skierowany do Bebe czy Kalafiora, że w niewiedzy z nostalgią gloryfikują pana Michała, a wyszła zadyma. Zara bedzie w Komisji Europejskiej. Nie, Koledzy, spokojnie, nie róbmy "po polsku" burzy w szklance wody. Zauważyłem tylko fakt, wymieniliśmy poglądy, ale nie eskalujmy, bo nie o to chodzi.

 
03-06-15 17:54  Odp: MiG-25 Mały Modelarz a autorstwo
Jaroslav 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Kolego, mój wpis był skierowany raczej do tych co Ci wytykają ściąganie skanów bo Twoje intencje wydaje mi się, że dobrze odczytałem. Fakt, że dobrą pracę ocenia się również na podstawie podanej bibliografii i dobrze było by wiedzieć na czym się projektant wzorował. Jego ta informacja nic nie kosztuje no i przynajmniej stwarza pozory rzetelnego zapoznania z tematem a dla modelarza może być ogromnie przydatna. Zwłaszcza dla tego, kto chce model waloryzować

--
GG 6801515

 
03-06-15 18:32  Odp: MiG-25 Mały Modelarz a autorstwo
krystian 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
 

A tak nawiasem to jakie były prawa autorskie przed 1989?
A dwa to od jakiej granicy liczy się plagiat? Niektórzy twierdzą że wystarczy zmienić nawet ułożenie 3części względem siebie i można wybronić się że to nowe dzieło i to nie jest plagiat, a nawet jest chroniony prawami... inna sprawa natury moralnej...

Nie mówiąc o tym że dwóch autorów może zrobić podobne do siebie modele tego samego obiektu... kwestia podejścia, tzn. jak oboje dzielą segmenty po liniach blach to na pierwszy rzut oka poszycia będą identyczne... co najwyżej kwestia z jakich planów korzystali, ale to mały błąd. Naprzykład przejrzyj ten cały wątek: http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=283091&t=283091&filtr=

--
U sąsiadów: Bismarck (AH)
Wspólna: LZ-129 Hindenburg 1:200

 
03-06-15 19:12  Odp: MiG-25 Mały Modelarz a autorstwo
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Sprawa jest prosta - to nie beletrystyka czy poezja.
Każda publikacja pretendująca do miana naukowej, popularno-naukowej oparta jest na źródłach. Podanie ich podnosi tylko prestiż autora. Twórca - autor a za takiego należy uważać projektanta opublikowanego modelu winien podać źródła bo nie pisze powieści czy eseju. Ale to kosztuje takie legalne korzystanie ze źródeł, za wszystko trzeba płacić nawet za możliwość zamieszczenia zdjęcia oryginału, którego model jest wydany.
I tu zapewne "jest pies pogrzebany".

Post zmieniony (03-06-15 19:15)

 
03-06-15 19:16  Odp: MiG-25 Mały Modelarz a autorstwo
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Autorem tego modelu z dawnej NRD jest czy był niejaki p.Helge Bergander.
Jest przecież możliwość zapytania bezpośredniego jak było z tym modelem
Pan Grabowski Junior jest chyba na tym forum.

Strach mnie obleciał bo też oglądam rosyjskie strony i dokarmiam chomika ;)

Post zmieniony (03-06-15 19:41)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024