KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
03-05-13 23:31  [technika] relizm a skala modelu
Jakub 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

W sumie miałem ten post wpisać w relacji z budowy RMS TITANIC (Fly Model 1:200) kolegi
david_ bo było nie było pośrednio jej dotyczy ale pomyślałem że nie będę zaśmiecał wątku własnymi przemyśleniami bo jak znam życie może się z tego wywiązać dyskusja, która niepotrzebnie będzie ową relację "zaśmiecała".

David_ podziwiam sam kadłub, jego wykonanie, Twoją chęć oddania szczegółów...mnóstwo pracy, którą włożyłeś w dopieszczenie kadłuba.Za te wysiłki należy się wielki szacunek bo "odwaliłeś" kawał dobrej roboty. I tu nie ma dwóch zdań - Należy się wielki szacunek za chęci, za włożoną pracę.
Ja natomiast chciałbym przy okazji tej ciekawej relacji poruszyć pewien temat. Mianowicie chodzi mi o pewne granice...Wydaje mi się że popadamy momentami w pewną paranoję (nakręcaną jakby nie było przez forum) . Przepraszam że akurat moją refleksję włożyłem tutaj ale akurat oglądając zdjęcia kadłuba Titanic'ka mi się takowa nasunęła. Trochę dziwi mnie fakt że forumowicze , posiadający dużą wiedzę w temacie nie zwrócili na to uwagi..hmm i to mnie szczerze mówiąc zastanowiło (dla czego????) Pytanie w nawiasie pozostawię bez komentarza... Nie trując dalej przechodzę do konkretów..chodzi mi o grubość blach poszycia. O ile wysokość jak i długość pasów poszycia pozostawiam bez komentarza o tyle grubość owych pasów jakoś mi nie pasuje. Już wyjaśniam wszystkim tym, którzy uznają że się czepiam że podobny problem miałem z poszyciem HMS Dreadnought, którego model z Małego Modelarza próbuję skleić już od ponad roku.Otóż o ile długość i wysokość poszczególnych blach poszycia mogłem wyliczyć z rysunków zamieszczonych w dokumentacji o tyle grubość blach w żaden sposób nie pasowała mi do skali modelu....Przyznam szczerze że poszycie kadłuba wykonywałem 5 razy ... :(((( i za każdym razem osiągnięty efekt uznałem za nie zadowalający ( skończyło się na powrocie do wycinankowego, beż żadnych udziwnień ).Ze zdjęć trudno mi powiedzieć jaką grubość ma pas poszycia ale na oko min. 0,5 mm co w skali 1:200 w jakiej zaprojektowany jest model daje w rzeczywistości jakieś 10 cm?? Nie znając szczegółów budowy Titanica ...10 cm grubości "pancerz " części podwodnej to chyba coś nie tak? Może Szkutnik jako znawca Titanica wypowie się w tym temacie? Reasumując ...dążymy do doskonałości czasami nie zwracając uwagi na relację pomiędzy rzeczywistością a czystą matematyką... I tu broń boże proszę mnie nie wieszać na krzyżu bo sam czasami w taką "paranoję" popadam nie bacząc na zachowanie skali w przeświadczeniu że pewne "naciąganie" rzeczywistości dla wizualnego odbioru modelu jest lepsze.
I tu pytanie do kolegów.. co z waszego punktu widzenia jest ważniejsze... efekt wizualny czy czysta matematyka ? Pomijam chęć startowania w konkursach bo tutaj zwykle powinny wygrywać obliczenia matematyczne nad estetyką i doznaniami wizualnymi (chociaż różnie z tym bywa) .

--

 
04-05-13 00:06  Odp: [technika] relizm a skala modelu
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Powiedz mi, dlaczego na plastikach linie podziału blach w 1:72 i w 1:48 są tak grube, że po przeliczeniu można by włożyć w nie rękę?
Chodzi o efekt wizualny.
Jeśli chcesz nie musisz robić poszycia z zaznaczonymi blachami, ale model dużo lepiej się prezentuje z nimi. Nawet, jak jest to trochę wyolbrzymione.
Bo przecież o efekt chodzi.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
04-05-13 00:21  Odp: [technika] relizm a skala modelu
Jakub 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

MBig właśnie o to mi chodzi. Z "estetycznego" pkt widzenia podział blach (nie ważne czy zgodny ze skalą czy nie) jest dla oka przyjemny ale z drugiej strony skoro wszyscy starają się oddać jak najwierniej szczegóły modelu to co z nieszczęsnym poszyciem blach w odniesieniu do pozostałych detali? Jak wiadomo poszycie kadłuba jest zwykle "piętą achillesową". mało udokumentowane w literaturze, trudne do odczytania ze zdjęć..Więc zastanawiam się czy jest sens je robić w jakimś przybliżeniu biorąc pod uwagę dbałość o wierność pozostałych elementów modelu?
Chciałem tylko poznać zdanie kolegów na ten temat.

--

 
04-05-13 07:15  Odp: [technika] relizm a skala modelu
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Tylko że model nie jest wierną repliką tyle że w skali.

