KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
09-06-06 12:54  [dyskusja] modelarstwo a sztuka
Azawakh   

Moi drodzy modelarscy przyjaciele. Jestem tu nowy na Waszym forum i jako artysta plastyk chciałbym Wam zaproponować temat-dyskusję poświęconą modelarstwu a sztuce. Tym samym chciałbym zadać Wam pytanie czy modelarstwo moż ebyć uznane za sztukę i jeśli tak to dlaczego? Jak dla mnie jes to sztuka i to przez wielkie "S" ponieważ tak smao jak inne dziedizny działalności artystycznej daje możliwość wypowiedzenia się twórczego a także niesie w sobie wrażenie estetyczne dla oglądającego tak samo jak obraz czy rzeźba. Tym samym,budowanie bardzo dokładnych i walorowanych modeli (np na poziomie A. Ziobra) mógłbym porównać a wręcz zaliczyć do rzeźbiarstwa nowoczesnego. Co Wy na to?

 
09-06-06 14:49  Re: modelarstwo a sztuka
Hook6   

 

Uwaga "techniczna".
Podobny temat na niebieskim forum skończył się. Jak - każdy może zobaczyć (lub widział). Mam nadzieję, że jeśli zostanie podjęty tutaj to dyskusja nie zejdzie na tory osobistych wycieczek. Każdy uczestnik tego forum z pewnością wie doskonale dlaczego.
Piszę "jeśli zostanie podjęty" ponieważ nie wiesz chyba o tym Azawakh, że większość (jeśli nie prawie wszyscy) ludzi jest zalogowana na jednym i drugim forum. Gdyby więc ktoś chciał mógł wyrazić swoją opinię tam (tak mi się wydaje).

--

 
09-06-06 15:48  Re: modelarstwo a sztuka
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Myślę że odpowiedź na pytanie "czy modelarstwo jest sztuką?" zależy wyłącznie od indywidualnego podejścia. To co dla jednego jest dziełem sztuki, dla innego wcale być nim nie musi. Dla mnie np żadną sztuką nie jest współczesne malarstwo abstrakcyjne (mam tu na myśli obrazy pod tytułem zachlapane różnymi kolorami płótno itp), ale nie oznacza to, że dla inni też mają uważać podobnie. Tak długo jak ludziom coś takiego się podoba, należy organizować wystawy na ten temat i tworzyć takie "dzieła". Śledziłem wątek na sąsiednim forum i uważam że forumowicze podeszli tam do sprawy stanowczo zbyt poważnie. Osądy typu "Modelarstwo sztuką jest/nie jest i basta!" są wyłącznie objawem niedojrzałości tudzież jakiś dyktatorskich ciągot.

--
pozdrawiam
Piotr


 
09-06-06 16:48  Re: modelarstwo a sztuka
randar 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
 

Otóż to hartmann . O gustach się nie dyskutuje, z zasady, szcególnie gdy dyskusja dotyczy czegoś, czego nie można włożyć w ramy i "zmierzyć". Jest to kwestia indywidualnego podejścia każdego z nas. Dla mnie taka obrona swojego zdania do krwi z wytaczaniem coraz cięższcyh argumentów i umniejszaniem na siłę racji drugiej osoby nieodłącznie kojarzy się ze scenką z "Dnia świra" ;-) Lepiej się tego nie da "zobrazować" ;-)

Pozdrowionka

--

 
09-06-06 20:13  Re: modelarstwo a sztuka
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

wiecie? kiedys, klejac sobie costam, zastanawialem sie nad tym. i tak sobie pomyslalem ze sztuką moze byc cos , co: albo wyraza w jakis sposob to, "co autor mial na mysli" czyli jakos tam wyraza jego uczucia, emocje itp, albo "sztuka" jako pojecie rozumiane w ten sposob ze sztuką jest cos co wymaga jakichs szczegolnych zdolnosci itp. oczywiscie mozna łączyc te dwie cechy sztuki. tylko ze klejąc model np jakiegos okretu trzeba jak najbardziej dążyć do jego zgodnosciu z oryginalem albo poprostu kleic to co w wycinance [zestawie] jest zaprojektoane i tu zabardzo nie ma miejsca na osobiste wylewy. no chyba ze ktos sobie pomaluje np czołg na różowo w żółte kwiatki, ale to juz raczej nie jest model... Podsumowując, modelarstwo jak najbardziej jest sztuką ale w tym sensie ze zrobienie dobrego modelu wymaga okreslonych zdolnosci i umiejetnosci ktore w efekcie skladaja sie na sztuke.

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
09-06-06 23:40  Re: modelarstwo a sztuka
kopajt 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Modelarstwo a sztuka....
Ja rozumiem to tak... Modelarz żeby żył - musi jeść... a do jedzenia najlepsza jest sztuka mięsa - więc modelarstwo i sztuka są ze sobą ściśle związane :D

--
Pozdrowionka - najlepsze modele dopiero przed nami
w produkcji: TITANIC 1:50, NAGATO 1:100, CHINOOK 1:16 i co sobie jeszcze wymyślę ;)
Radomski Klub Modelarsko - Historyczny SOKÓŁ

 
09-06-06 23:44  Re: modelarstwo a sztuka
Andrzej Px48 



Na Forum:
Galerie - 5


 - 1

A dla mnie jest to sztuka.Ponieważ modelarstwo to wierne odwzorowanie rzeczywistości lub historii.

 
10-06-06 00:32  Re: modelarstwo a sztuka
Szeryf 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Hartmann, a co masz przeciw malarstwu abstrakcyjnemu?? Jesli tego nie rozumiesz, to... dobra, dobra- zartowalem;)
A ja wlasnie modelarstwo widze jako sztuke- tak jak powiedzial Amdrzej- chocby dlatego, ze jest odwzorowywaniem rzeczywistosci, lub historii. Choc "sport" ten ma to do siebie, ze jest swego rodzaju kopiowaniem, co w sumie sztuce sie nie powinno zdarzac. I tu nalezy tez pamietac o roli projektanta, ktory duza czesc roboty odwala za nas/dla nas.

I jeszcze jedno: nie zakwalifilkowalbym do tegoz modelarsta plastikowego, gdzie model jest za nas zaprojektowany i jakies 80% roboty wykonane jest za modelarza i po prostu poprzyczepiane do ramek. Nie chce tu wywolywac "pobocznej dyskusji", modele plastikowe sa fajne, przeciez liczy sie efekt koncowy, ale ja osobiscie klejac plastiki nie bawilem sie tak jak przy kartonach- plastiki sa za latwe;) Ot takie trojwymiarowe puzzle.
I jednoczesnie idac w druga strone: modelarstwo-sztuka w czystej postaci to, moim zdaniem, model samodzielnie zaprojektowany na podstawie zebranych materialow, a nastepnie samodzielnie wykonany z kartonu, zywic, czy tez innego surowca, ktorego laik by nie posadzil o takie mozliwosci wykorzystania.
Pozdrawiam

--



Post zmieniony (10-06-06 00:33)

 
10-06-06 00:56  Re: modelarstwo a sztuka
Jac 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

A propos' gustu:
Jest takie przysłowie: Są gusty i .........BRAKI GUSTU !
A na poważnie - modelarstwo w wykonaniu niektórych kolegów (siebie niestety muszę wyłączyć) jest na pewno SZTUKĄ .

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024