KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
12-05-06 10:32  [historia] Przewrót majowy
Jurek 

 

Dziś upływa 80-ta rocznica przewrotu majowego, dokonanego przez marszałka Piłsudskiego.
.Została rozpędzona hałastra sejmowa i został wprowadzony nowy ład i porządek.
Od tej daty można obserwować rozwój drugiej Rzeczypospolitej, zarówno w gospodarce,
jak i w życiu codziennym.
Od zakończenia wojny z bolszewikami, obserwujemy narastający bezład życia gospodarczego i politycznego kraju, wieczne swary i waśnie między ugrupowaniami partyjnymi.
Zostalo to przecięte szablą , zostaje powołany nowy rząd i wprowadzono reformy.
Przede wszystkim reforma monetarna, czyli wprowadzony polski złoty, co pozwoliło na rozwój przemysłu.
Osiągniecia tamtego okresu procentują do dziś.
Zbudowano Centralny Okręg Przemysłowy, miasto Gdynię powstaje przemysł lotniczy,
samochodowy, zbrojeniowy, zakupiono licencje pozwalające na na produkcję późniejszych czołowych światowych produktów jak Łoś czy 7TP, konstrukcje RWD, kładzione są podwaliny rozwoju nowoczesnej Marynarki Wojennej.
Polska porozbiorowa powoli staje się monolitem i w pewnym momencie potęgoą militarną pozwalająca na myślenie o wojnie prewencyjnej przeciw Niemcom. Gdyby nie zaprzepaszczenie tej możliwości przez Anglię i Francję, być może uniknięto by II wojny światowej.
Szerokie horyzonty myślowe, gorący patryjotyzm Marszałka , są do dziś przyjamniej dla mnie wskazaniem, jak należy żyć.
Nie sposób wymienić w krótkiej notatce wszystkich osiągnieć tamtego okresu.
Dlatego modlę się gorąco, by w wyniku nowych zdobyczy naukowych sklonowano tę postać.
Jurek

 
12-05-06 10:59  Re: Przewrót majowy
Radzio65 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Jestem naprawdę pod wrażeniem potęgi militarnej Polski końca lat trzydziestych.
W zasadzie mogliśmy zaczynać wojnę prewencyjną wogóle nie oglądając się na sojuszników z zachodu. Posiadając tak wielką ilość nowoczesnych samolotów, pełne magazyny czołgów górujących nad każdą konstrukcją światową etc. etc można było załatwić sprawę w 2 tygodnie.

:-) :-) :-)

Zaraz, zaraz, a dlaczego tu nie ma okien, dlaczego nie ma klamek ??????


A na poważnie, Piłsudski był bardzo potrzebny i teraz też by się przydał, ale należy pamiętać, że w zasadzie był "prawie" dyktatorem.

 
12-05-06 11:40  Re: Przewrót majowy
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Spodobał mi się fragment:
"Została rozpędzona hałastra sejmowa i został wprowadzony nowy ład i porządek"

I teraz to by się przydało...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
12-05-06 12:31  Re: Przewrót majowy
sys 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Mariusz...dokładnie mam takie samo odczucie;)
...ale kto ma być teraz marszałkiem?...

--
------------------------------------------------------------------------------
czarny pas w modelarstwie... ;)

 
12-05-06 13:14  Re: Przewrót majowy
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Już mamy dwóch marszałków ;-).
Przewrót też powoli przygotowują tylko w inny sposób nie militarny.

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
12-05-06 13:27  Re: Przewrót majowy
Jurek 

 

Radziu 65
Możesz sobie dworować ile chcesz.
Trzeba znać historię militarną Polski i Niemiec, akurat w tym okresie o którym piszę
tak było, to był początek tworzenia Wermachtu, a to że wystąpila w 1939r dysproporcja sił
to inna bajka.
Na pewno śmierć Piłsudskiego i ogólna sytuacja ekonomiczna obu krajów miała na to wpływ.
Jurek

 
12-05-06 13:28  Re: Przewrót majowy
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Ten temat śmierdzi POLITYKĄ i podejrzewam, że niedługo wybuchnie tu jatka i wszystko zostanie skasowane :-)

A reforma monetarna, czyli wprowadzenie polskiego złotego zamiast marki miało miejsce w 1924 roku za sprawą Władysława Grabskiego, jak mi się zdaje.
Data o 2 lata wyprzedzająca Przewrót Majowy.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
12-05-06 13:46  Re: Przewrót majowy
Hook6   

 

Masz rację Batonus - obserwuję to z rosnącym zaniepokojeniem. Starajmy się wszyscy kontrolować emocje.

--

 
12-05-06 13:51  Re: Przewrót majowy
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Mam podobne odczucia co do rozwoju tego wątku. Liczę że może jednak pojawi się tu trochę ciekawych i wartościowych informacji.
Co zaś tyczy meritum sprawy to nie znam dobrze tego okresu historycznego, nie czytałem też wiele książek na ten temat. Z urywkowych informacji (dla mnie z bardzo wiarygodnego źródła) mogę powiedzieć tyle, że Piłsudski dość mocno namieszał już w czasie Kongresu Wiedeńskiego i mimo wszystko ma sporo niechlubnych poczynań na swym kącie, jeszcze z okresu przed przewrotem majowym. Tak więc mocno bym się wstrzymał z jego gloryfikacja i jego wpływem na rozwój II RP. Dopiero po latach może doczekają się nasze wnuki obiektywnego naświetlenia tych kart historii choć i to nie jest do końca pewne skoro o ostatnim z naszych królów dalej pokutuje niezbyt pochlebna i całkowicie niezasłużona opinia.

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
12-05-06 13:58  Re: Przewrót majowy
Radzio65 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Jurek.
Musiałem tak zareagować, bo twoją wypowiedź odebrałem jak demagogię z "górnej półki". Ja mam inne zdanie na ten temat. Wierzysz w to co napisałeś głęboko i masz do tego prawo bo jest demokracja. Mam kolegę , który twierdzi , że wszystkie wydarzenia z "Archiwum X" są prawdziwe i on do takiego twierdzenia też ma prawo - jest demokracja.
Ja mam poprostu odmienne zdanie. A historią interesuję się znacznie, znacznie starszą i poswięciłem temu zagadnieniu ostatnie 24 lata. Ale to już jest inna "bajka".
A tak na marginesie, gotowość naszych zachodnich sojuszników do wojny w '39 roku była jak wiesz mocno wątpliwa - co nie znaczy, że gdyby uderzyli na Niemców, historia mogłaby potoczyć się inaczej.

A tu dodatek historyczny :-))





Post zmieniony (12-05-06 14:25)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024