KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 19 z 21Strony:  <=  <-  17  18  19  20  21  ->  => 
26-03-11 22:42  Odp: Konkurs nieustający Mk LVI
Raduss 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 8

No i jedziesz.

--


 
26-03-11 23:17  Odp: Konkurs nieustający Mk LVI
Bialy 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 32


 - 7

Myślę, że znów nie będzie problemów z odpowiedzią.

"Zajmowałem stanowisko na prawym skrzydle mostka, chociaż stale byłem wyznaczony na lewe. junkersa dostrzegłem wcześnie. Lufę lewisa skierowałem w stronę lecącego samolotu. Kiedy złapałem na celownik prawy silnik, otworzyłem ciągły ogień. Z obłego dziobu samolot słał na statek pociski smugowe. Naprzeciw mknęły różnokolorowe pociski oerlikona, hotchkissów i lewisów. Wszystko zlewało się w nieprzerwany huk zaciekłej kanonady. Widziałem w celowniku wyjący silnik. O wyniku starcia decydowały sekundy. (...) Seriami okładałem stery i ogon ze znienawidzoną swastyką. Z prawego silnika junkersa buchnął dym. Ciemny warkocz ciągnął się za odlatującym samolotem. pilot po ataku nie wyprowadził maszyny w górę, ale lotem koszącym mknął w powierzchnię morza. Kładł się coraz wyraźniej na lewe skrzydło. Obrał śmiertelny kurs i już go nie zmienił. W odległości pół mili zaczepił skrzydłem o grzbiet fali. Kadłub momentalnie zniknął w wielkim gejzerze, który rozniosły nadbiegające fale."

Kto w taki sposób wspominał atak samolotów na swój statek?
Jakiego statku i w jakim konwoju dotyczy opisana sytuacja?
Jaki był bilans walki statku z bombowcami?

--

 
27-03-11 18:12  Odp: Konkurs nieustający Mk LVI
Bialy 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 32


 - 7

Coś zapadła cisza.
Czas chyba na małą podpowiedź.

Był to statek polski.

 
27-03-11 19:53  Odp: Konkurs nieustający Mk LVI
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Może S/S "Kmicic". 2 zniszczone Dorniery. Jeden z konwoji atlantyckich / USA-Anglia/

 
27-03-11 20:26  Odp: Konkurs nieustający Mk LVI
Bialy 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 32


 - 7

Niestety nie

 
28-03-11 00:09  Odp: Konkurs nieustający Mk LVI
Krzychu74 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 4
 

Witam!
S/S Tobruk w konwoju PQ13 lub QP14?
Tak mi się zdaje, że gdzieś to już czytałem, ale kto, kiedy i gdzie to już nie pamiętam dokładnie.

Pozdrawiam.

--
Blog

Sklepik

 
28-03-11 16:34  Odp: Konkurs nieustający Mk LVI
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

W uzupełnieniu tekstu Krzycha 74 dodam, że s/s "Tobruk" był w konwoju PQ 13 /do Murmańska/ i w marcu 1942 r na Atlantyku zniszczył 1 samolot niemiecki. Ale czy to ten statek? Prosimy o małą podpowiedż.

 
28-03-11 17:26  Odp: Konkurs nieustający Mk LVI
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Czyja to relacja - nie wiem.
Statek s/s Tobruk - konwój PQ13
Trasa - konwój arktyczny do Murmańska
Koniec marca 1942 r z atakujących 4 samolotów zestrzelono 2.

 
28-03-11 20:32  Odp: Konkurs nieustający Mk LVI
Bialy 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 32


 - 7

Żeby nie przedłużać:
- relacja młodszego marynarza Zdzisława Podkockiego
- Tobruk w konwoju PQ13 (właściwie opisana walka odbywała się po utraceniu kontaktu z konwojem - kapitan wywiesił polską banderę co rozjuszyło Niemców)
- 2 strącone i 2 uszkodzone bombowce niemieckie

Dodam tylko, że była to najsławniejsza walka alianckiego transportowca w latach II wojny światowej. Trwała ona 2 godziny i zakończyła się rozgromieniem atakującej eskadry niemieckiej.

O dziejach Tobruku w w/w konwoju można przeczytać w książce "S/S Tobruk w konwojach śmierci" Sawickiego - bardzo przyjemna lektura.

Ryszard zadawaj.

--

 
28-03-11 21:25  Odp: Konkurs nieustający Mk LVI
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Podczas wojny abisyńsko - włoskiej /1935-1936/ Etiopia nie osiadała Sił Powietrznych. Jedyny samolot /cywilny/ należał do dworu cesarskiego. Jednakże w 1936 r otrzymała jeden samolot myśliwski który w barwach Etiopii brał udział w działaniach wojennych.
Co to za samolot /typ/ i jakie były jego dalsze losy?

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 19 z 21Strony:  <=  <-  17  18  19  20  21  ->  => 

 Ten wątek został zamknięty 


© konradus 2001-2024