Model to jedno wielkie złudzenie optyczne. Części rzeczy nie da się wykonać poprawnie w danej skali, a części po poprawnym wykonaniu nie będzie widać. Stąd właśnie tłoczone nity, linie poszycia, grube blachy, cieniowanie, waszingi i inne bzdetingi, rozjaśnianie kolorów i pewnie wiele innych sztuczek.

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
04-05-13 07:52  Odp: [technika] relizm a skala modelu
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Idąc dalej tym tropem należałoby zrezygnować z rysowania bulajów (no może tu jeszcze dostatecznie cienka linia oznaczająca ramkę się obroni), zaznaczania nitowań, deskowania pokładów, linek anten itp. Bo ich wymiary zawsze będą niewiarygodnie wyolbrzymione.

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
04-05-13 17:52  Odp: [technika] relizm a skala modelu
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!
Jakub: Nie mam pojęcia dlaczego zostałem wyzwany do tablicy w sprawie grubości blach stosowanych w poszyciach nitowanych. Obecnie jestem w rozjazdach rodzinnych. Daj mi czas do poniedziałku wieczór. Postaram się napisać kilka słów na ten temat grubości blach poszycia kadłuba w jednostakch typu Olympic. Aby nikt nie pomyślał, że się wymądrzam i ironizuję modele innych wydawców poprę swoją wypowiedź tekstem książkowym. Powiem teraz tylko tyle, że nie jest tak źle z tą grubością blach poszycia. Wystarczy dobra dokumentacja i nie ma problemu. Trzeba tylko po prostu się za nią nieźle nałazić, a nie każdemu się chce. Nie podoba się to wydawcom modeli kartonowym, bo to kosztuje. Projektant modelu też nie chce za to płacić ze swojej gaży bo po co 0 i kółko się zamyka.

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 
06-05-13 08:44  Odp: [technika] relizm a skala modelu
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!
Już jestem. Realizm a matematyka. Wydaje mi się, że te dwa słowa współgrają ze sobą, są od siebie uzależnione jak naczynia połączone a tutaj taka śmiała teoria – realizm a matematyka jako przeciwieństwo. Bardzo ciekawe…

Jakub: Nie wiem co by na grubość poszycia w modelach kartonowych powiedzieli forumowicze z dużą wiedzą i dlaczego nie zwrócili do tej pory na to uwagi. To trzeba ich o to zapytać, a nie mnie wywoływać do tablicy. Ja to widzę następująco.
Odpuśćmy sobie wykład na temat konstrukcji kadłuba jednostek pływających z nitowanym poszyciem i przejdźmy do konkretów. Podałeś jako przykład statek RMS "Titanic" i na nim się skupmy. W poniższym tekście napisanym przez Bruce Baveridge’a masz czarno na białym jak to było z grubością blach poszycia na Titanicu i jednostkach bliźniaczych.

<>< >< >< >

Najgrubsza blacha jaka została użyta do budowy kadłuba Titanica miała 1 cal grubości – czyli w zaokrągleniu około 25 mm. Generalnie do budowy kadłubów jednostek typu Olympic użyto blach o grubości 15-25 mm czyli standard.
15-25mm w rzeczywistości w skali 1:200 daje nam wynik od 0,075mm do 0,125mm (18-25mm). Papier offsetowy o gramaturze 90g/m2 posiada grubość 0,1 do 0,11mm w zależności od producenta papieru. Wystarczy blachy poszycia kadłuba wykonać z papieru offsetowego o gramaturze 80-100g lub cienkiej blachy o grubości 0,1 do 0,12 mm nakleić na podposzycie modelu i końcowy efekt pracy będzie zadowalający dla skali 1:200. Jak sam widzisz …..czysta matematyka i rzeczywistość, bez filozofowania.
Tak na marginesie dodam, że w modelach kartonowych Szkutnika blachy poszycia kadłuba zostaną wydrukowane na papierze offsetowym (90g/ m2), nie na kartonie offsetowym.

5 razy wykonałeś poszycie kadłuba… troszkę się na pracowałeś. A wystarczyło kilka chwil poświęcić na przeanalizowanie budowy kadłubów jednostek pływających z poszyciem nitowanym oraz dotrzeć do planów – rozwinięcie poszycia kadłuba dla jednostki HMS „Dreadnought”. Wtedy znałbyś grubości wszystkich blach jakie zastosowano do budowy kadłuba tego okrętu.
Moja rada na przyszłość (nie ironiczna) – musisz większą wagę przykładać do gromadzonej dokumentacji. Nie możesz ograniczać się jedynie do rysunków zamieszczonych w Profilach Morskich i kilku, szkiców zamieszczonych w sieci. Z fotek nie da się odczytać grubości blach poszycia, a mierzenie na oko…… pozostawiam bez komentarza. Nadal twierdzę, że przy budowie modeli kartonowych należy zwracać baczną uwagę na relację jaka zachodzi między czystą matematyką i rzeczywistością ;-).

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024