KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 21Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
30-12-10 08:30  Konkurs nieustający Mk LIV
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

No to kontynuujemy sprawę Salonów Paryskich.

Na jednym z Salonów Paryskich został wystawiony PZL-46 ,,Sum,,
Samolot ten wzbudził ogromne zainteresowanie zagranicznych specjalistów i dziennikarzy. Szczególnie chowana kołyska była czymś wyjątkowym, rozwiązanie techniczne tejże kołyski, było publikowane na łamach swiatowej prasy lotniczej.

Jednak szczególne zainteresowanie zagranicznych specjalistów skupiło się głównie na podłużnych paskach blachy wzdłuż kadłuba, przynitowanych na gładko i wypolerowanych.

Paski tej blachy widać na fotkach. Oczywiście zaczęto to fotografować i robić wszelkie szkice, niektórzy zagraniczni specjaliści zastanawiali się, co tam Polacy ukryli, jedni mówili, że anteny, drudzy, że inne tajne urządzenia.

PYTANIE:
Co było pod tym paskami blachy?


....to Wy myślcie a ja idę poslizgac się na butach...

 
30-12-10 17:41  Odp: Konkurs nieustający Mk LIV
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Nadszedł czas na pierwszą podpowiedż.

O tajnych urządzeniach zapomnijcie, po paskami blachy są bardzo proste ,,rzeczy,,
W kadłubach drewnianych krytych płótnem tych ,,rzeczy,, nie znajdziecie.

U cioci Wiki na temat tego szczegółu raczej nic nie znajdziecie.

 
30-12-10 20:56  Odp: Konkurs nieustający Mk LIV
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

...bo to tylko w mądrych książkach jak np. u A.Glassa w PKL t. III jest opisane :>

A dowcip polega na tym, że się chłopaki spieszyli z prototypem i nitownicą jechali po kowbojsku "z biodra", a nie z "przyłożenia" i "trochę" krzywo wyszło.
No to majster dał ładne maskownice i po kłopocie :D
Dziś tak się wykańcza meble i budowlankę ogólnie.

--
...to ja idę sklejać pierogi :)

 
30-12-10 21:00  Odp: Konkurs nieustający Mk LIV
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Dixie...
...wróć i zadaj pytanie, bo o to chodziło.

 
30-12-10 23:44  Odp: Konkurs nieustający Mk LIV
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Teraz trochę zmienimy teatr wojenny, bo akurat "siedzę w lekturze" pewnej niezwykle wciągającej książki.
Pomysł powołania do istnienia znanego i lubianego "po naszej stronie" boys bandu o nazwie PFT datuje się na jesień 1942 i wyszedł niemal jednocześnie i od "kogoś" z RAFu i z Głównego Inspektoratu Lotnictwa. Jak się chłopaki zgadali, to zaraz wzięli do roboty. Jednak pod koniec roku depesza z Air Ministry do GIL skróciła temat odmownie. Ale to dzielnych lotników nie zraziło i załatwili sprawę typowo po polsku, czyli "po znajomości".
Kto był tym możnym protektorem, który obłaskawił herbaciane Ministerstwo Lotnictwa?
Żeby było śmieszniej, osoba miała w tym swój, oględnie mówiąc, interes (ale nie finansowy), tyle że to już temat na następną zagadkę.

--
...to ja idę sklejać pierogi :)

 
01-01-11 00:58  Odp: Konkurs nieustający Mk LIV
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Podpowiedź: Wysoka szarża w RAFie, miał z Polakami dobre układy (i vice versa) z czasów gdy mu podlegali na stosownym szczeblu a Anglii, tak bardzo, że po przeniesieniu na inny TDW zasugerował ściągnięcie tam jakiejś polskiej jednostki. Bardzo znane i popularne nazwisko (tj. trochę znanych osób też je nosiło lub nosi).

--
...to ja idę sklejać pierogi :)

 
01-01-11 11:35  Odp: Konkurs nieustający Mk LIV
Stachowitz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Pewnie zagłębiłeś się w lekturze tego : http://www.empik.com/cyrk-skalskiego-slizewski-grzegorz-sojda-grzegorz,prod23350026,ksiazka-p . Jest tam odpowiedź na Twoje pytanie, ale tak się składa, że mam ją na półce w pracy, a nie w domu. Przeczytałem ją kawałek czasu temu, zaraz po ukazaniu się i jest tam opisana ta historia, ale nie pamietam nazwiska tego oficera. Mogę sprawdzić, ale dopiero w poniedziałek. No chyba, że ktoś ma tą książkę w domu i odpowie na pytanie :)

 
01-01-11 12:35  Odp: Konkurs nieustający Mk LIV
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Tutaj jeszcze jest do kupienia i taniej, niż była w EMPiKu: http://www.inbook.pl/product/show/173295/ksiazka-cyrk-skalskiego-slizewski-grzegorz-sojda-grzegorz-ksiazki-nauki-humanistyczne-historia. Droższe książki są nawet o 10 zł. tańsze, niż proponuje "wiodący dystrybutor". Moja żona kupiła podstawową serię Diuny (6 tomów) w cenie 5 EMPiKowych (a i tak nie było tam wszystkich tomów).
Albo "Zanim złamano Enigmę" była tyle tańsza, że kupiłem oba tomy bez zastanowienia - cóż zmieniłem księgarnię :D
Książkę o polskich myśliwcach we Francji autorstwa G. Śliżewskiego również polecam.

A co do oficera RAFu, to po tych podpowiedziach, wiążąc ze sobą informacje można już coś wygooglać, ew. wydłubać z innych książek.

PS. nie mam nic wspólnego z "reklamowaną" przeze mnie konkurencyjną księgarnią internetową :P

--

Post zmieniony (01-01-11 12:36)

 
01-01-11 18:55  Odp: Konkurs nieustający Mk LIV
bleriot 



Na Forum:
Galerie - 2
 

No to Dixie masz żonę o fajnych gustach literackich. Duncan Idaho odradza się po raz szesnasty :-)

--

GG: 366985
--------------------------------
Maszyny latające ...
--------------------------------

 
02-01-11 15:40  Odp: Konkurs nieustający Mk LIV
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Czyżby Bohdan Arct maczał w tym palce ?

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 21Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Ten wątek został zamknięty 


© konradus 2001-2024