KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 23 z 23Strony:  <=  <-  19  20  21  22  23 
02-01-13 07:42  Odp: [Dyskusja] Tzw zabezpieczenie antypirackie czyli lasery zamiast szkieletu
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31


 - 3

Witam

A na przykładzie, kupiłem sobie modelik ot tani drobiazg z jsc zestaw wicher gryf jaskółka. Ową jaskółkę wrzuciłem w ksero i z tego ksera skleiłem pomalowałem galerie wstawiłem. Oryginał leży sobie w szafce nienaruszony i cieszy moje oko kiedy mam na to ochotę, i tak robię z małymi modelami, bo lubię "mieć wycinankę nienaruszoną". Po drugie nie wierze swoim łapką i chce mieć bezpieczeństwo tego że mogę sięgnąć po ksero i poprawić to co uroczo spier... to jeden z powodów dlaczego wole karton od plastiku . i teraz pytanie ? rozumiem że to jeszcze mnie nie czyni przestępcą, model zakupiłem na własny użytek złożyłem . Ale nie bardzo rozumiem jak prawo odnosi się do następującej sytuacji:
przychodzi kryzys z portfela mojego wylatują tylko muchy i to wyjątkowo chude więc chce sprzedać modele, nawet te które już skleiłem . Kupiłem je legalnie, jestem więc prawnie właścicielem tego co trzymam w szafce nienaruszone i tego co już sklejone. Czy to czyni mnie przestępcą bo sprzedaje również te które złożyłem ? ( pytanie teoretyczne ) czy żeby być fair musze spalić moje sklejone modele ? ale frajdą było samo ich złożenie wiec może powinienem zapomnieć o tym że je złożyłem ? więc wydaje mi się że nazwanie mnie przestępcą jest trochę...naciągane ?;)

co do laserów, ot decyzja biznesowa. mnie się nie podoba i tyle , a tu już 23 strony pier... ;)

Pozdrawiam
Jacek

 
02-01-13 09:16  Odp: [Dyskusja] Tzw zabezpieczenie antypirackie czyli lasery zamiast szkieletu
wottek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 11

Graba nie masz racji, że zayctuję:
"Artykuł 23 paragraf 1 Ustawy z 4 lutego 1994 O prawie autorskim i prawach pokrewnych pozwala na korzystanie z już rozpowszechnionych utworów w zakresie własnego użytku osobistego: Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego.

Ten użytek osobisty to także kserowanie książek, bo książki są utworami rozpowszechnionymi (są opublikowane przez wydawcę). A dozwolony użytek osobisty obejmuje także przekazywanie kserokopii rodzinie czy koleżance, koledze ze studiów – pozostają oni z nami „w związku osobistym”."
Źródło: http://prawokultury.pl/newsy/mam-prawo-kopiowac-ksiazki/

To co cytujesz to zapewne wypowiedź jednego z prawników, ale na szczęscie nie jest powszechna (poza wydawcami) i z tego co czytałem z uzasadnień wyroków sądów to jeszcze żaden sąd w Polsce nie przychylił sie do takiej interpretacji. Choć widziałem kilka podobnych interpretacji, ale generalnie w przypadku ludzi, którzy czerpali korzysci majątkowe z wykorzystania nielegalnych kopi.

I napiszę co ostatnio powiedział jeden z wydawcówgier w Polsce (CD Projekt) "Pirat to źle obsłużony klient"
I zgadzam się z tym w 100%.

To samo ma się z modelami kartonowymi. Z tego co widzę nakłady są coraz mniejsze, a ceny coraz wyższe. Niektóre wydawnictwa dodają przymusowe "bonusy" do modeli.
No wszystko super, a skoro sklejam dwa modele rocznie, a kupuję dziesięć to w tej chwili mocno się zastanowię czy kupię te dziesięć. Zakupię tylko te dwa, albo w ogóle z nich zrezygnuję, ponieważ mam już dużo modeli. Po wpisach w tym wątku i w wielu innych widzę, że zrobi tak wielu tzw "pułkowników". Co z tego, że 50% z nich ściągnie ten model z sieci? Popatrzy i wywali z dysku, albo zostawi zapisany i co z tego? I tak go nie sklei. A i tak te osoby nie kupią oryginalnego modelu. Nawet gdyby nie było skanu w sieci.
Ile osób sklei model ze skanu? Może 5, może 10? Ale one i tak by nie kupiły modelu, po prostu taki typ człowieka. Polityka wydawnictw jest skierowana przeciw tym ludziom, którzy kupują modele do kolekcji, ale nie koniecznie, aby je skleić.
A narzekanie na piratów moim zdanie jest bez sensu.

Niemniej wina tego stanu rzeczy spoczywa na modelarzach. Ile wątków było o tym, że model jest za mało zdetalizowany, że brakuje wnętrza? To wszystko ciągnie cenę do góry i nakład w dół. Większość modeli obecnie wydawanych ma tak dużo części, a co za tym idzie dużo więcej możliwości pomyłki, że bardzo mało ludzie decyduje się na sklejenie modelu. Na szczęście widzę, że wydawcy zrozumieli ten zamknięty krąg, w którym się znaleźli i próbują to zmienić.

Mój mały apel: wydawcy nie marudźcie na piratów, tylko starajcie się pozyskać klientów :-) A my klienci głosujmy portfelem, a co najważniejsze klejmy modele :-)

A co do wręg laserowych to podejrzewam, że może to być cięcie kosztów produkcji. Ale to moje podejrzenie tylko ;-) Równie dobrze chodzi o wyciągnięcie większej kasy od modelarzy.

Pozdrawiam,
W.

--

Post zmieniony (03-01-13 00:04)

 
02-01-13 18:03  Odp: [Dyskusja] Tzw zabezpieczenie antypirackie czyli lasery zamiast szkieletu
Hologen   

--

Post zmieniony (02-01-13 18:25)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 23 z 23Strony:  <=  <-  19  20  21  22  23 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024