KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
31-12-12 00:36  Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Nagle zgasło światło. Szlag trafił żarówkę. OK. Jakieś pół minuty później zaczęło coś strzelać i iskrzyć w środku. Szybko odłączyłem ją od prądu. Wiedząc, że w środku są opary rtęci, delikatnie i bardzo ostrożnie ją wykręciłem. Poszedłem do mojego warsztaciku i przyniosłem nową, ale już nie pieprzoną, tzw. energooszczędną, tylko normalną halogenową. Ta jak się spali, to nie będzie iskrzyła, tylko przestanie świecić.

A teraz sedno sprawy. Dlaczego jakiś pieprzony ekolog zmusza mnie do zakupu i używania bomby chemicznej o opóźnionym zapłonie? Dlaczego nie mogę pójść do sklepu i kupić normalnej żarówki, która nie miga 60 razy na sekundę? Dlaczego, część moich podatków przeznaczana jest na dotacje dla fabryk produkujących to gówno (wyprodukowanie tradycyjnej żarówki kosztuje ok. 0,50 euro, natomiast tzw. energooszczędnej ok 7 euro)? Dlaczego na opakowaniu pisze: okres użytkowania - przeciętnie 5 lat, a to gówno prawie wybucha po 2 miesiącach?

A teraz najważniejsze. DLACZEGO, W IMIĘ WYIMAGINOWANYCH OSZCZĘDNOŚCI JAKIEGOŚ PIEPRZONEGO EKOLOGA, MAM TRACIĆ WZROK??? Tak. To że pisze na opakowaniu, że świetlówka kompaktowa daje światło dzienne, jest taką samą bzdurą, jak "godziwa emerytura z ZUSu dla każdego". Dają na wykresie widzialnego spektrum 3, słownie TRZY, bardzo strome piki, które to próbują oszukać nasze oczy. Jak ktoś nie wierzy, niech zasłoni szczelnie okna w słoneczny dzień, włączy światło i porówna jednolity kolor zielony, niebieski i czerwony w świetle sztucznym i, chwilę później, w naturalnym świetle słonecznym. Różnica ogromna (co ja mam powiedzieć przy malowaniu modeli?). To jeszcze nie wszystko. ŚWIETLÓWKI EMITUJĄ PROMIENIOWANIE ULTRAFIOLETOWE, które niekorzystnie wpływa na nasz wzrok. W imię wybujanych fantazji jakiegoś ekoterrorysty mam tracić wzrok? NIE. Co zrobiłem? Poszedłem do sklepu (SCREW-FIX, coś takiego jak OBI lub Castorama, ale dla firm) i kupiłem oszczędne żarówki halogenowe. Za prąd zapłacę troszkę więcej, ale zaoszczędzę na okuliście. Dodatkowo mam ten komfort, że "spalona" żarówka nie zatruje mnie na całe życie (rtęci nie da się usunąć z organizmu).

PS. Zakłady produkujące "energooszczędne" żarówki zużywają ok 120 - 150 ton rtęci rocznie. Zawartość rtęci w jednej tylko żarówce skazi 2 metry sześcienne wody, czyniąc ją niezdatną do jakiegokolwiek użycia. Policz ile metrów sześciennych mogą skazić świetlówki w twoim domu?

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
31-12-12 10:27  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
Jaroslav 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

