KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 
29-11-12 07:36  Odp: Forum Modelarzy Kartonowych
Jaroslav 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Rysiu, ilu modelarzy, tyle różnych podejść do tematu. Kiedyś przerabiałem już temat, który model jest lepszy: super dokładny model żywiczny+ blaszki fototrawione czy na podobnym poziomie wykonany model od podstaw z "tego co było pod ręką" . O ile żaden z modeli nie był lepszy ani gorszy, to o modelarzu już możemy w takim zestawieniu co nieco powiedzieć.
Ja osobiście uważam, że nie ważne są środki a efekt końcowy ale mimo tego uparcie męczę tą cholerną celulozę zamiast odlać sobie te 192 ogniwa gąsienic z żywicy, mieć dobry efekt, zaoszczędzony czas i trochę mniej kasy w portfelu i święty spokój, Czemu tak nie robię? uczciwie Ci powiem, że nie wiem.
Po części może dlatego, że mi szkoda kasy na żywice, po części może dlatego że lubię, po części bo wiem że są nadal wśród nas tacy, którzy doceniają rękodzieło, po części żeby samemu sobie udowodnić że potrafię jeszcze coś tymi łapami wystrugać.
Nie odważył bym się jednak uznać modelarzy stosujących rożne dodatki za gorszych bo znam kilku takich, przy których wciąż czuję się modelarskim "gówniarzem" a którzy kupują gotowe koła i inne gadżety żeby oszczędzić kupę czasu i ja ich pod tym względem, mając małe dziecko, całkowicie rozumiem.
Pozdrawiam serdecznie
Jarek

--
GG 6801515

 
29-11-12 08:30  Odp: Forum Modelarzy Kartonowych
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Uważam, ze generalnie rzecz biorąc chodzi o efekt końcowy. Na konkursy w różnych klasach - jak najbardziej. Gwoli własnej satysfakcji - również. Przykład - dyskusje/wpisy na forum o najdrobniejszych szczegółach konstrukcyjnych, zgodności w malowaniu itp., szukaniu planów, wzorów, zdjęć obiektów modelowanych z epoki itp.
Nie zawsze użycie i wykonanie elementów z innego materiału od papieru jest łatwiejsze i prostsze. Wręcz przeciwnie - eksperymenty z tymi materiałami, nieraz konieczność dorobienia nowych narzędzi, dodatkowa praca itp. /np. by zrobić poszycie kadłuba z forniru imitującego oryginalna sklejkę samolotu - wzory/szablony na podst. części oryginalnych z wycinanki, próby z malowaniem, gięcie forniru, wycinanie w nim otworów itp./. łatwiej z papieru/kartonu/. Jednym słowem - co kto lubi. Jedni - by skleić poprawnie, czysto, w miarę bez problemów /pytania na forum o wybór opracowania z kilku dot. tego samego modelu - tego z jak najmniejsza ilością felerów, drudzy - lubią dłubaninę, waloryzacje/konwersje itd.
Uważam, że to tylko i wyłącznie osobista sprawa czy model będzie wykonany w standardzie. waloryzowany, tylko z papieru, z wykorzystaniem dodatków żywicznych czy innych nie papierowych elementów - istotne jest, by rozpoczęty został ukończony ku zadowoleniu "sklejacza". Nie należy /tak sądzę/ i nie o to w całej tej "zabawie" idzie by oceniać który model lepszy, który gorszy - ten tylko z papieru, czy ten wykonany z różnych materiałów. Każdy cieszy wykonawcę i jak jest free to myśli i planuje - co następnego /wielu klei kilka na raz /. To nasza pasja.
Pozdrawiam serdecznie wszystkich "pozytywnie zakręconych"

 
29-11-12 08:48  Odp: Forum Modelarzy Kartonowych
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

I o to chodzi ;-)
Dlatego między innymi zaczęliśmy organizować imprezę we Wrocławiu. Chcieliśmy, aby każdy model budowany w oparciu o karton, ale również z możliwymi dodatkami, malowaniem itp mógł zaistnieć na wystawie. Wywaliliśmy w kąt obostrzenia dopuszczające wystawianie modeli wykonanych w tzw. standardzie.
Jak już wielokrotnie pisałem, mówiłem chodzi o dobrą zabawę, o czerpanie satysfakcji z robienia czegoś według własnego pomysłu, przekonania itd., a nie iście pruskiego trzymania się różnych, czasami wręcz ważniejszych od konstytucji regulaminów, punktów, punkcików itp.
Sam staram się wykonywać modele wyłącznie z papieru, ale to dla własnej przyjemności, żeby zobaczyć czy mi się to uda, a nie w celu narzucania tego sposobu wykonania innym.

Bawmy się dalej naszym hobby, a na malkontentów nie zwracajmy uwagi :-)

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
29-11-12 15:15  Odp: Forum Modelarzy Kartonowych
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

A jakby się w ogóle trafił jakiś absolutny purysta, to by napisał, że nie ma jeszcze modelarzy kartonowych, plastikowych czy tp. Jesteśmy białkowi. Przynajmniej wszyscy tu obecni.
Ale to tylko dygresja na poprawę humoru. :P

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
18-12-12 17:16  Odp: Forum Modelarzy Kartonowych
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Nie byłbym sobą gdybym nie napisał: dodatki konstrukcyjne odlewane z żywicy /świeża oferta na forum/ do modeli z branży kolejowej to modelarstwo kartonowe?

 
18-12-12 17:37  Odp: Forum Modelarzy Kartonowych
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Jeżeli to ma być samodzielny model sprzęgu to na pewno nie, ale jeżeli tylko jako element ( niewielki) modelu wagonu, to niech sobie egzystuje na Forum :-)

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
19-12-12 19:36  Odp: Forum Modelarzy Kartonowych
Jańcio 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 18


 - 7

Ryszard , cholerka , teraz trochę mi głupio . Nie miałem zamiaru narobić takiego rajwachu ani Tobie przykrości . Jak widzisz tu można wszystko . Przestraszyłem się tylko trochę z Twoich zapowiedzi o tym co z czego będziesz robił . Miała to być tyko żartobliwa wrzutka . Nie należę do kartonowych ortodoksów i osobiście też używam różnych materiałów przy budowie modeli .Mam też na swoim koncie eksperymenty z modelami całkowicie malowanymi a więc też nie jestem święty .Tak więc przyjmij moje przeprosiny i walcz dalej z materią modelarską a ja i tak z ciekawością będę śledził Twoje postępy w budowie .

Pozdrawiam .


Jańcio


HEY HEY !

Post zmieniony (19-12-12 19:38)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024