MBig zgadzam się z Tobą. jest tylko jedno "ale"....to nie wymysł jakiegoś ekologa tylko efekt potężnego lobbingu jaki panuje wewnątrz unii. Ekologia to tylko mydlenie oczu społeczeństwu. Co innego ekologia w domowym wydaniu (segregacja odpadów, torby wielokrotnego użytku itd..)a co innego wmawianie nam przez koncerny że to ich produkt jest ekologiczniejszy.
Najbardziej chyba znanym przypadkiem lobbingu wewnątrzunijnego było zrobienie ze ślimaków ryb przez francuzów by ominąć limity zbiorów, albo przypadek, gdy unia uznała marchewkę za owoc- bo to było w interesie jakiegoś kraju członkowskiego.
Największym paradoksem jest w tym wszystkim, że u nas ekologia kwitła "za komuny" i jeszcze na początku lat '90-tych. Każdą butelkę po napoju mogłeś bez problemu sprzedać w skupie, po mleko, śmietanę szło się z butelkami na wymianę, nawet pamiętam, że był u mnie w miasteczku punkt skupu stłuczki szklanej. a teraz plaże i lasy zalewają stosy butelek bezzwrotnych i "ekologiczne" kartony po napojach, które ze względu na folię wewnątrz nie nadają się do recyklingu nawet....
Tak że Kolego nie idee a interes się liczy i to nie mój ani Twój tylko wielkich koncernów.
Ja się z takim skkurwysyństwem (celowo nie wykropkowałem bo trzeba rzeczy nazywać po imieniu) spotkałem w gorszych okolicznościach,bo gdy szedłem córcię szczepić i zdecydowaliśmy się tylko na zestaw refundowany przez NFZ a nie jakieś tam gówno "spokrewnione" wielce zachwalane przez panią doktór. (pewnie nawet papier w kiblu miała z logo tej firmy farmaceutycznej) Jak przyszliśmy na umówiony termin oznajmiając jej że decydujemy się tylko na podstawowy pakiet szczepień, zrobiła minę jak by jej kto na biurko narobił po czym stwierdziła, że "w dniu dzisiejszym robi tylko szczepienia spokrewnione" No to ja się odgryzłem, że nie zamierzam jej wakacji sponsorować i rezygnujemy z jej "usług" oraz poproszę całą dokumentacje mojego dziecka. Tego samego dnia zmieniliśmy lekarza rodzinnego i zaszczepiliśmy Hanię bez najmniejszego problemu.
A morał z tego jest taki, że skoro firma może sobie kupić lekarza to może równie dobrze kupić sobie głosy w europarlamencie.
A żarówek już zakupiłem zapas halogenowych ;)

--

Post zmieniony (31-12-12 10:29)

 
31-12-12 11:01  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
Kolniak 

 - 3

Co do rtęci, to jest "przereklamowana". Może zatruć dużo, ale nawet kiepski chemik amator wie, że łączy się ze sproszkowaną siarką na zimno dając w rezultacie jedną z najbardziej nierozpuszczalnych substancji świata, całkowicie niegroźny Hg2S (występujący w naturze jako cynober) stosowany nawet w farbkach dla dzieci. Czas łączenia - góra kilka dni. Co ważniejsze, zasypanie rtęci siarką praktycznie eliminuje migrację jej oparów, a to właśnie one są najgroźniejsze dla nas.

 
31-12-12 11:22  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
Jaroslav 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ja osobiście nie słyszałem by ze świetlówkami sprzedawano siarkę do ewentualnej utylizacji jak Ci się przypadkiem stłucze. Nawet gdy mi się uda tą siarkę po jakimś czasie kupić to co wtedy? mamy ją z całą rodziną wdychać? robić roztwór do picia? czy może nacierać się nią? Kolego Kolniak, pochwaliłeś się swą wiedzą i ok, fajnie. Tylko, że społeczeństwo nie składa się z samych "kiepskich chemików amatorów" wobec czego rtęć nadal pozostaje dla ogółu trująca.....

--
GG 6801515

 
31-12-12 14:09  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Z tymi marchewkami to o ile pamiętam Portugalia, bardzo popularny jest tam dżem z marchewek a dżemy owocowe chyba jakies dopłaty miały.. to samo krzywizna banana. Prosty banan produkują tylko francuzi z tego co pamiętam. Oni to przeforsowali (jak ślimaki - z tym że chyba nie o limity a o dopłaty dla rybaków chodziło)

generalnie lipa, ale całe szczęście można dostać wszelkiego rodzaju "żarówki gdziejne" albo "kolekcjonerskie" więc zdobycie żarowych żarówek nie jest takie trudne ;-)

BTW, nie ma co na unie szczekać, kiedyś podobne rzeczy się działy. Ostatno czytałem o 'zmowie żarówkowej" - firmy przed wojną (Philips, Osram i cos tam jeszcze) zmówiły się żeby obnizyć trwałość żarówek. od tego czasu ta gwałtownie spadła. Dlatego też żarówki sprzed zmowy jeszcze działają (i biją rekordy) a nowe nie...

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
31-12-12 17:38  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
Piotrek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

MBig czyżbyś oglądał program na Planete na ten temat?

 
31-12-12 18:29  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Piotrek. Jak napisałem w poście, szlag trafił żarówkę. Reszta jest moją wiedzą na ten temat, a zużycie rtęci znalazłem w internecie.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
31-12-12 20:10  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
Kofi 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Kolniak
Jak już to HgS, a nie Hg2S

--
www.kofimodels.jcom.pl - zapraszam na moją stronę internetową.
Początkujący

 
31-12-12 23:28  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Świetlówki kompaktowe powoli odchodzą do lamusa, albowiem pojawił się nowy typ oświetlenia, a jest nim oświetlenie diodowe. Obecnie jest cholernie drogie. Oświetlenie to charakteryzuje się wieloma zaletami, ma większą sprawność i jest trwałe. Jeżeli chodzi o spektrum świecenia, to wybierać o wysokim współczynniku CRI (Colour Rendering Index).

Pozdrawiam!
Andrzej

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
01-01-13 11:58  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Propeler. Główna wada dalej pozostaje. Migają 60 razy na sek. A z tą oszczędnością? Hmm. 10W żarówka LED zastępuje 60W żarówkę tradycyjną. Barwa 3200K. podobne patametry mają świetlówki kompaktowe. Więc gdzie oszczędność, jak zapłacić musisz kilka razy więcej? Dodatkowo Unia chce nas oślepić. Nie znalazłem mocniejszych żarówek LED.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
01-01-13 16:08  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
redbaron 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Najlepsze jest to, że równolegle z wciskaniem nam rtęciowych świetlówek wycofywano z aptek termometry rtęciowe, gdyż zawierały nieekologiczną, trującą i niebezpieczną rtęć...

 
01-01-13 16:17  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Sprawdziłem dziś w sklepie. Świetlówka 11W ma 3,5 mg rtęci, 30W ma 4 mg. Fajne bombki chemiczne nam wciskają.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
03-01-13 12:26  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Kolego ZBig.
Waćpan duby smalone prawisz!
Żarówki LED pozbawione są efektu stroboskopowego. Oświetlenie LED produkuje się w różnych zakresach temperaturowych: 2000-3000, 4000-5000, 6000-7000 K. Wielokrotne załącznie i wyłączanie nie skraca żywotności. Żarówki tego typu nie zawierają rtęci i ołowiu.
A teraz podam ze strony LEDtechniks specyfikację żarówki 10W typu:E27 81 SMD 5050H CORN CIEPŁA.
Kolor światła- biały ciepły 2800-3300 K
Moc- 10 W
Żywotność- 50 000 godzin
Strumień świetlny- 1000 lm
Zamiennik- 100 w
I jeszcze zagadka. Jaka jest temperatura punktu bieli dla monitora komputera?

Pozdrawiam!
Andrzej

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
03-01-13 15:30  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Sam się sprężyłem i przeszedłem na LED-y z Ikei. W tej chwili główna lampa sufitowa w pokoju żre 32 waty, gdybym używał świetlówek, żarłaby około 50, przy żarówkach o odpowiedniej mocy dającej analogiczne światło - 300.
Obiło mi się o uszy, że cały lobbing na rzecz świetlówek kompaktowych zaczął się z wejściem lamp LED - gdy producenci się połapali, że mogą zostać szybko wygryzieni i trzeba swój wyrób możliwie szybko upłynnić :-)

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
03-01-13 16:37  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Propeler, Zwracam honor. Nie znalazłem informacji na temat migania. Mówisz, że 10 W to jak 100W? Ok. Kupię i przetestuję.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
03-01-13 19:35  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Kupiłem. Na początek 4W, 220 lm, 3000 K. No i kicha. Światło zimne, świeci słabo, duzo gorzej niż halogen 28W (oba odpowiedniki 40W). Pozostaję przy halogenach. :(

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
03-01-13 20:44  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

MBig< jak możesz< spróbuj chociaż jednej lampy Ledare z Ikei. Zdziwisz się. Ja się zdziwiłem/

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
03-01-13 21:53  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Mam do sprzedania lampę naftową

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
03-01-13 22:00  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Korsarz. Ile ma lat i ile chcesz?

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
03-01-13 22:06  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Sturmovik. Wlazłem na stronke ikei, ale nie mają tam nic konkretnego do brytyjskich lamp (bez gwintu w oprawkach).

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
03-01-13 22:24  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Szczerze, to żartowałem, wisi na ścianie jako pamiątka i awaryjnie na wypadek jakby prąd wyłączyli.
Ale, jakby nie było, zapraszamy do Polski, tu można (jeszcze) bez problemu kupić tradycyjne żarówki, nawet setki, których niby ze względów EKOLOGICZNYCH nie wolno sprzedawać i stosować w domach, ale absurdalny przepis ominięto umieszczając na opakowaniu informację, że żarówka 100W ma służyć tylko do zastosowania w ulicznej sygnalizacji świetlnej, ale na szczęście jeszcze nie potrzeba uprawnień, żeby ją kupić.

W każdym razie, widać bardzo ewidentnie, że łunia CIEMNOTE chce z nas zrobić w najprostszy możliwy sposób- pozbawiając światła ;) -to półżartem oczywiście, a bardziej serio- najlepsze jest to, ze im sie udaje.... Jak za zaborów, okupacji czy za komuny siłą sie nie udało, to teraz z uśmiechem na twarzy dadzą ci świńskie gówno w plastikowej torebce z napisem "żywność ekologiczna" i zjesz ze smakiem, bo miłościwa łunia dała... A jak wystąpisz jakoś bardziej publicznie z takimi tekstami jak te nasze powyżej to zostaniesz oskarżony o teorie spiskowe i okrzyknięty heretykiem i zacofańcem....
Także, smacznego g,,,,,,,,,,,w półmroku, Rodacy ;)

--

Post zmieniony (03-01-13 22:24)

 
04-01-13 01:10  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Porównałem sobie moc LEDów z jasnością. Owszem, są oszczędniejsze, ale te małej mocy. Jasność ic pozostawia dużo do życzenia: 100 lm - 2W, 200 lm - 4W, 470 lm - 8W, 620 lm - 12W. Jak widać,jasność 1000 - 1200 lm, czyli odpowiednik 100W żarówki tradycyjnej, osiągnie żarówka LED przy mocy pobieranej 20 - 24W, czyli tyle ile świetlówki kompaktowe. Cena zaś osiągnie wartość ok 35 - 40 funtów (sorki za walutę, ale nie znam cen w Polsce), żarówka LED 12W - 23.99 funta. Zrobiłem eksperyment z żarówkami LED i halogenową. LED - 4W, halogen - 28W, umieszczone w lampach biurkowych. Włączałem na przemian nad paletą kolorów CMYK. OK, jestem sceptykiem więc zapytałem o wrażenia moją ukochaną. Jej odpowiedź: światło LED jest zimne i kolory zmieniają odcień. Gdybym nie sprawdził, nie pisałbym tego. Teraz mogę powiedzieć, że LEDy są do niczego, jeśli chodzi o zastosowanie w oświetleniu warsztatu modelarza.

Tak, parę słów wyjaśnienia. nie oświetlam specjalnie mojego warsztatu. Używam światła górnego, na suficie, oraz bocznych kinkietów, na ścianach. Sufit - dwa halogeny 70W, 2 kinkiety 28W. Żeby nie niszczyć za bardzo wzroku staram się, aby mój warsztat nie był ani za ciemny, ani za jasny.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
04-01-13 10:57  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Kolego MBig, jeżeli szukasz żarówki Led która świeci jak halogen, to jest taka, firmy LEDON. Posiada współczynnik CRI 90, jest o mocy 10W, ilość cykli załączań 1 000 000, strumień świetlny 650lm, temperatura barw 2700K, ale jest jedno ALE...ona kosztuje 115 złotych polskich.

Pozdrawiam!
Andrzej

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
04-01-13 12:14  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

A...,jeszcze jedno kolory zmieniają również odcień gdy raz oglądasz je w świetle dziennym przy bezchmurnym niebie,a drugi w świetle przy całkowitym zachmurzeniu.
A teraz o wspólczynniku CRI.
Współczynnik oddawania barw (CRI) podaje jakość światła, określając wierność oddawania barw oświetlanych przedmiotów. Gdy przedmiot jest oświetlany przez światło, współczynnik oddawania barw wskazuje o ile kolor danego przedmiotu różni się od tego który jest oświetlany światłem białym (widmo ciągłe). Im współczynnik ten jest wyższy, tym barwy są lepiej oddane, a oświetlane przedmioty wyglądają naturalniej. Niskim współczynnikiem CRI charakteryzują się np. lampy sodowe,rtęciowe a wysokim światło słoneczne.

Pozdrawiam!
Andrzej

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
04-01-13 12:55  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Zaprojektujesz mi Kolego shermana M4A1 to zobowiązuję sie oświecać Twoje miejsce pracy i Ciebie żarówkami z włóknem tradycyjnym.

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
06-01-13 16:06  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
Andreas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

A czy wiece jak długo powinna świecić żarówka ?
http://www.youtube.com/watch?v=QPPW8KM7eEU
miłego oglądania . W nowych samochodach tez juz montują elementy które po przejechaniu pewnej ilości km należy wymienić , i nie obchodzi to nikogo czy częśc jest zużyta czy nie , masz wymienić i koniec :)

--
Wilki nie przejmują się tym co mówią i myślą o nich barany.

Relacje z galeriami
12412
1124
1265
11351
20380
1135.6
Scharnhorst
Takao
Yukikaze

 
06-01-13 17:05  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Przykładem jest mercedes. W układzie hamowania (nie hamulcowym, bo chodzi mi o elektronikę) jest system (chyba asystent hamowania), który po przyciśnięciu odpowiedniej ilości razy hamulca psuje się sam i trzeba go wymienić. Firma oficjalnie to przyznała. było to montowane w e-klasie do 2006 roku. Potem firma wycofała się z montażu tego badziewia.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
13-01-13 11:27  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Przyznam się bez bicia. Myślę o żarówkach LED. Chcę kupić coś do pokoju dziennego. Znalazłem dosyć mocne - 13W, dające ok 1200 lm, czyli to na czym mi zależy. Mam teraz pytanie. Są dwa rodzaje. Warm light i White light. Pierwsze 3000K drugie 5500K. Które są lepsze?

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
13-01-13 17:31  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Powiem tak: sam używam lamp LED 8 W o temperaturze barwowej 2700 K. Dają sympatyczne światło zbliżone barwą do tradycyjnego żarówkowego. 3000 zapewne mają zbliżoną barwę. 5500 to będzie światło śnieżnobiałe, bardziej niebieskie, bardziej męczące wzrok. Kupuj opisane jako Warm light.
A najlepiej, jeśli masz możliwość, porównaj obie w sklepie na żywo.

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
18-01-13 19:53  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
Fantom Model   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Ludzie, ale o czym wy piszecie? Przecież unia nie NAKAZUJE używania świetlówek. ZAKAZUJE jedynie stosowania żarówek o mocy 100 W (na razie, bo potem mają zmniejszać moce). Mała, ale istotna różnica. Więc wkręccie sobie dwie tradycyjne 60W zamaist 100 W i będzie mieli nawet jasniej...

--
wydawca przez małe "w"

 
18-01-13 21:53  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Fantom.

Po pierwsze. Unie nie zakazuje stosowania. Zakazuje sprzedaży.

Po drugie i najważniejsze. Idąc twoim tokiem rozumowania, wkręcę sobie 4 żarówki 25 W i będę miał to samo co jedna 100W? Jesteś laikiem w tym temacie, więc się nie powinieneś odzywać. Zrób sobie takie doświadczenie i spróbuj przy tym kleić.

A po trzecie. Kupiłem sobie dwie żarówki LED o mocy 10 W każda. Temperatura światła 3000 K. Świeci to mniej więcej tak jak żarówki 60 W. Do klejenia dokładam do tego jeszcze jedną halogenową 70 W i dopiero jest znośnie. Kupię jeszcze (do przetestowania) LEDy 16 W. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
21-01-13 11:04  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
Fantom Model   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


>> Jesteś laikiem w tym temacie, więc się nie powinieneś odzywać

Skąd wiesz kim jestem albo nie jestem i dlaczego nie mogę się odzywać?

Nie jestem zwolennikiem Unii Biurokratycznej, ale to ty zacząłeś pisac jakieś głupoty, że ktoś cię zmusza do kupna świetlówek. Twoje słowa z pierwszego postu:

>> Dlaczego jakiś pieprzony ekolog zmusza mnie do zakupu i używania bomby chemicznej o opóźnionym zapłonie?

Otóż nikt cię nie zmusza.

--
wydawca przez małe "w"

 
21-01-13 11:18  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
Fantom Model   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Z dedykacją - żarówka tradycyjna 200 W:

http://allegro.pl/zarowka-tradycyjna-200w-e-27-e27-200-w-230v-pila-i2907655130.html

Sprawdź, może mają wysyłkę do Szkocji?

--
wydawca przez małe "w"

 
21-01-13 19:58  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Twierdzisz, że dwie żarówki 60W będą świeciły lepiej niż jedna 100W. To mi wystarczy, żeby uważać Cię za laika.

Nie jest mi potrzebna żarówka 200W. Potrzebuję taką, przy której będzie mi się przyjemnie kleiło. Lubię światło z kilku oddalonych punktów. Zwykle z sufitu (2 mocne żarówki ok 90 - 100W, lub ich odpowiedniki halogenowe) i z dwóch kinkietów (ok 60W każdy), żeby rozproszyć cienie.

A tak na marginesie, żebyś mnie nie uważał za laika w zakresie oświetlenia, byłem elektroakustykiem i oświetleniowcem w znanym klubie studenckim w Warszawie (podczas studiów).

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
22-01-13 10:03  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
Fantom Model   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Żarówka tradycyjna 60W ma zwykle deklarowane 700-800 lumenów. Dwie 60 W to 1400-1600. 100 W - 1300-1500 lumenów. Czy 1500 lumenów z jednego żródła to więcej niż 1600 lumenów z dwóch źródeł? A do celów modelarstwa dwie żarówki 60 W spiszą się nawet lepiej o ile umiescisz je po przeciwnych stronach blatu: będą rozpraszały cień.

Oczywiście żarówki 100 W możesz kupić na allegro też.

No dobra, żarówki 100W nie kupisz w sklepie na rogu, trzeba trochę zachodu. Ale za to wszędzie, w każdym sklepie elektrycznym dostaniesz takie coś:
http://allegro.pl/zarowka-halogenowa-energooszczedna-philips-70w-i2897837288.html
70W ale odpowiednik 100W, no może 90 W. Czy nadal to według ciebie nie to?

Tak jest z dostępnością żarówek w dzikiej Polsce, nie wiem, może w cywilizowanej Szkocji jest inaczej?

Nie wiem dlaczego twierdzisz, że ktoś cię zmusza do kupna świetlówek. To prawda, wszędzie jakąś połowę regałów zajmują świetlówki kompaktowe. Ale drugą połowę żarówki tradycyjne i led. Rzeczywiście , wielki przymus, nie można kupić zwykłych żarówek, bo trzeba poszukac na regale, nie pchają się same w ręce. No sorry.

--
wydawca przez małe "w"

 
22-01-13 19:15  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

A od kiedy to lumeny się sumuje?

Zrób doświadczenie. Jeśli masz żyrandol z trzema żarówkami ( zapalane 2+1), wkręć odpowiednio żarówki: dwie 60W i jedna 100W. Sprawdź oświetlenie włączając naprzemian.

I tyle w temacie.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
23-01-13 20:35  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Niedawno kupiłem sobie pierwsze LED żarówki z tej aukcji na Ebay'u . 10-cio watowe, świecą tylko na 180 stopni niestety. Mimo, że nie są na tyle jasne, jak można by się spodziewać po opisie. Nie zraziłem się i kupiłem sobie takie . Świecą prawie na 360 stopni, 8 W. Światło zdecydowanie bardziej dzienne jak te pierwsze. Założyłem je do kinkietów i jestem z nich bardzo zadowolony.
Czekam teraz na takie , do lampy pod sufitem.

PS. Chyba przestałem być sceptycznie nastawiony do LED-ów. Zmienię "chyba" na "na pewno", gdy będę zadowolony z doboru farbek w przy tym oświetleniu.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
23-01-13 20:46  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Zaczniesz być sceptyczny jak LEDy zaczną pojedyńczo gasnąć...

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
23-01-13 21:28  Odp: Świetlówki kompaktowe. Zbawienie czy przekleństwo Unii Europejskiej?
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

No dokładnie :)
Taki ich urok, że po jakimś czasie żarówka niby jeszcze świeci, ale pojedyncze ledy w żarówce po kolei padają...

Czyli znowu: jak nie staniesz, d..pa z tyłu... :)

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024